Convulsii febrile

Convulsii febrile

Mesajde Iulia30 » Dum Iul 06, 2008 7:07 pm

Fetelor am trecut printr-o perioada nasoala su fetita mea Francesca. A avut puroi pe amigdale, de la care a facut temperatura mare si de aici convulsii febrile. Nu vreau sa va spun cum m-am simtit...in momentul convulsiilor eu nu eram cu ea, era doar mama si sotul, care s-au speriat groaznic...au zis ca a inceput sa tremure toata, se ridica de pe pat, avea ochii dati peste cap, gura inclestata si devenise vinetie la fata. A luat-o sotul si a fugit cu ea la farmacia de la parterul scarii unde a cerut ajutor si i-au pus intrarectal desitin(diazepam) si au chemat salvarea( care a ajuns dupa o ora).
Acum suntem bine, nu a ramas cu urmari de la convulsii, am fost si la neurologie la consult.
A-ti trecut careva prin asa ceva? Daca da va rog sa-mi spuneti si mie mai multe despre convulsii.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:Convulsii febrile

Mesajde dianette » Dum Iul 06, 2008 8:40 pm

ce neplacut...imi pare tare rau ca ati trecut prin faze asa dificile.
Eu stiu doar ca atunci cand face febra fac tot posibilul sa nu ajung acolo, asta la sfatul medicului,
ce fac eu, daca temperatura trece de 39 atunci ii pun supozitor, sirop la 4 ore insa pana scade ii fac impaturiri in prosop ud. e neplacut pentru copil insa foarte eficient.asta pentru ca atunci cand a avut prima data temperatura doctorita m-a speriat tare rau cu aceste convulsii.
sanatate multa !!
dianette
 
Mesaje: 125
Membru din: Vin Apr 13, 2007 12:48 pm

Re:Convulsii febrile

Mesajde rodi78 » Lun Iul 07, 2008 6:28 am

Imi pare foarte rau pentru ce ati patit,cred ca-i foarte greu sa treci prin asa ceva,noi nu am patit asa ceva,nu au avut copii mei temperatura asa de mare incit sa ajunga la asa ceva.
Multa sanatate va dorim si aveti mare grija de voi:kiss: :kiss: :kiss:<br><br>Post editat de: rodi78, la: 2008/07/07 07:29
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Convulsii febrile

Mesajde claualex » Lun Iul 07, 2008 7:42 am

:( :( :( Iulia,imi pare rau ca ati trecut prin asa ceva...si noi am avut,am stat atunci internata,era sa o nenoroceasca pe Alexandra in spital....brrr nici nu vreau sa ma gandesc la acea perioada.....a fost ffffff nasol,pt ca ea a facut reactie adversa la diazepam si in loc sa o calmeze o agita mai tare

tot ce pot sa iti spun ...este ca la febra peste 38 se pot repeta,pana la varta de 3-4 ani.Alex nu a mai facut de atunci si sper sa nu mai facem niciodata,si nimeni sa nu treaca prin asa ceva.e nasol.....

sanatate multa..:kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Convulsii febrile

Mesajde Iulia30 » Lun Iul 07, 2008 10:45 am

Claualex sa sti ca si Franci a facut reactie adversa de la diazepam si a fost foarte agitata, a plans vineri noaptea si sambata toata ziua, se trantea pe jos, dorea sa doarma dar nu reusea...eu plangeam langa ea si nu o puteam ajuta cu nimic, mi se rupea sufletul...
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:Convulsii febrile

Mesajde claualex » Lun Iul 07, 2008 11:22 am

Iulia...eu atunci in spital...am stat doar 30 de ore maxim,caci dupa 3 doze face asa crize,de m-am panicat mai tare,ma lovea peste fata cu o forta pe care nu stiu de unde o avea.si am iesit din spital pe propria raspundere,am mers la particular si mi-a dat in schimb o reteta de fenobarbital ,care il puneam in ceai.a fost groaznic sa iti vezi copilul in acea stare,si mai ales sa vezi ca medicilor nu le pasa...raspunsul lor a fost"asta e tratamentul"

nasol,nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva


apropo,acum sunteti bine????
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Convulsii febrile

Mesajde Iulia30 » Joi Iul 24, 2008 7:45 pm

Acum cuntem bine...dar nu doresc nimanui sa treaca cu copilasul prin acele crize...sa sti ca si eu eram la un pas sa ies din spital pe proprie raspundere, doctorita care era de garda nu s-a implicat mai deloc, a venit o data sa o vada si atat, a zis ca asta este nu are ce sa faca, sa asteptam sa treaca efectul medicamentului.
Claualex se pare ca amandoua am trait niste clipe groaznice ca urmare a convulsiilor. Imi doresc si sper sa nu se mai repete.Am raspuns asa tarziu pentru ca am fost plecati din Cluj, dar de luni reincep serviciul si sper sa ne intalnim dimineata.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:Convulsii febrile

Mesajde claualex » Vin Iul 25, 2008 9:42 am

Iulia,va doresc sanatate:kiss: :kiss: :kiss:

cu siguranta ne intalnim....ca eu mai am pana la concediu.......:whistle: :whistle:<br><br>Post editat de: claualex, la: 2008/07/25 10:43
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Convulsii febrile

Mesajde mihamatei » Lun Iul 28, 2008 3:00 pm

:( bietul pui:( sper ca sunteti bine acum. va dorim sanatate si sa faceti chef de ziua lui Franci, ca si noi deja pregatim petrecerea pe vineri:silly: !:kiss: :kiss: :kiss:
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:Convulsii febrile

Mesajde Ioanab » Lun Iul 28, 2008 4:18 pm

Draga de ea!
Trimitem si noi pupici si sanatate multa si sa nu se mai repete! :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Convulsii febrile

Mesajde Iulia30 » Mar Iul 29, 2008 10:50 am

Va multumesc fetelor. petrecere frumoasa pentru vineri si cat mai multe cadouri.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:Convulsii febrile

Mesajde adanezu » Mar Iul 29, 2008 11:49 am

SI NOUA NE PARE TARE RAU DE FRANCI ....ACUM CRED CA E BINE O PUPILIM SI NOI:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
adanezu
 
Mesaje: 1302
Membru din: Mie Mai 03, 2006 10:16 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron