psihologia gravidei

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

psihologia gravidei

Mesajde camelia » Mie Dec 21, 2005 1:51 pm

Un subiect deosebit de interesant pentru chat ar fi despre psihologia gravidei.La noi in tara este un subiect deficitar chiar si in tratatele de soecialitate.
camelia
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 16, 2005 1:09 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde mircea » Mie Dec 21, 2005 4:42 pm

Pai sa se bage sa raspunda gravidele care intra pe forum, sa ne spuna din propria experienta, ca de articole \"destepte\" din carti si reviste suntem satui:huh: Eu, ca barbat, chiar sunt interesat de subiect, mai ales ca mai urmeaza \"unul\"...:)
Zorilor
mircea
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 04, 2005 11:13 am

Re:psihologia gravidei

Mesajde camelia » Joi Dec 22, 2005 7:40 pm

E bine ca mai urmeaza unul pentru ca psihologia unui cuplu se schimba radical la al doilea copil.Primul copil de cele mai multe ori gaseste parintii nepregatiti, si oarecum parintii privesc copilul ca pe o datorie (daca privim in jurul nostru toata lumea are copii si chiar societatea in care vietuim ne-o cere o familie fara copii parca nu prezinta atita credibilitate fata de una care are copii).Al doilea copil datorita faptului ca mama deja are o experienta gaseste cuplul mai relaxat si cu o disponibilitate mai mare pentru noua viata.
camelia
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 16, 2005 1:09 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde admin » Joi Dec 22, 2005 9:27 pm

Chestia asta cu al 2-lea copil (poate fi si pentru primul) n-are cumva vreo legatura si cu banii? I mean, una e sa nu te descurci de pe o zi pe alta, si-atunci sustin cu tarie ca un astfel de parinte n-ar trebui sa faca copii deloc, si alta este falsa prezumtie a majoritatii care spune ca \"acum nu e momentul\".
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde camelia » Vin Dec 23, 2005 9:28 am

Stiti eu cred ca fiecare copil vine cu norocul lui in viata.Banii nu sunt decit un instrument de care ne folosim de-a lungul sederii noastre aici pe pamint.E adevarat ca pentru multi \"ei\" devin din instrument scop sau un ideal, si atunci din acel moment personalitatea individului incepe sa se schimbe pe nesimtite, efectul este sesizabil in timp.
Venirea unui copil pe lume nu are nimic de a face cu banii, sa faci un copil iti trebuie un pic de iubire si implicit un pic de inconstienta.Efortul care urmeaza procreerii este cel care il inobileaza pe OM nu siguranta pe care o da un cont gras in banca.Apoi pe de alta parte cu banii e asa o chestie ciudata astazi ii ai si miine nu, totul e relativ.Un copli este in schimb o realitate.
camelia
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 16, 2005 1:09 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde visualVenus » Joi Feb 02, 2006 7:58 pm

Ok, ce vrei sa stii, Mircea? Eu am 7 luni pline si mai am doi gongoloi :) La 6 si 8 ani. Important e sa iti mangai sotia in fiecare zi. Fizic. Mangaierea e aur pentru psihic.

Eu sunt cam atipica, dar sfatul de mai sus totusi cred ca se aplica universal...
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:psihologia gravidei

Mesajde mgm » Joi Feb 02, 2006 8:51 pm

Sunt de acord cu Camelia.Si eu am doi ingerasi,si daca la primul,in prima noapte la spital ma intrebam ce ma fac:P ,la al doilea a fost mult mai bine,pt. ca stiam la ce sa ma astept.Cred ca cel mai bun lucru care i se poate intampla unui copil,este sa aiba un frate sau o sora,este ceva extraordinar pentru amandoi,si toti banii din lume nu pot cumpara asta.Iar daca intr-o familie exista sanatate,iubire si intelegere,totul se poate.Cat despre psihologia gravidei,cred ca gravida este sensibila si fragila,si trebuie inconjurata cu dragoste si atentie,fara prea multa pisalogeala si sfaturi.Doresc la toti copii frumosi si sanatosi!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde dora » Vin Feb 03, 2006 3:44 pm

Intr-adevar un copil e o binecuvantare pt parinti .........cei care nu au copii ma vor contrazice .......asta e punctul meu de vedere si-l sustin
Un copil schimba viata partenerilor , dar mai ales a femeii ( care se este implinita pe toate planurile ) .
Viata , mai ales in vremurile de acum , e foarte grea ......dar daca stam sa ne gandim ca nu e momentul sa apara un copil ca mai avem de rezolvat o problema , viata trece pe langa noi , si ne trezim la batranete ca tot rezolvam cate una alta si copilul nu a aparut .........si ce poate fi mai trist .
Sa nu ma abat de la subiect : [b:]psihologia gravidei [/b:]:laugh: :laugh: :laugh: greu
Eu zic ca depinde de fiecare persoana cum vede aceasta perioada ......am vazut gravidutze care se comportau de parca erau bolnave ( recent operate ) totul sa le fie servit pe tava , nici un efort cat de mic ar fi el , mofturi si pofte din belsug .......saracul barbat ;)
Mie una mi-a sa parut ok ( au fost ceva probleme spre sfarsit , dar au trecut ) , am fost mai sensiblila , putin mai nervoasa , dar am avut langa mine un barbatel care mi-a fost alaturi tot timpul . De fiecare data cand am fost la control , a fost cu mine ......si nu ca l-am tarat eu dupa mine , asa a vrut el .
Conteaza foarte mult pt viitoarea mamica daca este sustinuta moral ........dar nu cocolosita .
Viitoriilor tatici le doresc nervi de otel si multa rabdare .;)
Numai bine tuturor
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde tzupi » Mie Feb 08, 2006 10:51 am

Cred ca cea mai mare realizare a unui cuplu este un copil. El te schimba . te face parca mai bun, mai ingaduitor cu cei din jur si parca dintr-o data nu mai este totul alb sau negru, apare si varianta gri (sau roz:)?). Intr=adevar pentru un copil e extraordinar sa aiba un fratior sau o surioara , sa creasca impreuna. Iin mare masura si bugetul familiei conteaza in momentul in care ne gandim la un viitor fratior sau o surioara pentru bb-ul deja existent. Dar nu e nimic mai frumos pe lumea asta decat sa vezi 2 sau 3 fratiori jucandu=se impreuna.
Ultimele luni ale sarcinii au fost putin mai grele din punct de vedere psihic deoarece apareau ganduri de genul: cum ma voi descurca, o sa stiu sa am grija de ea? o sa fie bine? cu ajutorul sotului si al familiei am depasit momentele acelea asa ca acum ne gandim si la un fratior pentru fetita noastra, un fratior care sa vina peste cativa anisori.....nu foarte multi:D
Multa rabdare si mult calm urez tuturor viitorilor tatici.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde camelia » Vin Feb 10, 2006 9:03 am

Vati mutat in apartamentul visurilor dvs. pentru copil nu pentru voi ca si cuplu, pu pariu ca daca nu asteptati un copil nu vati fi mutat atat de repede.
Perioada de sarcina este o perioada de gratie pentru femeie, la fel si cea de alaptare.Barbatii nu vor putea simti niciodata ceea ce le este dat mamicilor sa traiasca.
Gravida este o femeie normala sanatoasa, nicidecum o persoana bolava.Cine mimeaza aect lucru este capricioasa.
In perioada de sarcina se petrec cele mai curioase evenimente.
camelia
 
Mesaje: 13
Membru din: Vin Dec 16, 2005 1:09 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde dora » Lun Feb 13, 2006 3:49 pm

Ba eu m-as fi mutat in casa visurilor , in ziua cand m-am maritat , daca as fi avut unde .
Cred ca si la tzush , atunci a fost sa fie .......cred .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde dem » Lun Feb 13, 2006 5:01 pm

Si eu sunt de aceeasi parere cu Tzush su cu Admin: atunci cand te hotarasti sa ai un copil, e bine sa te uiti putin si daca ai cu ce-i asigura un minim necesar (spatiu decent de locuit, hrana suficienta, acces la educatie si ingrijire medicala). Oricat de extraordinar ar fi sa aduci copii pe lume, nu cred ca cineva are dreptul moral (ca pe cel legal nu il contesta nimeni) de a aduce pe lume suflete nevinovate condamnate la o viata de privatiuni. Ne place, nu ne place, multe lucruri depind de resursele financiare, teoretic fiecare e cu norocul lui in viata, dar practic bazele acestui noroc sunt de cele mai multe ori puse din familie.
Ca si la Tzush, si sarcina mea a fost o perioada binecuvantata: neplaceri fizice neglijabile si o armonie conjugala extraordinara (ma gandeam ca merita sa am acel copil doar si numai pentru acea multumire si seninatate).
Cred ca un copil are calitatea nepretuita de a te face sa traiesti in ipostazele tale cele mai bune, sa te realizezi ca om in varianta ta cea mai buna. Ma refer aici la parintii normali, echilibrati sufleteste. Sa nu idealizam: sunt destui copii adusi pe lume din cu totul alte motive decat dorinta de implinire.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:psihologia gravidei

Mesajde admin » Mie Mar 01, 2006 7:17 pm

Reminder:) : vineri ora 21.00 chat timp de o ora pe tema psihologia copilului; Va participa si d-na dr.psiholog Camelia Bakri. Intrarea libera:cheer:
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron