Dureri de crestere

Dureri de crestere

Mesajde mgm » Lun Mai 12, 2008 10:34 pm

As vrea sa stiu daca ati auzit de asa ceva,Sebi al meu a inceput sa se planga de dureri de gambe si genunchi si am citit pe net ca pot fi dureri de crestere.Ar trebui sa ma ingrijorez,sa merg cu el la medic?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Dureri de crestere

Mesajde dem » Mar Mai 13, 2008 9:32 am

Si fii-mea de pe la 3 ani jumate (acum are aproape 5) a inceput sa se planga de dureri ale oaselor lungi de la picioare; dr. Vasilescu (ortopeda), la care mergem periodic, zice ca sunt dureri de crestere si ca prea multe nu ai ce face (ce e drept ca de atunci am observat ca o doare in puseuri, nu tot timpul, si in acele perioade se si vede pe haine ca creste mult). In acele momente ii dau cate o doza de Nurofen, sau ii pun putin Ben Gay (asa mi-a recomandat d-na doctor, desi in prospectul de la Ben Gay scrie ca nu se da sub 12 ani; ma rog...).
Pe de alta parte, alti medici sustin ca cresterea nu doare, si ca nu ar exista de fapt dureri de crestere (dar nici nu spun ce fel de dureri sunt astea).
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Dureri de crestere

Mesajde blueflower » Mie Mai 14, 2008 12:28 pm

si Marc s-a plans cateva zile ca-l dor picioarele, dupa care nu s-a mai plans. Cred ca e vorbe de acele dureri datorate cresterii. Sincer si eu m-am ingrijorat...ma gandeam ca poate are lipsa de calciu sau mai stiu eu ce...Se pare ca nu numai noi ne-am confruntat cu asa ceva.
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Dureri de crestere

Mesajde botagianina » Mie Mai 14, 2008 12:31 pm

eu ii dau la ramo calciu cu vit d si nu mai are probleme ca si ea se plangea de aceste dureri ,in special la picioare.
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:Dureri de crestere

Mesajde dianette » Mie Mai 14, 2008 12:58 pm

nu stiu daca ii acelasi lucru insa va zic ce mi s-a intamplat mie.
nu mai tin minte cati ani aveam, oricum undeva la sfarsitul ciclului primar inceputul celui gimnazial...
atunci m-au dus ai mei la medic pentru ca acuzam tot felul de dureri, inclusiv de inima ziceam eu.
doctorita le-a explicat alor mei ca toate aceste dureri sunt pentru ca mie mi-a crescut corpul prea repede si ca organele nu au tinut ritmul.
si ca o sa inceteze aceste dureri fara tratament atunci cand diferenta o sa dispara.
Inaltimea pe care o am acum o aveam la sfarsitul clasei a 8a.<br><br>Post editat de: dianette, la: 2008/05/14 13:59
dianette
 
Mesaje: 125
Membru din: Vin Apr 13, 2007 12:48 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron