ginecologi buni

Re:ginecologi buni

Mesajde claualex » Mar Mai 06, 2008 10:34 am

iulia,nu stiu daca DR STAMATIAN se ocupa si cu asa ceva,eu am fost la el la inceputul sarcinii,cand alt doctor credea ca trebuie sa fac intrerupere ca e o sarcina cu maltformatii si Doamne multumesc ca am cerut si alte pareri,ca altfel cine stie ce faceam ......
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:ginecologi buni

Mesajde adanezu » Mar Mai 06, 2008 2:24 pm

IULIA 30 SI EU AM AVUT CU ALEXANDRA SARCINA CU RISC SI TOT CU DR.FLORESCU FULGA .....SI EA SE OCUPA DE PROBLEME DE INFERTILITATE:(
adanezu
 
Mesaje: 1302
Membru din: Mie Mai 03, 2006 10:16 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde Iulia30 » Mie Mai 07, 2008 7:41 am

Eu i-am spus cumnatei mele ca nu am auzit de acest doctor Nica, dar ca o sa va intreb pe voi sa vedem daca stiti careva ceva de el. Ei i-a fost recomandat de o oarecare doctorita ginecolog, care nu e din Cluj.La sf lunii are programare la el si sunt curioasa cum va decurge.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:ginecologi buni

Mesajde isa » Mie Mai 07, 2008 9:36 pm

Eu am 35 de ani si un baietel minunat si sanatos de 7 luni. Am avut probleme dar am fost tratata si urmarita pe toata durata sarcinii si la nastere de Dr. Zsigmond Istvan.Eu am fost f multumita . E un medic tanar dar foarte competent si implicat in fiecare caz.
isa
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Mai 07, 2008 9:18 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde dem » Joi Mai 08, 2008 8:09 am

Referitor la noua clinica in care s-au mutat dr. Fulga Florescu, dr. Zsigmond & Zsigmond si altii: am ajuns in sfarsit pe acolo, nu am vizitat saloanele sau sala de nasteri, ca mai am pana atunci, dar am inteles ca se fac "tururi ghidate" pentru doritori; oricum, din ce am vazut la prima impresie, conditiile sunt impecabile, iar cineva care deja a nascut acolo avea numai cuvinte de lauda si fata de atitudinea personalului de ingrijire (incepand cu fetele de la receptie si terminand cu moasa).
Tarifele sunt cam asa: nastere naturala 2950 lei, nastere naturala cu peridurala 3200 lei, cezariana pe motive medicale 3900 lei, cezariana la cerere 4900 lei (in pret intra tot ce are legatura cu nasterea, de la serviciile medicale la pampersi, inclusiv costurile hoteliere); pe langa astea, mai fac si tot felul de interventii, de la montarea unui sterilet la histerectomie, dar n-am mai retinut si costurile lor.
Dr. Florescu mi-a spus ca fiecare gravida decide singura unde vrea sa nasca, ea nu poate "sugera" nimanui ce sa faca (a zis ca la ei conditiile sunt foarte bune, dar si la Stanca sunt decente - dar pe alea noi in general le stim, zic eu). Ceea ce mi s-a parut mai important (si destul de fair-play ca se precizeaza de la inceput cum sta treaba): in situatia putin probabila dar nu imposibila in care va avea doua paciente care nasc in acelasi timp, una la Stanca si una la Gynia, prioritate la asistenta medicului "curant" va avea cea de la clinica privata. Oricum, mai sunt si alte motive din care poti ajunge sa nu nasti cu medicul tau (e la vreun congres, sau pur si simplu in concediu, ca daca ar sta dupa toate DPN-urile, n-ar mai pleca in veci din Cluj); banuiesc ca pentru orice situatie, fiecare medic isi lasa un inlocuitor de incredere, care sa nu-i strice "firma".
Mie mi se pare destul de tentanta oferta lor, desi preturile nu sunt chiar prietenoase; mai ales ca eu personal chiar tin sa nasc cu dr. Florescu, am vazut ce mult m-a ajutat la prima nastere si ma bazez foarte mult pe ea si acum.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde Iulia30 » Joi Mai 08, 2008 8:43 am

Dem, in aceste tarife intra urmarirea sarcinii de la inceputul ei, sau pur si simplu e doar tariful pentru nasterea asistata? Daca este doar pentru nastere mi se pare cam piperat, dar daca cuprinde si urmarirea sarcinii pe tot parcursul ei, cu controalele lunare mi se pare cat de cat acceptabil.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:ginecologi buni

Mesajde dem » Joi Mai 08, 2008 9:44 am

Din pacate nu cred ca preturile includ si urmarirea sarcinii; din cate vad eu, controalele se platesc separat, la niste preturi care nu sunt peste media tarifelor din oras (ecografia e 60 lei, de exemplu, cam ca peste tot din cate stiu eu).
Preturile astea au fost si mai mari la inceput, nasterea naturala cu peridurala mergea spre 4000 lei. Nu stiu de ce le-au mai scazut, poate au primit multe reactii negative la adresa tarifelor.
Mda, si mie mi se par mari, din cate am vazut pe alte forumuri sunt cam preturi de Bucuresti. Dar pe de alta parte stiu si multa lume in Cluj care la o adica si-ar permite, dar ramane intrebarea: merita cu adevarat sa dai atatia bani ? (asta daca nu te cheama Becali, Columbeanu sau Catarama, si ti-e tot una cu sau fara 1000 de euro in buzunar).
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde botagianina » Joi Mai 08, 2008 12:41 pm

[b:]dem a scris:[/b:]
[quote:]Din pacate nu cred ca preturile includ si urmarirea sarcinii; din cate vad eu, controalele se platesc separat, la niste preturi care nu sunt peste media tarifelor din oras (ecografia e 60 lei, de exemplu, cam ca peste tot din cate stiu eu).
Preturile astea au fost si mai mari la inceput, nasterea naturala cu peridurala mergea spre 4000 lei. Nu stiu de ce le-au mai scazut, poate au primit multe reactii negative la adresa tarifelor.
Mda, si mie mi se par mari, din cate am vazut pe alte forumuri sunt cam preturi de Bucuresti. Dar pe de alta parte stiu si multa lume in Cluj care la o adica si-ar permite, dar ramane intrebarea: merita cu adevarat sa dai atatia bani ? (asta daca nu te cheama Becali, Columbeanu sau Catarama, si ti-e tot una cu sau fara 1000 de euro in buzunar).[/quote:]


cred ca in loc de 4000 lei (40.ooo.ooo)este 400(4.000.000 vechi)si cred ca si la postarile anterioare este un 0 in plus ,de aceea este cam "mare "pretul....cred eu...dem ma poate contrazice...:P
botagianina
 
Mesaje: 1380
Membru din: Vin Oct 27, 2006 3:15 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde claualex » Joi Mai 08, 2008 1:05 pm

:laugh: :laugh: :laugh: cu siguranta GIANINA:laugh: :laugh: :laugh: LA PRETURILE ASTEA IEFTINE IMI MAI FAC UN BEBE SI MERG LA EI SA NASC.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:ginecologi buni

Mesajde dem » Vin Mai 09, 2008 9:12 am

Eiiii, as fi vrut eu sa gresesc pretul.... (desi marturisesc ca inca am probleme cu "convertirea" in lei noi).
Sumele alea, in lei vechi, sunt asa: 29.500.000 nasterea normala, mai pui si peridurala si se fac 32.000.000, cezariana pe motive medicale 39.000.000, si tot asa.
Cautand cu Google informatii despre noua clinica, am descoperit o discutie pe un forum, la link-ul urmator (si paginile anterioare; de fapt e o discutie mai larga despre ginecologi clujeni):

http://www.miresici.ro/showthread.php?t=7369&page=57<br><br>Post editat de: dem, la: 2008/05/09 10:13
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde blueflower » Lun Mai 12, 2008 6:47 pm

buna dem...ce mai face burtica, cred ca e mare acum. Vreau sa te intreb unde se fac consultatiile...s-au mutat de acolo de unde se faceau ( la cabinet) si acuma se fac la spital ( au acolo cabinet)? Si daca s-au mutat imi dai te rog nr. de tel de acolo. Mersi
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde IoanaFiktusz » Lun Mai 12, 2008 7:10 pm

Buna fetelor!am si eu cateva intrebari, sper sa ma puteti ajuta:cat costa analizele de sange care au ca scop aflarea RH-ului, depistarea HIV, rubeola sau hepatita B,impreuna cu cele de urina? Cat costa morfologia fetala?Cat costa ecografia?Cat costa testele de toxoplasma?Cat costa un triplutest?Cat costa amiocenteza? cam astea sunt intrebarile
:( Sper sa ma puteti ajuta.
IoanaFiktusz
 
Mesaje: 83
Membru din: Joi Noi 29, 2007 11:04 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde dem » Lun Mai 12, 2008 8:44 pm

Blueflower, consultatiile se fac la noul sediu, de pe str. Traian Mosoiu (fosta Dostoievski) nr. 60; din cate am inteles, numarul lor de fix a ramas acelasi ca la fostul sediu de pe Dobrogeanu Gherea, pe care banuiesc ca il ai (0264.431.570). Programul dr. Florescu de la Gynia pare sa fie mai cuprinzator decat la vechiul cabinet, dar nu stiu exact orele, inca nu au nimic afisat.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde dem » Lun Mai 12, 2008 8:57 pm

IoanaFiktusz, cine ar face toate aceste analize pe bani cred ca ar da faliment; dar in sarcina nu sunt obligatorii toate, numai medicul ginecolog + medicul de familie pot spune ce analize trebuie pentru fiecare caz in parte.
La o parte dintre ele stiu preturile (la privat): ecografia e cam 60-70 lei, morfologia fetala cam la 200 lei plus sau minus putin, triplu test la Terra Med de pe Horea era 110 lei, tot acolo toxoplasmoza + citomegalovirusul au fost cam 150 ron (la astea virale se testeaza atat prezenta anticorpilor in sange, cat si existenta unei infectii recente); HIV-ul &#351;i sumarul de urina sunt date gratis de la medicul de familie. La amniocenteza din cate am vazut preturile variaza foarte mult de la cabinet la cabinet (am vazut cu 500, cu 800 ron), dar asta chiar nu e analiza de rutina.
La laboratorul Terra Med de care ziceam fac multe analize si te pot lamuri mai bine cu preturile.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:ginecologi buni

Mesajde IoanaFiktusz » Lun Mai 12, 2008 9:22 pm

Buna Dem!Multumesc mult de tot pentru ce mi-ai scris in legatura cu preturile.
IoanaFiktusz
 
Mesaje: 83
Membru din: Joi Noi 29, 2007 11:04 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Clinici GINECOLOGIE

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron