Scutece ... de doi lei!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Scutece ... de doi lei!

Mesajde Arin » Mar Iun 06, 2006 10:31 pm

As vrea sa discut cu voi subiectul scutecelor , intrucat noi tocmai suntem foarte suparati pe calitatea mai mult decat indoielnica a scutecelor pe care le-am achizitionat ultima data pentru bebe. Al nostru pui, a avut o perioada mai ... proasta, credem ca ies ceva dintisori si bineinteles asta s-a soldat cu un pic de febra, maraieli, lipsa poftei de mancare si niscaiva scaune mai molicele, mai ales ca a refuzat cam orice in afara de lapte (iar daca ii dai preponderent lapte, normal, revin scaunele ... de lapte).
Chestia e ca am cumparat (ca de obicei) grozavele si mult laudatele \"Pampers\". Si surpriza: la fiecare scaun, spalam si TOATE hainele de pe bebe, de zici ca nu ar fi avut scutec deloc. Cand ne-am dumirit si ne-am uitat mai bine, ne-am dat seama ca defapt puteai sa \"privesti peisajul\" din jur prin scutece , atat sunt de subtiri , iar stratul absorbant ... foarte aproape de ceea ce poarta numele de LIPSA.
Ce vreau sa zic cu asta: 1. ca e bine sa stie si altii care au copii, poate vor scapa de spalat hainele si de iritat pielea bebe-ului la fiecare scaun. 2. Ne miram ca preturile la aceste scutece mergeau in jos si au tot felul de \"oferte\" (pai da, daca calitatea e cea de care va povestesc, normal ca pretul \"scade\"). 3. as fi curios daca altii au mai patit asa ceva , nu de alta dar vreau sa duc o \"mostra\" la OPC, insotita de o reclamatie si una sa o trimit prin posta la ... producator cu \"multumirile\" de rigoare (halal copii \"uscati si fericiti\"; adica plini de rahatel pana la gat).
Voi ce scutece \"de calitate\" folositi? Poate ne dati o sugestie ca noi nu mai avem incredere in nici un produs cu iz de \"afacere de succes\" facuta de \"firme occidentale cu experienta in domeniu\", care activeaza pe teritoriul tarii asteia amarate in goana dupa profit si-si bat joc de produsele pe care le comercializeaza si implicit de ... noi (ghidandu-se dupa aloganul :\"las\' ca pentru prostii de romani merge oricum\"). Nu-mi pasa cat costa, pentru bebe dau oricat, dar nu admit ca o firma sa-si depuna \"rahatul\" pe rafturile magazinelor, fluturandu-mi sub nas, in reclame, copii \"uscati si ... defapt, mai mult decat ... nefericiti\").
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde mgm » Mie Iun 07, 2006 12:08 am

Noi folosim Happy,nu ca ar fi mai absorbante,dar cele Junior sunt mai mari decat la Pampers si evitam episoadele cu iesitul pe langa,de care am patit si noi.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde voichita » Mie Iun 07, 2006 5:50 am

Si noi folosim tot Happy de multa vreme si nu sunt probleme. Pampersul ca si marime sunt intodeauna mai mici decat arata kg si aveam surprize ca nu le putem inchide bine si eventual mai se si uda pe langa. Incercati-le pe acestea poate aveti mai mult succes!
In legatura ci diarea trebuie sa scoateti laptele de tot cel putin o zi si sa treceti pe regim strict :supa de morcovi, orez in toate formele, banane si ceai de menta, chimeon in dulcit cu zaharina. Trebuie sa fie foarte bine hidratat cu apa si ceai!!!!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde mdamsa » Mie Iun 07, 2006 8:22 am

cand a mea era mica am folosit HUGGIES care la un moment dat chiar au si disparut de pe piata si trebuia sa le aducem din strainatate mai ales ca la \"somptuoasele\" pampers se irita foarte usor.acum au aparut din nou si sunt sigura ca voi incerca tot cu ele la bebe ptr ca adevarul este ca nu am avut nici o problema cu ele.sper doar sa fie de aceeasi buna calitate.mai ales ca au ptr cand este un pic mai mare si chilotei care erau foarte buni
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde tzupi » Mie Iun 07, 2006 10:46 am

Drept sa iti spun Arin chiar azi dimineatza am vazut ca desi nu era superplin pampersul marei, bodyul ei era ud:(. Nu se intampla prea des din fericire, si noi tot pampers folosim(am incercat happy chiar la inceput si a facut alergie).Am mai folosit o vreme din germania adus de la magazinul REAL pampers - a fost excelent si ca design si cum isi facea treaba, dar acum nu mai avem cine sa ne aduca asa ca...tot pampers.
Ceea ce nu inteleg este de ce maresc pretul ca acum deja e 58 RON si la Metro si la Billa.<br><br>Post editat de: tzupi, la: 2006/06/07 11:46
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde dem » Mie Iun 07, 2006 3:25 pm

Noi am folosit si inca mai folsim Pampers, nu am fost intotdeauna super-fericiti cu ele (scutecele), dar n-am schimbat, ca mai multa lume zicea ca nici altele nu-s mai bune. Si noi am avut ocazional Pampers din strainatate si erau... altfel.
Nu e vreo posibilitate sa fie contrafacute ? Ma gandesc la exemplul unui alt produs de larga folosinta, absorbantele Always, care de multe ori sunt contrafacute, am cumparat din astea inclusiv de la Metro.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde Arin » Mie Iun 07, 2006 5:16 pm

Asta nu e problema noiastra ci a celor care le produc si care ar trebui sa sesizeze ca pe raft au aparut produse \"pirat\". Desi cred ca in cazul de fata nu se pune problema. Oricum, atunci cand iti vezi copilul plin de toate cele pana la omoplati, la fiecare scaun, iti vine sa dai de pamant cu toti cei care produc si distribuie astfel de produse. In plus cum bine zicea si Tzupi, nu e prima data cand ne gasim copilul cu hainele ude, fiindca urina a trecut prin scutec (si nu fiindca are niste parinti care uita sa-l schimbe). In astfel de situatii te si intrebi daca exista vreo diferenta intre aceste scutece si cele de finet folosite acum ... o mie de ani.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde claualex » Mie Iun 07, 2006 9:27 pm

Cu scutecile si noi suntem patite,am folosit si happy,nu prea am fost multumita,iar cu \"pampers\"si noi am patito des,sa iasa prin el,caci daca Alexandra bea seara o sticla plina de lapte,iar peste noapte mai bea si niste ceai,noaptea nu face la olita,asa ca pe dimineata e full.:sick: dar am patit si noi sa fie doar un pisu in el si sa ii iasa pe langa,culmea nu se stie pe unde(da se cerceteaza)probabil cand dorm pe o parte caum sunt atat de \"active baby\"scutecele pampers iese pipi afara.:huh: ce sa facem o sa renuntam curand la scutece (binenteles fiecare pe rand in functie de cum cresc copii nosti)si atunci adio griji de scutece:laugh:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde gabi77 » Joi Iun 08, 2006 8:59 am

noi acum folosim iar pampers, si \"accidente\" se intampla rar, dar se intampla:angry: . cand am venit acasa de la maternitate, i-am pus copilului pampers si mai in fiecare dimineata trebuia sa-l schimb de hainute. bodiul era leoarca. pana am descoperit libero, cu care ne-am inteles f bine si am fost tare multumiti. am revenit la pampers, pt ca in metro n-am mai gasit mega baxurile pe care le luam noi si nu era avantajos sa-i cumpar pachete mici si multe.
pt. noi, scutece de 2 bani sunt happy. m-a impins o data michidutza sa-i cumpar si dupa o tura de happy, zici ca i-a explodat o grenada la bucutze, asa era de iritat. si de atunci noi am spus adio la happy. alte marci n-am incercat, dar zic eu ca si pampers ar trebui sa fie mai atenti cu produsele lor, ca incep sa lase de dorit. si se fac exact genul ala de produs scump si prost:angry: :angry:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde adria » Joi Iun 08, 2006 11:48 am

[b:]gabi77 a scris:[/b:]
[quote:]noi acum folosim iar pampers, si \"accidente\" se intampla rar, dar se intampla:angry: . cand am venit acasa de la maternitate, i-am pus copilului pampers si mai in fiecare dimineata trebuia sa-l schimb de hainute. bodiul era leoarca. pana am descoperit libero, cu care ne-am inteles f bine si am fost tare multumiti. am revenit la pampers, pt ca in metro n-am mai gasit mega baxurile pe care le luam noi si nu era avantajos sa-i cumpar pachete mici si multe.
pt. noi, scutece de 2 bani sunt happy. m-a impins o data michidutza sa-i cumpar si dupa o tura de happy, zici ca i-a explodat o grenada la bucutze, asa era de iritat. si de atunci noi am spus adio la happy. alte marci n-am incercat, dar zic eu ca si pampers ar trebui sa fie mai atenti cu produsele lor, ca incep sa lase de dorit. si se fac exact genul ala de produs scump si prost:angry: :angry:[/quote:]

la fel am schimbat si noi la un moment dat \"pampers\" pe \"libero\" si la fel am revenit la \"pampers\". copiii au 1.7 ani dar \"accidente\" de acest gen am avut extrem de putine. am folosit si eu o scurta perioada \"happy\" dar nu vreti sa stiti cum, arata funduletul lor. asa ca eu chiar nu am ce sa reprosez scutecelor \"pampers\"
adria
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Mar 16, 2006 10:45 pm

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde Arin » Vin Iun 09, 2006 4:58 pm

Dragi mamici, o fi cum spuneti voi, insa eu cand mi-am vazut copilul, zvarcolindu-se dupa fiecare scaun (si au fost in ziua aia vreo 6 mai molicele) si cand ne uitam avea rahatel dupa cap (da\', da\' nu exagerez), iar scutecele nu retineau NIMIC, imi venea sa urlu. Si o data ce \"te-a fript\" un produs, nu prea iti vine sa mai ai incredere. Intotdeauna m-am intrebat dece o firma care are vanzari, trebuie sa-si dea cu \"firma-n cap\"?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde sidonia » Sâm Iun 10, 2006 7:47 am

O solutie mixta: Si noi am incercat mai multe variante de scutece. Scutecele Happy ii provocau piticului iritatii in timpul zilei, mai ales vara. In schimb ele rezistau mai bine pe parcursul noptii decat Pampers. Din cate ne-am dat noi seama, scutecele Pampers nu prea fac fata la al doilea pisu, mai ales daca copilul creste un pic si volumul de pisu este si el mare. In schimb Pampers se comporta foarte bine in timpul zilei, cand copilul este activ, alearga transpira, etc. Cu conditia sa il schimbi relativ des :D. In concluzie, pentru o perioada destul de lunga noi am folosit noaptea Happy si ziua Pampers :huh:<br><br>Post editat de: sidonia, la: 2006/06/10 08:47
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde mgm » Sâm Iun 10, 2006 9:07 am

Noi pe parurs am incercat de toate,si de la toate au facut copiii iritatii.Asa ca ne-am oprit la Happy pt. ca sunt mai ...incapatoare:P si de iritatii ne ocupam cu crema de galbenele,care nu a dat niciodata gres.:silly:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde visualVenus » Sâm Iun 10, 2006 11:27 pm

Si eu am observat ca de multe ori ii dadea pisu pe langa, desi scutecul era abia inceput. Insa am mai observat ceva: totdeauna se intampla pe aceeasi parte. Asa ca am schimbat ritualul - inchid intai lipiciul din partea cealalta (de ex. initial inchideam pe dreapta mea, acum il inchid intai pe cel din stanga). Si... a mers! :-) N-a mai dat pisu pe langa de atunci niciodata, si a trecut o saptamana. BTW, noi folosim Pampers 3-6 kg.

Sper sa va fie de folos experienta mea.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Scutece ... de doi lei!

Mesajde supermomy05 » Dum Iun 11, 2006 1:28 pm

Mare mi-a fost mirarea cand am vazut (din pacate multa lume!) cum au patit-o si altii cu Pampersul. Recunosc ca nu intelegeam ce se intampla. Ma gandeam ca poate eu nu am inchis-o bine, nu am fixat-o bine...Pe dimineata trebuia sa le schimb din hainute! Avem 7 kg, folosim Pampers de 5-9 kg. Si vreau sa va spun ca pare mic. Suna aiurea, nu? Tocmai zilele acestea ma gandeam sa incerc sa le pun peste noapte scutece Happy. Cum rezista? Cum se arata pe timpul zilei...eu sunt multumita. Pana acuma nu ne-am iritat.
Dar sa revenim la subiect! Calitate-pret? Oare s-a uitat ce inseamna? E scump si mai lasa si de dorit! Plus ca i se face reclama! Si ce mai reclama! Inspirat de copii....Poti sa crezi asa ceva??? Numai ca nu ti le impinge \"pe gat\". Cel putin asa am patit saptamana trecuta la Metro.
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron