cresa sau bona

cresa sau bona

Mesajde muresan07 » Dum Mai 04, 2008 6:42 pm

buna, ma numesc radu si urmeaza sa luam o deciyie f. importanta pt bb-ul nostru.
sotia mea trebuie sa mearga la servici si desi puiul meu are doar un an si doua luni trebuie sa rezolvam cumva situatia.asa ca am cautat crese si de stat si particulare. particulare am gasit numai trei (Heidi, Kinderland si HappyKids) dar am vrea sa stim pareri despre ele de la cineva care are copii acolo sau a avut contacte cu ele. despre cele de stat avem deja o parere si nu este foarte buna, insa nu am fost la toate...
multumim pt ajutor
muresan07
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 01, 2007 11:41 am

Re:cresa sau bona

Mesajde claualex » Dum Mai 04, 2008 11:35 pm

bine ai venit!!
fetita mea a fost intr-o cresa de stat,si pot spune ca am fost ff multumita
acum depinde de gusturile si asteptarile fiecaruia dintre noi


succes in cautarea cresei potrivite
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:cresa sau bona

Mesajde dianette » Lun Mai 05, 2008 9:33 am

fetita mea este inscrisa la o cresa de stat de doua luni.
avea un an si o luna la debutul ei la cresa.
nu am cautat cresa particulara, insa de cea de stat unde suntem inscrise doar cuvinte de lauda. fff multumita.
succes si voua.
dianette
 
Mesaje: 125
Membru din: Vin Apr 13, 2007 12:48 pm

Re:cresa sau bona

Mesajde Iulia30 » Lun Mai 05, 2008 10:07 am

Dianette fetita ta sa obisnuit repede la cresa? Nu ai avut probleme? ma refer sa se imbolnaveasca des, sa devina sensibila.
Fetita mea are acum 1 an si 9 luni si deocamdata sta cu mama mea, dar as prefera din toamna sa o inscriu la cresa...insa multa lume imi spune ca pana la 3 ani e mai bine sa o tin acasa, mai ales ca am cu cine sa o las, ca la cresa nu se ocupa bine de ei, ca se imbolnavesc repede. Acasa in schimb bunica o lasa sa faca ce vrea, o rasfata mult...Nu stiu ce hotarare sa iau, la urma urmei vreau ce e mai bine pentru ea.
daca va fi sa mearga la cresa va fi la cresa numarul 66( daca nu gresesc) langa magazinul H din manastur.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:cresa sau bona

Mesajde mina » Lun Mai 05, 2008 10:18 am

scuze de interventie iulia, dar fie ca o duci la cresa, fie direct la gradi, tot o sa se raceasca in colectivitate. Eu am dus-o la cresa, s-a racit intr-adevar foarte frecvent, in schimb la gradi, avea deja o imunitate mai buna, si s-a racit mai rar. Fetita vecinei care a mers direct la gradi, a racit mai des. Nu e o regula....dar oricum, colectivitatea face bine pe de o parte, rau in ce priveste problema asta. Scuze de interventie!
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:cresa sau bona

Mesajde muresan07 » Lun Mai 05, 2008 1:48 pm

pentru claualex si dianette. daca puteti sa-mi spuneti la ce crese sunt fetele voastre pentru ca sunt foarte interesat de o cresa buna.
buna ma refer la curatenie, grija si atentie fata de cei mici.
nu suntem extrem de pretentiosi dar fiind copilul nostu vrem sa stim ca il lasam in siguranta cit sintem la servici.
muresan07
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 01, 2007 11:41 am

Re:cresa sau bona

Mesajde dianette » Lun Mai 05, 2008 2:30 pm

s-a imbolnavit dupa trei saptamani, fetele de aici stiu, ca le-am cerut si lor ajutorul.
insa mina are dreptate cu faza cu imunitatea.
mi-au zis-o toti doctorii .
primii doi ani de colectivitate sunt asa.... cu una, cu alta; insa dobandesc un sistem imunitar "bine pus la punct" Avantajul nostru o sa fie la gradi(citez medicul)fetele de gradi pot sa confirme(sau nu).Atunci noi o sa fim puternice.
Chiar daca se ocupa foaprte bine de ei, tot se imbolnavesc unii de la altii. asta e aspectul neplacut al cresei.
Noi am avut doua otite si o infectie in gat si odata cu caldura sper sa scapam de altele.
dianette
 
Mesaje: 125
Membru din: Vin Apr 13, 2007 12:48 pm

Re:cresa sau bona

Mesajde dianette » Lun Mai 05, 2008 2:32 pm

noi mergem la cresa studenteasca.
mie imi place, asta nu inseaman ca si voua trebuie sa va placa.
depinde ce asteptari ai numindu-te "foarte pretentioasa"
dianette
 
Mesaje: 125
Membru din: Vin Apr 13, 2007 12:48 pm

Re:cresa sau bona

Mesajde claualex » Lun Mai 05, 2008 5:32 pm

muresan,noi am fost la cresa 66-grigore alexandrescu,acum suntem la grupa mica tot la aceeasi gradinita si sunt multumita.

despre raceli,am avut destule,dar banale-rosu in gat,usoare,in colectivitate asa e si oricum pana isi face imunizarea dureaza.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:cresa sau bona

Mesajde ofe » Lun Mai 05, 2008 6:08 pm

[b:]Iulia30 a scris:[/b:]
[quote:] Fetita mea are acum 1 an si 9 luni si deocamdata sta cu mama mea, dar as prefera din toamna sa o inscriu la cresa...insa multa lume imi spune ca pana la 3 ani e mai bine sa o tin acasa, mai ales ca am cu cine sa o las, ca la cresa nu se ocupa bine de ei, ca se imbolnavesc repede. Acasa in schimb bunica o lasa sa faca ce vrea, o rasfata mult...Nu stiu ce hotarare sa iau, la urma urmei vreau ce e mai bine pentru ea.
daca va fi sa mearga la cresa va fi la cresa numarul 66( daca nu gresesc) langa magazinul H din manastur.[/quote:]
si eu dus-o la cresa pe fetita mea la 1 an si 9 luni si sunt foarte multumita.a trecut deja 1 an.La cresa nr.5 din manastur(asta cred ca-i nr.:silly: )
dr.la care mergem noi a spus ca, cu cit o introducem mai repede in colectivitate cu atit mai bine.
de un an de cind merge s-a imbolnavit de 3 ori ceea ce zic eu ca nu-i rau.
eu recomand oricui sa duca copilul la cresa sau gradinita in defavoarea bonei.
:kiss: :kiss: :kiss:
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:cresa sau bona

Mesajde Iulia30 » Mar Mai 06, 2008 10:04 am

[b:]mina a scris:[/b:]
[quote:]scuze de interventie iulia, dar fie ca o duci la cresa, fie direct la gradi, tot o sa se raceasca in colectivitate. Eu am dus-o la cresa, s-a racit intr-adevar foarte frecvent, in schimb la gradi, avea deja o imunitate mai buna, si s-a racit mai rar. Fetita vecinei care a mers direct la gradi, a racit mai des. Nu e o regula....dar oricum, colectivitatea face bine pe de o parte, rau in ce priveste problema asta. Scuze de interventie![/quote:]
Mina iti multumesc mult pentru interventie, nu trebuie sa-ti ceri scuze absolut deloc, mi-a facut placere ca mi-ai raspuns.mai multe raspunsuri in favoarea cresei ma ajuta sa ma decid.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:cresa sau bona

Mesajde Iulia30 » Mar Mai 06, 2008 10:22 am

Mersi mult dianette si ofe pentru sfat. Imi doresc ca Francesca sa nu se raceasca foarte des, cred ca asta isi doresc toate mamicile.
Claualex am vazut ca si fetita ta a fost la cresa nr 66, acolo o sa o inscriu si eu pe Franci. Cum e? La gradinita tot acolo o sa mearga , deja stim cine ne va fi educatoare, doamna Vladau.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:cresa sau bona

Mesajde claualex » Mar Mai 06, 2008 10:47 am

noua ne-a placut cresa foaste mult,doamnele de acolo sunt 1000%-o a 2-a mama pt copil.sefa este doamna Jucan,la grupe-sunt 2 grupa-grupa mica-0-1 an,grupa mare 2-3 ani,doamna Neli,doamna Vio,doamna Ani,domnisoara Andreea-sunt inca acolo(sau erau ultima data cand am trecut noi pe la ele sa le salutam,caci 1 dara pe lune neaparat trecem pe la ele)
sunt niste femei extaordinare,care te trateaza cu mult respect si cel mai important este ca se ocupa de copii.

p.s.ai vb la cresa??au locuri?eu atunci am mers in mai si abia din iunie am mers ca erau ff aglomerati.

mess meu este sclau_2001,daca vrei mai multe detalii
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:cresa sau bona

Mesajde Iulia30 » Mar Mai 06, 2008 11:42 am

Am fost la cresa dar mi-au spus ca doar de la 1 iunie se vor face inscrieri si sa merg din timp, adica chiar in prima zi, iar inscrierile se fac doar pentru luna septembrie.:-).Sa speram ca voi reusi sa o inscriu aici deoarece e aproape de casa si aici am fost si eu si fratele meu.
Iulia30
 
Mesaje: 727
Membru din: Dum Aug 12, 2007 9:51 pm
Localitate: Cluj-napoca

Re:cresa sau bona

Mesajde sandramaier » Joi Mai 28, 2009 7:25 pm

Salut,

Fetita mea e la Happy Kids de la 11 luni. E o cresa minunata, iar profesorii sunt specializati pentru cresa. Ilinca invata foarte multe lucruri noi in fiecare zi.

S-a racit in prima luna. Dar am ales aceasta cresa si pentru ca e singura care are asistenta permanenta. Asietnta ii verifica pe copii in fiecare dimineata si daca sunt bolnavi ii trimit acasa.

Eu ca si parinte sunt foarte multumita pentru ca stiu ca Ili e fericita si in siguranta la cresa.
sandramaier
 
Mesaje: 3
Membru din: Joi Mai 28, 2009 7:15 pm


Înapoi la Educatie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron