Triplu test+amniocenteza

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde mihamatei » Dum Dec 16, 2007 1:26 pm

Multa bafta, ioanab, si nu-ti mai fa atatea griji. eu am o cunostinta care a nascut la 39 de ani, pe cale naturala (desi era programata la cezariana, avand in vedere varsta, medicul ei era plecat peste hotare), asa ca a nascut fara probleme si nu cred ca si-a facut vreun test. e normal ca riscuri exista la orice sarcina, si e la fel de normal sa ne intrebam daca vom avea un bebe sanatos, dar nu-i obligatoriu sa punem intotdeauna raul in fata. sa ai o sarcina usoara si un bebe sanatos, asta e tot ce conteaza! :kiss: :kiss: :kiss:
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Ioanab » Lun Dec 17, 2007 9:27 am

multumesc mult fetele de incurajari,
adevarul este ca ne-am linistit foarte mult acuma dupa ce a trecut putin timp si am tot discutat cu unul si cu altul.
Maine imi iese rezultatul la cel de al doilea test si sper ca indiferent de rezultat totul va fi bine.
Claualex botezam botezam ....:kiss:
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde claualex » Lun Dec 17, 2007 6:05 pm

;) ;) :laugh: :laugh: sa dea DOMNUL:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde gabi77 » Mar Dec 18, 2007 9:49 am

:ohmy: heiiiiiii. eu nu inteleg ce tot vorbiti voi acolo codificat
.:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde mina » Mar Dec 18, 2007 10:19 pm

:laugh: pai tu gabi, da si tu pagina in urma sa vezi:laugh:

P.S. apropo ca esti manastureanca, v-ati luat brad? care sunt preturile?
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Ioanab » Mar Dec 18, 2007 10:24 pm

De unde se adevereste ca socoata de acasa nu se potriveste cu aia de la clinica hehehehe
Azi am fost dupa rezultat dar .....au fost probleme cu reactivii sau ceva de genul asta si rezultatu nu era....
Asa ca avand in vedere varsta sarcinii si ca trece timpul mi s-a facut amniocenteza...
O procedure daca de gandesti destul de invaziva dar care a durat 1-2 minute cu totul, ca durere ceva de genul cand iti ia sange eei da stresu a fost cat casa.
Dar a fost ok, nu s-a intamplat nimic rau si suntem bine.
Doamne ajuta mai departe si mu8ltam inca odata fetele!
Va :kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde gabi77 » Mie Dec 19, 2007 9:20 am

Ioana, nu ti-am scris pana acum, dar sunt alaturi de tine, te sustiun si te incurajez. va fi totuil 100 la 100 f. bine. esti tanara, sunteti sanatosi si Dumnezeu va va da inca o minune de copil sanatos si frumos ca voi. nu te mai necaji si nu te mai stresa.
te pup si te imbratisez de 10000 de ori :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:
(Mina, urmaresc discutiile zi de zi, chiar daca nu apuc sa scriu, dar am pierdut esenta in botezatul asta al fetelor:laugh: si nu m-am prins care-i shmecheria;)
brad, am luat anul trecut, d-ala de ecologisti:P e super-super frumos.:kiss: manastureanco):kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde mina » Mie Dec 19, 2007 9:22 am

P.S. :laugh: Lumineaza-ma te rog cum e cu \"ecologist\"? :laugh: :
Iar cu urmaritul....iti simt deja ochii in ceafa...:woohoo: :laugh: :kiss:<br><br>Post editat de: mina, la: 2007/12/19 09:26
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde mina » Mie Dec 19, 2007 9:24 am

Ioana, ma bucur din suflet pt. tine si la propriu am rasuflat usurata. Si ca sa vezi inca o data ce ti-e si cu relevanta analizelor.... Ala sau aia mica sa stea cuminte acolo la caldurica in burtica ca i-e cel mai bine deocamdata...pina trece frigul....:P Apoi la vara mergem noi sa exploram universul, nu?:kiss:
Apropo, cit costa testul triplu si amniocenteza? Unde se fac profesionist? Te intreb pt ca si eu am in plan inca un bebe si nici eu nu mai sunt asa \"cruduta\" incit sa nu-mi pun intrebari similare.<br><br>Post editat de: mina, la: 2007/12/19 10:15
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Ioanab » Mie Dec 19, 2007 12:17 pm

Gabi esti o dulce si multumim de sustinere!
Mina, triplu test se face cu programare la gine 1 la cam 3 (subsol) si costa 950.000 lei (vechi) iar amnio costa 10 mil.
Eu mi-am facut si la Rombel dar nu cred in ele pentru ca nu iti ia in considerare decat varsta sarcinii fara alte masuratori ecografice.
Doamne ajuta cu bebe nr.2 la voi si don\'t worry ca totul va fi bine!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde mina » Mie Dec 19, 2007 1:26 pm

Ioana, multumesc, deocamdata sunt in faza in care imi pun la punct sanatatea si la anul, daca e sa fie, eu as risca, desi cardiologul mi-a cam interzis. Dar amniocenteza e f. scumpa....iti spune pe loc ce vede? Hmmmm....am auzit ca nu oricine e abilitat sa o faca, mi-au fost numiti de ex. Mihu si Stretean(?)...
oricum, ma bucur ca te-ai mai linistit si va puteti bucura toti trei de sarbatori in liniste.:kiss:
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Ioanab » Mie Dec 19, 2007 3:16 pm

Draga Mina, chiar ca e scump dar am inteles ca iti face cam pentru toate anomaliile genetice dar rezultatul vine cam in 3 saptamani.Eu l-am facut la dr.Stamatian
Nu stiu altii care fac.
E de rau tare cu inima? Ce ai?
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde mina » Mie Dec 19, 2007 3:58 pm

da, corect, Stamatian, n-am retinut exact numele, din pacate, nu am memoria lor.... Eu una n-as avea curaj sa fac un asemenea test mai ales la cit sunt de panicoasa.
cu inima, am o operatie pe cord din 87 si in ultima vreme m-au cam lasat balamalele, (...).<br><br>Post editat de: mina, la: 2007/12/19 20:06
mina
 
Mesaje: 895
Membru din: Dum Apr 30, 2006 12:05 pm
Localitate: Cluj Napoca

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde Ioanab » Mie Dec 19, 2007 6:35 pm

Imi pare rau ca motorasul e mai uzat dar lasa Mina ca important e ca ai o dulceata de fetita si sunt sigura ca si cu al doilea sub o urmarire medicala atenta nu ar trebui sa fie probleme.
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Triplu test+amniocenteza

Mesajde gabi77 » Mie Dec 19, 2007 10:42 pm

[b:]mina a scris:[/b:]
[quote:]P.S. :laugh: Lumineaza-ma te rog cum e cu \"ecologist\"? :laugh: :
Iar cu urmaritul....iti simt deja ochii in ceafa...:woohoo: :laugh: :kiss:<br><br>Post editat de: mina, la: 2007/12/19 09:26[/quote:]

:laugh: :laugh: Sunt cu ochii pe tine:laugh:
ecologist= artificial:laugh: .
e unul f frumos, n-ai zice ca nu-i adevarat:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron