CMV

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

CMV

Mesajde adrianapopescu » Lun Apr 03, 2006 4:30 pm

Baietelul meu are o infectie cu CMV nu are nici un semn clinic de boala dar este pozitiv si la IgM si la IgG are 5 luni si are 7,200Kg si 69cm.
A mai avut cinva contact cu CMV. Numai chesti super ingrijoratoare am citit pe net. Multumesc
adrianapopescu
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 03, 2006 3:53 pm

Re:CMV

Mesajde mgm » Lun Apr 03, 2006 10:19 pm

Nu auzisem de CMV,asa ca am citit pe net .Se cheama de fapt Citmagalovirus-se poate transmite prin saliva,urina sau contact sexual.Nu prezinta nici un simptom,de accea e rar descoperita infectia.Complicatiile pot fi surzenia sau probleme de vorbire.Copilul tau a luat de la tine?De cand erai insarcinata?Sau singur,de la cineva?Ca din ce am citit eu,sunt unii copii care manifeste ceva simptome la nastere(dar nu zice ce anume) si atunci sunt probleme mai grave.Nu ma pricep,dar incerc sa te ajut cu ce pot.O sa mai citesc si daca aflu ceva nou,iti spun.Multa sanatate!!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:CMV

Mesajde adrianapopescu » Mar Apr 04, 2006 9:17 am

Multumesc mult! Da probabil s-a infectat de la mine in timpul sarcinii nu se stie in ce perioada, nu au fost semne la nastere! Sper in continuu sa fie bine dar m-ar ajuta sa discut cu cineva care a mai trecut prin asa ceva. Daca mai afli ceva iti multumesc anticipat
adrianapopescu
 
Mesaje: 2
Membru din: Lun Apr 03, 2006 3:53 pm

Re:CMV

Mesajde mgm » Mar Apr 04, 2006 10:10 am

Am mai gasit asa:
-90% din populatie e purtatoare de anticorpi,dar daca iese IgM pozitiv,inseamna ca e vorba de o infectare recenta.Nu toti cei care au virusul,fac si boala,si in general apare pe fondul unei scaderi de imunitate
-se pare ca foarta multa lume se confrunta cu asa ceva-nici macar nu-mi dadeam seama cata lume are virusul asta de fapt.
-1-2% din nou-nascuti iau de la mama
-90% din nou-nascuti nu prezinta simptome la nastere,si par clinic sanatosi,dar mai tarziu pot prezenta deficienta auditive,vizuale si nervoase
-daca nu ai contactat virusul cand erai insarcinata pt.prima data,e foarte bine,caci copilul tau nu e asa de afectat,dupa cum ai spus si tu
In ceea ce priveste tratamentul,am gasit niste medicamente,dar nu stiu cat sunt de bune,probebil ca medicul e cel mai indicat sa zica
Apropo,medicul tau ce zice de copil?
Nu stiu cat te ajuta informatiile pe care le-am gasit,eu nici nu auzisem pana acuma de CMV.Nu stiu pe nimeni care are aceasta problema,dar sunt alaturi de voi si va doresc numai bine!
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:CMV

Mesajde Arin » Mar Apr 04, 2006 5:16 pm

Citomegalovirusul face parte dintr-o familie a Betaherpesvirusurilor, subfamilia Herpesviridae , virus cu ADN si face parte din infectiile cele mai raspandite la om fiind in majoritatea cazurilor asimptomatic (la persoanele cu un sistem imun in regula). La persoanele imunocompromise poate afecat orice organ putand produce encefalite, pneumomii, hepatite, uveite, retinite, colite, neuropatii, etc.Genetic, exista mai multe variante a caror virulenta pare ca difera. Efectul celular este cel litic, citopatic, adica distruge celulele pe care le infecteaza. Initial infecteaza celulele epiteliale din glandele salivare, apoi , frecvent poate fi gasit in celulele renale. In organismele imunocompetente, infectia este de cele mai multe ori asimptomatica. Infectia congenitala produce sindromul CMV cu retard de dezvoltare intreuterina, microcefalie, petesii (pete hemoragice la nivewlul pielii), afectare neurologica, hepatica, si scaderea numarului de trombocite (trombocitopenie). De remarcat ca in general la copiii cu afectare grava, nivelul de IgM gasit, era mai mic (IgM apar rapid dupa infectie si pot persista 16-20 de saptamani fiind anticorpi specifici infectiei acute cu CMV). Virusul poate fi transmis prin saliva, urina, transfuzii, si ... se pare laptele de mama. Dupa infectie ramane latent in organism, putandu-se reactiva in situatii de imunosupresie. Tratamentul se poate face cu antivirale gen Aciclovir, Ganciclovir, sub supraveghere si la indicatia medicului. Din cate stiu dozele la Ganciclovir, la copiii peste trei luni sunt ca la adult (numai ca are destule efecte adverse, din pacate, deci numai pediatrul poate stabili exact conduita si dozele). De obicei, in majoritatea cazurilor evolutia este OK, eventual semne ca oboseala pot persista chiar cateva luni dupa infectia initiala. Gasesti un articol foarte bun pe net pe site-ul www.emedicine.com, dar sunt o groaza de alte site-uri pe care poti gasi informatii complete. Cel mai bun lucru insa consta in a lua legatura cu un medic infectionist care te poate ajuta si sfatui privind viitoarea conduita. Curaj!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:CMV

Mesajde mgm » Mar Apr 04, 2006 7:25 pm

Uau!Oricat am cautat pe net,nu am gasit informatii atat de complete.Multumesc ca acuma stiu si eu mai multe
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron