Vacanta 2006

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Vacanta 2006

Mesajde mgm » Mie Mar 01, 2006 2:04 pm

Si eu am fost la Belis cand eram gravida cu baietelul ce mare si a fost de vis,numai ca m-am speriat de vacile alea cu clopotei la gat de prin padure:laugh:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde Arin » Mie Mar 01, 2006 4:17 pm

Poate imi spuneti si mie unde ati fost la Belis, ca noi am fost anul trecut (am tot auzit ca e super) cu cortul, la coada lacului si dintr-o saptamana, am dormit ... o noapte. In permanenta era PLIN de pustani care beau si chefuiau toata noaptea si patrulau pe km intregi. Dupa vreo 5 nopti nedormite, am decis ca e suficient si ... ne-am intors. Ca si peisaj, OK , e munte e super, dar deja s-a transformat in bulevard si zona de ... manele. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca deja totul aproape e zona privata si cu greu gasesti in perioadele cu vreme buna un loc de stat cu cortul.
Vis-a-vis de ce scria Tzush cu Olanesti-ul: depinde ce vrei sa faci in concediu. Daca vrei sa te \"hodinesti\" e una , daca vrei sa \"ai ce face\" atunci iti alegi litoralul ca acolo e plin de discoteci si animatie pana la 4 dimineata. Noi preferam odihna si linistea, ca de-altele avem parte tot anul.;)
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vacanta 2006

Mesajde mgm » Mie Mar 01, 2006 5:18 pm

Noi am fost acum aproape 4 ani,deci nu stiu ce s-a mai intamplat pe acolo intre timp,probabil ca sunt tot felul de oameni care vin,casi atunci cand am fost noi,era plin de vile,si se mai construiau.Dar noi nu am fost cu cortul,ci am stat la Pensiunea Khatarsis,unde a fost excelent,aveau si curte in spate,cu gazon si hinta,iar mancarea a fost excelenta,fiind vara mancam mereu afara pe terasa.Pensiunea era in sat,nu in statiune,unde sunt hotelurile,dar nu stiu daca mai e.
Cat despre Olanesti,si eu am auzit ca mananci,dormi si te plimbi:silly: .dar sincer,pt.mine ar fi excelent,ca asa m-as putea odihni si reincarca bateriile;)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde mdamsa » Mie Mar 01, 2006 5:43 pm

mai puteti incerca la rasinari ,vreo 10 km de sibiu inspre paltinis .zona e minunata atat vara cat si iarna.e foarte frumos mai ales ptr copii.cea mica a mea a fost foarte entuziasmata de ceea ce a vazut pe acolo si s-a distrat de minune.a avut destul loc de joaca ,ne-am plimbat si am avut un week end minunat.
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Vacanta 2006

Mesajde tzush » Mie Mar 01, 2006 7:12 pm

doamne ajuta! sa fie asa. asa am planuit noi, da\'pana la inceputu\' lu\' august ... cale lunga sa ne-ajunga. :blink:
mai ... in ceea ce priveste olanestiul ... io una am avuit impresia ca nici loc de plimbare nu era ... doar parcul si punct. iar apele, sincer, no way for me :D si io vreau liniste, da\' si sa am ce face, ce vedea, pe unde umbla :D iar la discoteca ... hmmm ... n-am mai fost de vreo 10 ani si atunci am fost de vreo 2 ori si ... gata. nu place la mine. prefer loc de zburdat, de catarat de facut plaja de bla bla bla, nu de stat in casa ca babalacii. am fost cu ai mei la geoagiu si ... m-am plictsisit de moarte. am fost tata ziua la strand si ... atat. asa ca spun pass la linistea totala. :pinch:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde anca27 » Mie Mar 15, 2006 6:36 pm

[b:]mdamsa a scris:[/b:]
[quote:]eu lucrez la o agenetie de turism asa ca am umblat prin multe locuri si va pot da informatii doar intrebati.
Ce ne poti spune despre Cap Aurora? Am auzit ca statiunea se prezinta destul de bine si este un loc potrivit de mers cu copilul. Oare informatiile mele sunt gresite?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde admin » Vin Mar 17, 2006 8:14 pm

Dupa mine, cea mai buna ocazie este targul Vacanta de la Expo Transilvania din 29 martie - 2 aprilie: ideea e ca o sa fie acolo toate agentiile cu oferte promotionale pe care dup-aia s-ar putea sa nu le mai gasesti la acelasi pret. Noi si prietenii o sa cumparam cu siguranta ceva de acolo.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde Arin » Vin Mar 17, 2006 10:17 pm

Corect, Admin. Insa trebuie luat in considerare ceva (si nu lipsit deloc de importanta): ceea ce ti se ofera are de multe ori un pret super si ti se \"povesteste\" de o vacanta de vis, insa cand ajungi acolo poti sa ai surprize mari , da\' mari de tot, daca nu ai mai fost sau nu ai informatii de la oameni care au mai \"calcat\" pe acolo. Credeti-ma vorbesc din experienta proprie. Agentiile \" te aburesc\" cu ofertele lor de ai impresia ca ai facut o afacere grozava si in realitate ... de multe ori ajungi sa pleci dupa doua ore din momentul in care ai ajuns la destinatie. Eu unul nu am incredere in ofertele generoase si frumos tiparite , color, ale agentiilor.Daca am informatii de la cei care cunosc despre ce e vorba , bine , daca nu .... sorry.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vacanta 2006

Mesajde dem » Sâm Apr 01, 2006 3:55 pm

Iata ca am trecut si pe la mult-asteptatul (de mine) targ \"Vacanta\" de la Expo Transilvania. Nu stiu care o fi fost cauza (m-oi fi dus prea devreme, chiar la ora deschiderii, ora 11 AM), dar impresia cu care am plecat de acolo a fost una de dezolare. Erau prezente tare putine agentii de turism fata de cate sunt in Cluj, la standurile unora inca nu era nimeni nici la 11.30, iar multe nu erau in masura sa-mi ofere detalii \"definitive\": locatii, oferta, preturi exacte etc. (am primit raspunsuri de genul \"inca nu avem printata oferta cu...\", \"abia peste vreo saptamana vom sti mai mult despre preturi\", \"mai bine treceti pe la sediul nostru, sa va oferim mai multe detalii\" etc.) Motivul ? Sa fie mai intai targul de turism de la Bucuresti (candva la jumatatea lui aprilie), si pe urma vor sti mai multe despre ofertele acestei veri... Hm !
Sunt curioasa: a reusit cineva sa contracteze o oferta buna ? Poate am nimerit eu intr-un moment prost. In restul pavilioanelor, unde se desfasura targul auto, era mult mai multa animatie.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde admin » Sâm Apr 01, 2006 4:12 pm

Si noi am patit la fel:P , le-am luat datele de contact si urmeaza sa trec p-acolo dupa 10-15 aprilie. Singura scuza valabila pe care am auzit-o e ca preturile biletelor de avion nu au fost fixate inca de catre companiile aeriene. In rest, aceleasi texte: targul a fost fixat prost, trebuie fixat dupa cel de la Bucuresti...:silly:
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde Arin » Sâm Apr 01, 2006 9:13 pm

Pai, cred ca nu-i departe de ceea ce spuneam si eu. Agentii \"grozave\", reclama multa si cand ajungi sa vrei ceva concret .... aleluia si-un praz verde. Scopul lor este unul singur : profitul. In rest pauza! Si chiar si atunci cand iti ofera ceva, oferta e una si realitatea \"inconjuratoare\" e cu totul alta. Din pacate.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vacanta 2006

Mesajde gama » Joi Apr 13, 2006 3:06 pm

Cine poate sa-mi recomande si mie o casa la mare unde am putea merge cu 2 copii mici.Sa aiba cit de cit niste conditii civilizate, eventual si o mica bucatarie.M-am tot uitat pe net dar n-am gasit decit hoteluri si m-am gindit ca poate stiti voi un loc unde ar fi bine. Va multumesc.
gama
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Ian 04, 2006 6:45 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde carmeliad » Joi Apr 13, 2006 6:19 pm

Vreau sa va propun si eu un loc minunat, nu departe de Cluj si mult mai ieftin decit in Romania! Si nu este tocmai departe! Este vb. de statiunea Hajduszoboszlo in Ungaria, la 60 de km de vama Bors! Eu am fost anul trecut in luna iulie am platit la o pensiune pentru 3 persoane 20 euro pe noapte si am avut toate conditiile: o casa cu 2 cam. mari, bucatarie complet utilata, o curte mare cu loc pentru gratar si ceaun. Exista un strand imens cu foarte multa verdeata, vreo 20 de bazine cu apa termala de diferite adincimi si fiecare bazin \"face ceva\" : um masaj pentru mamica la coloana.... un hidromasaj general, iar pentru pitici e o adevarata distractie - bazine cu tot felul de animalute si tot felul de activitati. In plus mai este si un aquaparc foarte mare... pentru senzatii tari.... Nu ai cum sa te plictisesti. Iti ofera tot acolo.... mincare.... liniste.... o CURATENIE EXEMPLARA. Parerea mea este ca decit sa mergi pe litoralul nostru JALNIC - unde te jecmanesc cit pot - mai bine te duci acolo! Eu nu cunosc lb. maghiara dar m-am descurcat, chiar f. bine, sunt f. amabili si CIVILIZATI. Preturile si la mincare si la intrarea in strand sunt mai mici ca la noi. Ca un sfat: incercati sa evitati lunile iulie si august - e foarte multa lume! Pentru cei ce doresc un concediu linistit sfirsit de iunie e ideal. Apa este termala!!!!
carmeliad
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Apr 11, 2006 2:26 pm

Re:Vacanta 2006

Mesajde Arin » Sâm Apr 15, 2006 9:13 pm

Buna informatia. Poate ne poti spune cum ai rezervat locul, prin agentie de turism sau direct. Te rugam , daca poti da-ne detalii in sensul asta. Cat priveste lunile de vara in care poti merge, din pacate, depinde de locul de munca. Noi spre exemplu in afara de August si eventual un inceput scurt de Septembrie, nu avem alta alternativa. Oricum multumim de informatii. Merita. Si apropos de limba, in engleza sau franceza te descurci acolo? Ca maghiara nu stim decat vreo doua vorbe si alea nu se pot spune in public ...:P :P :P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vacanta 2006

Mesajde admin » Sâm Apr 15, 2006 9:20 pm

Ce pot spune e ca am fost si noi acum 3-4 ani si cu siguranta o sa mai mergem: mancare excelenta,;) nu foarte scumpa, curetenie exemplara, atentie neprefacuta si profesionista din partea personalului, posibilitati de petrecere a timpului cu familia, ce mai - ii multumesc lui carmeliad ca mi-a amintit de el. Si era sa uit: romanii sunt bine primiti, fara fasoane, si nu doar cei foarte bogati. Noi ne-am facut rezervare prin telefon la o pensiune numita Silver Slot (din pacate nu mai am telefonul), dar cred ca o cautare pe net dezvaluie multe oportunitati legate de statiune.<br><br>Post editat de: admin, la: 2006/04/15 22:22
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron