Cosmaruri la 5 luni ?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde Arin » Mar Ian 24, 2006 9:49 am

Vi s-a intamplat ca puiul vostru sa planga prin somn ? E aproape o saptamana de cand invariabil de 2- 3 ori pe noapte plange. Uneori se si trezeste , dar de cele mai multe ori doarme in continuare. Viseaza urat sau il doare ceva ? Poate sa fie corelat cu pusee de eruptie dentara sau denota o suferinta de alta natura - si nu ma refer la cea fizica . Sau e un fenomen normal si problema o am eu. Ce ma sfatuiti ?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde admin » Mar Ian 24, 2006 12:29 pm

Vreau sa-ti spun ca mi-am chinuit creierii din acelasi motiv: pana la trei ani jumate baiatul meu n-a avut [b:]nici macar o singura noapte[/b:] fara cel putin doua-trei treziri. Pe urma i-a trecut... iar acum doarme normal. Am facut \"sapaturi\" ca sa eliminam orice alte cauze decat cea pur constitutionala si n-am gasit nimic. Cu alte cuvinte, timpul le-a rezolvat pe toate.:)
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde dora » Mar Ian 24, 2006 1:59 pm

Poate sa aiba vise urate , poate sa-l doara gingia ( inainte de a iesi dintisorii, ei lucreaza acolo inauntru si ii poate provoca dureri , dar acestea sunt scurta durata ). Ii poate fi cald , poate sa-l doara burtica .............cine stie??? Acum e foarte rau , ca nu stim ce ii doare , ca sa putem sa eliminam cauzele , si atunci cu a scris si admin , incercam sa le eliminam pe toate ..........iar noi trebuie sa avem multa rabdare .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde msimona » Lun Feb 13, 2006 6:17 pm

Copii viseaza aproape tot ceea ce li se intampla in ziua respectiva.
Un expemplu: intr-o zi Ariana a vazut un puiut de vrabie mort. Noaptea a plans.
Avea 8 luni.
S-ar putea ca puiul vostru sa fie mai emotiv si din acest motiv el traieste mai intens.
Vorbiti-i mult si explicati-i tot timpul ceea ce faceti cu el.
Ve-ti fi surprinsi cat de multe se vor schimba!
msimona
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2006 10:12 am

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde admin » Mie Mar 01, 2006 7:17 pm

Reminder:) : vineri ora 21.00 chat timp de o ora pe tema psihologia copilului; Va participa si d-na dr.psiholog Camelia Bakri. Intrarea libera:cheer:
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde ralu » Joi Mar 02, 2006 2:48 pm

Fetita mea-Stefania- are un an si cinci luni, si de cand e pe lume, nu a dormit o noapte fara intreruperi... cand au iesit dintisorii si maselele am inteles-o, dar asa face in fiecare noapte. De o luna are obiceiul sa strige in somn \"mama-mama\", dar atat de des si insistent, incat sunt nevoita sa o iau langa mine in pat, unde se linisteste instantaneu. Se linisteste si daca imi aude vocea sau o tin de manute, dar nu pot sta toata noaptea treaza langa ea:( ... Ziua nu are nici un fel de probleme legate de somn.
[b:]Admin[/b:], sa imi zici te rog unde se intra pe chat, ca eu nu l-am zarit... (sa nu te superi, dar mi se pare oarecum greoi afisajul paginii... sau poate pana ma obisnuiesc cu el...)... si am trimis doua poze pentru a fi afisate odata cu mesajul scris de mine, la adresa mentionata la alt subiect, si inca nu imi apare... trebuie sa fac altceva??? te rog sa imi zici ce, ca invat repede :) multumesc !!
ralu
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:16 am

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde Arin » Joi Mar 02, 2006 3:09 pm

Pentru problemele cu somnul, sfatul meu este ca pentru inceput sa intri pe sfatul medicului si sa intrebi acolo. Apoi functie de asta te orientezi mai departe. Si noi am avut aceleasi probleme, insa de ceva vreme, merge mai bine (fara sa fi schimbat mare lucru in regimul de viata). Insa te intelegem perfect. Te exaspereaza. Si cand ii mai si auzi pe altii ca \"copilul nostru doarme toata noaptea si inca de trei ori pe zi\" devine si mai frustrant. Bafta si tine-ne la curent. Daca te putem ajuta ... o s-o facem.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde Nicole » Joi Mar 02, 2006 3:20 pm

eu zic ca din moment ce se linisteste imediat ce iti aude vocea sau o tii de minute inseamna ca nu o doare nimic si nici nu o deranjeaza ceva, nu e prea cald sau prea frig. Cred ca ii este frica. Nu este convinsa ca atunci cind se va trezi vei fi acolo linga ea, ca nu te pierde. Chiar am citit undeva despre asta dar nu mai tin minte exact ce comentarii se faceau. Daca gasesc o sa-ti scriu mai multe amanunte. Al nostru nu prea a avut asemenea episoade. Are o jucarioara de plus cu care doarme intotdeauna si pe care de multe ori l-am surprins ca o stringe in brate in somn. Eu pateam chestia asta inainte de a adormi, il mingiiam pe frunte, se linistea si cind ziceai ca acum adoarme si plecam de linga el incepea sa plinga si de fiecare data ii zic ca ma duc numai pina in camera de alaturi dar ca nu plec nicaieri, sint aici pentru el. Si sa stii ca la virsta asta intelege TOT.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde Nicole » Joi Mar 02, 2006 3:30 pm

am si gasit ceva. Zicea in cartea respectiva ca este foarte important momentul trezirii dimineata. In momentul in care se trezeste sa fii imediat linga ea, sa fie un moment vesel, cu pupici si imbratisari, sa simta \"bucuria regasirii\". Repet nu e de la mine si nici nu stiu daca se potriveste in cazul tau, dar mi s-a parut interesanta chestia.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde Arin » Joi Mar 02, 2006 10:11 pm

Confirm cele de mai sus. Si noi am citit ca e foarte important ca atunci cand se trezeste sa fie parintele (mai degraba mami) langa el. Asa se obisnuieste cu ideea ca poate dormi linistit caci mama e acolo. In legatura cu ce stiu si inteleg: la 6 LUNI JUMATE stie cand mami se imbraca sa plece de acasa (apropos, de ieri, nu mai \"suntem \" in concediu de maternitate. Asta e. ) Si inca un argument: l-am lasat sa \"patruleze\" de-a busilea in camera lui si prima directie a fost ... aeroterma si priza. Mami a spus \"AU\" si ne-a \"intepat\" pe manuta cu o ... scobitoare. Din acel moment daca spui \"Au\" cand aude, renunta la a face un anume lucru nepermis. Deci invata si stiu multe , inca de la varsta asta. Smecheri mici ...;)
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Cosmaruri la 5 luni ?

Mesajde ralu » Sâm Mar 04, 2006 9:13 pm

[b:]Nicole[/b:], multumesc mult pt. interes...aveam mare nevoie de un gand bun... cred si eu ca ii e frica, desi niciodata nu am facut sa nu fiu langa ea cand se trezeste...dupa somnul de amiaza se trezeste zambind, iar cand ma vede, rade si se cere in brate... simte prin toti porii ca o iubim, ca se stie alinta... peste zi nu o cert in mod deosebit, normal ca mai tzip la ea-rar e adevarat-ca e ff rapida, neastamparata, face lucruri care stie clar ca nu are voie sa le faca... si radee.....:) ... seara cand ne pregatim de culcare, ii spun ca o pun in pat, ca facem nani, etc.... o pup, si o pregatesc de somnic... kiar nu stiu care ar fi cauza fricii ei. Sper sa ii treaca repede si sa nu fie ceva de durata si grav...:(
ralu
 
Mesaje: 59
Membru din: Mie Feb 22, 2006 11:16 am


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron