Copilul meu merge in clasa I

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Copilul meu merge in clasa I

Mesajde izaroman » Sâm Mar 18, 2006 3:36 pm

Buna tuturor!
Sunt sigura ca nu numai copilul merge in clasa I! Haideti sa discutam acest subiect!
Ce facem? Care este varsta optima 6 sau 7 ani? La ce scoala il inscriem? De ce la o scoala si nu direct la un liceu de prestigiu din Cluj? Ce parere aveti despre invatatorii copiilor nostri?
Uitati, v-am propus cateva subiecte deja... Precis este multa lume interesata. Eu una sunt foarte interesata!
Sa aveti un week-end excelent!
izaroman
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 18, 2006 3:01 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde mgm » Sâm Mar 18, 2006 6:44 pm

Uite,subiectul asta ma intereseaza mult.Desi baiatul meu cel mare face 4 ani anul asta,vreau sa stiu din timp tot ce se poate stii despre scoli,ca sa pot lua cea mai buna decizie pentru el.La noi la gradi deja au inceput parintii sa discute pe subiect,mai ales vazindu-i pe cei de la grupele mari,care si-au inscris copiii.Noi stind in Grigorescu,majoritatea au dus copiii la scoala de aici,dar mai sunt si altii care i-au dat la Ghibu sau in centru.Stiu si de \"problema\" cu 6 sau 7 ani.Fiecare are un set de argumente pt. alegerea lui-cei cu 6(printre care ma aflu si eu):P acela ca poatefi un regres pt. copil sa mai stea un an in gradinita,mai ales daca e marisor si destept,iar partizanii varstei de 7 ani-acela ca copilul poate fi nepregatit sa fie dat la 6 ani,sa nu adoarma la ore.Sincer,nu cred ca varsta de 7 ani iti aduce un plus de \"pregatire\" pt. clasa I.
Avind in vedere ca programul de lucru e de cel putin 8 ore,noi clar avem nevoie de o scoala cu semiinternat.Nu neg ca mi se pare atractiv sa dau copilul la un colegiu sau liceu care are clase de la I.Dar pe de alta parte,ma gandesc ca copilul \"intra\" in alta lume,unde marea majoritate a lucrurilor sunt legate de bani...Si as intreba si eu pe cei cu mai multa experienta,cum feresti copilul de anumite tentatii care pot aparea-de la a fi mereu in pas cu moda sau cu cele mai \"faine \" jocuri pe calculator,pana la cei care umbla cu anumite substante...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde Arin » Sâm Mar 18, 2006 7:48 pm

Daca ar fi sa ma refer doar la ultima parte a mesajului, cea cu tentatiile, raspunsul este simplu: fereste-te de scolile sau clasele \"cu pretentii\" (asa-zise). Cu cat exista mai multe \"vedete\", odrasle ale unor imbogatiti lipsiti de cultura a ceea ce inseamna sa ai bani si care doresc sa arate lumii prin intermediul odraslelor cat de \"bastani\"sunt, cu atat sansele ca al tau copil sa doreasca si el \"minunile\" acestor colegi (indiferent despre ce este vorba) , sunt mai mari. De multe ori, cred, scoli (clase) cu pretentii tind sa devina in ultimii ani (din pacate) mediul propice pentru violenta, grandomanie, \"substante\", mobile de sute de dolari, ideea ca daca ai bani nu mai trebuie sa faci nimic intrucat tati si mami rezolva totul, etc. cat priveste ideea ca profesorii de acolo ar fi mai grozavi si ca un copil poate obtine o scolarizare mai de calitate, e discutabila, zic eu. In astfel de medii, datorita influentei unei idei de \"superioritate\" sociala, nici profesorul nu va \"indrazni\" sa educe (ca daca nu-i dai nota dorita si nu te comporti cum vrea \"clientul\", apoi vine \"parintele cu bani\" si ... ).
Noi ne-am zbatut la un moment dat, intr-o anume conjunctura, sa dam un copil (e drept nu in clasa I-a) intr-o clasa \"grozava\". N-am reusit la momentul respectiv, insa dupa inceperea anului, ne-am dat seama cat de bine a fost ca nu am reusit. Nu pierdusem decat, eventual, \"contactul\" pe care l-ar fi avut copilul cu o atmosfera plina de snobism, aere de superioritate si in realitate lipsita de ceea ce inseamna valori, concurenta, in plus plina de \"vedete\" de cativa ani. In plus copiilor din astfel de scoli (clase) li se inoculeaza ideea (falsa) ca sunt o \"elita\", cand in realitate singura calitate o constituie .... banii celor care i-au trimis acolo. Consider ca o scoala in care copilul are contact cu copii din toate categoriile sociale are darul sa-l faca sa inteleaga ca nu totul vine de undeva din cer, fara munca si fara efort (coroborat desigur cu o educatie adecvata acasa).
Desigur asta nu este decat o parere!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde gama » Sâm Mar 18, 2006 8:31 pm

Subiectul acesta chiar ma intereseaza de ceva vreme pentru ca baietelul meu a implinit 5 ani.
Noi stam in Manastur si ne-am gindit ca cel mai bine ar fi sa gasim aici o scoala, sa nu fie nevoit copilul sa mearga zilnic pina in centru, mai ales ca nu avem masina.
La anul in toamna va avea 6 ani jumate, deci ar fi tocmai bine din punctul asta de vedere, dar pe de alta parte e un copil plapind, bolnavicios, care mai mult e acasa decit la gradi si ma gindesc cu groaza daca va face fata celorlalti copii care nu au pb.de sanatate.
Am auzit ca inscrierile se fac cu un an inainte, voi stiti ceva?
gama
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Ian 04, 2006 6:45 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde visualVenus » Sâm Mar 18, 2006 9:06 pm

De acord cu Arin.

Baiatul nostru cel mare are apropae 8 ani si e in clasa a II-a la scoala din cartier. A fost singurul din grupa mare care a mers la scoala (la 6 ani). Educatoarele s-au mirat atunci de decizia noastra, insa ne-au sprijinit, el fiind bun la carte si destupat la minte. A fost dorinta lui in primul rand si apoi a noastra.

Cand cel mare a mers prima zi la scoala, cel mic a facut un circ monstru ca nu mai vrea la gradinita. Degeaba ii tot spuneam ca nu-l primeste la 4 ani la scoala. Dupa mult timp de plans in fata gradinitei a cedat spunandu-ne ca el, cand ii vine vremea, nu va merge la scoala, ci... direct la liceu ;)

Acum e si el grupa mare si dintre toti copiii, e cel mai laudat de educatoare. Doar el si inca un copil s-au inscris la scoala. Celalalt are 6 ani, al nostru inca nu. Isi doreste mult sa mearga la scoala si il vom da.

Cu cel mare problemele ce ni le puneam noi referitoare la \"clasa I la 6 ani\" au fost ca era cam blegut si cam firav. Asa ca in vara dinainte l-am dus la un curs de inot la Olimpic, care l-a mai calit. Apoi in clasa I a facut in continuare inot in fiecare saptamana o zi, cu scoala, ambele semestre. A fost bine.

Fiind mai blegut, colegii il luau peste picior si il bateau deseori. Mie-mi parea bine ca nu se inhiba din cauza asta; singur s-a descurcat si si-a dat seama cu cine se poate pune si cu cine trebuie sa fie prieten. Pana la urma am primit si eu \"reclamatii\" (bucuroase de altfel) de la invatatoare, ca a necajit si el alti copii. Era bucuroasa ca scapase de a fi cel luat peste picior si prinsese si el curaj.

Cu semiinternatul a fost bine, in prima faza. Noi l-am lasat un an si jumatate. Apoi am considerat ca prea face numai ce e obligatoriu si nu mai vrea sa faca nimic altceva, asa ca l-am retras. Totusi, daca parintii sunt plecati de acasa pana dupa-masa, nu prea exista alta optiune... desi daca ne gandim bine, multi dintre noi eram cu cheia de gat la 6 ani si ne incalzeam singuri mancarea acasa pana ne veneau parintii de la lucru... [img:]http://www.parinticlujeni.ro/components/com_simpleboard/uploaded/images/footprintsSmall.jpg[/img:]
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde visualVenus » Sâm Mar 18, 2006 9:13 pm

Inscrierile pentru septembrie a.c. incep in februarie a.c., cam din 15. Anul acesta la scoala noastra din cartier e anunt ca pana in 15 martie se fac. E important, dupa mine, sa te interesezi din timp ce invatatoare vor fi din toamna in clasa I, sa afli cat mai multe despre ele si sa alegi una pe care apoi sa o abordezi. Dupa ce ea va fi de acord sa-ti ia copilul in clasa ei, te duci sa il inscrii. In cerere vei scrie si la care invatatoare vrei sa il dai. Daca e una deosebit de solicitata, care si-a \"completat lista\" inca dinainte sa se dea drumul la inscrieri, mi-e teama ca e nevoie sa apelezi la \"pile\" ca sa fii sigur ca al tau copil va fi inscris in clasa ei... c-asa-i la noi... :pinch:
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde Arin » Dum Mar 19, 2006 2:36 pm

Cam asa este. Desi chestiunea cu \"daca e de acord sa ti-l ia\" (stiu ca asa se intampla), zau nu o inteleg. Dupa ce criterii o fi sau nu de acord? adica, ba nu, un criteriu stiu si eu: banii. Daca ai in clasa copii din familii \"instarite\" n-ai probleme cu fondul clasei, poti sa organizezi fara probleme tot felul de activitati ca nu o sa fie probleme cu banii. Plus ca mai exista 8 Martie, finalul de an, Craciunul, Pastele, etc. si bineinteles se cumpara cate ceva pentru \"d-na\" (cat de doamna?) invatatoare sau diriginte. Insa ma intreb, ce mai ramane din scopul pt. care te-ai decis sa faci meseria asta? Cred ca mai nimic. Abia \"astept\" momentul in care sa mi se spuna ca nu stiu care \"d-na\" trebuie sa isi dea acordul ca sa-mi inscriu copilul in acea clasa. :evil: :evil: :evil:
Pana la urma tine si de cat de plecat au capul parintii cand li se spune ca cineva \"nu e de acord\". Raman la ideea ca , cu cat o scoala este mai \"fitoasa\" cu atat mai putin merita in ziua de azi (daca ar exista niste criterii extrem de coerente de evaluare, total independente, [b:]poate[/b:] am constata ca multe din aceste scoli nu sunt defapt atat de \"bune\", pe cat le-a mers unora vestea, poate nejustificat).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde mgm » Dum Mar 19, 2006 4:03 pm

Apropo de invatatoare,mi se pare dificil sa afli care e mai buna.E aceeasi chestie ca si cu luatul in clasa.De unde stii ca e buna,pana nu ai ocazia sa te convingi?Normal ca poti sa te interesezi pe la cunostiinte si prieteni,dar pana la urma experienta fiecaruia e unica-unuia ii poate place o anume \"dna\",altuia nu.Din ce am vazut eu la copilul meu la gradi,apreciaza mai mult o persoana tanara,care poate e mai la curent cu noutatile si poate mai dispusa sa se plieze pe mintea copiiilor.Normal ca si experienta conteaza...Iar in ceea ce priveste \"atentiile\",se practica de cand nasti,asa ca ce sa ne mai miram la scoala?Si la gradi se merge pe aceeasi chestie..Pe mine nu ma deranjeaza,atata timp cat copilul invata bine si se ocupa de el.Stiu ca nu e corect,dar cand vine vorba de copiii lui,nu cred ca e vreun parinte care sa zica-\"eu sunt primul care ma opun\"...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde izaroman » Lun Mar 20, 2006 10:14 am

Ma bucur ca am reusit sa va starnesc interesul!
Dar de ce toata lumea scrie generalitati? Ne temem de cineva?
Din experienta mea personala si a familiei mele pot sa va spun urmatoarele: toti cei care au fost inscrisi de la clasele mici la licee de presigiu (Racovita, Cosbuc, Balcescu, Avram Iancu) au fost mult mai bine pregatiti pentru admiteri (indiferent daca era vorba de clasa a IX-a sau admiterile de la facultate). Or fi, multi copii cu bani si fite in clasele mici de la marile licee, dar ce va face sa credeti ca nu sunt din astia si la scolile de cartier? Eu una stiu sigur ca sunt!
Si credeti ca ne vom putea feri odraslele la nesfarsit de parvenitii societatii? Mai devreme sau mai tarziu oricum vor lua contact! Si nu stiu de ce dar copii mai mici percep mult mai bine scala valorilor umane decat adolescentii! Eu una prefer sa-i dau de mic explicatii copilului meu, decat sa astept varsta adolescentei! Atunci s-ar putea sa fie prea tarziu pentru astfel de explicatii!
[b:]gama a scris:[/b:]
[quote:]Subiectul acesta chiar ma intereseaza de ceva vreme pentru ca baietelul meu a implinit 5 ani.
Noi stam in Manastur si ne-am gindit ca cel mai bine ar fi sa gasim aici o scoala, sa nu fie nevoit copilul sa mearga zilnic pina in centru, mai ales ca nu avem masina.
La anul in toamna va avea 6 ani jumate, deci ar fi tocmai bine din punctul asta de vedere, dar pe de alta parte e un copil plapind, bolnavicios, care mai mult e acasa decit la gradi si ma gindesc cu groaza daca va face fata celorlalti copii care nu au pb.de sanatate.
Am auzit ca inscrierile se fac cu un an inainte, voi stiti ceva?[/quote:]
Pentru gama:
Daca copilul tau nu are probleme majore de sanatate ti-as sugera tratamente naturiste de intarirea imunitatii. Nu sunt tocmai ieftine dar merita toti banii! Eu una fac astfel de tratamente copilului meu de la varsta de doi ani si, multumesc Domnului, dar si doctoritei de famile, nu am de ce sa ma plang!
izaroman
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 18, 2006 3:01 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde dem » Lun Mar 20, 2006 11:17 am

Eu inca nu am copil de scoala, abia de gradinita, dar deja ma preocupa mult problema educatiei la toate nivelele, plus ca am relatii destul de stranse (intr-o forma sau alta) cu invatamantul romanesc. Spre deosebire de vremurile noastre, cand admiterea in licee sau facultati se facea prin examen, acum se face in primul rand prin concurs de dosare. Daca nu se va schimba nimic in urmatoarea perioada, copiii nostri vor fi in primul rand siliti sa ia note mari, altfel nu vor prinde locuri la licee bune sau locuri fara taxa la facultati, in \"favoarea\" altor elevi veniti de te miri pe unde cu note astronomice obtinute cine stie prin ce mijloace. Stiu ca se zice ca cine vrea sa invete invata oriunde, ori la un liceu de elita, ori la unul agro-industrial, dar in practica nu e chiar asa. Profesorul se adapteaza la nivelul clasei, apoi mai este si o chestiune de atmosfera, de emulatie, de atitudine fata de invatat.
Poate ma insel, dar intrevad o mare dilema: cum sa termine copilul meu scoala cu note uriase (de multe ori e nevoie de peste 9,50) si sa mai apuce sa-si traiasca copilaria, sa nu ajunga la 18 ani cu nervii facuti praf (in vremea mea era perfect acceptabil sa ai medii de 7-8 la obiecte care nu te interesau, daca excelai la cele care te interesau; dar acum medii de 7-8 inseamna \"neeligibilitatea\" la un liceu bun sau facultate-fara taxa).
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde visualVenus » Lun Mar 20, 2006 11:57 am

[quote:]\"daca e de acord sa ti-l ia\"[/quote:]
a insemnat in cazul nostru ca intai ne-am dus si noi ca tot omul la inv., fara sa ne cunoasca. De fapt ne-am dus sa le vedem pe amandoua care urmau sa ia clasa I din sep. Una a fost draguta (dar n-o vroiam noi, stiam destule povesti despre ea), cealalta nu ne-a prea bagat in seama (apoi am aflat ce deja avea lista completata...). La inscriere am zis ca vrem la a doua inv., insa secretara ne-a sfatuit sa vorbim cu ea, sa fim siguri ca ne ia in clasa, altfel poate fi cam degeaba ca scriem noi in cerere la ce inv. vrem sa-l dam.

Evident, am avut o reactie similara cu a lui Arin si n-am vrut sa mai discut a doua oara cu inv. La urma urmei, ar trebui sa-i ia in ordinea inscrierii si noi eram \"early birds\" acolo. Si daca nu-l ia, ii voi face un scandal monstru, mi-am zis in sinea mea. Da, insa... presupunand ca scandalul va avea efectul scontat, adica il va lua in clasa ei, il va privi 4 ani ca pe un intrus si probabil ii va face mizerii. Si-atunci?...

Atunci am hotarat sa o \"atac\" - puteam s-o fac foarte eficient din doua surse apropiate ei. Am apelat la una din ele, care dupa ce a discutat cu inv., mi-a zis: stai linistita ca ti l-a scris pe lista ei proprie, ti-l ia. Mi-a mai spus si ca pentru a face asta a scos alt copil de pe lista... :blush: Deci al meu sigur n-ar fi ajuns la ea in clasa daca nu luam aceasta decizie. Imi pare rau de celalalt copil care a fost dat deoparte.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde Nicole » Lun Mar 20, 2006 12:39 pm

pentru gama: in Manastur din cite stiu fosta gen 17, actuala Ion Creanga ramine cea mai buna scoala, depine si de directorul scolii care impune o anumita conduita acolo, au si uniforme copii. Eu aici am fost in clasele 1-8, desigur au tecut vreo 15 ani de cind am terminat dar mai cunosc multe profesoare (mama mea a fost profa acolo) si parca se mai mentine un pic ideea de disciplina si \"ceva mai putine ifose\". cel putin asa ar fi bine
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde lira » Lun Mar 20, 2006 1:28 pm

Copila mea mai are pana la clasa I doi ani insa din povestile altor parinti si experinta didactica avuta tind sa cred ca ne vom indrepta spre o scoala particulara- asta daca financiar va fi posibil. Motivele sunt diverse si pleaca de la baza materiala pana la atmosfera din scoli dar ceea ce nu-mi place in regimul de stat este relatia parinte-profesor, parinte-profesor. Din pacate inca omul de la catedra se comporta ca un Zeu si nicidecum ca un prieten al copilului asa cum vad eu ca ar trebui...
lira
 
Mesaje: 15
Membru din: Vin Feb 24, 2006 9:43 am

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde izaroman » Lun Mar 20, 2006 3:47 pm

Si cate scoli particulare exista in Cluj, daca nu va e cu suparare? In afara de mult mediatizata HK? De Waldorf am auzit niste povesti nu prea incurajatoare, chiar de la dascalii care predau acolo... Parerea lor este ca nu s-a reusit cu succes adapatrea la mediul romanesc a principiilor Scolii Waldorf. Si asta din cauza dascalilor care profeseaza in chiar sus amintita institutie, dascali care inca n-au reusit sa se debaraseze de vechile metode didactice romanesti dupa care de altfel au fost educati.
Dupa parerea mea, ca in multe alte domenii, din pacate, Clujul este in coada clasamentului la aceasta categorie... Nu prea avem de ales dupa parerea mea! Si de HK mai mult faima, ca de rezultate nu prea auzi pe nimeni laudandu-se!
izaroman
 
Mesaje: 6
Membru din: Sâm Mar 18, 2006 3:01 pm

Re:Copilul meu merge in clasa I

Mesajde mdamsa » Lun Mar 20, 2006 5:48 pm

dla ce nu incercati la elf?am auzit numai lucruri bune despre ea,si am avut destui cunoscuti ai caror copii au fost acolo si care sunt foarte multumiti,programul cupinde si seminternat dupa cate stiu eu,ca limbi straine:engleza,germana si franceza,la sport:tenis,inot si multe altele care ar multumi orice parinte.in momentul cand dsoara mea va merge la scoala cred ca voi opta ptr aceasta.nu spun ca nu sunt si alte scoli bune cum ar fi Balcescu,Avram Iancu sau Informatica dar ma gandesc ca ar trebui luata in considerare si o scoala particulara atunci cand hotarasti ce scoala va urma piticul tau.si in plus sunt de parere ca ar trebui ca si piticul sa fie de acord cu alegerea facuta ,de fapt ca si la alegerea gradinitei pentru ca daca nu este asa atunci toata silinta pe care ne-am dat-o.... :whistle: si in fiecare dimineata vom avea acelasi refren:\"nu mai vreau sa merg\"
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron