[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - Utile de stiut

Utile de stiut

Re:Utile de stiut

Mesajde sidonia » Lun Iul 02, 2007 2:57 pm

oh, God.....

Chiar ma gandeam sa va intreb daca aveti idee de ce nu se gaseste NAN2 de o vreme prin supermarketuri....

:( :( :(
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde Raisa » Lun Iul 02, 2007 9:27 pm

NU POT SA CREDDDDDDDDDDDDDDD!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:( :( :( :( :( :( :( :(
Raisa bea lapte NAN. Sunt socata , nu imi vine sa cred. Adica noi ne protejam copii de zarul din alimentara si ii oferim lapte praf si cretini astia isi bat joc de copii nostrii. Si eram chiar f multumita de firma Nestle. Sincer nu am gasit nici un fel de vierme , larva etc , dar am observat la ultima cutie care am luat-o ca praful nu mai are aceiasi culoare, e mai albicios si pana acuma avea o tenta galbuie.:blink: :( :( :(
Raisa
 
Mesaje: 1141
Membru din: Joi Iul 13, 2006 8:45 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde Madalinutza25 » Mar Iul 03, 2007 9:39 am

Vai de mine!!!! Am vazut si eu la stiri faza cu Nanul,si noi dinala bem... Voi ce faceti? Ii dati altceva acuma? ce imi recomandati? Nu pot sa ii dau lapte normal, deoarece laptele praf e mai gras, si cum bb e mic, cum a fost prematur, vreau sa ii ajunga din urma pe ceilalti...
Milupa, bebelac, care e mai bun... credeam ca Nestle e cel mai bun, dar dupa cate am cititsi am vazut si la Tv... :angry: :angry: :angry: :angry: :angry: :angry:
Madalinutza25
 
Mesaje: 195
Membru din: Joi Mai 31, 2007 3:49 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde gabi77 » Mar Iul 03, 2007 11:51 am

si noi suntem tot pe nan si nu stiu ce o sa facem de-acum. pana la 1 an a baut bebelac si i-a mers foarte bine cu el. e un lapte bun. dupa 1 an, formula de continuare stiu doar de milupa, dar e scump...de de usuca. chiar nu stiu ce o sa fac. :(
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde mgm » Mar Iul 03, 2007 12:36 pm

Adevarul e ca nu avem alta sansa decat sa deschidem ochii la tot ce cumparam,ca nu avem garantie la nimic.N-ati vazut si problemele cu conservele?Eu n-am mai cumparat nici o conserva de cand a venit caldura.Si chiar ieri le-am facut niste ochiuri copiiilor si unul era stricat,noroc ca am fost pe faza.Iar la Nestle astia,se pare ca numai reclama e de ei.Aveti grija si pupici la bebei!:kiss: :kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde mihamatei » Mie Iul 04, 2007 4:13 pm

de-a dreptul incredibil! din pacate se intampla si la case mai mari. noi tot nan am baut dar de vreo cateva saptamani am trecut pe lapte UHT si inca n-am avut incidente neplacute. bebe l-a acceptat, n-a facut diaree, nu s-a constipat, si de crescut, creste...asa ca nu ma mai stresez. io am crescut de la 5 luni cu lapte de alimentara ca n-am mai vrut sa sug...si...uitati-va la mine: vi se pare ca-s subnutrita sau cu lipsa de ceva vitamine??:laugh: :laugh: :laugh: cred ca nu!! ...si daca s-a intamplat asa ceva la Nestle, s-ar putea intampla si la alte firme. si atunci, de unde stim noi ca laptele praf e mai sanatos decat cel de alimentara sau de vaca? oare cati copii au crescut si cu lapte de vaca? riscuri sunt peste tot, depinde de noi daca vrem sa ni le asumam sau nu!!! inca o data....uitati-va la mine (cele care ma cunoasteti): arat rahitica sau ceva de genu\'? :P ....:kiss:
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde Raisa » Mie Iul 04, 2007 5:57 pm

MIHA, esti mortala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:woohoo: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Raisa
 
Mesaje: 1141
Membru din: Joi Iul 13, 2006 8:45 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde danasalo » Vin Iul 06, 2007 9:43 pm

serustok dragelor.

Unde m-am gasit si io sa intru.
Tare dor mi-a fost sa va \"vad\" si sa va scriu:P

Ce sa zik eu....chestia asta e ca si cu gripa aviara, nu a mai vrut UE sa vindem pui, ne-=a fript cu dezinformarea...
Eu cred in continuare ca se vindea prea bine Nestle,si era chiar so accesibil la pret.
De ce dracu sa nu faca ei ceva...

Ganditi-va ca 1 an au dat bebelac de la farmacie pt sugari care era esact la fel cu NAN1 si dintr-o data si-au dat seama ca e pre scump si au zis ca numa la rahitici si handi sa mai dea............

ZAU asa!!! Ce e mai nasol ca Milupa chiar te usca..Eu zik sa le dati daca au peste 7 luni linistite lapte de vaca, si daca puteti sa mergeti la sursa..adica de la tara ..e si maisanatos.

Alex al meu a supt pana la 1 an- stiti voi povestea titei:whistle: - si timp de 3 luni nu a vrut nici sa puna o gura de alt lapte in gura.
I-am dat pace si acum dupa 4 luni, maninca cu fulgi de porumb laptele...e mortal.

Referitor la tot ce ati scris mai sus cu alimentatia supper strong...eu va ador ca sunteti asa documentate, insa....absolut tot este intr-o anume frecventa crescut cu ingrasaminte chimce, poluare este fff mare, unde cred rosiile si voi credeti ca taranu\' le-a cules si sapat cu mana, se aunca masinile de gunoi si se deverseaza vidanjele- cu stiti voi ce in ele.

Va spun asta pentru ca intampltor activez intr-o companie care e in domeniu managementului deseurilor, si austriecii - care ne sunt sefi- se ingrozesc de ce se intampla la noi.
Si garda de mediu nu se preocupa de \"rampele clandestine\" astea ci de firme de unde sa obtina amenzi si sa ingroase contul - tot al lo- r caci au procent din amenzi.

Exemplu: in pata la rampa, bietii oameni se uita dupa masinile de gunoi sa vada care de la ce firma vine, si cele ale noastre sunt cu containele mari, de la hipermarket-uri..si ei stiu si se bat care sa intre inauntru, pentru ca acolo gasesc sub marfa stricata, 200 de kile de banane, 20 de kile de pulpe de pui, expirate de 1 zi, rosii, si tot felul care sunt inca bune- parerea lor.

Si pe urma incep si le si vand intre ei....Am vazut pe strada om care acolo locuiesei si nici nu sti ce face....si cum plimba el virusii, asa ca serios, peste tot ne pandeste pericolul..........

No ...am divagat, dar sa stiti ca mai scriu ca sa stiti in ce lume traim.

Dana
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde giagirl » Lun Iul 09, 2007 9:34 am

mersi Dana, chiar te rugam, sa stim macar si kk-turi mancam-ma scuzati de exprimare, dar mai nou trebuie sa citesc etichetele tuturor produselor alimentare care le cumpar pt ca am facut o alergie la produse lactate, si nu am voie nici proteine din lapte, din care sunt pline toate produsele \"vegetale\":angry:
giagirl
 
Mesaje: 750
Membru din: Mie Iun 07, 2006 2:15 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde Arin » Joi Iul 12, 2007 2:39 pm

Povestea cu NAN a fost un mare .... (stiti voi ce) umflat de presa iarasi. Din tantar .... armasar. Un idiot a facut circ ca cica nu stiu unde a vazut el pe raft ca e tinut in conditii ... nu stiu cum. Asta e tot! Iar din cauza asta eu m-am dat de ceasul mortii duminica sa fac rost de niste NAN1. Pana la urma am gasit, insa zici ca am retrait vremurile lui Ceausescu cand nu gaseai lapte sa dai la copii. Insasi daca te uiti la final unde scrie \"au fost retrase cateva sute de cutii\":blink: :blink: Vare sute nenica? La vanzarile pe care le au ar fi insemnat .... mii de cutii retrase nu sute. Iar povestea cu copilul de ... 5 luni ... \"socat\" .... ?????????!!!!!!!!!!<br><br>Post editat de: arin, la: 2007/07/12 15:43
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Utile de stiut

Mesajde anca27 » Vin Iul 20, 2007 12:13 pm

anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde CristinaG » Sâm Iul 21, 2007 4:43 pm

Numa acum am citit despre Nan si mi-i groaza!!! Si eu la bebe tot Nan ii dau si tot de la Cora-l iau de obicei!!! Of, ce vremuri am ajuns...:angry:
CristinaG
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Iun 07, 2007 12:17 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde gabi77 » Dum Iul 29, 2007 1:22 pm

CUM SE FACE O FRIPTURA LA GRATAR NECANCERIGENA

De cand clima a luat-o razna si vara este doar o succesiune de furtuni si canicule, friptura la gratar, in aer liber, pare a fi singura scapare pe care o gasesc orasenii pentru weekend. Insa clasica friptura la gratar devine cu atat mai periculoasa pentru sanatate pe o astfel de vreme, cand organismul este slabit de efortul adaptarii la temperaturile capricioase. Nutritionistii americani au descoperit opt reguli care reduc sau elimina de-a dreptul riscul imbolnavirii de cancer dintr-o \'banala\' friptura la gratar.
1. Lasati carnea peste noapte in sos marinat, obtinut din zeama de lamaie, putin ulei de masline si usturoi. Acest sos impiedica in proportie de 90% sa se formeze substantele cancerigne, iar carnea fripta are un gust mult mai bun.
2. Bucatile mai mici de carne se frig mai repede si nu mai au timp sa elibereze substantele toxice, asa ca se recomanda frigaruile, care alterneaza bucatelele de carne cu felii de rosii, ceapa, ardei, usturoi.
3. Cu cat carnea sta mai putin deasupra gratarului, cu atat se impiedica eliberarea substantelor chimice toxice. Daca se baga carnea intai la cuptor si se lasa pana dispare sangele, apoi se pune pe gratar, nu se mai formeaza substantele cancerigene.
4. Puneti o folie de aluminiu alimentar pe gratar. Grasimea nu mai are contact direct cu flacara, nu se mai formeaza substantele toxice si gratarul se curata foarte usor, fara sa ramana pe grile bucatele de carne de la fripturile anterioare, care si ele sunt daunatoare.

5. Folositi gratare bombate, compacte, cu scurgerea grasimilor in santulete in care se pune apa.
6. Carnea se frige fara risc de imbolnavire daca sursa de caldura vine din lateral, cum se pregateste saorma. Sau, dupa model autohton, din vremuri stravechi: intre sursa de foc si carnea de pe rotisor se pune un recipient cu apa in care se scurge grasimea.
7. Carnea de pui se frige
cu pielita, apoi aceasta se scoate. Carnea de porc trebuie curatata de grasime; nu se va usca daca este lasata cat trebuie. Pestele, daca este lasat de cu seara in sos marinat, nu mai trebuie tinut decat foarte putin deasupra gratarului.
8. Legumele la gratar nu formeaza substante cancerigene. Se poate face un pat de legume si chiar fructe (pere, de exemplu) pe gratar, peste care se pune carnea marinata sau precoapta. Daca in timpul mesei se bea si ceai rece, aromat - un antioxidant care neutralizeaza substantele cancerigene - riscul unei mese total nesanatoase este eliminat.

Sursa: Ziarul
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde anca27 » Mar Sep 11, 2007 5:13 pm

anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Utile de stiut

Mesajde mgm » Joi Sep 20, 2007 4:49 pm

Iata ce am gasit intr-un articol:

Hotararea de Guvern 173/2006 cere etichetarea tuturor alimentelor care contin organisme modificate genetic in proportie mai mare de 0,9%.Greenpeace Romania a facut un sondaj prin supermarketurile care opereaza in Romania,pt. a afla care din ele vad produse modificate genetic.
Pe lista verde a sondajului se afla:Billa,Kaufland,Plus,Profi.Acestea garanteaza ca nu comercializeaza astfel de produse nici in marcile proprii si nici in cele furnizate de alti producatori.
Lista portocalie contine magazinele:Carrefour,Metro,Selgros,Penny,XXL,care garanteaza lipsa alimentelor modificate genetic doar pt.propriile marci.
Supermarketurile care nu au raspuns sau nu au vrut sa garanteze ca nu vand alimente modificate genetic au fost inscrise pe lista rosie.Acestea sunt Auchan,Artima,Cora,La Fourmi si Mega Image.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Nutritie

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron