Monitorizarea sarcinii induce contractii?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Monitorizarea sarcinii induce contractii?

Mesajde visualVenus » Lun Mar 06, 2006 11:32 pm

Am fost saptamana trecuta la monitorizare (mai am o luna pana la nastere). E prima pe care o fac desi mai am doi copii. Dupa aceea, la o ora-doua am avut contractii, ceea ce nu mi s-a mai intamplat decat la nasteri. Niste prietene mi-au spus ca si ele au patit asa dupa monitorizare. Voi mamicilor, ce experienta aveti cu monitorizarile?
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Monitorizarea sarcinii induce contractii?

Mesajde tzush » Mar Mar 07, 2006 9:10 am

nu
simplu ... nu induce. eu una am fost monitorizata de mai multe ori si ... nik. poate e dif totusi de la caz la caz, cine stie. sau sunt alea false de dinainte de nastere (braxton-hicks parca le zice) :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Monitorizarea sarcinii induce contractii?

Mesajde mgm » Mar Mar 07, 2006 2:03 pm

Si eu am fost monitorizata si nu am avut contractii.Eu cred ca sunt 2 chestii la tine-una ca nici o sarcina nu seamana cu alta si de-aia nu prea conteaza cum a fost la celelalte(si la mine au fost diferite in anumite aspecte) si plus tu esti pe ultima suta de metri,deci cred ca sunt contractiile de care zice Tzush.Dar mai intreaba,poate stie cineva mai bine.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Monitorizarea sarcinii induce contractii?

Mesajde Arin » Mar Mar 07, 2006 3:41 pm

Parerea mea este ca monitorizarea nu are nici o legatura cu contractiile. Mai degraba poate fi vorba de altceva. Nu s-a efectuat cu ocazia asta si un mic tuseu? Cat de tare te-ai \"obosit \" cu ocazaia acestui consult? Pentru ca in general, orice prezenta la medic poate reprezenta un motiv de stres. Oricum, nu cred ca ai motive de ingrijorare. Multa bafta si sa ai o nastere cat mai lina.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Monitorizarea sarcinii induce contractii?

Mesajde visualVenus » Mar Mar 07, 2006 4:52 pm

Multumesc de raspunsuri! Sarcinile mele au semanat una cu cealalta, primele doua; la a treia este multa oboseala. Am mers si m-am intors cu masina la/de la monitorizare, deci nu m-am obosit. N-a fost nici un tuseu, doar un scurt ecograf dupa. Interesant ce spuneti voi, eu am intrebat trei femei si toate mi-au spus ca monitorizarea le-a declansat contractii. Oricum, la mine s-a suprapus si peste oboseala excesiva, e clar...
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Monitorizarea sarcinii induce contractii?

Mesajde Ioanab » Joi Mar 09, 2006 3:06 pm

Si eu am fost luni la monitorizare si nu am avut nimik.
poate este doar o coincidenta? hm Daca continua poate e bine sa mergi la dr.
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 19 vizitatori

cron