Sa fii parinte

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Sa fii parinte

Mesajde mgm » Lun Feb 27, 2006 1:42 pm

Zicea Tzush de o discutie cu soacra ei despre cresterea copiiilor si ma gandeam...unde tragi linia ca parinte intre a te sacrifica pentru copilul tau si a-i da ce e mai bun si a-ti trai viata ta?Cum se impaca \"cariera\" de mama cu profesia,mai ales ca traim intr-o lume in care daca nu mncasti zi-lumina nu ai?Si cum faci ca atunci cand copilul creste si se \"desprinde\" in fiecare zi tot mai mult de tine, sa accepti acest lucru si sa-l lasi sa-si \"ia zborul\"?Nu vi se pare dificil si...delicat?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde tzush » Lun Feb 27, 2006 2:20 pm

cred ca e ff greu
eu una dej ma gandesc la asta si .... neplacut, dar sunt geloasa la gandul ca o sa mi-l ia intr-o buna zi o gagica draguta si de treaba (sper) - si mai sper sa-mi treaca gelozia pana creste si sa ma obisnuiesc cu gandul. va spun sincer ca soacra mea e o femeie extraordinara si un om de la acre ai ce invata, nu gluma. imi doresc ca intr-o buna zi sa fiu si eu ca ea. ehhh da\' sa trecem la subiect, totusi si sa va relatez o scurta discutie pe care nu cred ca o sa o uit degraba. i-am spus intr-o zi (mentionez ca vb zilnic cu ea pe mess) ca nu credeam ca o sa ajung vreodata sa ma uit atat de des la poze cum o fac de cand il am pe david ... mi-a spus: lasa, uita-te cat poti de mult, ca o sa te uiti tot mai mult ... si sa vezi cat o sa te mai uiti peste vreo 30 de ani cand o sa ramai numai cu ele ... jur ca mi-au dat lacrimile. si am inteles. a facut tot posibilul sa-i fie bine copilului, chiar daca asta insemna un mare sacrificiu (i sunt din iasi si a facut tot posibilul sa ramana aici sotu\' meu) si mai ales un sacrificiu sufletesc.
Prin urmare clar e dificil si clar delicat ... dar asta e viata. eu una am de gand sa ma bucur cat pot de mult de fiecare moment de fiul meu si de sotul meu ... ca nu stii niciodata ce-ti rezerva viitorul. eu una am fost o carierista convinsa, dar, de cand il am pe david va spun sincer ca ma gandesc la un job caldut astfel incat sa pot sa ma ocup si de el. ca daca stai sa te gandesti la ce bun sa tragi tare o viata si sa nu tre alegi cu mai nimic? eu una vreau sa profit cat mai mult de prezent. asta nu inseamna, bineinteles ca neglijezi cariera. isi are locul ei si ... fara ea nu poti sa te bucuri de fiecare zi, nu? dar in loc de CEO visezi la un simplu manager, nu? trebuie sa mai faci si sacrificii ... iar eu una sunt dispusa sa fac ff multe sacrificii.
de cate ori ii reprosam mamei mele ca prea il alinta pe fratele meu imi spunea calm si cu jale: ai sa vezi si tu cand vei fi mama. asa e, oameni buni, cel putin in cazul meu.
hai ca iar o sa mi se reproseze ca m-am intins la vb ... scuzele de rigoare si ... numa\' bine la pititci!
bucurati-va de ei!
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde mgm » Lun Feb 27, 2006 8:35 pm

Si eu ma gandesc cam cum o sa fie cand o sa fie baietii mei mari...mai e pana atunci,dar timpul trece asa repede...Pana una alta savurez fiecare moment al acestei experiente extraordinare de a fi mama,si de a fi iubita de copiii mei asa cum sunt acum:)Mai incolo o sa vedem,dar sunt sigura ca-mi va fi greu sa accept ca nu mai au asa nevoie de mine cand vor creste.Dar sper ca toata zdroaba de acuma,sa aiba efecte bune,sa ma bucur de ei si sa stiu sa le fiu prietena.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde dora » Mar Feb 28, 2006 7:50 am

Acesta este cursul vietii si mai devreme sau mai tarziu se va produce si aceasta rupere . Pana atunci speram ca ne vom obisnui cu ideea ............cum spunea MGM , sa stim sa le fim prieteni .
Cunosc cazuri in care gelozia mamei a dus la despartiri si la probleme mari .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde Nicole » Mar Feb 28, 2006 2:12 pm

Si eu ma tot intreb cum sa te imparti intre cariera si \"meseria\" de mama. Am stat tot timpul cu copilul si uite ca trebuie sa ma intorc la servici din mai. Aici intervin mai multe aspecte: cel mai important ca nu am cu cine sa-l las, pentru ca 2 ani numai si numai eu am avut grija de el, sotul are un servici interminabil, pleaca dim si se intoarce cel mai repede la 19 (dar astea sint cazuri rare si fericite, ca sa nu mai vorbesc de delegatii). Eu nu am de ales si voi merge cu 4 ore deocamdata, dar intrebarea este pina cind? Sigur apelezi la bone, gradinite etc dar daca ma duc si eu cu norma intreaga as pleca pe la 8 si m-as intoarce pe la 19, asta in tura de dimineata, iar daca ma duc de dupa masa ar trebui sa plec de acasa la 11.30 si sa vin acasa pe la 22. Cu copilul cum ramine? Il lasam pe mina bunicilor sau a strainilor sa-l creasca? sa isi vada parintii cite o ora, doua pe zi? Sau renunti la job-ul super fain si care iti place pentru altul mai prost platit si sub asteptari doar pentru un orar mai convenabil????

Dileme, dileme
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde tzush » Mar Feb 28, 2006 3:55 pm

nicole, eu inca nu am de mers la job, dar aceeasi pb mi-o ridic si eu. partea buna e ca pot sa aleg ... partea proasta e ... ca pot sa aleg :blink:
sper pana in sept sa ma hotarasc ... chiar discutam aseara cu husbandu\' ce sa facem cu junioru\' cand incep job\'ul ... cred ca noi o sa il ducem la cresa ... una tat a ramane neinchisa in cluju\' asta mare ... :whistle:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde mgm » Mar Feb 28, 2006 4:00 pm

Exact acelasi lucru ma gandesc si eu,desi mai e ceva timp pana o sa merg la lucru...si la noi sunt doi copii,care vor trebui luati din locuri diferite,adusi acasa,pregatiti pt. a doua zi,eventual dusi la un sport,la un curs de muzica,etc.Si eu mi-am crescut copiii singura(sotul meu lucreaza tot zi-lumina) si pe langa ca vreau sa fiu implicata in viata lor,ma intreb cum o sa fac fata sa nu-i mai vad o zi intreaga,dupa ce am stat cu ei fiecare minut.Pe de alta parte,nu vreau si nu pot sa-mi neglijez partea profesionala,nu pentru ca aceasta mult discutata \"cariera\" mi-ar oferi satisfactii mai mari decat a fi mama,ci pentru ca nimeni nu stie ce iti rezerva viitorul,poate ajungem si noi batraneti si avem nevoie de un venit,fara a mai pune la socoteala(ca e de la sine inteles) cate are nevoie un copil(doi).E foarte greu sa te hotarasti...si din pacate,cred ca dupa ce voi incepe lucrul,asa vor zbura anii,ca atunci cand ma voi \"trezi\",vor fi deja mari.:(
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde admin » Vin Mar 17, 2006 8:31 pm

Vreau sa-i critic amical pe taticii care isi vad copii doar seara pe motiv ca slujba le-o cere; si atunci sunt probabil prea obositi ca sa mai stea / joace / povesteasca cu ei. Ei bine, vazandu-ma pe mine si pe amicii mei cei mai buni, cred ca copilul trebuie privit si ca o \"investitie\", si inca una prioritara - degeaba aduci bani mai multi in casa daca mai tarziu ai felurite probleme cu copilul pentru simplul fapt ca l-ai privat de influenta unui model masculin integru. Cred ca, daca un tatic si-ar pune intrebarea in forul lui interior \"Ce este cu adevarat important pentru mine in viata?\" ar raspunde cu siguranta - copii. Desigur ca fara bani nu le poti asigura nici lor viitorul sau traiul de zi cu zi, spun doar ca prioritatile trebuie inversate. Am trait si eu ani de zile in frenezia unei slujbe banoase neglijandu-mi familia, si - credeti-ma - aveti de platit un pret. Privind retrospectiv, am folosit slujba ca un paravan pentru incapacitatea mea de a gestiona timpul si adevaratele prioritati. Inca ceva: rolul mamicilor este sa-i aduca pe tatici cu picioarele pe pamant(...). Stiu ca totul suna usor pedagogic, dar nu m-am putut abtine.:)
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde Arin » Vin Mar 17, 2006 10:35 pm

Vreo experienta mai putin placuta cu vreun caz de genul celor expuse? Sau \"dojana\" a fost in scop profilactic? Daca ar fi sa-mi dau cu parerea, mai ca as afirma ca , in ultimii anisori se pare ca si in acest domeniu lumea s-a intors putin cu funduletul in sus: tot mai multi tati extrem de preocupati de copiii lor si tot mai multe mame preocupate de ... cariera , ... si altele (se pare ca nu mai este mult si vom iesi in strada cu pancarte pe care vom scrie \"Vrem drepturi egale cu ...femeile\"). Prin parcuri, la plimbare, la scoala, gradinita, etc. incepi sa vezi numai tatici. Ceea ce sigur e normal, daca ignoram faptul ca asta \"ii costa\" pe copiii nostri. Iar mama , din toate punctele de vedere nu poate fi inlocuita, oricat am \"evolua\" noi, omenirea. Tine de legile nescrise ale naturii. Parerea mea.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Sa fii parinte

Mesajde dem » Dum Mar 19, 2006 11:08 am

Desi e drept ca in ultimul timp au inceput si tatii sa se implice substantial in cresterea copiilor, acest fenomen nu a devenit inca unul de masa. E prezent mai ales in mediul urban, si nu peste tot, as indrazni sa spun ca mai ales in acele zone ale tarii mai putin ...patriarhale (Ardeal si probabil Banat). Inca nu-i paste pe copii pericolul sa ramana fara ...mame. Eu chiar ies mult cu copilul in lume (parc, Clubul juniorilor de la Happy Kids) si nu sunt deloc mama minoritara intr-o mare de tati.
Din experienta noastra, copilul are nevoie de amandoi parintii, in egala masura chiar daca in moduri diferite.
E foarte greu sa impaci preocuparea pentru profesie (e mai simplu pentru cei pentru care serviciul e doar un mod de a-si castiga existenta, de la 8 la 16 si apoi gata pe ziua respectiva) cu prezenta activa in viata copilului, in sensul ca amandoua cer timp, iar ziua nu are decat 24 de ore. Oricum ai lua-o, intr-o directie tot pierzi, iar de aici incolo e o decizie personala, in care dintre domenii accepti sa pierzi.
Si ce e mai trist, e faptul ca nu ti se recunoaste in mod real, la nivel social, efortul depus pentru cresterea copilului, nu-ti poti trece asta in CV, ca sa zic asa. Da, meseria de parinte e cea mai nobila din lume, bla-bla, dar in firme sau chiar institutii de stat lucrurile nu stau chiar asa, nu ?
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde tzush » Dum Mar 19, 2006 2:39 pm

dem draga, nici nu are rost sa ridicam problema. gandeste-te doar ca, dimpotriva, daca se stie ca esti si mama esti privita cu o oarecare ingrijorare, ca doar ... exista posibilitatea sa ai nevoie uneori de cate o zi sau doua trei ore libere, pentru ca ai pb cu puiu\'. da\' pe cine intereseaza? asta e problema. familia, spre deosebire de alte tari, la noi e ff putin sustinuta. imi povestea o c olega de a firma mea mama din anglia ca ea mereu merge acasa cand are probleme sau chiar cand simte ca clacheaza si nu mai poate da randament, isi ia un pahar cu vin si se cufund in cada cu spuma ... ofofoffff ce n-as da ca in timpul programului sa pot face si io treaba asta macar o data pe an .... (precizez ca are aceeasi functie cu a mea, doar ca io sunt aici si ea ...acolo). cand am ramas insarcinata englezii s-au bucurat tare mult ptr mine si, evident, au incercat sa rezolve treburile sa fie bine si ptr mine, dar si la job. da\' de unde!!!! romanashu\' nostru mi-a spus clar ca nu vrea sa il incurc daca o sa nasc, fara macar sa incerce sa stabileasca un program de comun acord cu mine (sunt sigura ca s-ar fi rezolvat ff bine treaba si n-as fi stat 2 ani acasa ...). asta e viata, ce mai. acum trebuie sa o iau de la capat si nu prea imi mai arde de a prolifera .... specia umana, evident. de fapt doream sa subliniez doar diferenta. mai avem mult pana acolo ... :(
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde Nicole » Lun Mar 20, 2006 10:12 am

fara a intra in detalii, exista firme mari la noi care iti sugereaza ca daca vrei sa-ti mentii postul trebuie sa-i anunti de INTENTIA de a face un copil, nu sa le spui asa in ultimul moment ca ai ramas insarcinata.:evil:
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Sa fii parinte

Mesajde Arin » Lun Mar 20, 2006 7:52 pm

Ceea ce contravine flagrant legii (cititi legea) si acele firme pot fi pedepsite aspru. Totul e sa stii sa nu taci atunci cand patesti asa ceva. Inspectorii de la Directia de Munca abia asteapta. Insa intr-adevar chiar si legea prevede ca daca vrei concediu de lauzie si maternitate, intr-un anumit termen trebuie sa anunti angajatorul IN SCRIS ca esti insarcinata. In rest orice alte comentarii ale angajatorului reprezinta incalcarea legii.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron