Propolis

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Propolis

Mesajde mgm » Lun Feb 27, 2006 1:04 pm

Stiti careva ceva de propolis?De ce intreb-din ce am citit si am auzit,nu e bine sa fie dat in cantitati mari la copiii mici.Copiii mei au fost tot raciti si am incercat de toate,dar greu mai scapam de tuse.Si am gasit acuma un sirop pe baza de muguri de brad si propolis,care se pare ca da rezultate in tuse.Dar nu stiu ce sa fac ...daca sa le dau sau nu...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Propolis

Mesajde Nicole » Lun Feb 27, 2006 1:55 pm

eu una am avut bronsita la 3 ani si nu m-am vindecat numai la 6 ani deci de tusit, una-ntruna. E drept ca eram maricica deja dar 10 picaturi de propolis pe o lingurita de zahar era tratamentul cel mai folosit. Totusi se zice ca propolisul strica dintii, dar unii stomatologi il folosesc in tratamentul paradontozei. Foarte bine mi-a facut sucul de ridiche neagra cu miere (scobesti ridichia si pui vreo 2 lingurite de miere si dupa citeva ore lasa un sirop cu efecte miraculoase, ma rog, la mine numa cu asta trecea, medicamentele nu prea isi faceau efectul. La piticul meu i-am dat Stodal care se gaseste la farmacia de naturiste si e numai din plante (in 2 zile i-a trecut faza urita si mai tusea de citeva ori pe zi). Poate iti este utila informatia.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Propolis

Mesajde Arin » Lun Feb 27, 2006 2:45 pm

Produsele apicole (in general) sunt extrem de bune si au o multitudine de beneficii. In ceea ce priveste insa copiii mici, din cate stiu, trebuie tinut cont de faptul ca (asta depinde si de varsta copilului), toate aceste produse, pot fi alergene pentru copil (dealtfel daca va uitati pe orice recomandari privind diversificarea, nu se indica produsele apicole decat relativ tarziu, dupa un an , un an jumate , dupa unii chiar mai tarziu).
Daca copilul are deja o varsta mai mare, (si daca nu are probleme si suporta bine produsele), indiferent de tipul de preparat, se pare ca propolisul are efecte benefice (antiviral, imunostimulator, bun cicatrizant, etc.). Scria cineva da tinctura de propolis . Nu stiu ce sa zic, intrucat tinctura se prepara cu alcool f. concentrat, ar trebui intrebat un pediatru (desi este vorba de cateva picaturi doar).
Oricum, parerea mea este ca produsele naturiste ar trebui utilizate doar ca adjuvante, in nici un caz ca si tratament de baza.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Propolis

Mesajde Nicole » Lun Feb 27, 2006 3:00 pm

perfect de acord ca nu trebuie mers numai pe naturiste. Cele scrise de mine nu au fost sfaturi babesti ci recomandarea dl dr Miu (am stat si o luna internata pt tratament si am primit injectii pina m-au ciuruit) plus tratament in salina. Si intr-adevar la copiii sub un an e pericol de botulism (daca se da miere, apicole in general)!!! deci atentie mare
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Propolis

Mesajde Arin » Lun Feb 27, 2006 3:28 pm

In general nu-mi place sa recomand nume. Dar fiindca vad ca se practica (si poate merita stiut) : sincer, cad vine vorba de sanatatea copiilor recomand (e strict o parere personala), cu cea mai mare incredere Pedi I si pe d-na Prof. Grigorescu Sido. Profesionalism 100% si stie sa se poarte extraordinar cu copiii (si cu parintii la fel).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Propolis

Mesajde gama » Lun Feb 27, 2006 3:54 pm

Eu am inceput sa-i dau tinctura de propolis de la 1 an. Se da si preventiv si in raceli, dureri de git. Cind ii dai pentru prima data ii picuri pe antebrat o picatura sa vezi daca nu se inroseste locul, pentru ca exista persoane alergice la el.
Poti sa-i dai la inceput 2-3 picaturi si mai apoi 1 picatura la fiecare 2 kg. corp, deci daca are 10 kg. ii dai 5 pic.La copii le place cu putina miere.
gama
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Ian 04, 2006 6:45 pm

Re:Propolis

Mesajde mgm » Lun Feb 27, 2006 8:29 pm

Multumesc pentru informatii.Cred ca o sa-i dau deocamdata celui mare,ca la el se poate...la cel mic mai asteptam
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Propolis

Mesajde Arin » Joi Mar 02, 2006 10:18 pm

Vroiam sa te intreb, Nicole, ce tratament injectabil ati facut de \"v-au ciuruit\". Cumva imunoglobulina? (strict o curiozitate). Nu de alta dar o luna de tratament fara rezultat .....
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Propolis

Mesajde Nicole » Joi Mar 02, 2006 10:51 pm

da, aici m-ai prins. Nu mai stiu trebuie sa-i intreb pe ai mei ca eu aveam numai 3 ani! Dar tin minte perfect (iti dai seama ce inseamna pt un copil chestiile astea) ca ma ducea maica-mea la dispensarul din cartier la un anumit interval regulat (tot la doua zile, sau ceva de genul asta) si imi dadea o injectie in mina stinga. Dupa o vreme mi s-a inrosit foarte tare locul si era dureros si s-a intrerupt tratamentul respectiv (a si ramas urma ca la vaccin). Pe urma m-au internat (pedi I), aici au ameliorat treaba dar cum dadea cea mai mica raceala peste mine cum tuseam ca la inceput. Asa ca mi-au mai dat ei cite ceva dar nu stiu sa spun ce si am facut o seama de aerosoli, in Cluj si la Slanic Moldova (stat in salina 6 ore pe zi timp de 2 saptamini). Pe urma m-a tot urmarit dr de care ziceam de la Pedi II ca eu m-am nascut si cu carenta mare de calciu si de aici o intreaga poveste.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 11 vizitatori

cron