[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - mesaj umanitar

mesaj umanitar

mesaj umanitar

Mesajde corpodeanualina » Joi Mar 29, 2007 10:03 pm

From: Roxana [mailto:c_roxana2001@yahoo.com]



Asta-i povestea asa cum a fost ea afisata pe site.....

Piticul meu,.....Luca....a inceput undeva prin ianuarie 15-17..sa faca niste \"crampe de burtica\" am zis noi atunci.....si eu l-am filmat, in ideea de a ii arata cand va fi mare cum se stramba.....Din pacate, pe 30 ianuarie, mi-a facut aceleasi crampe...insotite de plans ca de obicei...dar dupa a fost in bratele mele cam 5-10 secunde inconstient, cu capul moale, cu ochii dati peste cap, nici nu vreau sa ma gandesc prin ce am trecut...ce am simtit in secundele alea care mi s-au parut ore....
Evident ca m-am dus URGENT la Sp. Grigore A....si lucrand oarecum in domeniul medical (sunt secretara la o societate non profit in domeniul pneumologiei) am zis sa iau totusi cu mine filmarea..pentru ca era evident ca medicii daca nu vad criza....nu stiu la ce sa se gandeasca.....
Si uite cum m-am trezit trimisa de urgenta sa ne internam miercuri la Obregia...la Dna Prof Sanda Magureanu....care dupa EEG=electroencefalograma (cu care ne-am chinuit de 2 ori pana am reusit sa o facem pentru ca electrozii sunt reci..si uzi..si chiar adormit ii simtea si se misca....)...ne-a dat prima bomba....SUSPICIUNE DE EPILEPSIE.....
Va dati seama cum am primit vestea.....Dar pentru ca Luca se simtea (si chiar si acum se simte) excelent....exceptie facand momentele crizelor....nu ne-a internat in spital..ci ambulatoriu....mai ales ca imi cunostea sefii...si a inteles ca voi reveni cu copilul....oricum...a ramas ca ulterior sa facem RMN-ul ca sa se lamureasca de ce a iesit EEG-ul asa...ca nu prea era tipic pentru epilepsie...
A doua zi, joi....ne-a chemat din nou sa ne dea tratament...(Topiramat e substanta activa...nume comercial TOPAMAX)dar..pentru ca nu am vrut sa accept acest diagnostic...am mers la Dnul Prof Arion...de la clinica de pediatrie Fundeni.....
Si dansul ne-a primit imediat...si ne-a mai trantit una...s-ar putea sa fie encefalopatie....ca prezinta toate simptomele...dar avand in vedere ca copilul E PERFECT DEZVOLTAT (adica pana acum chiar a fost dat exemplu tuturor de catre toti medicii prieteni care l-au vazut...inclusiv pediatri)....hai sa ii facem mai intai o ecografie tranfontanelara..pentru ca inca nu i s-a inchis fontanela....Ne-a trimis imediat la IOMC la dna dr Ioana ANCA si acolo...s-a vazut ....CHIST ARAHNOIDIAN.....cica e un lucru bun...ca se poate opera...( ca o definitie mai pe scurt...arahnoida e un invelis al creierului...o membrana cu multe straturi...prin care trece lichidul intracranian....si la Luca...undeva e un blocaj..si in loc sa se scurga lichidul...s-a adunat intr-o punga de aproape 4 cm care se afla chiar in mijlocul creierului....unde sunt toti centrii nervosi....)
..vb din nou cu dnul prof Arion...si ne spune sa facem RMN cat mai repede sa ne lamurim ce si cum....Merg cu sora mea....aranjam pentru RMN fara plata....multumesc pe aceasta cale colegelor ei care si ele s-au implicat ca si cum ar fi fost nepotelul lor....si sambata dimineata, la 06.30...am plecat sa facem RMN-ul.....
N-am asteptat mult...am intrat....l-au adormit...au facut RMN-ul....si cand au terminat....a iesit d-nul dr radiolog Virgil Ionescu...si mi-a spus localizarea...si ca ma sfatuieste sa il operam oriunde dar nu la noi intara...nici in italia, ungaria sau turcia....\"Dar unde ?\" si ne spune ca in Franta, la Lyon...se afla dnul dr Mottolese care face astfel de operatii endoscopice...si ca sfatul lui este sa incercam sa ajungem la el....
Cum am ajuns acasa...am si intrat pe net..l-am gasit....si acum, dupa ce am incercat s ail contactam prin altcineva...azi o colega de-a sorei mea l-a sunat direct...si a vbcu el...si i-a cerut RMN-ul...a zis ca se poate opera..dar trebuie sa vada exact ce si cum...inainte de a se pronunta....

Acum vine partea cea mai grea, unde va cer ajutorul........
Am primit un deviz partial....zic partial pentru ca nu sunt incluse medicamentele, valva si consumabilele (ca la ei se plateste orice e folosit) deviz care are suma de 20.585 Euro....Din ce ni s-a spus celelalte nu au cum sa faca mai mult de inca 9000-9500 euro...deci ar fi un total de maxim 30.000...
Oricum...va dati seama ca aceasta suma e imensa pentru noi....care suntem o familie cu venituri modeste, care are in plus de platit o rata la casa..care rata e de aprox 1000 RON....
Avem promisiuni ca vom fi ajutati....dar e vb si de cazare si de transport....desi sunt in stare sa stau pe strazi numai sa stiu ca am ajuns acolo.....
Pana acum am reusit sa strangem aproape 2000 euro....mai urmeaza sa vina....dar marea problema e ca in maxim 2 saptamani noi trebuie sa facem operatia caci altfel apare riscul de leziuni cerebrale.........si desi e pe tratament...tot mai face crize.....
O sa incerc sa ajung si la televiziune...la Acasa..la Povestiri Adevarate.....la OTV (mi s-au cerut 1750 Euro - da ati citit bine- ca sa apar la emisiunea Oameni pentru oameni, si va dati seama ca nu pot risca sa raman si fara aceti putini bani pe care i-am strans) la Gigi Becali, la Columbeni, dar imi dau seama ca toata lumea se duce la ei....si e posibil sa nu ne ajute....
Eu am toate investigatiile si vi le pot trimite oricand, la fel si devizul...numai sa mi le cereti....RMN-ul este postat pe internet la adresa www.pro-life.ro/download/ acolo gasiti folderul Anastase Luca...si il puteti descarca fara probleme....
Oricum...rugamintea/intrebarea mea e daca ne puteti ajuta in vreun fel sa putem strange acesti bani in timpul asta atat de scurt.....v-am fi recunoscatori....
Noi din zi in zi asteptam programarea pentru operatie...si va dati seama ca nu putem sa ii spunem medicului..stiti....haideti sa mai stam...ca inca nu avem banii...pentru ca nu se stie daca ne mai poate programa atat de repede....
daca nu...macar trimiteti mai departe mailul...poate ajunge la cineva care ne-ar putea ajuta...


Roxana
corpodeanualina
 
Mesaje: 406
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 3:20 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde dem » Vin Mar 30, 2007 6:06 pm

Din mesajul de mai sus lipseste ceva esential, si anume un cont in care sa fie trimise eventualele ajutoare. Am cautat pe net si am gasit povestea si pe alte site-uri, asa ca am luat de pe unul din ele informatiile lipsa (pe care le-am pus mai jos):

\"Orice suma donati, oricat de mica, il poate aduce pe Luca mai aproape de sansa de a trai normal. Contul in care puteti dona este: cont in lei RO84BRDE410SV40100844100, deschis la BRD – Agentia Rahova.
Daca vreti informatii suplimentare o puteti contacta pe Diana Doni, initiatoarea campaniei, la numerele de telefon 0745 510 610 sau 0729 218 162 sau puteti vorbi direct cu mama lui Luca (Roxana Anastase – 0723 858 551).\"

titularul contului: ANASTASE FLORINA-ROXANA
cod IBAN RO84BRDE410SV40100844100
Povestea pe larg am gasit-o pe http://www.treiursuleti.ro/forum/index. ... =8918&st=0, e un forum al carei membra este mama copilului.<br><br>Post editat de: dem, la: 2007/03/30 19:15
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde mihamatei » Vin Mar 30, 2007 8:19 pm

:( de ce? nu-i corect! de ce trebuie sa sufere atata?:(
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde rodi78 » Dum Apr 01, 2007 5:50 pm

Astaza la emisiunea DUMINICA IN FAMILIE a lui Mihaera Radulescu de pe antena1 am vazut si eu cazul lui Luca.Nu stiu cum as reactiona sa stiu copilasul meu ca este bolnav:( Am sa incerc sa donez si eu cit pot si ma voi ruga pentru el,sper sa reuseasca sa ajunga in franta si sa fie operat,ai vom tine pumni.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:mesaj umanitar

Mesajde corpodeanualina » Lun Apr 23, 2007 8:07 am

VA ROG PT TOTZI CEI CARE SUNTETI DIN CLUJ am primit o solicitare pt a dona sange pt una din fetele care au avut accident langa Cluj ( e vb de cei care au fost la PENIEL ) fata are 14 ani e dintr o familie cu 6 copii are fracturii multiple si niste durerii foarte marii , CENTRU DE TRANSFUZII este pe strada PARIS in spate la piata Mihai VIteazul , numele fetei : OLIVIA GAVRILOVICI internata la CHIRURGIE NR 1 la doctorul TURDEANU -important de mentionat ;inainte de a merge ca sa donezi sange ( nu conteaza ce grupa ai ) sa nu mancati !! VA ROG SA RETRANSMITETI ACEST MESAJ !!!!
corpodeanualina
 
Mesaje: 406
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 3:20 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde claualex » Lun Apr 23, 2007 10:05 am

Ce trebuie sa ducem atunci cand mergem sa donam sange???buletin adeverinte,ceva???sincer nu am fost niciodata,dar as merge pt a salva viata cuiva.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:mesaj umanitar

Mesajde corpodeanualina » Lun Apr 23, 2007 2:49 pm

doar buletinul! analize fac ei pe urma.:)
corpodeanualina
 
Mesaje: 406
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 3:20 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde claualex » Mar Apr 24, 2007 12:38 pm

Am auzit ca trebuie o adeverinta de la medicul de familie cum ca nu ai avut hepatita????stiti ceva???ca sa nu fac drumuri degeaba
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:mesaj umanitar

Mesajde anca27 » Mar Apr 24, 2007 12:45 pm

Eu stiu ca cei care au avut hepatita nu mai pot dona sange niciodata. Asta le spune tuturor celor care sunt internati si au boala respectiva deci ei ar trebui sa tina minte chestia asta.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde corpodeanualina » Mar Apr 24, 2007 3:19 pm

exact..nu trebuie adeverinta...acolo te intreaba daca ai avut anumite boli , printre care si hepatita!
corpodeanualina
 
Mesaje: 406
Membru din: Sâm Mai 20, 2006 3:20 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde claualex » Mie Apr 25, 2007 8:16 pm

Fetelor,eu am fost azi si am donat sange,iti trebuie de la medicul de familie o adeverinta in care sa scrie ca nu ai avut hepatita si alte chestii transmisibile.acolo ti se face o fisa,complectezi un chestionar cu tot felu de intrebari \"ciudate\" apoi esti trimis intr-o sala se ia putin sange pt hemoglobiona dupa care in alta sala se masoara tensiunea,apoi esti trimis in alta sala pt donatie.


De retinut:a se specifica pt cine donezi la fisier(eu nu am stiut si m-am intors inapoi)
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:mesaj umanitar

Mesajde mihamatei » Mar Dec 16, 2008 2:00 pm

am gasit asta pe site-ul de la piata:
www.alexandraudriste.ro
poate ajunge unde trebuie, sau poate il citeste cineva care poate cu adevarat sa ajute; si noi putem incerca cu cate putin. puteti deschide site-ul de la piata-az.ro si apare undeva in partea stanga o poza a fetei,dati click si intrati pe site-ul ei, se poate si asa.
mihamatei
 
Mesaje: 1293
Membru din: Vin Dec 15, 2006 4:10 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde anca27 » Mie Apr 01, 2009 9:46 am

http://www.ziarulfaclia.ro/WOW-pentru-România-Caravana-Iepura&#351;ului-1-15-aprilie+24400
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:mesaj umanitar

Mesajde mgm » Mie Apr 15, 2009 8:15 pm

Am primit acest email,va rog ajutati daca puteti,sau trimiteti mai departe celor care pot ajuta.Multumesc

[b:]Dragi prieteni,

va scriu despre o mare nenorocire :
este vorba despre SELENA, fetita de 3 ani a prietenilor nostri,bolnava de leucemie.are nevoie de 70.000 eur pentru tratamentul in germania,cu sanse mari de reusita!
VA ROG ALOCATI 5 MINUTE DIN VIATA VOASTRA PENTRU A INTRA PE SITE.
exista si conturi deschise, si numere de telefon cu taxa pentru strangerea de fonduri.

Macar un sms daca dati,suntem multi si se strang ceva bani!

daca doriti si puteti,va rog dati acest mesaj mai departe!
va rog mult sa-i ajutam,fereasca Dumnezeu de asa nenorocire!

Sa aveti Sarbatori Fericite si multa sanatate!
MULTUMESC!!
Monica Bordeanu[/b:]

http://helpselena.wordpress.com
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm


Înapoi la Diverse

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori

cron