Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde dora » Vin Feb 24, 2006 4:23 pm

Vor fi pareri pro si contra , dar e un subiect care ma intereseaza foarte tare .
Noi am avut pisica pana ce am nascut , dar am dus-o la tara . N-o puteam tine in casa cu un bebe asa mic .
Sotul meu , ma tot zapaceste sa luam alta , dar peste vreun an . Eu una nu mi-as mai dori , cu toata ca si celalat ( motan ) a fost destul de dresat .
Piticului normal ca ii plac foarte mult cand le vede pe afara , dar eu sunt cam retinuta ..........
Unii deja aveti animale in casa .La voi cum este ????
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde anca27 » Vin Feb 24, 2006 5:27 pm

Sunt si eu curioasa in legatura cu acest subiect deoarece am doi caini si stau in cumpana: e bine sa-i las in preajma copilului sau nu. Daca da de la ce varsta?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde Arin » Vin Feb 24, 2006 5:30 pm

Daca citesti topicul cu \"vecinii\" (si cred ca ai ce citi), punctul meu de vedere e clar.
Aici scriu doar ca nu pricep care-i legatura intre a avea bebe si a-ti \"ucide\" pisica? Sau a-ti trimite cainele pe Luna? Sau a-ti face pestisorii conserva?B) :P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde tzupi » Vin Feb 24, 2006 5:57 pm

Noi aveam catelul de cativa ani cand a aparut Mara.Catelusa o iubeste pe Mara, daca fetita sta la ea in patut catelusa o pazeste stand langa patutul ei.Binenteles ca trebuie sa ai grija pentru ca un bebe nu stie sa mangaie, el stie sa traga de blana cainelui.Desi acest lucru sa intamplat de cateva ori ca a apucat-o pe saraca Lara de oreche sau de coada , trebuie sa stii ca am avut surpriza sa vedem cum catelusa noastra sa uitat sa vada daca totusi nu ii da drumul la blanita,(am ajutat si noi un pic ca acest lucru sa se intample:D)si totul a fost ok.

Noi iubinm animalele, catelul face parte din familie.S-au obisnuit si ele una cu cealalta, asa cum scriam pe celalalt topic , se cauta una pe cealalta, fetita rade in hohote cand o vede, ce mai .....e ok.

Mai e necesar sa spunem ca suntem de acord?
:evil: :P :)
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde mgm » Vin Feb 24, 2006 6:22 pm

Mie imi plac animalele,de mica imi doresc un caine,dar cred ca locul lor e in natura.Sper ca odata si-odata sa am si eu o curte cat de mica,sa-mi implinesc visul de a vea un caine lup,sa-l iau de mic si sa-l cresc:kiss: Dar pana atunci...in apartament n-o sa-mi iau.Dar cred ca un animal,mai ales cainele,ii face bine unui copil,pe langa ca are un partener de joaca extraordinar si credincios,cand mai creste,invata sa fie si responsabil avind grija de el.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde tzush » Vin Feb 24, 2006 7:27 pm

da B)
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde visualVenus » Vin Feb 24, 2006 11:52 pm

Din punct de vedere al sanatatii \"fizice\", sa zic asa, e riscant: paraziti, chisturi hidatice (cineva a avut la plamani si s-a lasat cu o operatie grea, caci a fost descoperit cand copilul ajunsese adolescent). Din punct de vedere psihic si comportamental e excelent insa.

Alegerea intre cele doua e a parintilor...
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde tatilor » Sâm Feb 25, 2006 1:05 am

atat copiilor cit si animalelor le displace viatza la bloc , deci unii impreuna cu altiii la bloc e jale...
tatilor
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Feb 24, 2006 11:57 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde tzupi » Sâm Feb 25, 2006 10:01 am

TATILOR ai cam dat-o in bara cu raspunsul:D
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde dora » Sâm Feb 25, 2006 1:32 pm

Si eu tot din pricina bolilor , parazitilor , etc .imi fac griji . In plus un copil mic nu stie care e limita dintre el si animal . Si noi am avut un caz in familie de chist hidatic .
Am auzit intr-o zi la tv , ca numai dupa varsta de 4 ani e bine de luat catel sau pisica pt copil . Au explicat ei acolo mai multe : responsabilitati , ingrijire, spalare etc. . Si au mai spus ca mult mai repede cade parul scurt , decat cel lung si cret ( asta in cazul cateilor , dar sunt si pisici cu par lung ) .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde Arin » Sâm Feb 25, 2006 4:51 pm

Intai chestiunea cu datu-n bara: ai dreptate Tzupi. Da\' rau de tot!
Apoi in ceea ce priveste chistul hidatic: am auzit de nenumarate ori , PROSTIA, conform careia chistul hidatic se formeaza fiindca copilul a inghitit (Tuluaie, Veta!) ... par de caine sau pisica. Chistul hidatic reprezinta de fapt o parazitoza (e vorba despre o tenie, numita Taenia Ecinococcus ), care poate fi transmisa intr-adevar de la caine, pisica, etc. la om. Chistul este de fapt plin cu larve ale teniei. Se localizeaza intr-adevar cel mai adesea pulmonar, hepatic, dar si renal, cerebral,etc. Daca nu se respecta regulile de igiena poti sa iei parazitul si daca nu ai animal in casa (sansele desigur sunt mai mici). Punct. Cainii si pisicile tinute in apartament sunt de obicei mai \"clean\" decat noi oamenii (deparazitare facuta la 3 luni, intern si extern, examen parazitologic de doua ori pe an, igiena parului dupa plimbari, etc.). Apoi daca o luam cu \"copilul crescut in mediu steril si sub clopot de sticla\" s-o creada cine vrea. Ganditi-va ca pe parul vostru, papuci, haine, aduceti de afara EXACT ceea ce poate aduce si \"animalutul inculpat\", daca nu se respecta niste norme.
Recent , am citit un articol , conform caruia, se pare ca acei copii care intra de mici in contact cu animale de casa, au sanse MAI MICI sa dezvolte atopii (alergii) mai tarziu. Deci, psihic efectul se pare ca e benefic, referitor la \"fizic\" ... am scris cateva chestiuni (cu care nu e obligatoriu sa fiti de acord, ca nu asta e rostul principal al raspunsului meu). Si inca ceva: n-am prea auzit pe nimeni sa aiba treaba cu .... papagalii, spre ex. , desi pot transmite la om unele boli (psitacoza). Asta dovedeste ca de multe ori ne bazam modul de a reactiona, pe idei preconcepute preluate de la altii (in exemplul dat de mine, putini stiu despre psitacoza si atunci papagalii sunt \"inofensivi\" pentru marea majoritate, in timp ce cainii sunt ... periculosi).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde tzush » Sâm Feb 25, 2006 10:37 pm

habar n-aveam de treaba cu chistul ... dar cred ca daca se pasteaza igiena elementara nu se pune problema ... apoi cred ca o responsabilitate cum ar fi un animalut il face pe copil sa devina mai responsabil, mai altruist si, in plus, il ajuta sa socializeze cu alti copii. eu una numai de bine ... in privinta animalelor de companie. sper sa vrea si david un animalut ... ce tot spun? cu siguranta o sa vrea? toti copiii vor la un mom dat un caine :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde Ioanab » Dum Feb 26, 2006 4:50 pm

Eu sunt pentru!
Copii (dupa capul meu) cresc mai armoinios cu un animal in preajma!
De cand ma stiu am avut catel. In situatii de exceptia in apartament s-au intalnit cu cateleul si un papagal si o broasca testoasa si pestii)
Momentan problema la noi este
1.ca suntem mereu plecati
2.Ne plac cainii de talie mare
Deci daca l-am tine pe Nero (ciobanesc german) sau pe Santa (Schnautzer urias) in apartementul de 2 camere am fi egoisti pentru ca fiind mereu plecati ar fi crima sa ramana singuri in casa toata ziua.
Sper sa reusim cumva de o casuta mica mica mica :laugh: si atunci cu siguranta copilul /copii nostri vor avea partener de joaca cel putin un catel!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde Arin » Dum Feb 26, 2006 7:20 pm

Uaaaaaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuu! :P
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Sunteti de acord cu animalele in preajma copiilor

Mesajde msimona » Lun Feb 27, 2006 11:29 am

Si Ariana are o pisica (la care ii da tot timpul \"bobite\"). Dar marele nostru avantaj este ca stam la casa,
Si eu sunt de parere ca un animal este bine venit.
Mai tarziu (pe la 4-5ani) vom cumpara si un catel (coker sau labrador - cele mai bune privitor la relatiile cu copii si cu pisicile).
Asadar, un DA pentru animale, dar atentie la specii si rase.
msimona
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2006 10:12 am

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron