parerea ta despre bone

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

parerea ta despre bone

Mesajde Nicole » Vin Feb 24, 2006 6:56 pm

asta ma framinta pe mine acum. Mircea are 1an si 10 luni indata, din mai trebuie sa ma intorc la servici. Bunica nu se arata prea \"disponibila\" si altcineva din familie nu se poate acupa de micut. Ce variante am? Gradinita sau o bona. Asa ca vreau sa vad care este si parerea voastra in legatura cu selectarea bonelor in general, poate si pentru unii dintre voi se va ivi situatia aceasta peste ceva timp.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde mgm » Vin Feb 24, 2006 8:14 pm

Eu am avut o bona cand am ramas insarcinata cu cel mic.Am tot cautat,pentru ca am avut probleme cu sarcina si am vrut sa am un ajutor cu cel mare pana nasc,si cu amandoi dup-aia.Si a fost cam asa.Am cautat vreo 2 luni prin agentie si mi-au adus o \"tanti\",care zicea ca nu fumeaza decat ocazional,dar se vedea de la o posta ca e fumatoare inraita,asa ca am renuntat.Dup-aia am incercat si prin Piata,dar majoritatea anunturilor ori erau puse numai ca sa fie,ori am dat peste neseriosi,care au stabilit intalniri si nu au venit.Asa ca am inceput sa ma interesez pe la cunostinte si am gasit o tanti,care m-a ajutat cam 8 luni.Desi eu am specificat de la inceput ca vreau pe termen lung,a vrut sa ma lase balta de indata ce a trecut iarna si la insistentele mele a mai stat o luna,dar apoi a plecat,ca avea ceva teren de lucrat.Cat timp a fost la noi,m-a ajutat,dar mereu eram dupa ea,ii spuneam la fiecare pas ce sa faca.Sincera sa fiu,daca nu as fi fost acasa,sa o urmaresc ,nu mi-as fi lasat copilul singur cu ea.Cu toate astea m-am purtat frumos,si i-am dat mereu bonusuri peste \"salar\"(ii dadeam 2 mil pe luna la 6 ore),numai ca sa fie multumita si sa avem o relatie constructiva.Dar ... nu a mers.Am fost extrem de dezamagita dupa acest episod,si mai ales dupa ce m-am mai interesat in stanga si-n dreapta,la ce au mai patit altii(in sens ca li se lua mancarea din frigider,sau bona mergea cu copilul sa-si plateasca facturile ei),am ajuns la concluzia ca desi mi-e greu singura cu copiii mei,nu merita sa dau banii la altcineva.Si nici nu o sa-l las pe cel mic cu cineva.Mai bine investesc in gradi particulara un an,pana face 3 ani,macar acolo e in colectiv,sunt oameni pregatiti pt. asa ceva si pot sa verific mai usor ceea ce se intampla.Sunt si oameni care au avut bafta de bone de treaba,dar sunt rare,dupa parerea mea.Fiecare isi vede interesul,si dup-aia ii pasa de copil...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde dem » Vin Feb 24, 2006 9:59 pm

Noi facem parte dintre norocosii care au nimerit de la inceput o super-bona. Am apelat la o agentie, ne-au chemat la interviu, ne-am dus cu tot cu copil ca nu aveam cu cine-l lasa si vroiam sa fim amandoi acolo. Dintre doamnele intervievate, pe una singura a bagat-o copilul nostru in seama, si pe ea am ales-o, desi era alta cu multe recomandari, iar cea \"aleasa\" de copil era la prima asemenea slujba. Dar am mers pe mana fiicei noastre, si bine am facut. S-a dovedit a fi o persoana deosebita (e de o varsta cu noi), foarte potrivita pentru copilul nostru, care o iubeste si care a invatat si invata multe cu ea. E drept ca nu-i cerem nimic altceva decat sa se ocupe de copil, nu menaj, nu gatit. Dar e o exceptie, toata lumea cu care am mai discutat spune asta, in general bonele par sa fie intr-adevar sursa de probleme.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde tzupi » Sâm Feb 25, 2006 9:58 am

Dragii mei, asa cum am mai scris candva noi am avut noroc sa o gasim pe Mari , bona fetitei mele. Este excelent cu ea, fetita o iubeste. Se poarta foarte bne cu ea si atunci cand Mara doarme, bona a zis ca se plictiseste si s=a apucat sa ii calce hainulele, sa i le spele pe cele care se murdarisera, ii pregateste si mancarica fetitei.

Noi suntem norocosi ca o avem. E drept ca e mai in varsta, dar respecta regulile casei in ceea ce priveste modul nostru de a o creste pe MARA.:P
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde Nicole » Sâm Feb 25, 2006 10:06 am

eu acum 3 saptamini eram ferm convinsa ca imi voi gasi o bona si sa-mi las copilul cu ea. Am angajat o doamna o saptamina dupa care am renuntat. Avea experienta 5 ani si Mircea s-a imprietenit din primele 5 minute cu ea, ceea ce e cu totul iesit din comun, copilul in general nu prea accepta straini in jurul lui prea usor. Asta ne-a amagit pe noi pentru ca in realitate nu era ok ca persoana, nu era prea riguroasa cu anumite chestii de igiena (gen spalat de miini cind vine sa stea cu copilul sau sa-i dea de mincare) si desi ne-am inteles pentru o suma frumusica de bani ridica diverse pretentii (sa duca copilul la ea acasa, sa nu il ia de la gradinita in cazul in care optam si pt varianta asta si altele). Am primit raspunsuri o gramada pe mail toate de genul \"Da ce trebuie sa fac si cit e salariul?\" dovada clara ca nu le intereseaza prea mult de viata micutilor. Am primit si niste referinte de la o agentie care se ocupa cu asa ceva si care facuse deja o oarecare triere. ce sa va zic? Am sunat-o pe o doamna care mi-a replicat\"copil? ce copil? a, nu, ca e greu cu copiii astia!\"

Pe de alta parte am cunoscut si eu unele bone super dar care sint deja \"luate\":)

Inca n-am hotarit nimic, dar e sigur ca nu voi mai apela la necunoscute.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde dora » Sâm Feb 25, 2006 1:50 pm

Nici eu nu as avea incredere inrtr-o persoana necunoscuta , din aceleasi motive ( a scris MGM ) .
Lumea e prea neserioasa ca sa se multumeasca cu cat primeste si atunci cauta orice nimic , ca sa ii iasa mai mult .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde Arin » Sâm Feb 25, 2006 4:19 pm

Noi suntem la inceput cu experienta. Intucat mami doreste sa mearga la serviciu cat mai iute (am mai scris undeva, e de inteles), ne trebuia bona. Asa ca ne-a recomandat cineva o tanti care vine deocamdata ca \"mana a doua\", sa se obisnuiasaca cu copilul si cu obiceiurile casei, apoi dac totul merge bine ... Deocamdata e OK, copilul s-a adaptat, tanti face si gatit si un pic de menaj daca e nevoie, speram sa fie bine. Oricum fiind \"sub observatie\" are timp sa invete ce si cum. Noi suntem de acord ca , daca \"te tine\" poti si este bine sa stai cu copilul pana merge la gradi. Insa atunci cand , prin natura profesiei, nu poti face asta, ai nevoie de bona. Deci, cauti si schimbi pana gasesti una cum iti place. Nu cred ca trebuie renuntat dupa prima experienta nepotrivita. Sansele sunt mici sa gasesti din prima ceea ce doresti (sigur, depinde si ce anume doresti, ca daca ai pretentii de Star Trek, n-o sa \"reziste\" nici o bona). Pe de alta parte, chiar daca mama ramane acasa cei doi ani, cand nu ai alte ajutoare din familie, se simte uneori nevoia unui ajutor pentru mamica (sigur tatal ajuta , insa cand sta 12 ore la serviciu, ziua-i dusa).
Daca tot suntem la capitolul asta va cer parerea intr-o problemuta : noi vom fi obligati (inca o dovada ca in viata nu faci ceea ce vrei) sa facem o deplasare de vreo trei zile la Bucuresti, prin Mai-Iunie . Bebelacul va avea cam 9 luni atunci. Bunici nu avem, caci o categorie de bunici trebuie sa vina si ei cu noi (asta e!) iar ceilalti .... nu-si cunosc inca nepotul. Deci, avem o dilema: luam copilul cu noi? Ceea ce ar fi destul de complicat, luand in calcul drumul, mediul necunoscut, etc. Sau il lasam cu o bona? Ceea ce nu ne surade deloc, chiar daca bona este ... regina bonelor. Voi cum ati proceda? Mentionez ca deplasarea este absolut obligatorie.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:parerea ta despre bone

Mesajde mgm » Sâm Feb 25, 2006 4:30 pm

Eu nu l-as lasa.Chiar daca drumul este greu,copilului ii e mai bine cu parintii.Mediul necunoscut si drumul pot sa-l oboseasca,dar macar are pe cei dragi prin preajma.Daca se pune pe plans ca-i e dor de voi...n-ai cum sa zbori la el...Parerea mea...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde gama » Sâm Feb 25, 2006 4:59 pm

Eu l-as lasa doar cu mama mea sau sora mea. Eu o singura data l-am lasat peste noapte la mama pentru ca am mers la o nunta si tocmai atunci copilul a facut febra. Bine, ca oricum se imbolnavea dar stiti... Legile lui Murphey. Daca ar fi al meu nu l-as lasa cu bona.
gama
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Ian 04, 2006 6:45 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde gama » Sâm Feb 25, 2006 5:03 pm

Scuze, acum am vazut ca am scris Murphy cu\"e\".
gama
 
Mesaje: 21
Membru din: Mie Ian 04, 2006 6:45 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde Arin » Sâm Feb 25, 2006 5:08 pm

Sper ca nu-i nimeni atat de drastic cu modul in care scriem, incat sa nu priceapa ca ... mai gresim, mai ales cand ne grabim. Multumim mult pentru opinie. Pentru noi chiar conteaza. (in cazul de fata ne ajuta sa ne hotaram).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:parerea ta despre bone

Mesajde tzush » Sâm Feb 25, 2006 10:35 pm

mai arin, dupa cum stii, noi l-am dus pe david cu noi de la 2 luni, tocmai in olanesti, ptr 2 zile. si a fost f bine. mai ales ca socializeaza si el ... B)
pe de alta parte nici nu concep sa plecam undeva fara sa il luam cu noi ... cu atat mai mult in afara clujului. :)
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:parerea ta despre bone

Mesajde Arin » Dum Feb 26, 2006 12:43 pm

Ceea ce ne incurca pe noi un pic este ca noi nu plecam \"undeva\" ci la Bu(ri)curesti. In multe alte parti probabil ca nici nu ne-am pune problema , dar acolo...Oricum multumim. Parerile voastre ne indruma sa facem ... eea ce ne gandisem si noi, dar am zis ca nu strica sa intrebi si sa-ti verifici parerea.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:parerea ta despre bone

Mesajde Nicole » Lun Feb 27, 2006 10:50 am

noi lam fost plecati 5 zile in Italia cind avea bebe 10 luni dar l-am lasat cu bunica in casa plus o prietena de virsta mea care sa se joace cu el si alea alea. Nu au fost probleme dar recunosc ca ne trimiteam SMS-uri din 2 in 2 ore si tare greu mi-a fost sa stau linistita. Daca ar fi fost sa il las numai cu prietena fara buni (care la vremea aceea locuia cu noi) nu as mai fi plecat deloc. Desigur asta e doar parerea mea.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron