Vecinii

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Vecinii

Mesajde Arin » Vin Feb 24, 2006 10:30 am

Si inca ceva. In unele tari (unde majoritatea oamenilor nu au caini la tara), IN SPITALELE DE COPII SI SECTIILE DE PEDIATRIE, se practica o metoda (adjuvanta) de terapie, cu efecte benefice asupra psihicului copilului bolnav. Si anume: copilului i se aduce la pat .... un caine. Iaca numa\' asa, fiindca s-a observat (de catre oameni cu mai multa carte ca mine :) ca un copil bolnav (in special cei cu boli grave) trece mai usor peste asta daca are in apropiere un animalut. Si perioada de recuperare se .... reduce drastic. No comment.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vecinii

Mesajde tzush » Vin Feb 24, 2006 10:40 am

subscriu ... asta stiam si eu B)
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Vecinii

Mesajde Ioanab » Vin Feb 24, 2006 10:44 am

nici noi nu ne vizitam cu vecinii (cu exceptia zilei in care mi s-a spart teava la apa calda de la baie si parca era Niagara si vecinii mi-au sarit in ajutor ca eram singura)
Pot spune ca sunt ok si de treaba MMMMMMMMMMMMMMMMMM mai putin cel de la parter care e un excroc si un nesi si nu se intelege cu nimeni pt ca a falsificat hartiile
si actele cand a obtinut autorizAZtia de functionare in scara blocului si acum la parter la intrare mereu e fum de tigara si mizerie sa nu mai zic de altele
In plus \"acesta\" s-a impotrivit tuturor actiunilor pe care scara noastra de bloc a vrut sa le ia (ex.interfon, zugravit scara de bloc, vanzare uscatorie ....)
Chiar vreau sa va intreb ce stiti dpdv legislativ despre chestiile astea? pt vanzare spalatorie de ex tb sa fie toti de acord sau ajunge majoritatea (in cazul nostru toti mai putin individul?)
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Vecinii

Mesajde tzush » Vin Feb 24, 2006 11:23 am

tu tzupi ... noua ne plac cainii. nu avem unu\' ca nu ma simt eu destul de responsabila sa-i tin pe amandoi (si bb si catel, da\' poate o vrea david unu\' cand creste :D)
in ceea ce priveste spusele lui arin sunt de acord. oamenii ar trebui sa isi depaseasca fobiile fata de orice, nu doar de caini. eu de ex. cand am fost mica, la bunici, m-a muscat un caine ciobanesc de era sa-mi smulga mana de la incheietura. dar m-am tratat si ... mi-a trecut. dar chiar avand in vedere aceasta experienta traumatizanta nu mi s-a iscat vreo fobie fata de caini ... dimportiva.
in ceea ce priveste toleranta arin are mare dreptate. si noi suntem vecinii unora, carora poate nu le plac copiii. si io stiu oameni de-astia ... :sick:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Vecinii

Mesajde Arin » Vin Feb 24, 2006 1:16 pm

Draga Ioanab, cam asta am gasit deocamdata , dar ma mai interesez si o sa revin (uita-te in special la punctul 30):


Sursa: Monitorul Oficial 09.09.99

Lege nr. 145 din 1999 pentru modificarea si completarea Legii locuintei 114/1996
( Modificarea si completarea Legii locuintei )

27. Alineatul 3 al articolului 21 din anexa nr. 2 va avea urmatorul cuprins:
\"Pentru situatii speciale, intrunirea asociatiei poate fi convocata oricand de catre comitetul executiv sau de catre membri ai asociatiei care detin in total cel putin 20% din cotele de proprietate.\"
28. Articolul 22 din anexa nr. 2 va avea urmatorul cuprins:
\"Art. 22. - Asociatia de proprietari poate adopta hotarari, daca majoritatea membrilor sunt prezenti personal sau prin reprezentant.
Daca nu este intrunit cvorumul, adunarea va fi suspendata si reconvocata.
La adunarea reconvocata, daca exista dovada ca toti membrii asociatiei de proprietari au fost convocati, hotararile pot fi adoptate prin votul majoritatii membrilor prezenti.
Hotararile adunarii generale a asociatiei de proprietari privind buna intretinere si exploatare a cladirii de locuit sunt obligatorii si pentru proprietarii din aceeasi cladire care nu sunt membri ai asociatiei.\"
29. Formula introductiva a alineatului 1 al articolului 23 din anexa nr. 2 va avea urmatorul cuprins:
\"Art. 23. - Pentru adoptarea hotararilor asociatiei de proprietari se vor avea in vedere urmatoarele:\"
30. Alineatul 2 al articolului 23 din anexa nr. 2 va avea urmatorul cuprins:
[b:]\"Hotararile asociatiei de proprietari vor fi luate cu votul majoritatii membrilor asociatiei prezenti la lucrarile adunarii.\"[/b:]31. La articolul 24 din anexa nr. 2, literele b)-e) si h)-j) vor avea urmatorul cuprins:
\"b) angajeaza si elibereaza din functie pe cel care administreaza proprietatea sau pe ceilalti functionari sau angajati, in vederea administrarii si bunei functionari a cladirii; personalul necesar bunei gospodariri a partilor si a instalatiilor de folosinta comuna ale cladirilor poate fi angajat prin contract individual de munca sau prin conventie civila;
c) actioneaza sau sustine in justitie, in nume propriu sau in numele proprietarilor asociati, interesele legate de cladire;
d) incheie contracte si isi asuma obligatii in nume propriu sau in numele proprietarilor asociati, in interesele legate de cladire;
e) reglementeaza folosirea, intretinerea, repararea, inlocuirea si modificarea partilor proprietatii comune;
...............................................................................
h) asigura completarea la zi a cartii tehnice a constructiei;
i) asigura urmarirea comportarii in timp a constructiei, pe toata durata de existenta a acesteia;
j) exercita alte atributii care i-au fost conferite prin acordul de asociere sau prin votul proprietarilor asociati.\"
32. Articolul 25 din anexa nr. 2 va avea urmatorul cuprins:
\"Art. 25. - Daca o hotarare a asociatiei de proprietari este contrara legii sau acordului de asociere sau este de natura sa produca daune considerabile intereselor proprietarilor, acestia pot ataca in justitie respectiva hotarare, in termen de 60 de zile de la adoptarea acesteia. Actionarea in justitie nu trebuie sa intrerupa executarea hotararii decat in cazul in care instanta dispune suspendarea acesteia.\"
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vecinii

Mesajde Ioanab » Dum Feb 26, 2006 4:43 pm

Multumesc Arin,
am gasit toata legea si chiar asta seara avem sedinta de bloc; deci voi merge cu temele facute!!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Vecinii

Mesajde mdamsa » Lun Feb 27, 2006 11:35 am

sa va spun eu ce probleme am cu vecinii.locuim intr-un cartier cu foarte multe peroane in varsta,intr-un bloc la parter.deasupra noastra la etajul 1 stau doua pers.mai in varsta,nu pot fi numite inca mosi.cand fetita era mica de cate ori o auzeau plangand veneau sa imi spuna sa o fac sa taca ca pe ei ii deranjeaza chiar daca nu era ora de liniste sau ora tarzie noaptea.spuneti si voi:cum poti face un copil sa taca cand vrei tu???si totusi fetita plangea doar foarte rar asa ca nu prea ii intelegeam.totusi cand fetita a facut 1 an ei au pus centrala.inchipuiti-va ca au inceput cu sprtul si batutul in luna mai si in octombrie au terminat.chiar si acum cand aude masina de gaurit cea mica deja face urat.asta nu e tot.bat snitele la ora 6 dimineata in special duminica iar in ora de liniste asculta radio sau tv la maximum ca sunt mai\"surzi\" de urechi si oricat am incercat sa le spunem,pentru ca nu suntem singurii pe care deranjeaza nu inteleg.dar daca un vecin a spart un perete si ne-a anuntat ca o zi va fi galagie au anuntat \"autoritatea in constructii\", presedintetele si administratorul ca este galagie si ei nu se pot odihni.norocul ca acum cea mica este la gradinita dar ma gandesc cu groaza ca din toamna va merge la scoala.atunci cum va reusi ea sa fie si odihnita si sa poata si invata?
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Vecinii

Mesajde tzush » Lun Feb 27, 2006 2:25 pm

eu una ... i-as lua la bataie. :Dglumesc ... da\' chiar tre\' saa faci ceva in privinta asta. vb si tu cu ceilalti vecini, dacs ei sunt normali, si luati o decizie. asa nu se poate!!!! SUNT SI EI OAMENI, NU?
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Vecinii

Mesajde mdamsa » Lun Feb 27, 2006 3:38 pm

ce poti sa faci?degeaba am vb de nu stiu cat ori.nu numai eu am ajuns sa fiu exasperata din cauza lor .sunt unii dintre vecini care nu vb cu ei de ani de zile asa ca iti poti da seama...au vrut sa se mute din bloc si am sperat ca scapam dar....s-au rasgandit asa ca....tu cum te-ai simti cand ar veni copilul tau dupa 10 minute dupa ce adoarme in sfarsit la amiaza, mami nu pot dormi ca iar bat aia?mie imi vine sa ii strang de gat dar...
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Vecinii

Mesajde tzush » Lun Feb 27, 2006 4:20 pm

no, nu pot decat sa te plang ...:(
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Vecinii

Mesajde Arin » Lun Feb 27, 2006 4:23 pm

Daca fac asta in orele de liniste, asta inseamna (cred ca nu gresesc) incalcarea legii. Voi aveti afisat la scara programul de liniste? Daca nu, asta-i primul pas. Cu litere MARI.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Vecinii

Mesajde dora » Mar Feb 28, 2006 8:12 am

Si noi am pus afise pe usa de la scara . Poate asa va merge cu pastrarea curateniei , care nu e deloc respectata , de parca nu tot de noi apartine . Dar unii au ajuns degeaba la anumite varste , ca nu stiu mai nimic despre respect si bun simt .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Vecinii

Mesajde mdamsa » Mar Feb 28, 2006 9:06 am

degeaba, ca sunt afise peste tot si li se si spune doar ca unii au urechi de auzit iar unii nu se stie ce fac cu ele.ptr noi mnai treaca mearga dar ptr sarmanii copii care nu se pot odihni...
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron