Asigurari!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Asigurari!

Mesajde Arin » Vin Feb 17, 2006 8:28 pm

Mi-a venit unul, de la o anumita firma de asigurari si mi-a prezentat (vorba vine) ceva asigurare pt. bebica. D-l in cauza cand i-am cerut sa-mi arate niste variante (calcule cu diferite variante, etc.) mi-a spus ca \"Timpul lui costa bani si ca imi va arata aceste variante doar cand vom fi decisi. Ala ori e prost ori este un diletant: pai cum sa ma hotarasc daca nu stiu despre ce e vorba? Asa ca \"i-am economisit timpul\" si l-am trimis la plimbare cu .... \"ursul\".
Ideea e ca ne tenteaza o astfel de asigurare (nu strica sa faci ceva pt. copil cand va avea o anumita varsta. Stiti ceva despre asta? ati facut careva asa ceva? Daca da, va rugam sfatuiti-ne si pe noi (nu ne suparam daca ne dat cat mai multe detalii).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Asigurari!

Mesajde mgm » Vin Feb 17, 2006 9:18 pm

Am o prietena care a facut o asigurare pentru fetita ei,de cand avea un an(acuma are 3).Si se intampla cam asa-plateste 50 Ron pe luna,pana fetita face 18 ani,dupa care ori primeste o suma pe an,in timpul studiilor sau sa ii primeasca toti odata,asta daca se hotaraste sa ii lase mana libera fetei.Daca nu,ii poate lua ea si sa ii administreze cum vrea in interesul copilului,sau sa ii dea la o varsta mai \"coapta\".Asigurarea asta,e combinata cu o asigurare de viata pt. sotul ei,in sens ca daca Doamne fereste! i se inatmpla ceva,ei primesc o suma de bani,cam 3000 ron parca.Acuma la un calcul simplu 50 ron pe luna ori 12 luni vine 600 ron pe an,inmultit cu 15 ani,sa zicem,daca mai fac si ceva profit banii aia,daca sunt investiti bine(ca asa se procedeaza,se fac investitii sigure zic ei),ar veni cam 10000 ron,decicam 3000 de euro.Nu mi se pare o suma exorbitanta,sincer.Poate ca ajuta,dar nu ca sa-i asiguri viitorul.Dar depinde si de cat cotizezi,ca daca dai mai mult,poate ca e mai rentabil.Mie mi se pare o idee buna daca vrei sa faci ceva pt. copil,sa faci un credit ipotecar,sa iei un apartament si platesti rata la banca cu chiria de pe apartament.Eu zic ca renteaza mai mult si cand creste,daca nu vrea apartamentul,il poate vinde si sa faca altceva cu banii.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Asigurari!

Mesajde Arin » Vin Feb 17, 2006 10:33 pm

Multumesc mult pentru efort MGM si pentru informatii. Cam asa ceva ma gandeam si eu ca ar trebui sa fie acea asigurare. Suma ar trebui sa fie mult mai mare dupa cei 15 anisori ca altfel... n-ar mai face nimeni astfel de asigurari. In ce priveste ideea cu creditul si cu chiria, este buna, dar eu ma gandeam la pus bani deoparte nu la nopti nedormite. Nu cred ca \"as fi in stare a fi capabil\" sa rezist cu ideea ca sunt dator unei (aoleu) banci, timp de vreo ... 20 de anisori. Si apoi la cat costa un ap., ar trebui sa iei cel putin vreo 30.000 Euro credit (nu prea imi vine sa ma gandesc). Eu prefer ceva unde pot pune banutu deoparte, mai putintel dar cu mai multa liniste (totusi tin la coronarele mele). Multumesc inca o data.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Asigurari!

Mesajde mgm » Vin Feb 17, 2006 11:33 pm

Cu placere.Era o idee cu apartamentul,dar ai si tu dreptate.Cat despre sumele astea de la asigurari,mi se pare ca 500,cat plateste prietena mea e minim.Deci poti plati cat vrei si mai e si chestia ca poti plati trimestrial,sau de 2 ori pe an,sau cum stabilesti in contract.Deci e la alegerea ta.Acuma din cate stiu,mai toate firmele de asigurari au asa ceva(pt. copii),asa ca poti sa te orientezi spre ce e mai avantajot.Prietena mea si-a facut la ING(fara reclama)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Asigurari!

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 11:42 am

\"Istetul\" despre care-ti vorbeam era tot de la ING. O sa imi fac asigurarea , dar cu unul al carui timp nu-i \"asa de pretios\". Multumesc.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Asigurari!

Mesajde dora » Lun Feb 20, 2006 8:41 am

La cum merge inflatia ........intr-adevar mare lucru nu va face cu 3000.
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Asigurari!

Mesajde nirocx » Lun Feb 20, 2006 10:25 am

Buna ziua,
Am citit mesajul postat de dvs pe forum si ma mira si pe mine cat de \"ocupat\" era acel domn ca n-a avut timp sa va explice cum sta treaba. Probabil ca era de la ING (ei sunt mai agresivi pe piata). Eu sunt un broker de asigurari (lucrez cu mai multe firme de asigurari) si as putea, daca doriti, sa va informez mai pe larg despre asigurarile \"pentru bebica\". Daca doriti mai multe detalii va astept cu un e-mail (nirocx@yahoo.com). Intradevar, sunt multe aspecte de discutat in privinta asigurarilor. Ce pot sa va spun este ca nu exista o suma fixa pe care trebuie sa o platiti anual, ci suma se stabileste doar de dvs.. Un agent de asigurari face asigurari doar la o firma, deci are o singura oferta, pe cand un broker alege (de comun acord cu clientul) varianta de asigurare care se potriveste cel mai bine clientului. Deci, daca doriti, va stau la dispozitie cu orice informatie.
nirocx
 
Mesaje: 7
Membru din: Lun Feb 20, 2006 10:01 am


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron