Apar dintisorii...

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Apar dintisorii...

Mesajde mgm » Vin Feb 17, 2006 9:42 pm

Felicitari!!:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Apar dintisorii...

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 6:38 pm

Era sa uit, apropos de dintisori, cati dintre voi dati tabletele de fluor bbe-ilor vostri? Stiati de importanta fluorului pentru rezistenta si sanatatea tesuturilor dentare?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Apar dintisorii...

Mesajde mgm » Sâm Feb 18, 2006 7:44 pm

Dar tu stiai ca in alte tari \"cu experienta\" in administrarea de fluor,acesta e considerat nociv,si chiar toxic?Eu,dupa ce m-am informat peste tot unde am putut,am optat sa nu administrez copiiilor mei fluor,si pt. ca am grija de calciu,vit. D si spalat pe dinti(la cel mare in special),are dinti frumosi si fara probleme.Dar din nou,e o chestie de optiune ...
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Apar dintisorii...

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 7:54 pm

Dar tu stiai ca in acele \"tari cu experienta\" nu se da fluor pt. ca apa si alte alimente (paine, lapte, sare) sunt ... FLUORIZATE. De-aia nu se mai da fluor. Noi suntem intr-o zona geografica cu DEFICIT DE FLUOR (si din cauza costurilor nu ne permitem sa fluorizam apa si alte cele) asa ca ... vit D e una, Ca e alta si ...fluorul e alta. Fara fluor......... Toxic este fluorul (excesul se numeste fluoroza) cand dai doze extreme (n-ai sa ajungi tu la dozele alea decat daca .... ii dai un flacon odata). Dar vorba ta e o chestiune de optiuni. Fluorul are efect maxim inainte de eruptie, in faza intraosoasa. Adica poti sa-l dai pana erup ..... dinti definitivi. Tabletelele sunt perfect dozate pe varste.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Apar dintisorii...

Mesajde mgm » Sâm Feb 18, 2006 8:50 pm

Stiu,am citit ca in alte tari se fluorizeaza tot ce se poate(inclusiv apa potabila),dar cu toate astea am citit ca se recomanda administrarea de pastile masticabile de fluor,pt. ca dintele sa ia contact cu fluorul direct,cica asa isi face efectul mai bine,daca tot se da.Si am mai citit,ca se recomanda administrarea de fuor,dupa eruptia dintilor definitivi.S-a facut si un studiu- in Canada,de ex.,in Toronto s-a facut fluorizarea apei,iar in Montreal nu.Acuma cei din Toronto au nivelul dublu de fluor,fata de cei din Montreal,si cu toate acestea,cei din Toronto au o incidenta a cariilor mai mare.Pentru ca ma gandesc ca degeaba e fluor in apa,daca oamenii nu se spala pe dinti.Pe mine,sincer,legat de administrarea asta a fluorului,ma deranjeaza dependenta de substanta asta(pt. ca am inteles ca daca incepi sa dai si intrerupi cateva zile,se formeaza carii imediat).Cred ca se poate discuta pe subiect o groaza.Oricum asta e parerea mea,nu incerc sa conving pe nimeni.Pana una alta,indiferent cum,e important ca copiii sa aiba dinti sanatosi si frumosi:)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Apar dintisorii...

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 9:04 pm

Categoric, administrarea de fluor , nu exclude elementara igiena dentara. Insa in ceea ce priveste metodele de administrare ele sunt diverse, incepand cu paste, solutii (nu se recomanda copilului mic intrucat acesta inghite), tabletele de toate felurile. Cat priveste aparitia cariilor dupa .... imediata intrerupere a trat. , nu zic ca nu-i fi citit, dar asta e o ....... chestie. Odata ce dintele are o structura puternica si sanatoasa , poti sa intrerupi fluorul ca nu faci..... carii. N-am auzit pana acum ..... Tocmai de acea se prefera administrarea cat dintele este in formare (intraosos) ca dupa eruptie.... gata, e mineralizat. In general exista pareri si pareri , mai ales medicii de familie .... nu prea stiu (si am vrut sa fiu elegant). Din pacate. Sigur ca nu doar fluorul este important . Are un rol decisiv si factorul genetic si alimentatia si igiena, insa toate combinate, duc la ..... vizite scurte si ...... fara dureri la stomatolog, mai tarziu.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Apar dintisorii...

Mesajde tzupi » Sâm Feb 18, 2006 10:14 pm

Noi ii dam Zymafluor, cate o tabletuta pe zi .Si nepoteii nostri au luat si au dintisori tare frumosi desi parintii lor nu au avut parte de dinti frumosi si sanatosi. Asa ca speram sa aiba dintisori sanatosi.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Apar dintisorii...

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 10:17 pm

Corect. Si eu mi-as fi dorit ca mama sa fi stiut de Zymaflor. Dar pe vremea aia (indirect spun ce ... batran sunt).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Apar dintisorii...

Mesajde dora » Lun Feb 20, 2006 8:34 am

Arin felicitari pt primul dintisor ..........bafta pt cei ce vor urma.;)
Si noi luam flour , desi nu chiar de la inceput .......am inteles ca trebuie pana la 8 ani . Voi ce stiti ?
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Apar dintisorii...

Mesajde tzush » Lun Feb 20, 2006 9:48 am

mai ce e cu zymafluorul asta? de la cat timp se da?
eu am vb inainte sa nasc cu stoma la care mergeam si mi-a spus ca e bine sa-i administrezi fluor, dar ca trebuie sa o faci pana la 18 ani, ca altfel are loc o explozie de carii. mie de asta mi-e teama. ca nu cred ca se poate sa nu uitam in 18 ani sa-i dam cel putin o data pastiluta, nu? arin, ia consulta-te cu sotzioara ta sa ne lumineze si pe noi. chiar ma intereseaza pb. david are 4,5 luni, dar poate ca nu e prea tarziu sa facem ceva ...
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Apar dintisorii...

Mesajde mgm » Lun Feb 20, 2006 10:26 am

Asa stiam si eu,ca si tine Tzush,de chestia cu fluorul,doar ca pana la 14 ani,nu 18.Dar aceeasi chestie mi s-a spus si mie,ca daca uiti,face carii.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Apar dintisorii...

Mesajde Arin » Lun Feb 20, 2006 1:32 pm

Mai, fratiorilor. Sa ne intelegem . Ori n-ati inteles ce trebuia, ori cine v-a spus nu v-a stiut explica. Este exclusa varianta in care daca uiti sa-i dai pastila , a doua zi iti face carii. La fel daca , sa zicem nu mai ai bani sa cumperi \"pastila\". Il dai, face bine. Nu-l dai... asta e. E vorba de un proces de durata. Fluorul nu se incorporeaza in structura dentara imediat ce l-ai dat. Intr-adevar, unele studii arata ca administrarea neregulata (adica tot ii dai si iar nu-i dai), este mai daunatoare decat daca nu-l administrezi deloc. Dar asta in cazul in care discutam de perioade mai lungi. Tocmai de aceea (bineinteles ca in orice domeniu sunt pareri si pareri, studii si ...\"studii\"), se sustine ca este util a se administra fluorul , nu pana la o varsta neaparat, ci pana erup toti dintii definitivi (sigur, exceptia o poate constitui molarul III permanent , cel zis \"de minte\", pt. ca ala apare tarziu, sau la unii deloc). Cartile spun 18 ani. Dar in principiu daca dai pana la 12-14 ani, cand normal definitivii au erupt, e OK. La 4 luni jumate poti linistita sa-i dai, tzush draga. Pana la 2 ani doza este de 0,25 mg/zi (tableta este gata dozata functie de varsta copilului), 2-4 ani 0,5 mg/zi, 4-6 ani 0,75 mg/zi, dupa 6 ani - 1mg/zi. 1mg /zi este si doza pt. femeile insarcinate (dupa luna 5-6 de sarcina, nu mai repede). Fluorul creste duirtatea tesutului dentar (smalt), creste rezistenta la pH acid, inhiba actiunea bacteriilor cu actiune asupra smaltului.
Excesul de fluor produce fluoroza (primele semne constau in aparitia unor pete la nivelul smaltului), insa la aceste doze, nu se pune problema. Nu se combina mai multe metode de tratament cu fluor. Noi administram tabletica facuta pulbere, cu prima lingurita de mancare solida (de obicei cu mar si banana).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Apar dintisorii...

Mesajde dora » Lun Feb 20, 2006 2:50 pm

Si eu stiam de administrarea lui si la gravidutza , pt dintii de lapte ai bebeului .
Noi cum am inceput de pe la 5-6 luni , e doar pt dintii permanenti .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Apar dintisorii...

Mesajde Arin » Lun Feb 20, 2006 9:19 pm

A! Sa nu uit, nu se recomanda administrarea fluorului impreuna cu produsele lactate.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Apar dintisorii...

Mesajde tzush » Mar Feb 21, 2006 9:25 am

m-ai convins arin mama. o sa incepem si noi, mai ales ca si eu si tati am stat cam prost la capitolul sta. de fapt cred ca n-am fost educati suficient in sensul asta, ca de cand ne educam singuri nu mai avem nici o pb. :whistle:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron