cum intretineti "focul"

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

cum intretineti "focul"

Mesajde tzush » Vin Feb 17, 2006 11:05 am

cum intretineti \"focul\" casniciei? noi suntem de 8 ani impreuna si casatoriti de 4 juma\'. inca mai arde bine, dar uneori ma gandesc ca poate se stinge - sunt atatea cazuri - si nu vreau :(
dar o sa detaliem pe parcursul discutiei ...

cred ca e un subiect care ne ajuta practic pe toti ... asta sper eu :D
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde Arin » Vin Feb 17, 2006 12:40 pm

Mai da\' stiu ca te intereseaza numa\' subiecte ... \"tari\". Fie, treaca, mearga, hai sa raspundem si la asta . Noi suntem impreuna de (mai sa fie anu\' asta facem 16 ani, din care 13 de casnicie). La noi singurele divergente serioase au fost ... inainte. De 13 ani nici macar o cearta. \"Focul\" se intretine prin comunicare. Discutam totul pana si cele mai ..... mici si ascunse ganduri ale celuilalt. In plus cred ca e important sa-i dai celuilalt libertatea necesara (atunci cand vrea asta) sa iasa cu colegii, prietenii (chiar daca tu nu ai chef, nu-i neaparat sa nu poata sa mearga nici el din cauza asta. Am cunostinte care daca vor sa iasa undeva trebuie sa \"fenteze\". Apoi asa nu merge. ). Cel mai important pentru ca realatia sa mearga \"vesnic\" este sa ai ... \"cap\". Cand celalalt vrea ceva si tu nu, pune-te in locul lui.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde dora » Vin Feb 17, 2006 2:01 pm

La noi arde deocamdata destul de bine ...........il intretinem cu suficienta iubire ( nici prea multa , ca strica ) , multa incredere , la fel de multa comunicare ( dupa parerea mea e esentiala ) , putina libertate ( din cand in cand nu strica la frumusete ) .............si cate o picatura de benzina ......altfel ar arde prea monoton .;)
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde Arin » Vin Feb 17, 2006 5:28 pm

Draga tzush nu mai scriem nimic la SUBECTU\' asta pana nu ne explici si tu \"ca cum vine\" la voi treaba cu\"focul\". Altfel o sa credem ca ai lansat SUBECTU\' ca sa vezi ce si cum, iar tu, pe post de initiator iti pastrezi toate .... secretele. Ce ziceti dragi participanti la Forum?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde tzupi » Vin Feb 17, 2006 5:29 pm

da da Arin , asteptam detalii de la Tzush si dupa aceea detaliem si noi ..:D
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde Arin » Vin Feb 17, 2006 6:58 pm

Si apropos de subiectul in discutie: am auzit mereu ca dupa ce apare bebe, relatiile se schimba (tensiuni, lipsa timpului, oboseala, imposibilitatea de a mai respecta anumite tabieturi). Ce ziceti cei care sunteti \"mai vechi\" in ... \"meserie\"? Este vorba de un mit sau o realitate?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde mgm » Vin Feb 17, 2006 7:26 pm

Pai sa zica Tzush:P si dup-aia si noi
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde Arin » Vin Feb 17, 2006 8:07 pm

Ai vazut draga tzush cum \"ye-am bagat la inaintare\"? Nimeni nu mai vrea sa povesteasca nimic. Toti se fofileaza. Deci scrie-ne si dupa aia sa vedem ce scuze mai au? Mare lucru si .... cu oamenii astia .... \"pudici\" pe anumite subiecte! Sau sa fie .... altceva?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde mgm » Vin Feb 17, 2006 9:46 pm

Tu trebuia sa lucrezi la FBI,Arin!:laugh: Nu-i nimeni \"pudic\" si nici altceva,doar ca eram curioasa ce zice Tzush.In rest eu zic ca focul tine de comunicare,toleranta,cate o surpriza cand si cand si sa nu fie neglijata intimitatea,chiar daca intre timp,cei doi au devenit parinti.Dar noi suntem umai de 5 ani impreuna si de 4 casatoriti.Asa ca sa zica cei mai \"vechi\"B)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde Arin » Vin Feb 17, 2006 10:25 pm

Sau ... ipocrizie?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde tzush » Sâm Feb 18, 2006 8:32 am

mai arin ... spuneam ca la mine inca e lapte si miere, chiar si acum, dupa ce am nascut, dar imi era teama ca \"reteta\" mea nu e destul de buna sa intretrina vesnic focul .. dar, dupa ce te-am citit, se pare ca cel putin 13 ani de casnicie o sa avem. stii vorba aia? gura pacatosuli adevar graieste...:lol:
noi avem niste amici care au divortat si, evident, am inceput sa-mi pun unele intrebari ... dar chiar povesteam aseara cu husbandu\' si concluzia a fost: \"vezi ce inseamna sa nu comunici?\" se pare ca el mi-a dat si raspunsul potrivitr :D
asa ca ... hugs!!!
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde Arin » Sâm Feb 18, 2006 11:37 am

Ma simt onorat ca raspunsul tau mi-a fost \"dedicat\", insa asa cum bine ai vazut cei care asteptau \"amanunte\" (mare lucru nu le-ai oferit), erau prietenii nostri, mult mai interesati se pare de \"retetele\" altora (ale tale). Ei, amu\' e randul lor sa ne ... lumineze!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde tzupi » Sâm Feb 18, 2006 10:25 pm

Si noi suntem tineri in meserie:) de 6 ani stam impreuna , de 1 an jumate casatoriti. Nu s=a schimbat mare lucru referitor la Focul lui Tzush:). Dar cateodata intervine oboseala dupa rarele nopti de Chef ale lui Mara si atunci e normal sa te mai si hodinesti:D. In rest daca partenerul e intelegator(ca pe el il las sa doarma noaptea:) si eu sunt sefa la asta mica) si exista comunicare, eu cred ca e totul ok.Cel putin la noi:D
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde Arin » Dum Feb 19, 2006 9:36 pm

Deci, in legatura cu comunicarea vad ca suntem toti de acord. Si atunci ce anume poate determina ca \"focul\" de care pomenea tzush sa se stinga? Se pare ca nu exista nimic care sa poata produce asta. Si totusi ..... nenumarate exemple ne arata contrariul! Mai ales dupa ani si ani si (bizar) de cele mai multe ori, dupa ce apare .... un bebe.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:cum intretineti "focul"

Mesajde dora » Lun Feb 20, 2006 8:23 am

Intr-adevar dupa ce vine bebe se cam schiba lucrurile .......toata atentie e asupra celui mic , nu mai este atata timp numai pt cei doi .........responsabilitatile sunt mult mai mari , tot ceea ce se face in casa pe primul loc e bebe , totul sa-i fie lui bine ...........dar cu toate astea si intre cei 2 parteneri s-a format o legatura mai stransa : acest bebe a intarit relatia .
Intr-adevar putin cei 2 se inteparteaza , dar involuntar ........iar secretul este sa stii cand sa intervii ............prin comunicare , o atentie mica , putina dragoste ......exista tot felul de \" chestii \" cu care se poate interveni la momentul oportun............asa focul nu apuca sa se stinga .;)
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron