Bunicii!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Bunicii!

Mesajde Arin » Lun Feb 13, 2006 7:33 pm

Nu stiu altii cum sunt.... dar eu azi stateam si gandeam (nu numai stateam) si mi-a venit in minte acest subiect \"Hiperdelicat\": care este parerea voastra vis-a-vis de implicarea bunicilor in cresterea si educarea copilului? Pana unde ii putem \"lasa\" sa se implice in viata micului bebe? Dar in viata noastra (asta vine imediat dupa)? eu am vazut familii duse dracu\' din \"bunavointa\" bunicilor care vroiau sa \"controleze\" tot. Noi locuim departe de ei, deci cam greu sa isi bage\" codita\" in permanenta, dar pt. cei care ii au langa ei....? Ideea ca daca te ajuta ff mult , apoi au si \"drepturi\" de a-ti \"aranja\" pe ici pe colea, viata (totul bine justificat prin prisma binelui pe care ti-l doresc tie si nepoteilor, chiar daca prea putin din ce vor ei ti se potriveste). In plus de multe ori cam tot ce construiesti cu mult efort in educatia copilului (nu chiar tot) se poate \"narui\"\" intr-un sfarsit de saptamana , cand ala mic sta cu \"buneii\". Nu obligatoriu, dar sunt sanse mari!

SFAT: cand cititi asta trimiteti-va parintii la ..... cinema sa pizza. Sunt curios cum vedeti voi lucrurile? Si nu ucideti ... mesagerul.... dragi ...bunici! Tousi, sa recunoastem , copiii au nevoie si de ... bunici. Din cand in cand. Cat de des? Iata intrebarea!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Bunicii!

Mesajde dora » Lun Feb 13, 2006 8:00 pm

Perfect de acord cu tine .
Acum sa raspund si la intrebare ...........sunt chiar un exemplar de acest gen ..........
E bine ca bunicii sa fie in preajma nepotilor , cu sfaturi ( de care noi, parintii , tinem cont doar daca vrem )........dar pana la a ne impune ce sa facem cu copiii nostrii.
E destul de greu si cu sfaturile .........a trecut destul de mult timp de cand erau ei la moda .........toate s-au schimbat , inclusiv metodele de crestere a copiilor .
Dar din pacate pt bunici . ei nu vor sa inteleaga acest lucru .......si tin sus si tare ceea ce stiu ei si cum au facut ei , asa e bine .
A fost bine , dar atunci ........ acum e altfel , iar cand vom ajunge noi bunici , va fi cu totul altfel ........trebuie sa acceptam ca lucrurile merg inainte , lumea evolueaza tot mai mult.
Chiar ma intrebam , cand va trebui sa-mi trimit copilul la scoala , va fi moda taxiului ????????Dar asta la alte probleme
Cat despre viata de cuplu .......are de suferit , daca e un bunic in preajma .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Bunicii!

Mesajde mgm » Lun Feb 13, 2006 8:28 pm

Eu sunt de parere ca fiecare sa-si vada de familia lui si ca cel mai bine pt.copii e sa fie cu parintii.Si cred ca depinde si de firea parintilor,cat sunt dispusi sa accepte sfaturi si indicatii de la bunici.Eu mi-am crescut copiii singura(cu sotul),din prima zi,parintii mei sunt si in alta localitate.Cat priveste socrii,nu au putut sa ne ajute din motive de sanatate.Dar mie nu-mi pare rau.E adevarat ca uneori ne este greu,dar si satisfactiile sunt maxime.In ceea ce priveste bunicii si relatia lor cu nepotii,e numai buna,in sens ca nu se vad nici prea des,ca sa-si bage nasul si nici prea rar,ca sa-i uite.Si eu respect relatia bunic-nepot,atata timp cat si eu sunt respectata ca parinte.In rest...numai ganduri bune...:)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Bunicii!

Mesajde dem » Lun Feb 13, 2006 8:30 pm

Prezenta unor bunici iubitori in viata copilului este, cred eu, foarte necesara pentru ca ajuta copilul sa inteleaga mai bine modul in care face parte dintr-o familie, continuitatea genealogica, sa zic asa; asta pe langa aspectele practice, precum ajutorul dat la cresterea copilului.
Totusi intr-adevar e maaare, tare maaare tentatia ca bunicii sa-si transforme experienta strict personala pe care au avut-o cu cresterea copilului in reteta universal valabila. Si acu nu-i vorba numai ca se mai schimba moda, dar sunt altii chiar termenii ecuatiei: alti copii decat asa cum erau ai lor si alti parinti decat au fost ei; e normal ca unele lucruri sa nu mai decurga asa cum erau ei obisnuiti. Daca sfaturile lor, in loc sa ramana simple sugestii, se doresc decrete de lege, se poate ajunge la situatii tare neplacute, inclusiv intre soti.
Asta nu inseamna ca suntem nerecunoscatori fata de ajutorul pe care ni-l ofera parintii.
Dar totusi. Ferice de cei pe care geografia ii ajuta sa reziste presiunilor exercitate de... bunici.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Bunicii!

Mesajde mircea » Lun Feb 13, 2006 8:57 pm

Viata si activitatea bunicilor in relatie cu copii si cu nepotii trebuie sa fie guvernate de niste reguli de fier, iar aceste reguli le fixeaza parintii, adica noi. Daca vor sa ajute in conditiile date bine, daca nu ...:angry: Toata dragostea pentru ajutorul lor, dar interesul copilului prevaleaza, asa cum il percepem noi ca parinti.
Zorilor
mircea
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Noi 04, 2005 11:13 am

Re:Bunicii!

Mesajde tzupi » Mar Feb 14, 2006 9:46 am

Totul depinde de felul de a fi al bunicilor:). e adevarat ca geografia de cele mai multe ori ii ajuta pe parinti! dar depinde si de varsta bunicilor, de felul lor de a fi. Noi avem bunici de 2 feluri: unii care fac doar cum stiu ei pentru ca asa e cel mai bine:woohoo: si unii care ne spun cam cum cred ca ar terbui facut, dar care ne asculta pe noi si fac cum facem si noi:) asa ca pe cei dintai care vin mai rar incercam sa le aratam cum facem noi si poate poate fac si ei asa(ca doar e copilul nostru) iar pe cei din urma ii stim cum gandesc si avem incredere ca se comporta cu copilul asa cum dorim noi.In cele din urma ii inteleg pe toti bunicii, dar e copilul meu si fac cum consider eu ca e mai bine pentru el, incercand totusi cat mai delicat posibil sa le exlic bunicilor ca asa e obisnuit copilul :P .
Pentru cei cu bunici dificili, le doresc mult calm in continuare ....si mult noroc
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:Bunicii!

Mesajde tzush » Mar Feb 14, 2006 1:17 pm

eu una sunt de aceeasi parere cu a dorei si a lui arin.
avem si noi doua categorii de bunici, unii care spun sa facem cum credem noi mai bine (dar ne ajuta cu sfaturi cand cerem) si altii care spun la fel dar nu prea le-am incredinta puiu\'. asta e viata, sunt oameni si oameni, dar cred ca ar trebui sa il crestem cum credem NOI mai bine, ca doar e al nostru, pe de o parte, pe de alta parte, tre\' impuse niste reguli.
dar .... poate noi avem noroc oarecum, ca bunicii sunt departe de noi. bine ca exista netu\', sa-si vada nepotu\' zilnic si sa stea linistiti ca o duce bine
pupici la pitici! :whistle:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Bunicii!

Mesajde Arin » Mar Feb 14, 2006 3:40 pm

Sa inteleg deci ca atitudinea generala este aceea ca ar trebui tinuti mai \"la distanta\" decat ar vrea ei? Pentru binele .... tuturor! Si eu gandesc la fel insa vroiam sa vad daca sunt eu vreun \"soi\" aparte. M-am gandit de multe ori la aceste aspect care este cel putin bizar: cei care ar trebui sa fie cel mai puternic sprijin, de multe ori ajung sa le faca rau copiilor si nepotilor, mai mult decat isi dau seama (trist este tocmai ca nu-si dau seama). Nu zic neaparat ca o fac din rea vointa, dar , de ce naiba dupa o anumita varsta (si cu experienta de viata pe care se presupune ca ai acumulat-o), ajungi sa .... nu mai gandesti?
Eu personal (fara suparare) le-am spus unei parti de bunici (caci cu ceilalti nu prea relationam de vreun anisor), inca inainte de nasterea aluia mic (cand isi faceau ei planuri ce si cum o sa faca cu nepotelul; cum o \"sa se joace\" cu el), le-am spus deci sa-si ia gandul. E drept ca de multe ori ti-ar prinde asssssaaaa de bine ajutorul lor, dar ma gandesc la momentul cand vine ..... \"scadenta\" si-si cer \"drepturile\". Asa ca ei sa stea acolo unde sunt si sa-si viziteze nepotul si copiii cand le vine dorul, dar atat! (Spuneti-mi ca nu-s ... \"rau\", fiindca privesc lucrurile asa!!! Insa e de dorit sa eviti de la inceput cea ce mai tarziu devine \"lupta\" pentru \"control\".
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Bunicii!

Mesajde mgm » Mar Feb 14, 2006 5:08 pm

Si pe mine ma deranjeaza chestia asta cu planurile privind copiii-ca eu o sa fac aia si cealalta cu ei.Pai o sa faci daca-ti dam noi voie,ca altfel...Doar o mica-mica parte din mine incearca sa se puna in locul lor,si sa inteleg dorinta de a petrece timp mai mult cu copiii si cu nepotii.DAr pe de alta parte,e mult mai apreciata o persoana care sta in banca ei,si nu indicatii,parintii mereu vor fi mai deschisi spre genul asta de bunic.Cine stie...cand imbatranim,,,poate ne \"ramolim\";) si noi...Pana atunci,insa...sa ne bucuram de tinerete si de copiii nostri.:P
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Bunicii!

Mesajde dora » Mie Feb 15, 2006 4:18 pm

Normal ca sin noi vom ajunge asa .......mai mult sau mai putin ......depinde cat de bine stam cu \" mansarda \"
Cine stie poate vom fi mai rau ...........fereasca Sf.
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Bunicii!

Mesajde Arin » Mie Feb 15, 2006 4:56 pm

Apoi daca ma uit in jur la unii bunici, sper din tot sufletul sa nu ajung \"sa ma inteleg\" cu copiii, ca si ei. Sau daca o fi sa ajung, sper sa am curaj sa ma ... sinucid, inainte de a toca marunt maruntel nervii altora. Oricum influenta bunicilor (in marea majoritate a cazurilor) mie nu mi se pare benefica pt. copil. Ajutorul dat o fi poate \"benefic\" pt. parinti cand acestia nu au pe altcineva sa aiba grija de bebe, dar influenta ...... Si atunci apare situatia de conflict: \"A! Cand aveti nevoie suntem buni. Cand vine vorba de educatia copilului, nu mai vreti sa ne bagam.\" Deci ..... ori te descurci cum poti si ei vin in vizita, si atat, ori apelezi la ei si .... suporti consecintele. Hm!
Cei care au copii mai mari si care poate s-au batut de asta, ce zic?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Bunicii!

Mesajde tzush » Mie Feb 15, 2006 8:00 pm

si la noi bunicii faceau planuri ... pana le-am zis: \"asa credeti voi\" :D dar ..... eu una chiar ii inteleg si, pe cat posibil fac in asa fel incat sa-si vada nepotul. de ex., soacra mea, a plans tot drumul pana la iesirea din cluj, cand a plecat dupa botez acasa. atunci am inteles-o si mi s-a facut tare muila de ea. si, dat fiind faptul ca sta tocm,ai in pascani, fac tot posibilul de fiecare data sa ne vada (traisaca web-camu\'!!!) si ea e tare bucuroasa ca il poate vedea pe david. oricum, slava domnului, am parte de niste socri grozavi, chiar mai grozavi decat ai mei parinti. pe soacra-mea o admir ff mult ca e la curent cu toate alea si citeste mult. ii cer mereu sfaturi, chiar daca nu ascult mereu sfaturile ei. dar imi place mereu sa ii cer parerea. sa fiu sincera, chiar daca nu mi-ar placea sa imi las copilul in vacanta la pascani, cu siguranta la bunici mi-ar face placere. sunt niste oameni super si imi doresc asa sa fim si noi la varsta lor. sau macar sa ne iubim asa de mult cum se iubesc ei ...
hai ca devin nostalgica si ... o sa deschid subiectul, ca e interesant :unsure:
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron