Dureri de spate

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Dureri de spate

Mesajde sidonia » Mar Aug 29, 2006 9:56 am

Fetelor, voi ce faceti impotriva durerilor de spate cu care v-ati pricopsit dupa sarcina si nastere? Sau numai eu sunt pedepsita cu asa ceva? Daca stiti si alte remedii decat odihna sa-mi spuneti si mie!
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Dureri de spate

Mesajde Elia » Mar Aug 29, 2006 10:28 am

Sidonia, si pe mine m-a durut spatele dupa nastere cam vreo 6-7 saptamini. ma durea mai ales \"coada\" ca sa spun asa, nici nu putem sa ma sprijin de nimic. mai faceam cite un masaj usooooor, dar pina la urma a trecut de la sine. medicamente, nici vorva pt ca alaptam
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:Dureri de spate

Mesajde Ioanab » Mar Aug 29, 2006 11:25 am

Si pe mine ma mai chinuie ...poate de la alaptat?!!!
Nu iau medicamente ca am tot studiat prospecte si toate au contraindicatii pt alaptare...
Doar odihna .... dar asta o stii si tu! Si rabdare ca puiu creste repede
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Dureri de spate

Mesajde visualVenus » Mar Aug 29, 2006 9:47 pm

Sidonia, tu fiind imediat dupa nastere, durerile pot fi foarte bine unele violente care cred eu ca apar din pricina schimbarii subite a centrului de greutate (burta lipsa). Si eu le-am avut; nu puteam sta mai mult de juma\' de ora in picioare fara sa le am imediat dupa nastere. Mi-au trecut in vreo doua saptamani cred.

Ioanab, la tine e probabil sa fie de la alaptat, asta tu stii daca te ridici de la alaptat intepenita sau relaxata. Eu de pilda alaptez in pat sprijinita de tablie, cu o perna mare la spate si cu picioarele indoite, talpile lipite de cearceaf, salele lipite de perna si intotdeauna ma ridic odihnita de la alaptat.

Aveti grija de coloana, ca numa\' una ni s-a dat la fiecare (chiar daca prunci putem avea mai multi...)
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Dureri de spate

Mesajde Ioanab » Mie Aug 30, 2006 6:30 am

Eu il alaptez in mai multe pozitii dar cea mai frecventa este intinsa in pat intr-o parte...cand cum ...
Ii drept ca numai una bucata coloana avem si mai drept e ca ce s-a stricat e bun stricat apoi!
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:Dureri de spate

Mesajde admina » Mie Aug 30, 2006 3:46 pm

Dupa cum imi aduc aminte dupa 5 ani, si pe mine m-a durut.Cred ca am folosit Boicil pt. ca e pe baza de plante.Trebuie vazut un prospect.Incercati poate-poate.....
admina
 
Mesaje: 86
Membru din: Lun Iul 31, 2006 5:25 pm

Re:Dureri de spate

Mesajde supermomy05 » Mie Aug 30, 2006 4:13 pm

Durerile de spate....pe cine nu sacaie??
Eu am nascut de 8 luni (cezariana), si inca ma mai doare mai ales daca stau cu fetele in brate mai mult decat de obicei. din cremele pe care le-am incercat cea mai benefica a fost si este inca: TONIFOR. Crema, si prispectul nu scrie ca fiind contraindicat in timpul alaptarii. Poate il incercati si voi...
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Re:Dureri de spate

Mesajde visualVenus » Mie Aug 30, 2006 9:15 pm

Da, si eu folosesc \"crema dr. Boici\" (cred ca e fostul Boicil) local, adica de obicei la nivel cervical. Are efect insa nu imediat, de aceea o folosesc inainte de culcare seara.

Cat despre ce contine... are si spanz, care e toxic in cantitati mari. Insa eu n-am observat sa fie probleme cu bebe.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:Dureri de spate

Mesajde sidonia » Joi Aug 31, 2006 12:04 pm

O sa incerc si eu unguentele pe care le recomandati. Desi stiu ca ele nu vor indeparta problema decat pe termen scurt. Sincer, ma gandeam ca stiti ceva despre masaj, gimnastica... Nu ca as avea eu prea mult timp pentru asa ceva, dar macar sa fiu informata.
La mine durerile de spate au aparut la prima sarcina (in 2003). La un moment dat se rarisera bine de tot, pentru ca apoi, cu a doua sarcina, sa revina in forta. E drept ca si modificarile in greutatea mea au fost numeroase (am ramas cu 20 de kg in plus dupa pimul copil, apoi am slabit 15 kg, iar la a doua sarcina am pus pe mine iarasi vreo 25 de kg ):woohoo: Deci nu ma mir ca biata coloana e bulversata:blink:
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:Dureri de spate

Mesajde Nicole » Joi Aug 31, 2006 1:43 pm

stiu ca nu e la subiect, dar am vazut poza, CE DULCI SINT PUIUTII TAI!!!

Nicole (eu imi puneam si un briu elastic)
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Dureri de spate

Mesajde mgm » Joi Aug 31, 2006 2:37 pm

Sidonia,ca tot veni vorba de puiutii tai care sunt niste dulci:kiss: Am impresia ca m-am intalnit cu cel mare in autobuz cu bona..sau cel putin asa pare dupa poza,poate ma insel...seamana tare bine cu baietelul pe care l-am vazut eu si care mergea in parcul mare:)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Dureri de spate

Mesajde sidonia » Vin Sep 01, 2006 11:39 am

MGM, e posibil; bona il mai duce in parcul mare cateodata. Doamna e cam la 50 de ani, blonda... in caz ca iti mai amintesti :)
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re: Dureri de spate

Mesajde ioanasimona » Dum Aug 15, 2010 5:01 pm

Si eu am avut dureri de spate, dupa ambele nasteri ... Am facut fizioterapie si mi-a fost mult mai bine. Si multe plimbari pe jos ...
ioanasimona
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Sep 19, 2009 12:23 am
Localitate: cluj-napoca

Re: Dureri de spate

Mesajde Ioanab » Mie Aug 18, 2010 2:32 pm

si daca mai si caram cate doi prnci in spate sunt char explicabile :D
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re: Dureri de spate

Mesajde ioanasimona » Mie Aug 18, 2010 8:14 pm

Ai perfecta dreptate!
ioanasimona
 
Mesaje: 10
Membru din: Sâm Sep 19, 2009 12:23 am
Localitate: cluj-napoca

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron