contraceptia dupa nastere

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde sidonia » Joi Aug 31, 2006 12:07 pm

Tatiana, cat timp ai folosit steriletul? Ce tip era? Si pe mine ma tenteaza, mai ales ca medicul meu ginecolog il recomanda dupa nastere.
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde mgm » Joi Aug 31, 2006 12:13 pm

Ank,poti merge la dr. mea daca vrei,.Dr.Puscas Mariana,are cabinet in Piata Mihai Viteazul,tel 0264/434014.Probabil ca o sa-ti recomande steriletul,numai ca sa stii ca nici ala nu e 100%,poti sa-l combini de ex. cu calendarul.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde claualex » Joi Aug 31, 2006 1:03 pm

ank,sa stii ca fiecare medic e diferit si fiecare recomanda altceva,asa ca parerea mea daca medicul tau a zis prezervativul(e nasol)dar nu o sa alaptezi toata viata
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Ank » Joi Aug 31, 2006 1:17 pm

:ohmy: Mgm...pai la d-na dr Puscas merg si eu. Ea mi-a spus ca numai prezervativul e pana la 6 luni :dry: Hm....Tie ti-a recomandat dupa nastere steriletul? Mi-a zis ca dupa 6 luni sa merg ca facem si testul Papanicolau si mai vedem. Uuuf! Ce sa mai inteleg? Sa fie oare din cauza ca am o rana pe col? Din cauza asta sa nu fie indicat steriletul? Uf, comunicarea asta medic-pacient! Sa-mi fi spus clar: \"nu poti folosi decat prezervativul, deoarece trebuie sa iti tratezi acea rana pe care o ai pe col care nu se paote trata numai dupa 6 luni....\". Hmmm...
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde mgm » Joi Aug 31, 2006 2:21 pm

Ank,probabil de-aia ti-a zis asa...Stie ea ce stie,trebuia sa o intrebi clar tot ce nu ai inteles...eu asa fac,desi uneori totul se petrece rapid si uit unele chestii...eu mi-am pus sterilet cam la 3 luni dupa a doua nastere,am facut Papanicolau inainte si cam asta a fost.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde divio » Joi Aug 31, 2006 2:35 pm

salut gagici! o sa va spun si cazul meu, poate va ajuta la ceva. eu foloseam inainte de sarcina pilula novinette - ma simteam super, in plus cum m-am lasat de ea, cum am ramas gravida. la sase saptamani de la nastere eu deja nu mai alaptam(lapte putin) si dr mi-a recomandat tot aceeasi pilula. mie mi se pare cea mai buna metoda - urasc prezervativul si celelalte metode!
daca alaptezi, in mod normal ar trebui sa-ti recomande dr celalalt tip de pilula, nu prezervativul(cred ca sunt cam traditionalisti)!mie pilula mi-a facut numai bine : mi-a reglat ciclul care inainte era prea abundent si dureros, neregulat.
divio
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:55 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Tatiana » Joi Aug 31, 2006 7:21 pm

ANK si SIDONIA, prima data mi-am pus sterilet la 2 luni dupa ce-am nascut-o pe Clara si l-am pastrat 11 luni. Pe fetita am alaptat-o 9 luni, fara completare cu lapte praf (dupa aceea ea n-a mai vrut sa suga). A doua oara, la 6 luni dupa ce-am nascut - din cauza ca nu aveam timp s-ajung la medic. Eu merg la D-ra Fulga Florescu, ea mi l-a recomandat. Nu stiu ce tip este, ceva clasic (am auzit c-ar fi unele care intrerup menstruatia).

SIDONIA, ce mult imi place poza cu cei doi baieti!!!! SUPER!!!! :kiss:
Tatiana
 
Mesaje: 186
Membru din: Mar Ian 24, 2006 2:13 pm

Re:contraceptia dupa nastere

Mesajde Arin » Joi Aug 31, 2006 11:23 pm

Leziunile colului uterin contraindica clar aplicarea steriletului si mai mult, pana nu faci un Papanicolau, un medic sanatos la cap nu-ti pune sterilet.
Cat priveste pilulele, n-am specificat, intrucat m-am gandit ca se subintelege, ca nu iei hormoni, cat timp alaptezi.
Insa dupa .... imi mentin afirmatiile: recurgi la acea metoda care-ti convine si care ti se potriveste.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron