minciuna su adevar?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

minciuna su adevar?

Mesajde claudia » Joi Dec 22, 2005 9:26 am

[color=#800080:]Vine Mos Craciun! E o minciuna. E bine sa ne mintim copii? Atunci cand afla ca nu exista Mos, cum ne justificam minciuna?:blush:Copilul o sa mai aiba incredere in noi?
Eu tot nu sunt multumita ca i-am zis copilului meu de mos. Dar n-am ce face.Sau oare am???
Ce parere aveti?:dry: [/color:]
claudia
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Dec 13, 2005 9:44 am

Re:minciuna su adevar?

Mesajde Arin » Joi Dec 22, 2005 8:03 pm

In principiu sunt minciuni si .....minciuni. E perfect adevarat ca nu trebuie sa-ti minti copilul, dar ... Mos Craciun nu e o minciuna. El exista in si pentru fiecare din noi. Stand si gandindu-ma bine nu cred ca mi-ar fi placut o copilarie fara .... \"minciuna\" (cum ii spui tu), Mos Craciun. Craciunul este magic pt. ca vine Mos Craciun. Ce sarac ar fi fara el! Mai ales cand esti copil. Deci nu-ti mai fa probleme si lasa lucrurile asa cum sunt dintotdeauna. Nu transforma prematur un copil intr-un om mare care nu crede in nimic. Este strict o parere personala pe care ai tot dreptul s-o ignori daca nu corespunde principiilor tale. Dar gandeste-te bine inainte....
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:minciuna su adevar?

Mesajde admin » Joi Dec 22, 2005 9:21 pm

Fratilor (clujeni), eu la faza asta vreau foarte tare sa simplific si spun asa: un parinte ca Arin va educa copii idealisti, cu inalte standarde morale, cu visuri de implinit si atitudini eroice in viata, pe cand un parinte care nu vrea deloc sa-si lase copilul sa se complaca in minciunica numita Mos Craciun - va educa un copil care la maturitate va fi un tip foarte descurcaret, va sti sa dea din coate, va trece mai usor peste esecurile vietii, va fi un tip in general mai rezistent. Stiu ca absolutizez, dar intreb: cati dintre voi nu vreti ca copilul vostru sa se descurce mai tarziu foarte bine, dar in acelasi timp ii spuneti sa faca numai bine, sa creada in oameni ... :( Ei bine, sunteti ambivalenti, pentru ca nu le puteti avea pe toate!?
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:minciuna su adevar?

Mesajde Arin » Mar Dec 27, 2005 8:30 pm

Draga \"Admin\" trebuie sa recunosc ca poate , partial ai dreptate, dar ....... hai sa inchidem ochii si sa ne imaginam o lume in care copiii nostri pe care i-am educat \"sa dea din coate\" si atat, au crescut si in lumea asta la care ma refer , toata lumea imparte \"coate\" (sau poate pumni si picioare), fara \"norme morale\" caci doar i-am maturizat prematur si i-am invatat \"barbati\" si superdescurcareti incepand cu varsta de..... sugar.
La randul lor isi vor educa copiii si mai \"datatori din coate\" si mai fara \"minciunele de Craciun\" si mai fara norme morale si reguli.
Mersi, nu. :evil: :angry: :silly: Este doar o opinie care poate merita analizata, cat mai avem copii care sunt totusi ...... copii.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:minciuna su adevar?

Mesajde dem » Lun Feb 13, 2006 5:16 pm

Eu cred ca trebuie facuta diferenta intre minciuni si... minciuni. Observ la fetita noastra o tendinta naturala de a trai \"in poveste\", pentru ea personajele cu care vine in contact (papusile, jucariile de plus, Tom&Jerry, Lady and the Tramp, ca sa nu mai zic de Alba ca Zapada si piticii ei etc.) sunt autentice, vii, traiesc precum oamenii in carne si oase. Adica, atunci cand ea imi aduce papusa preferata ca sa-i dau sa bea apa, ca-i insetata, saraca, eu sa-i spun \"fugi de-aicea, nu are cum sa-i fie sete, e doar o papusa din carpa\" ? Desigur ca ii dau papusii sa bea apa !! Credinta in existenta lui Mos Craciun se inscrie natural in acest mod de a vedea lumea. Pe masura ce va creste, va face singura diferenta intre o lume imaginara si cea reala.
Dincolo de aceste aspecte, eu sunt pentru o initiere a copilului in viata intr-un mod cat mai onest si mai aproape de realitate, pe masura intelegerii lui si fara a-l coplesi cu problemele adultilor, desigur.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:minciuna su adevar?

Mesajde msimona » Lun Feb 13, 2006 5:43 pm

Ce sa va spun ?! Ariana la primul ei Craciun cu brad si cadouri a reactionat foarte interesant.
La intrebarea \"cine ti-a adus bradutul si jucariile?\", ea a raspuns simplu: \"mama\" !!!
msimona
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Feb 12, 2006 10:12 am

Re:minciuna su adevar?

Mesajde anca27 » Lun Feb 13, 2006 6:06 pm

Daca nici visele nu ne mai raman atunci ne putem numi roboti si lumea magica a copilariei dispare.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:minciuna su adevar?

Mesajde Arin » Lun Feb 13, 2006 6:42 pm

Adevarat! Deci ramane stabilit. Mos Craciun EXISTA cu adevarat!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:minciuna su adevar?

Mesajde tzush » Mar Feb 14, 2006 2:01 pm

ai stabilit bine, arin. mas craciun exista! case closed :)
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:minciuna su adevar?

Mesajde dora » Mar Feb 14, 2006 2:19 pm

Exista .......
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron