[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - nastere recenta stanca

nastere recenta stanca

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

nastere recenta stanca

Mesajde miha79 » Lun Aug 21, 2006 12:32 pm

sal! nu a nascut careva recent la stanca sau sa aiba vesti proaspete despre ce se intampla pe acolo??? multumesc!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde sidonia » Lun Aug 21, 2006 8:20 pm

Eu am nascut pe 14 august in Stanca. Totul ok, personalul foarte dragut. Conditiile \"de cazare\" lasa un pic de dorit, mai ales daca adaugam si canicula de afara. Daca vrei alte amanunte, intreaba-ma!<br><br>Post editat de: sidonia, la: 2006/08/21 21:21
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde miha79 » Mie Aug 23, 2006 2:52 pm

felicitari!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! cat ai stat in spital? sunt numai saloane cu 6 paturi? cum a fost travaliul, nasterea? ultimele \"taxe\"? eu sunt fffffffffffffffffffffffffffffff stresata (e prima nastere si sigur singura). copilul e imbracat cu haine de la spital? multumesc! o sa te mai intreb, dar acu numai atat imi vine in minte! sa cresteti mari, sa fiti sanatosi si sa va bucurati unii de ceilalti!!!!!!!!!!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde sidonia » Mie Aug 23, 2006 4:58 pm

Hai sa le luam pe rand:
- eu am vazut in Stanca numai saloane de 4 paturi. Nu e exclus sa fie si alt tip, nu garantez ca am vazut tot. Am nascut de doua ori acolo si de fiecare data am fost la 4 paturi. In ambele cazuri am avut baie proprie; doar ca in primul caz am avut si dus in baie, in timp ce a doua oara nu. A fost un element important pentru ca igiena locala e esentiala in perioada de dupa nastere, ori nu e totuna daca ai dus la doi pasi sau la capatul coridorului....
- am stat in spital de luni pana vineri. Regula e sa se stea 5 zile. Daca intervine weekend-ul e mai nasol, pentru ca (cel putin teoretic) nu se fac externari sambata si duminica
- da, copilul e imbracat cu haine de spital. Un mare punct negru ptr ei, as zice. Pe temperaturile acestea ei sunt infasati in paturi.... Hainele par curate si sunt schimbate destul de des. Doar ca arata jalnic... :(
- in ceea ce priveste \"taxele\", ele se \"achita\" la sfarsit si pot sa iti spun cu mana pe inima ca am fost tratata deosebit de toata lumea, incepand cu infirmierele si terminand cu medicul si moasa fara sa fi cotizat nimic. Da, am dat la sfarsit, dar dupa ce am beneficiat de tratament si toata lumea a fost draguta cu mine. Valoarea taxelor e discutabila; eu stiam 1 milion la moasa si 100 euro la medic; altii or fi de alta parere, mie mi se pare mai mult decat suficient. Nu am dat nimic asistentelor; doar unei infirmiere ceva maruntis (parca 50.000) ca sa aiba grija de mine dupa nastere. Si a venit chiar de doua ori in seara respectiva sa ma ajute cu mersul la baie. Mai mult nu a fost necesar, ca pe urma m-am descurcat singura.
- nasterea.... nu cred ca exista experiente identice la capitolul asta.... Am vazut mamici care au ajuns la ora 4 in spital si la 7 erau gata, am vazut altele care erau de peste 15 ore acolo si nu le era chiar bine. La mine a fost asa: la ora 8:30 dimineata s-au rupt membranele. La ora 11 am ajuns in spital. Durerile serioase au inceput undeva in jur de ora 15, la ora 17 eram \"pe masa\" iar la ora 18:00 eram gata. E a doua nastere, dar nici prima nu a fost foarte diferita.
- e bine sa fii pregatita cu tot felul de produse farmaceutice (daca vrei, pot sa iti spun ce am folosit eu) pentru ca ei nu iti ofera aproape nimic la capitolul asta. Totusi, pe decontul spre CASS scria ca spitalizarae mea a costat 3.700.000 :ohmy:
Te rog sa ma intrebi ce ai vrea sa mai stii... Daca imi mai amintesc ceva important, o sa iti scriu, oricum.
Cand trebuie sa nasti? Cu ce medic? Iti tin pumnii si fii linistita, vei fi pe maini bune acolo, indiferent de ceea ce se spune. E foarte important sa fii relaxata si sa ai incredere ca se va termina totul cu bine. Si apoi... sentimentul pe care il ai cand iti tii puiul in brate pentru prima data nu se compara cu nimic si merita orice sacrificiu :) Pupici si, daca e cazul, mai vorbim!<br><br>Post editat de: sidonia, la: 2006/08/23 18:00
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde miha79 » Mie Aug 23, 2006 8:08 pm

sal! si multumesc!!!!!!!!!!!!!!!! am fost ieri la control pt monitorizarea piticutei si am trecut pe langa saloane. am numarat paturile.... ca altceva ce era sa fac? (asa am invatat la scoala: ca a observa incepe de la a numara...) dr care ma urmareste e dan sprinjan. sunt in sapt 38, am placenta de gradul 2 spre 3, dar nu am nici un simptom. sper sa nu ma ia prin surprindere.
*** chiar te rog sa-mi spui ce prod farmaceutice ai dus cu tine, ca la asta nu m-am gandit.
***scutece poti sa-i duci la pitic?
***cand nasti iti dau camasa de la ei sau ai voie cu a ta?
***care e atmosfera in sala de nastere?
*** ma mai gandesc si revin
MULTUMESC inca o data! pupici!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde miha79 » Mie Aug 23, 2006 8:13 pm

am uitat: tu la ce dr ai fost si ce moasa ai nimerit? tipele in albastru sunt infirmiere? ti s-au parut multumiti de \"cotizatie\"? tati pe unde sta????? ms! pa!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde gabi77 » Mie Aug 23, 2006 10:57 pm

:laugh: :laugh: :laugh: Miha 79, parca sunt eu acum 11 luni. am fost disperata secolului. dar am scapat cu bine, cum si tu vei scapa la fel. iti mai zic si eu ce e de dus, daca uit, mamicile mai proaspete adauga ele:
-farmaceutice- tie garmastan pt sani la puiutz pasta petrini pentru bucutze, vata pt tine, prosoape, papuci pt baie(sa intri la dus cu ei), camasi de noapte cu deschidere sus, sa-ti fie usor la alaptat, chilotei normali,(ca sexy vei fi dupa;) ), scutece pt bebe, nr.1(la pampers), servetele umede pt bebe, daca vrei si pompa de san,hainute la bebe numai cand il scoti, poti lua o paturica in cazul in care e rece s-o invelesti.
moasele sunt tare cumsecade,eu am nascut cu Iulia, in sala de nasteri e o atmosfera de \"lucru\", se naste pe banda, ca-s 3 mese, cu paravan inte ele. si tie n-o sa-ti pese de nimeni si de nimic, asta-i sigur. pt sala de nasteri ia-ti un tricou mai lag sa te simti ff comoda, sa nu te stranga, sa nu te enerveze si sa fie 100% bumbac.
iar de tati... tati sta in hol, la intrare, tu poti sa-l vizitezi, el nu, dupa ce s-a nascut printzesica voastra il cheama si pe el s-o vada, apoi dupa ce plecati in salon el cu nerusinare va tr. sa mearga la voi, caci altfel nu-l lasa. din motive de igiena. cu flori nu e voie.
pa, nastere usoara si sa veniti cu bine acasa:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde divio » Joi Aug 24, 2006 8:33 am

si la mine a fost superok...tati a stat langa mine la travaliu(mai putiin expulzia) - cred ca a cotizat ceva, si tot personalul a fost incredibil de dragut (auzisem numai povesti de groaza)...sa fii linistita, esti pe maini bune!si chiar daca n-ai fii, Dumnezeu e acolo...mult succes si nu uita ca ai o misiune de indeplinit in ciuda greutatilor!
divio
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:55 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde miha79 » Joi Aug 24, 2006 11:12 am

multumesc! sunteti tare dragute! abia astept sa spun si eu cum a fost!
*** travaliul unde se tine????????????? tot in sala de nasteri? sau exista ceva salon special?
*** cu sau fara peridurala???????????????/
*** chiar ca-s disperata!!!!!!!!! pa!:(
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde Elia » Joi Aug 24, 2006 11:26 am

imi aduc aminte acum un an si 2 luni , eram in aceeasi \"disperare de cauza\". miha , stai linistita si cel mai important, nu te panica, pentru ca nu iti faci bine nici tie nici lui bebita. despre stanca sunt de acord cu ce au scris fetele mai devreme. ti-as sugera ca pe linga vata sa-ti duci si[b:] tifon[/b:]. te vor invata asistentele ce sa faci cu el, doar cu vata poate sa fie destul de neplacut.
travaliul meu s-a \"desfasurat\" intr-un salon chiar in vecinatatea salii de nastere. in sala m-au dus doar cu 10 min inainte de a naste.
sincer la peridurala nu m-am gindit nici inainte, nici atunci si nu am avut nevoie, dar sunt convinsa ca daca ceri nu te refuza. poate mamicile care au procedat asa pot sa-ti spuna mai multe despre asta. eu am fost putin \"anti\".

fetele de acolo sunt chiar dragute, iar iulia, e exceptionala. o sa-ti dea curaj, o sa vezi!

in rest, Doamne ajuta! o sa fie bine, dar inca odata iti spun, nu te panica. Nici nu-ti dai seama cit curaj o sa ai pt puiu tau, gindeste-te doar la el , ca Doamne, cit merita!!!
:)
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:nastere recenta stanca

Mesajde gabi77 » Joi Aug 24, 2006 1:23 pm

Miha, Elia are dreptate, nu te mai agita, ca nu e bine.
pe per. travaliului am stat in salonul nr. 1, f aproape de sala de nasteri. tati n-a intrat inauntru, ca, asa, n-a fost sa fie si sunt sigura ca n-ar fi facut fata:P .
eu am avut un travalui lung si greu si am cerut peridurala. nu prea se inghesuie s-o faca, pt ca daca nu e musai, prefera fara, si e mai bine pt ca tu tr sa fii constienta de dureri sa poti sa impingi. mie mi-au facut-o pt ca dum. n-am dormit deloc si am nascut luni seara la 21;40, asa ca dr. mea stia ca nu voi face fata travaliului din cauza oboselii. imediat dupa peridurala am adormit instantaneu. si asa de bine m-am odihnit in sala de nasteri cateva ceasuri.... dar cand ne-am apropiat de momentul nasterii, pe masa mi-au anulat efectul periduralei, ti-am zis, ca sa fiu constienta de dureri si sa pot impinge. si f bine a fost.
tu sa ti-o faci numai daca este musai si daca spune dr. ca e indicata. si inca ceva, sa fii cuminte, sa asculti de moasa si sa faci numai ce zice ea.
stai acum linistita, odihneste-te si bucura-te de liniste cat mai ai timp.:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde sidonia » Vin Aug 25, 2006 10:26 am

Miha, pe cand am ajuns eu la calculator, vad ca ti-au cam raspuns fetele la intrebari. Bravo lor, ca eu imi gasesc mai greu timp acum, cu bebe mic in casa. :)
Ma gandeam sa adaug si eu ceva la lista de farmaceutice: eu am folosit unguent Neopreol pe plaga pentru grabirea vindecarii. Poti incerca si tu, nu costa mult... Si sa o intrebi pe infirmiera ce sa faci cu vata+tifonul+unguentul. Da, infirmiera e cea imbracata in albastru. Ea va veni la un moment dat, dupa nastere, sa iti faca toaleta.
Si sa nu uiti de sutien(e) 100% bumbac plus absorbante pentru san. O sa iti fie foarte utile.
Iar la capitolul vata, gandeste-te la cantitati mari (cam 2 pungi mari).

Disperarea las-o acasa! Tu vei fi actorul principal in ceea ce se va intampla. Daca esti prea speriata nu vei putea face ceea ce ti se va cere si crede-ma ca sunt lucruri pe care nu le va putea face altcineva in locul tau.... Fa-ti un pic de curaj si linisteste-te! Lumea de acolo va avea grija de tine si esti pe maini bune! Cum spunea Gabi, ascult-o pe moasa si ai sa vezi ca va fi totul bine! Iti tin pumnii si abia astept sa ne spui ca ai scapat cu bine si ca sunteti acasa! Pupici multi!<br><br>Post editat de: sidonia, la: 2006/08/25 11:27
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde danasalo » Vin Aug 25, 2006 9:51 pm

Buna seara,

Sunt Dana si am nascut in februarie- Alexandru.
Eu nu am nascut la Stanca ci la Gine 1.
Oricum ai vrea sa faci conditiile nu sutn cele mai bune, numai ca nu prea conteaza, de abia astepti sa mergi acasa.

Despre peridurala vreau sa iti spun:

eu am avut dilatatie de 2 cm cind m-am internat si....am stat asa pina la doua zi. Nu avea dureri mari...ci numai se contrata foarte putin...adica spre 40 de monitorizare, se pare ca durerile adevarate sutn atunci cind aparatul arata peste 60...
Sa revin, dimineata medicul a vrut sa ma trimit acasa..dar SURPRIZA- mi s-a rupt apa- adica iti curge pe picioare in jos...ca nu e bine sa iti lasi chilorii pe tine,caci te controleaza din ora in ora....
Eu cel ptuin am fost foarte mare si imi era groaza sa ma tot aplec cu BURTOCU sa mi-i dau jos si sa ii iau iara....deci am ramas in camasa de noapte.

EI,,,dupa ruperea aceasta au inceput durerile...le suport crede-ma totul este sa respiri ...asa cum ai invatat. La 5 cm mi s-a facut anestezie....a urmat linsite vreo 3 ore, esti foarte linistita.ATENTIE- DACA TE DIALTI REPEDE NU TISE FACE ANESTEZIE. ESTE OBLIGARTORIU SA SE FACA INTR 2 SI 5 CM. IAR DACA TU TE DILATI REPEDE NU ARE SENS.
CInd medicul a venit si a simtit 10 cm, mi s-a pus in perfuzie un contra anestezic...si astfel am simtit TOTAL expulzia.
Este bine sa simti expulzia, ca sa stii cind sa impingi.

Eu iti spun ca sa stii- mie nimeni nu mi-a spus....IMPINSUL ACELA ESTE DE FAPT EGAL CU SCREMUTUL CIND ESTE LA TREABA MARE.... NUMAI CA DE DURATA SI INTENSITATE COLOSAL MAI MARE.
SA NU TE SPERII DACA AI IMPRESIA CA FACI KAKA....ESTI PE PUNCTUL DE A AVEA BEBE.

Dupa expulzie nu mai simti nimik.....dupa 2 ore simti ca te doare burta nasol, ca te dor firele....DAR...CIND O VEZI PE MINUNATA SI ADEVARATA ...NU TE MAI DOARE NIMIK

CU ADEVARAT ITI DORESC NASTERE USOARA
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:nastere recenta stanca

Mesajde danasalo » Vin Aug 25, 2006 9:58 pm

Mi-am adus aminte....subscriu la ceea ce spuneau doamnele:
Garmastan pentri sani, e super
Reviken pentru fundel e super
Bephanten pentru intre picioare- tu o sa ai fetitza.....si pe la prunika.

;)

Sanatate maxima
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Hipospadias

Mesajde danasalo » Vin Aug 25, 2006 9:59 pm

Stie cineva un urolog BUN de copii?
sau alte mamici cu copii cu hipospadias?

Va multumesc anticipat

Dana
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron