Bebeii si televizorul

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Bebeii si televizorul

Mesajde Rozica » Mie Iul 19, 2006 9:05 pm

Credeti ca televizorul prezinta un pericol mare pentru bebei?
Vlad al meu nu se uita de regula la televizor, dar cand mananca si face figuri il mai pun cu fata la televizor si pun pe mtv, cand vede videoclipurile de la Madonna sau Shakira, super colorate, nici mac nu zice, sta neclintit si doar casca gura la papa. Ai vostrii se uita la tv?
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:Bebeii si televizorul

Mesajde mgm » Mie Iul 19, 2006 9:42 pm

Si la noi merge tv-ul la papa,uneori cel mic nu vrea sa pape,mai ales cand vorba de mancare gatita,si atunci reclamele ne salveaza:P Eu nu ii las sa uite prea mult,ca incerc sa stam cat mai mult pe afara,dar nici nu ii opresc,cel mare a inceput sa fie atras de desene,ca pana acuma era numai dupa muzica.Singura chestie de care am grija e sa nu vada chestii violente,bineinteles ca uneori nu pot fi asa rapida sa schimb programul instantaneu cand e ceva,dar depinde si la ce se uita parintii,parerea mea.Noi incercam pe cat posibil sa privim chestii educative si stiri(si-asa in rest nu prea e mare lucru).La noi merg reclamele si cand am ceva urgent de rezolvat si e necesar ca ei sa stea cuminti cateva minute.Cred ca tv-ul asta e si bun si rau,nu putem nega ca imaginile,sunetele,ajuta la dezvoltarea lor,dar din pacate sunt prea multe chestii fara valoare si multa violenta.Parca a mai fost un topic despre tv,sau ma insel?:blink:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Bebeii si televizorul

Mesajde gabi77 » Mie Iul 19, 2006 10:09 pm

a mai fost un topic pe tema asta. am avut si noi o perioada cu reclamele, dar slava domnului a trecut. inca papam fara tv sau alte chestii care sa-i distraga atentia. mai incolo cine stie. stam destul de putin in casa si cand stam, telev. nu merge, ca ne jucam facem si noi ce se poate, doar seara inainte de culcare avem o tura de stiri sportive pe care tati nu le rateaza si suntem si noi \"obligati\" sa le privim sau sa le ascultam. ma cutremura gandul ca va creste si din pacate nici desenele animate astea noi nu sunt lipsite de violenta. sunt de acord cu MGM ca tv are si parti bune dar si parti rele. acum depinde de parinti cat timp sunt dispusi sa stea la joaca cu copiii, pt a diminua timpul pt. tv. pt bebei zic eu ca timpul de privit la tv sa nu depaseasca cateva minute pe zi. si acum a mai evoluat si tehnologia si (sper ca) nu mai sunt atat de nocive.
cine mai vede cate o reclama, un desen animat, cine papa cu madonna, pofta mare, ca nu-i capat de lume;)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron