portia de lapte

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

portia de lapte

Mesajde gabi77 » Vin Iul 07, 2006 10:28 pm

Fetelor, unui bebelus cum e al meu, de aproape 10 luni, care e cantitatea de lapte pe care trebuie s-o consume intr-o zi?
Patrick bea cam 550 ml pe zi, asta fiind ca are inca 2 mese din cela 4 doar de lapte.
si inca ceva !!! cam de la ce varsta se poate da altceva decat laptic la micul dejun si la cina? (cina mai contine si cereale la sticla de lapte). bebe nu da semne ca ar vrea altceva la cina, ca topeste 320 ml lapte cu cereale si somn pana la ora 8 dim, dar intreb pt ca nu vreau sa nu fac ceva bine. si degeaba astept sa faca el nazuri si mofturi, pentru ca nu face. ca e super bebe, daca-i dai papa si -i bine, daca nu, asteapta pana-i dau.
:kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:portia de lapte

Mesajde mgm » Vin Iul 07, 2006 10:34 pm

Gabi,si noi ne incepem si terminam ziua tot cu laptic,cam 200 de ml dimineata si tot atata seara.Sebi a avut o perioada cand nu prea mai vroia sa bea,dar acuma a revenit la \"sentimente mai bune\":laugh: Cantitatea optima din ce stiu eu e de 500 de ml pe zi de lapte,dar se poate merge pana la 1l,in functie de preferintele fiecaruia.Eu zic sa nu-ti faci probleme,mai ales daca Patrick papa bine,mai rau e cand nu vrea.:kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:portia de lapte

Mesajde voichita » Sâm Iul 08, 2006 10:29 am

E ideal asa cum mananca puiutul tau : 500 ml pe zi , 250 ml. dimineata si dupa 1,30 min micul dejun mai consistent si 250 ml seara dupa cina ca si completare.
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Arin » Sâm Iul 08, 2006 11:51 am

La noi sta treaba cam asa: daca noaptea nu se trezeste sa bea vreo 150 ml de lapte, atunci prima masa de lapte a zilei e pe la 6-7 (cand se trezeste inevitabil). Apoi la 11 alt lapte (cam 150 ml), apoi la 16-17 inca 150, iar seara pe la 22 (asta dupa ce la 20 mancam altceva) mai bea inca 210-240 ml. Nu cred ca ar accepta sa scoatem ceva din \"program\". La asta cums puneam se adauga masa de 9, 14 si 20, cum spuneam, mese la care mananca .... mancare (mai putin in ultima vreme ca a cam facut figurele. O fi caldura de vina.).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:portia de lapte

Mesajde Rozica » Sâm Iul 08, 2006 12:26 pm

Eu sunt disperata. Vlad nu mai suge deloc, are 9 luni jumate si nu vrea sa bea nici un fel de lapte praf si nici de vaca. Nu vrea lapte deloc. CE sa ma fac?
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Elia » Sâm Iul 08, 2006 8:40 pm

Rozica, nu dispera...desi e greu. si stefan al meu a trecut printr-o perioada din asta. dar i-am dat iaurturi, brinza de vaci, am mai schimbat cerealele ce i le puneam in lapte. eram convinsa ca nu o sa mai bea niciodatra cu sticla. si culmea, a revenit singur. rabdare de fier:silly:

gabii77, nu-ti fa probleme din ce nu ai:P :P :P puiul tau bea suficient lapte. si faptul ca nu doreste nici o schimbare in privinta asta, sa te bucure. mai rau e atunci cind nu mai stii cum sa-i intri in voie ca sa manince ceva.

pofta buna la toti puiutiii !!!
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:portia de lapte

Mesajde gabi77 » Sâm Iul 08, 2006 8:45 pm

Elia, multumim de sfaturi. asa m-am gandit si eu, sa las copilul in pace si sa ne vedem de ale noastre, ca va veni si ziua cand la micul dejun vom avea omleta:silly: si la cina, te miri ce...;)
Rozica, multa rabdare cu Vlad, ca sigur va reveni la \"sentimente\" mai bune.
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Codruta » Dum Iul 09, 2006 7:55 am

Noi avem 11 luni si papam 250 ml seara si 250 ml dimineata. Peste zi mai papam iaurt sau branzica.
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:portia de lapte

Mesajde gabi77 » Dum Iul 09, 2006 4:23 pm

Codruta, pe langa 250 lapte dim si seara la acea masa mai are si altceva? sau doar laptele?
Pofta mare si sa fiti sanatosi!:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:portia de lapte

Mesajde anca27 » Dum Iul 09, 2006 6:16 pm

Ce parere aveti, de cand se introduc la masa de pranz doua feluri de mancare? Bebele meu are la pranz legumele din supa + zeama sub forma unui pireu mai \"lung\". Si cum faceti trecerea de la mancarea lui de bebe la cea a adultilor?
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Rozica » Dum Iul 09, 2006 6:34 pm

Vlad are 9 luni jumatew si mananca ciorbele si supele care le fac pt noi.
Ii plac ciorbele acrisoare la nebunie, mai bine decat supa. Mananca ciorba de salata verde, de varza, de cartofi, de pui, de legume...etc. Nu le fac grase si nu le condimentez foarte tare.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:portia de lapte

Mesajde mgm » Dum Iul 09, 2006 6:58 pm

Si pt. noi e destul de usor cu mancarea,pt. ca nu gatesc gras,cu rantasuri,cu prajeli,carne de porc nu prea mancam,fac mult peste si pui la cuptor cu legume,supe,etc.Cred ca e un stil de viata sanatos si pe care sper sa-l adopte si ei cand mai cresc,vazind exemplul nostru.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Codruta » Dum Iul 09, 2006 8:28 pm

[b:]Gabi[/b:], seara si dimineata papa doar lapte. E Milumil 3, care e destul de consistent.
In rest, papam aproape d etoate, dar eu inca nu-i dau din mancarea noastra, ca o facem cam sarata si piperata (si prajeli cam multe...). Asa ca ea deocamdata are papica ei separat.
Mai ales ca suntem mofturoase la mancare (legume nu prea....)
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:portia de lapte

Mesajde gabi77 » Dum Iul 09, 2006 9:20 pm

Codruta, e bine ca am mai gasit bebe cu program de lapte si papa ca al nostru. problema (in mintea mea:P ) era ca nu cumva sa-i trebuiasca (pt. organismul lui) si altceva la mic dejun si cina, si eu sa nu fiu pe faza. a ta copila cat timp are? noi pe 12, facem 10 luni, are cam 12 kg si 80 cm. nu e deloc grasutz(asa a spus dr.) ci doar marioc.
si el papa orice,fara nazuri, dar facut pt el, ca spre rusinea nostra, noi astia mari din casa nu papam sanatos:( . poate ca odata cu cresterea puiului sa invatam si noi, sa mancam adevarat.
Rozica, poate ca Vlad nu mai vrea lapte ca a dat de gustul de mancare si-i place mai mult sa pape.vrea si el sa fie ca oamenii mari, ca doar e barbatel de-acu.
sa aveti pofta la papa:kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Codruta » Lun Iul 10, 2006 7:38 am

[b:]Gabi[/b:], noi ieri am facut 11 luni si avem 9.300 g, 76 cm. De noi se zice ca suntem grasute. In ultima luna nu mi-a luat nimik in greutate, dar nu ma stresez (inca), ca arata bine, se simte bine. Nu stiu cum a putut zice asa ceva doctorul vostru (ca e slabut). Daca te uiti pe graficele d ecrestere, vei vedea ca bebele tau e in partea superioara. E bine sa le ti 2 mese de lapte pana dupa 1 an jumatate. Sanatate si pupici
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron