portia de lapte

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:portia de lapte

Mesajde gabi77 » Lun Iul 10, 2006 8:00 am

Codruta, LA MULTI ANI !pt bebica ta si sa fie sanatoasa, ca in rest nu mai conteaza.ai sa vezi tu, ca din momentul in care o ia \"la picior\" calumea, n-o sa mai puna pe ea mare lucru. Patrick al nostru de la bun inceput a fost in partea superioara a graficului. dr a spus ca nu e gras, ca e bine (noi tot am insistat sa ne spuna daca e cumva gras, sa luam masuri din timp). la noi nu poate fi vorba de slabutz, in nici un caz:laugh: si am sa-i pastrez 2 mase de lapte pana dupa un an, si mai incolo vedem noi cum a fi. poate se declara si mai departe iubitor de lapte si ne-am scos:P , ca n-o sa am grija asta pe cap.
sa fiti sanatoase :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Codruta » Lun Iul 10, 2006 8:33 am

[b:]Gabi[/b:], multumim. Exact asa e, de cat \"a luat-o la picior\" n-a mai pus in greutate. La cat efort face ea si ce putin papa ma tot mir d eunde are atata energie. Ca noi suntem epuizati cat ne solicita Petra. Mancarea preferata e laptele (cand vede biberonul.....face mmmm-mmmm) cum nu face la nimik altceva.
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:portia de lapte

Mesajde gabi77 » Lun Iul 10, 2006 8:37 am

E bine ca iubeste sticlu cu lapte, ca vezi ca sunt bebei care nici nu vor sa auda de laptic. si apoi e deja domnisoara si de acum toata viata va face fitze la mancare;) , asa, pentru a-si pastra silueta.
pupici
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:portia de lapte

Mesajde anca27 » Lun Iul 10, 2006 3:20 pm

mgm ce fel de peste le dai copiilor? Si cum il prepari? Carne de pui i-am mai dat si in supe si la gratar dar peste numai o data i-am dat (fiert :blink: ) .
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:portia de lapte

Mesajde mgm » Lun Iul 10, 2006 7:47 pm

Le dau merluciu,desi sotul tot vrea sa luam si de alt fel,pt. ca nu are oase si nu trebuie sa imi fac griji.Plus ca se gaseste file,si atunci il fac foarte usor.Il fac la cuptor,chiar azi am facut.Uneori il fac cu ulei de masline ca e mai sanatos ca cel de floarea soarelui.Pun pestele in tava(de teflon) cu un pic de ulei pe el sa stea vreo 10 min in cuptor,asa singur.Dupa care pun ceapa taiata felii subtiri,morcovi,ardei si rosie si fac un sos din apa,pasta de rosii,sare si cimbru si pun pe deasupra,atata cat sa acopere totul si las la foc mic pana e gata.Le dau cu cartofi natur cu patrunjel pe deasupra(frunze taiate marunt,marunt).Cimbrul si pasta de rosii fac diferenta,si pe mine m-a invatat mama mea.La noi are mare trecere.Sper ca ti-am fost de folos.Pofta buna!;) :kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:portia de lapte

Mesajde anca27 » Lun Iul 10, 2006 8:38 pm

Multumesc pentru reteta mgm. Cat de curand am sa incerc si eu pestele gatit asa.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:portia de lapte

Mesajde gabi77 » Lun Iul 10, 2006 9:10 pm

multumim de reteta si noi:kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Codruta » Mie Iul 12, 2006 6:52 am

Mgm, de la ce varsta putem face reteta aceasta?
Ca noua dr. ne-a indicat sa nu folosim inca condimentele si nici gratarele. Doar dupa 1 an.
Codruta
 
Mesaje: 63
Membru din: Lun Apr 10, 2006 1:02 pm

Re:portia de lapte

Mesajde mgm » Mie Iul 12, 2006 8:34 am

Cel mic al meu are 1 an si 3 luni,deci ii dau cam orice,in afara de porc,prajeli,mezeluri si dulciuri.Eu i-am dat si inainte de 1 an,pt. ca nu am folosit si nu folosesc Vegeta,pun efectiv numai sare si ierburi-patrunjel,telina,legume,deci din astea dau gustul mancarii.Daca vrei sa fii sigura,poti sa nu pui cimbru si mai putina sare,dar eu zic ca in rest nu are ce sa-i faca rau.Dar bineinteles,e alegerea ta,nu zic ca ce fac eu e un model.Plus ca eu ii dau de pe la 9 luni si am inceput cum zicea ancakkk cu peste fiert cu legume,fara alte chestii.Am observat insa,pe masura ce crestea,ca nu ii mai plac gusturile\"simple\",adica fara sare deloc,etc,si atunci pt. noi e numai bine asa,ca daca oricum nu folosesc vegeta,mancam toti si n-am avut probleme.:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:portia de lapte

Mesajde dora » Mie Iul 12, 2006 12:33 pm

Si noi ne numaram printre cei care nu folosesc vegeta si alte \" minuni \" cu e-uri . Mancarea e la fel de buna cu verdeturi : patrunjel ,marar , cimbru etc .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:portia de lapte

Mesajde Rozica » Mie Iul 12, 2006 1:11 pm

Nici noi nu folosit Vegeta, Secretul gustului, super la plic, margarina. Toate sunt pline de E-uri si TOXICE.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron