"bon" in loc de bona

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

"bon" in loc de bona

Mesajde visualVenus » Joi Iul 06, 2006 11:12 pm

Aceasta este o invitatie oficiala la barfa...

Ce ati gandi daca vecina/prietena/ruda dvs. si-ar lua un \"bon\" si nu o bona la copii? Colac peste pupaza, ea lucreaza acasa, insa are nevoie de (o oarecare) liniste zilnica pentru lucru. Si el (sotul) e destul de mult timp pe acasa, lucrand la randul lui, dar sunt si zile cand lipseste mult.

Un amic s-a oferit sa fie \"nanny\" cu norma intreaga la copii si inainte de a-i accepta oferta, o cantaresc pe toate partile. Cel mai tare ma roade acum ce vor zice vecinii, prietenii si rudele despre asta. Care sunt gandurile voastre cand auziti de asa ceva? Ajutati-ma astfel sa-mi dau seama ce va gandi lumea despre asta. Nu ma crutati... spuneti drept ce va trece prin cap.[color=#000080:][/color:]
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:"bon" in loc de bona

Mesajde gabi77 » Vin Iul 07, 2006 8:08 am

:laugh: :laugh: :laugh:
e tare, si drept sa-ti spun veci nu m-am gandit la varianta asta. daca \"bonu\" e bun si se pricepe la copii, iar tu poti sta linistita sa-ti vezi de treaba, e ok. iar pentru linistea casei trebuie sa fie si sotul f incantat si sa fie de acord 100 %. iar despre vecini, prieteni, neamuri...toate cele bune, si sa le fie de bine daca vor susoti pe la colturi. voi sa fiti sanatosi, copiii ingrijiti si sotul linistit.
bonul e tanar?;) :laugh:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:"bon" in loc de bona

Mesajde mgm » Vin Iul 07, 2006 8:39 am

1.Gura lumii nu o poti opri,indiferent ce vei face,barfe tot vor fi si \"binevoitori\",deci important e sa te simti tu bine si familia ta.
2.Intr-o zi,stateam la o coada si am auzit fara sa vreau o conversatie intre 2 prieteni-unul ii spunea celuilalt ca s-a reprofilat si are grija de o fetita,pe care o duce la scoala si intre timp face cumparaturi,mancare si curatenie.Pe moment am ramas extrem de uimita,nu m-as fi gandit ca un barbat ar putea face fata sau ca i-ar placea acest gen de munca,dar uite ca se poate-daca iubeste copiii si are un pic de bunavointa,totul se poate.
Asa ca,daca amicul e de incredere in ceea ce priveste copiii si tu iti poti rezolva problemele...Daca te iei dupa gura lumii,o sa te cenzurezi si oricum nu poti impaca pe toti.Apropo de barfa,am aflat recent ce discuta unele mamici de pe aici-si se pare ca e un \"criteriu\" de \"selectie\" si detergentul pe care-l cumperi,ca unii au nasul prea fin pt. unele produse
:P :laugh: Ce mai poti spune la asa ceva?Chiar ma gandeam...unii oameni chiar nu au treaba???:angry: Eu abia am timp sa-mi rezolv ale mele,dar sa mai studiez si sa barfesc ce fac altii...:ohmy:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:"bon" in loc de bona

Mesajde Ioanab » Vin Iul 07, 2006 5:34 pm

Asta ma duce cu gandul la un film cu Vin Disel heheheh glumesc
Cred ca cel mai important este ca persoana sa fie de incredere, priceputa la copii si sotul sa nu aiba probleme in acest sens
In rest.... gura lumii ?! Oricum cineva undeva candva tot ne comenteaza pe fiecare in parte intr-un fel sau altul.
Ioanab
 
Mesaje: 983
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:02 am

Re:"bon" in loc de bona

Mesajde Arin » Vin Iul 07, 2006 9:30 pm

In sfarsit ceva ce ne scoate din monotonia de zi cu zi. Ce, numai femeile stiu sa aiba grija de copii? S-o creada ele! Ba inca sunt (suntem?) unii care ne pricepem chiar mai bine. Excelent. Cat priveste \"gura targului\", arata-le semnul ala conventional care se face cand scoti mana pe geamul masinii. Scurt. Si un mic secret: ma gandeam eu odata \"Oare cem-as face daca (Doamne fereste) as ramane \"pe drumuri\"?\" Raspunsul pe care mi l-am dat: \"As cauta vreo unul, doi copii, de care sa am grija pana vin mamicutele lor acasa de la serviciu\". Deci, respectivul \"bon\" bine face, iar tu faci si mai bine, daca accepti.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:"bon" in loc de bona

Mesajde visualVenus » Vin Iul 07, 2006 9:48 pm

Multumesc de incurajari! Voi ma incurajati, iar \"targul\" o sa ma rupa bucatele... [\"bonul\" e de o varsta cu noi parintii]

Cu riscul sa-mi sara fetele in cap, eu cred ca un barbat face mai bine fata meseriei, cu conditia sa vrea ;-) E mai detasat ca noi, fetele.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:"bon" in loc de bona

Mesajde dem » Sâm Iul 08, 2006 6:53 am

Acu vreo doua luni era pe hotnews un articol despre premiul anual al bonelor (in Anglia) adjudecat de un barbat, un tanar roman. Deci se poate. E adevarat ca in general barbatii sunt mai detasati, asta constat si eu la husband-ul meu, care e capabil sa citeasca linistit in timp ce copilul urla de mama focului (de fitze, nu de nevoi reale) la doi pasi de el.
Parerea lumii e un lucru care nu trebuie deloc sa conteze, adica ce bine mi-au facut mie vecinii ca sa-mi aranjez viata in functie de opiniile lor ?! Eu locuiesc intr-un bloc cu o curte interioara, multi pensionari care se stiu de 40 de ani, ca au primit repartitie aici in acelasi timp, deci nou-venitii sunt niste intrusi, analizati, barfiti, criticati etc. etc., sa ti se faca sila, nu alta, plus ca ti se face ferfenitza respectul fata de batrani. Bleah !
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron