accidentele copiiilor

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

accidentele copiiilor

Mesajde mgm » Mar Iun 27, 2006 4:05 pm

De multa vreme ma tot gandesc la chestia asta,si m-am hotarat sa va cer o parere sau un sfat,desi unii ar putea zice ca exagerez,ca toti copiii se lovesc la cap si nu au nimic.Sebi al meu a avut 2 episoade de lovituri la cap,mai urate(cand era mai mic).Odata eram la cineva si i-a alunecat piciorul pe scari si s-a rostogolit pe mai multe scari;nu a dat direct cu capul,dar s-a lovit si la cap.Alta data eram in parc si a vrut pe balansoar-eu m-am aplecat sa ridic balansoarul,ca sa se poata urca, si el s-a bagat sub balansoar si i-a venit exact in crestet.In ambele situatii a fost in regula,nu a lesinat,nu a avut cucui,si am intrebat si medicul de familie despre asta.Raspunsul a fost ca daca nu a avut umflaturi,varsaturi sau ameteli,nu trebuie sa-mi fac griji.Dar eu nu pot sta linistita si ma tot gandesc daca sa-i fac sau nu o tomografie.Ce parere aveti?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:accidentele copiiilor

Mesajde vanessa » Mar Iun 27, 2006 7:18 pm

SI noi am inceput cu accidentele de exemplu in spital la pedatrie 2 cand vanessa o picat direct in cap ,si inafara de plans nu a avut nimic si dr mi-a spus la fel ca si tie nici nu la interesat.:ohmy:
vanessa
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 16, 2006 9:26 pm

Re:accidentele copiiilor

Mesajde gabi77 » Mar Iun 27, 2006 9:54 pm

se zice ca nu este bebe sa nu traga niste trante adevarate cat sunt mici. si noi am incasat 2. la a doua am fost la urgenta(motilor), aia ne-au trimis pe clinicilor. acolo l-au consultat si mai in gluma mai in serios m-au facut disperata:P . da\' poate chiar eram:blink: bebe n-a avut nimic.
daca plange copilul imediat dupa cazatura e ok. e mult mai rau daca nu plange, daca nu se exteriorizeaza. si daca n-a avut varsaturi, daca n-a lesinat e semn bun.
mi-e frica si mie, MGM, ca asta e doar inceputul. eu zic sa nu te mai framanti si nu e cazul de tomograf. as face orice daca as sti ca-l pot pazi de toate relele. poate ar trebui de pe acum sa ma apuc sa cioplesc colturile de la mobila, sa astup prizele, orice orice.
si sa stii tu, ca fiecare copilas are un inger pazitor. eu cred cu tarie lucrul asta.
va dorim muult bine si multi:kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:accidentele copiiilor

Mesajde vanessa » Mar Iun 27, 2006 11:19 pm

eu zic ca dr cu cat ne vad mai disperate cu atat ne iau mai mult la misto:(
vanessa
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 16, 2006 9:26 pm

Re:accidentele copiiilor

Mesajde mgm » Mie Iun 28, 2006 12:22 am

Eu nu sunt o fire panicarda de obicei,dar cand vine vorba de lovituri la cap,ma cam sperii,pt. ca nu poti stii ce se intampla inauntru.Si nici nu vreau sa ma agit,dar am avut impresia ca medicul de familie m-a cam expediat.Apropo ca vorbeati de sistemul de sanatate in alte tari,la lovituri din astea la cap mai severe,se face clar tomografie,nu te intreaba daca vrei sau nu,ci asa e procedura.E adevarat ca nu sunt garantii pt. nimeni,dar daca se poate ceva preventiv,eu sunt pentru.Pana una alta,multa sanatate la toata lumea si:kiss: :kiss: :kiss:

Gabi,el de plans a plans,normal, si mi-am mai dat seama de o chestie la faza cu scarile-ca trebuie sa iti mentii calmul ca mama oricand.Atunci am crezut ca mor cand l-am vazut mergind la vale pe scari,dar a trebuit sa ma linistesc ca sa-i fie lui bine.Grea meseria asta...de mama.:blush:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:accidentele copiiilor

Mesajde gabi77 » Mie Iun 28, 2006 7:59 am

MGM, meseria de mama e cea mai grea din lume. nici nu-ti pot explica eu ce stari am avut dupa trantele lui Patrick. am avut taria sa-l iau in brate, sa-l linistesc, sa se opreasca din plans, dar eu psihic am fost la pamant si cateva ceasuri n-am fost in stare sa rostesc nici 2 cuvinte.
eu n-am fost la medicul de familie ci direct la urgente pe motilor.daca te-ar mai linisti, du-te acolo si vezi ce zic. nu cred sa fie nimic grav. si sper sa va fie totul ok. credem nu credem, prichindeii nostri sunt mai rezistenti decat banuim noi. orice ai hotari, bafta muuulta si sanatate maxima.
:kiss: :kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:accidentele copiiilor

Mesajde Daniela » Mie Iun 28, 2006 1:32 pm

La subiectul asta cred c-as putea povesti un roman,la cat de neastamparat si zvapa e Alex al meu:P ,sa multumesc lui D-zeu ca pana acum numai de 2 ori s-a lovit la cap, dar nu tare.Prima data cand a inceput sa mearga ,pe la 11 luni,se tinea cu manutele de mobila si s-a scapat si-a dat cu capsorul de coltul de la mobila.in 2 min. avea o umflatura de am crezut ca lesin asa m-am speriat.El a plans foarte putin si dupa aia ia trecut, dar eu am tremurat toata ziua.A avut o saptamana un mic hematom care s-a tras fara probleme.
A 2-a oara cand s-a lovit mai rau, pe la 1an a cazut afara pe spate cu capul de beton,dar am fost pe faza si l-am ridicat rapid,a plans vreo 10 min. si dupa aia a uitat.Asa ca eu sunt calita in chestii de-astea,el tot timpul cade ca-i foarte rapid si se impiedica .Tot timpul sunt dupa el si-l pazesc ca pe o bomba cu ceas:P ,ca se catara peste tot.
eu nu l-am dus la urgente cand s-a lovit la cap pt. ca nu era cazul,nu si-a pierdut cunostinta si nici n-a vomat,sper sa-l pazeasca D-zeu si deacum incolo ,cum spunea si Gabi,copiii au un D-zeu al lor ca noi oricat ii pazim, tot se intampla accidente.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron