medic pediatru in gheorghieni

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

medic pediatru in gheorghieni

Mesajde raluca06 » Mar Iun 27, 2006 2:45 pm

salut fetelor . cum o mai duceti pe caldurile astea? eu de-abia astept sa nasc sa ma mai usurez un pic. Apropo, cit v-ati ingrasat cu sarcina? eu am pus 11 kile si sper sa ma opresc aici. Am intrat deja in sapt. 39 si astept in orice moment sa se declanseze evenimentul. Parca nu mai am rabdare.Vreau sa va intreb daca stiti vreun pediatru / pediatra din Gheorghieni, unde locuiesc eu. As prefera sa fie mai aproape de casa, in caz ca sint probleme si trebuie deplasare rapida. Va pup si astept vesti de la voi. Sarcina usoara si rabdare multa pt cele ce mai au inca de \"crescut\" . Revin cu detalii cind se naste fetita. La buna citire!
raluca06
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 13, 2006 12:05 pm

Re:medic pediatru in gheorghieni

Mesajde mdamsa » Lun Iul 24, 2006 10:44 am

noi locuim in gheorgheni si de aceea am ales o pediatra de la policlinica de la mercur.se numeste dr .neciu si noua ne place f mult ,iar dsoara noastra chiar adora sa mearga la ea. pe al doilea bebe tot acolo il inscriu cand se naste.chiar si noi suntem inscrisi tot la ea asa ca putem spune ca suntem foarte multumiti.poti incerca.e in concediu acum pana la sfarsitul lun ii dar luna viitoare va fi
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca

Re:medic pediatru in gheorghieni

Mesajde raluca06 » Mie Aug 23, 2006 11:14 am

salutare si bine v-am gasit. Am absentat ceva vreme but i\'m back... Am nascut in 6.07 o minunatie de fetita (Alisa-Raluca -3.100 kg / 56 cm). Sintem bine amindoua, inca ne refacem (cel putin eu). Am nascut pe Decebal 55, la clinica dr-lui Nanu Honorius. A trebuit sa fac cezariana din cauza unor complicatii, dar ma bucur ca pe final totul s-a terminat cu bine. Personalul de acolo mi-a facut o impresie deosebita si m-am simtit tratata cu adevarat uman. Plus ca o tinara mamica are multe de invatat, incepind de la alaptat si schimbatul scutecelor iar asistentele sunt foarte dragute si iti explica tot ce trebuie sa stii.Nu regret nici o clipa ca am apelat la serviciile lor si la al doilea copil tot acolo o sa merg (asta peste 2. 3 ani -sper sa mai fie clinica pina atunci...). Oricum o sa ma duc in continuare si pentru alte probleme ginecologice care o sa apara...Ma bucur ca am gasit in sfirsit un dr. cu care sa ma simt OK...Daca doriti detalii (ma refer la cele care o sa nasca acolo), va stau la dispozitie cu placere, in masura in care pot sa va lamuresc... Va pup si doresc burticilor sanatate multa si nastere usoara...

poze ce minunea noastra gasiti pe: http://picasaweb.google.com/alisa.raluca. Vizionare placuta si mai tinem legatura.
raluca06
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 13, 2006 12:05 pm

Re:medic pediatru in gheorghieni

Mesajde claualex » Mie Aug 23, 2006 8:31 pm

la multi ani!!!sa fiti sanatoase!!sa iti creasca pitica mare si voinica sa ai patre doar de bucurii!!:kiss: :kiss:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:medic pediatru in gheorghieni

Mesajde bubu » Vin Aug 25, 2006 5:28 pm

raluca,
sunt in saptamana 29 si merg la clinica la dr. nanu. sigur ca pana acum totul este in regula, intradevar se poarta frumos cu mine si chiar ma simt ingrijita profesional.
mi-ar place sa-mi dai detalii despre nastere. de ce a trebuit sa faci cezariana? eu vreau sa fac cezariana , dar se pare ca doctorul nu e de acord avand in vedere ca deja bebelusul meu s-a intors (asta cica e un lucru bun).
ce ti-ai dus cu tine la spital? cand ai nascut mai nastea cineva? eu de cate ori am fost acolo nu am auzit nici un strigat de nastere, ma gandesc ca eu o s afac mare scandal pentru ca si la epilat urlu.
mersi anticipat.
elena
bubu
 
Mesaje: 4
Membru din: Joi Aug 24, 2006 7:36 pm

Re:medic pediatru in gheorghieni

Mesajde raluca06 » Lun Aug 28, 2006 3:20 pm

salut tuturor, ma bucur de ecourile mesajului meu.Pentru bubu care-mi cerea detalii: eu am facut cezariana nu pentru ca as fi vrut ci pentru ca era o necesitate: lichidul amniotic era foarte putin si bebele nu putea aluneca ca sa-l nasc pe cale naturala, placenta era de asemenea hipermaturata si nu-si mai indeplinea f-ctia de hranire si oxigenare a fatului, trecuse si termenul (e adevarat nu cu mult) si cel mai important, cind au scos-o s-a constatat ca avea varice pe cordonul ombilical (asta-i asa ca niste noduri pe o ata si era riscul ca bebele sa nu mai primeasca nutrienti si oxigen si daca se mai intirzia putea sa fie nasol de tot si pentru mine si pentru bebe:( . Asa ca ma bucur ca s-a luat decizia asta si am scapat amindoua cu bine. Cineva acolo sus ne iubeste:) . Cit despre lucrurile de care ai nevoie in spital o sa-ti dea moasa Gabi o lista. Pot sa ti-o scriu si eu oricum o sa fie identica. La cezariana moasa doar asista, ea se implica mai mult in nasterile normale. Totul dureaza foarte repede: ti se face clisma (chiar daca e cezariana asa se obisnuieste), apoi injectia in coloana (este un anestezist, d-l Oros de la gine1 pe care-l cheama Nanu cind se face cezariana care are o mina de aur-totul e sa nu te misti cind te inteapa-iar dupa ce ajungi in salon nu-ti misti capul 6 ore-pare mult da trece-eu am facut asa cum mi-au spus ei si n-am ramas cu dureri de spate sau de cap:). deci, dupa injectie amortesti in citeva secunde, simti ca ei incep sa lucreze pe-acolo da nu simti absolut nimic-sa nu-ti fie frica-relaxeaza-te si gindeste-te la ceva frumos-sotul meu era jos si mi-a spus ca i-a auzit primul tipat foarte repede, nici nu se astepta sa se termine asa rapid-copilul nu ti-l arata cind il scoate pt ca-l duce la cintarit si-l pune in incubator, il vezi dupa ce te coase si ajungi in salon-te pun in pat si nu trebuie sa te misti-o sa-ti fie foarte sete-sa ai la indemina lichide fara zahar (ei o sa-ti dea in prima faza ceai si sana pt ca nu ai voie sa maninci-roaga pe cineva sa-ti aduca eventual compot fara zahar). a doua zi incerci sa te dai jos din pat (o sa ti se para un chin da trece- neaparat daca faci cezariana sa-ti cumperi un briu elastic(100-110 cm)din piata(asta iti stringe burta si te ajuta enorm-altfel nu te poti ridica). Trebuie un efort de vointa (eu am nascut joi si marti eram acasa)-asta pt ca nu au existat complicatii-norocu meu. Pt. copil nu trebuie sa duceti nimic pt ca ii imbraca ei cu hainele lor. Pampers si lapte praf tot ei le dau asa ca.... Stiu ca fiecare parinte vrea sa-si imbrace copilul cu haine de-acasa dar nu va lasa. E o regula de-a lor pe care nimeni n-o incalca.
-pt. mama:
1. sticla gradata cu biberon si suzeta (de care o sa aveti nevoie pt ca asistentele hranesc copiii pina ce are mama lapte)
2. o camasa scurta pt. nastere sau un tricou mai lung si larg
3. doua camasi pt. alaptat (cu deschidere in fata -preferabil cu nasturi)
4. 3 prosoape groase de bumbac (45 / 45cm. )
5. 3-4 perechi de chiloti mai largi
6. 2 pachete tampoane cu 6 picaturi (eu am folosit Always night)
7. un tub Hemosan unguent
8. un flacon glicerina boraxata de 10 ml. (concentratie 10%)
9. 2 buc. pampers pt. nou-nascuti (pe care le va folosi mama imediat dupa nastere)
10. Acte : carti de identitate: mama: original +xerox
tata: original
fisa de obs. a gravidei
certif. casatorie -original +xerox

Cam asta e! Lista pe care am primit-o eu mai contine si nr. de mobil al moasei Gabi in caz ca se intimpla ceva (o sa vi-l dea ea, eu nu-mi permit sa-l scriu aici)

Niste sfaturi personale dar sper eu binevenite (daca as fi stiut si eu dinainte poate ca m-ar fi scutit de multe probleme)

-pt. sfircuri te rog din suflet sa-ti cumperi crema Garmastan. E foarte buna si calmeaza iritatiile mameloanelor. Eu am mai incercat si un fel de spray Panthenol dar nu e la fel de bun. Te poti da cu crema chiar din luna a 8a ca sa-ti pregatesti sinii.
- lactatia se declanseaza de obicei in a 2 sau a 3 zi de la nastere. copilul nu stie inca sa suga deci nu goleste sinii foarte bine asa ca va trebui sa-i golesti tu. te sfatuiesc sa-ti cumperi o pompa. Cel mai bine una electrica ca sa fii sigura ca stoarce tot. eu am avut una de la NuK foarte buna de altfel da cam faci bataturi...
-sa pui copilul la sin cit de des posibil (sint unii care maninca din ora in ora -inclusiv noaptea) -mie mi s-a parut un chin. Plus ca eram foarte obosita din spital unde nu prea poti sa dormi iar cind vii acasa si trebuie sa alaptezi atit de des nu stiu zau....Deci, incearca sa te odihnesti cit mai mult, cheama vreo mama sau vreo soacra sa faca curat si mincare si tu incerca sa dormi cind doarme copilul ca altfel ajungi o zombie (nu vreau sa te sperii da io era sa disper...)Ca soacra si mama sint departe....iar sotu merge la servici....

Sper ca v-am lamurit cit de cit, daca mai aveti intrebari dati un semnal. Pe cind nasterea?
raluca06
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Iun 13, 2006 12:05 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori

cron