Taxe la nastere!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Taxe la nastere!

Mesajde cristina » Mie Iun 07, 2006 6:36 pm

Urmeaza sa nasc in luna septembrie la Clinica Ginecologie 1 si as vrea sa stiu cat se da acum unui medic la nastere.

Multumesc anticipat
cristina
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mai 11, 2006 6:28 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Mie Iun 07, 2006 7:42 pm

Ce-ar fi sa incercati sa nu dati nimic? Sunt convins ca medicul isi va face datoria la fel. In final daca tot vreti sa dati ceva, fiindca sunteti nemaipomenit de multumiti si vreti sa va rasplatiti medicul care v-a ajutat, atunci dai cat poti si cat vrei, nu cat \"e taxa\'. Asta cred eu ca ar trebui sa fie optica. Oamenii nu se nasc invatati cu obiceiurile proaste; ii invata altii. E si cazul de fata.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde mgm » Mie Iun 07, 2006 7:50 pm

Eu zic ca daca vrei neaparat sa dai ceva,sa nu te ghidezi dupa ce spun altii,ci dupa bunul simt,cat crezi tu ca merita doctorul pt. ca a avut grija de tine.Si daca crezi acest lucru...Si cand ii dai,gandeste-te ca nu toate mamicile pot da,deci nu trebuie creat un standard,care sa defavorizeze pe cele mai...fara bani.Nastere usoara!:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Mie Iun 07, 2006 9:16 pm

cristiana ar fi vrut sa stie cam care sunt \"tarifele\" si la ce sa se astepte. intr-adevar, arin si mgm au fffffff multa dreptate. nici noi nu suntem de acord cu \"darurile \" astea catre medici (mai ales sotul care luna de luna da milioane la cas), dar in momentul cand i s-a nascut printzul, a uitat de toate principiile si a facut plicuri pentru toata lumea(de la medic, moasa , anestezist, pana la femeia de serviciu). si sunt ferm convinsa ca nu este pe forum vreun parinte care sa nu fi dat ceva. sau ma insel?
eu am nascut in 12 sept. 2005, la stanca si doctoritei noi i-am dat atunci 6 mil. si la restul-1 mil, 500.000, la care cum. o fi fot putin, mult? habar n-am, dar noi asa am procedat.
cristina, sa ai parte de o nastere usoara si sanatate si tie si la bebe
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde claualex » Mie Iun 07, 2006 9:38 pm

Draga Cristina,iti doresc o nastere usoara,ai eu am nascut la gine 1,moasele sunt foarte dragute,asistentele la fel,noi am dat pt doctor(29.06.2004)2.000.000,iar la moasa cate 500.000 de mii.oricum dai cat vrei da parerea mea nu exagera caci vorba aia asta e o atentie nu e un salar,au salar doctorii,apropo cu cine vei naste?ai un medic anume sau nu?:laugh:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Taxe la nastere!

Mesajde ahodos » Joi Iun 08, 2006 6:13 am

Teoretic asa ar trebui sa fie,sa nu dam nimic,dar cand esti in situatie nu te mai gandesti la bani,te gandesti sa fii bine tu si bebe,si ca sa fii tratata cat de cat cu atentie,dai si plicul ca nu ai ce face,asa s-au invatat........Am auzit ca acum o luna tarifele la Stanca erau :5.000.000 lei pt.o nastere normala si 10.000.000 lei pentru cezariana.
Cica la medic banii ii poti da dupa........dar asistentele si anestezistul si moasa trebuie de la inceput \"rasplatiti\" ca sa te ajute pe tot parcursul travaliului.In plus ca asistentele is cam fitoase si repezite si nu chiar dragute daca nu sunt motivate.........plus cate 100.000 cand ti s eface toaleta de catre infirmiere si uite cum se aduna.......
Asa am auzit si eu de la prietenele mele care au nascut arecent.Si eu voi naste in august la Stanca,de aceea m-am interesat.
ahodos
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 16, 2006 1:33 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde mgm » Joi Iun 08, 2006 8:01 am

Sa va zic ceva-eu nu stiu cat de repede cresc sau \"preturile\" astea,dar eu cand am nascut anul trecut la Gine 1,i-am dat 2,5 mil la doctorita si vreo 200 de mii la moasa si gata povestea.Nu mi-a spus nimeni cat sa dau sau sa nu dau,sau daca sa dau,am dat cat am crezut de cuviinta si pt.ca asa am vrut eu.Sumele astea de care vorbiti voi de 5,6 si 10 mil mi se par exorbitante,avind in vedere ca o nastere implica o groaza de alte cheltuieli pt. mama si bebe.Pai atunci care mai e diferenta daca esti la stat sau la privat?Ca mai pui niste bani si nasti la privat si cu toate analizele aferente facute.E adevarat ca in momentul ala te gandesti sa fie toate bune pt. toti,dar nu trebuie nici exagerat.Parerea mea.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Joi Iun 08, 2006 8:19 am

mgm, sa stii ca ai dreptate cu faza cu privatul. noi cu cat am dat pe la dr, moase, anestezis, asistente, si toate tantile de acolo, lejer nasteam la clinica aia particulara. da, da Doamne mintea de apoi!:P . eu, cand am nascut, anul trecut in sept. si am dat 6 mil. la dr., astea erau sumele care se vehiculau acolo pe hol printre tatici.(tati al nostru era responsabil cu plicurile).
ahodos, eu nu am dat la nimeni nimic inainte, nici moasa, nici anestezist, nimic. si sa stii ca s-au comportat extraordinar. la fel de bine puteam sa nu dam, dar mi-e tare mult mi-au placut cum s-au comportat si din partea mea, meritau. (desi asta e serviciul lor)
tu o sa decizi la care cat dai, ca \"preturi\" fixe nu sunt si dupa ce nasti, o sa te doara-n cot daca vreo tanti responsabila cu spalatul pe jos, are sa se uite mai nu stiu cum la tine.
hai, fruntea sus, curaj si bafta multa !!!!
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Vin Iun 09, 2006 11:12 am

Cui nu-i ajunge salariul sa se lase de medicina si sa se apuce de altceva , ca nu-i obligatoriu sa faci ceva din care nu castigi suficient. Totul pleaca de la oameni. Cum ii inveti asa ii ai! Deci , cred ca e cazul sa nu vorbim despre \"taxe\". Iar de privat , la capitolul nasteri .... ?????? In Cluj .... ???? Si stiu ce spun!!!
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde dem » Vin Iun 09, 2006 12:48 pm

Referitor la nasterea in privat la Cluj, mamicile de pe alt forum ridicau in slavi clinica de pe str. Decebal, condusa de dr. Nanu, parca.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde ahodos » Vin Iun 09, 2006 1:14 pm

Intr-adevar sunt conditii ca la hotel acolo,personalul amabil,taxele acceptabile.Daca socotesti pana la urma poate mai mult te costa o nastere la Stanca sau la Gine 1,adunand cat dai la diecare,aici platesti o taxa si esti tratata ca o regina,si mancare la comanda iti aduce pe perioada spitalizarii.
Dar eu ma indoiesc de calitatea profesionala a dr.Nanu,am fost la el si daca nasterea e simpla si nu ridica probleme totul e ok........dara daca Doamne fereste.......tot la Stanca te trimite ca nu are dotarile dintr-o maternitate.Medicul care lucreaza cu dr.Nanu este pensionar Pop Valer.
Si mai este avantajul ca pe dr.Nanu il poti gasi oricand,in schimb daca nu dai de medicul tau si nimeresti pe cine stie cine e de garda..........nu te prea baga in seama.
ahodos
 
Mesaje: 24
Membru din: Joi Mar 16, 2006 1:33 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde claualex » Vin Iun 09, 2006 1:57 pm

daca,doamne feri nu dai de doctorul cu care vroiai sa nasti,caci poate se intampla intr-un wek-end,sa stii ca medicii de garda te ajuta,si eu am auzit ca nu se baga nici un doctor daca nu te-a urmarit pe perioada sarcinii,dar cand am nascut eu am intrebat ca daca nu vine medicul meu ce se va intampla,mi sa raspuns ca voi naste cu cine este de garda daca nu am nimic impotriva.:)
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Vin Iun 09, 2006 4:45 pm

Draga ahodos, nu vreau sa te contrazic, lucrurile stau asa cum spui tu, daca privesti lucrurile numai dpdv financiar. Daca privesti nasterea ca pe o problema medicala, care poate sa mearga si altfel decat ca la carte, insa, atunci conditiile ca la hotel si toate celelalte nu mai valoreaza nimic, ceea ce conteaza este doar posibilitatea ca mama si bebe sa scape cu bine. Ori cum insasi tu spuneai, daca intervine ceva ... ajungi ... la medicul de garda dintr-o clinica, iar drumul dureaza si uneori se pot intampla multe in 5 minute, in cazul (Doamne fereste) al unei complicatii. Sigur ca , in fond, fiecare este liber sa aleaga, insa, repet, in cazul unei nasteri, trebuie sa ai garantia ca acolo unde te duci, medicul pe mana caruia lasi , nu una, ci doua vieti, poate sa intervina rapid, in orice conditii si oricand.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde cristina » Vin Iun 09, 2006 5:52 pm

Dragele mele, prin subiectul lansat nu am vrut sa starnesc polemici in nici un fel.

Dar fiindca suntem in Romania si se practica aceasta \"taxa\" vreau sa ma pregatesc si din acest pct. de vedere.
Sunt perfect de acord ca si daca nu le dai nimic ei trebuie sa-si faca datoria si meseria pe care si-au ales-o.



:kiss: tuturor
cristina
 
Mesaje: 13
Membru din: Joi Mai 11, 2006 6:28 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Vin Iun 09, 2006 9:20 pm

darga cristina, ia si pregateste-ti bani, ca ceea ce s-a scris pana acum sunt povesti. nu cred in ruptul capului, ca personele cele mai vehemente impotriva darurilor catre medici(la nastere ma refer) nu au dat nimic atunci cand li s-au nascut copiii.
pupam mamicile cu burtici si sa aveti o nastere usoara !!!!!!:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron