Taxe la nastere!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Daniela » Vin Iun 09, 2006 9:51 pm

Gabi 77 , sunt de acord cu tine,ai dreptate.Eu am nascut la Stanca si am dat la moasa 2 mil. si la doctorita 6 mil.(in 2004),nasterea a fost usoara (4 ore tot travaliul),norocul meu .
la nastere s-au purtat foarte frumos cu mine,dar la 6 saptamani cand m-am dus la control, doctorita nici nu m-a bagat in seama, ca si cum nu m-ar fi cunoscut,a vb. si foarte urat .Am fost socata pentru ca nu stiu nici acum cu ce i-am gresit(poate a asteptat sa-i dau 10 mil.???).ca sa nu mai spun ca pe sectie pana nu le-a dat mama la asistente m-au lasat sa cad pe jos.Asa ca din pacate asta e ,daca nu dai risti sa nu te bage nimeni in seama(nu te lasa sa mori ,dar nici nu te cocolaseste nimeni).Asta e parerea mea dupa experienta mea la Stanca,acum fiecare face cum crede.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde blueflower » Sâm Iun 10, 2006 12:13 am

E adevarat ca normal ar fi sa nu dai nimic , dar din pacate la noi daca nu dai, nu te baga in seama. Eu nu as incerca Cristina sa nu ma \" conformez\" obiceiului, tinand cont ca e vorba de tine si de copilul tau...asa ca eu spun ca mai bine ti-ai pregati plicurile ( am auzit de cineva care nu a dat nimic si a lasat-o sa se chinuiasca, s-a rupt, nu a taiat-o s-o ajute...)
Referitor la clinica privata a lui Nanu eu zic ca e ok. Eu acolo am nascut si nu e cazul sa te duca la alta clinica cand e vorba de cezariana ci o face dr. Nanu, bineinteles mai este un alt medic, anestezist , o intreaga echipa. Chiar daca eram programata pt cezariana intr-o alta zi, bebele meu a socotit ca s-a plictisit si intr-o noapte pe la 4 au inceput contractziile...l-am sunat pe Nanu si pe cand am ajuns acolo, pana m-au pregatit au venit toti medicii...Eu sunt f. multzumita de cum s-au comportat cu mine. La ce tarife vad ca sunt la stat...<br><br>Post editat de: blueflower, la: 2006/06/10 01:15
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Sâm Iun 10, 2006 7:58 am

Daniela, ce sa zic, sa fi avut dr.ta o zi proasta, atunci cand ai fost la controlul de 6 sapt? ca daca ea n-a fost multumita cu 6 mil in 2004, e mare nesi.si ar merita sa fie impuscata.
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Daniela » Sâm Iun 10, 2006 12:42 pm

Gabi ,ai dreptate de Dr. ca e tare nesi...,oricum de atunci nu ma mai duc la ea.Si daca o sa mai nasc odata o sa merg la Gine1 sau la clinica privata, asta e sigur.
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde supermomy05 » Dum Iun 11, 2006 12:56 pm

Pupici la toata lumea! Incredibil ce adevar se graieste pe tema aceasta. Fiecare are experienta lui. Unii o au mai \"amara\" altii mai \"dulce\". Cel mai bine ar fi ca toata lumea care urmeaza sa nasca sa treaca printr-o experienta placuta, despre care sa poata vorbi oricand poate cu placere. Dar din moment ce traim in Romania, cum se spune:tara tuturor posibilitatilor....se intelege, nu? Din pacate multa lume isi alege o meserie care e mai banoasa, si nu isi alege ptr ca meseria respectiva ii place...Multa lume face aceea ce face ptr ca e nevoit sa o faca. Nu o face ptr ca ii place.
Din pacate eu nu am experienta placuta privind spitalizarea si \"taxele\" care vin deodata cu sarcina. Am nascut la Stanca, si de cate ori imi aduc aminte imi vine sa plang.....:((.Am fost foarte dezamagita! Si dupa ce trebuia sa dau si in stanga si in dreapta mi-sa reprosat ca daca nu sunt multumita de ce nu m-am dus sa nasc la gine1...Poate va inrebati de ce a [b:]trebuit[/b:] sa dau?! Ptr ca o saptamana am stat cu operatia infectata, nu se uita nimeni la mine...Am dat! Cu febra de la infectie nu puteam alapta! Statem cu pansamentul plin, nu se uita n imeni la mine...Am dat! Ziceau ca nu are spitalul pansament! Eu am dat bani si ca sa mi se aduca o amarata de paracetamol! Si cu toate astea din banutii nostrii sa trage ptr \"SANATATE\". Din pacate astea sunt vremurile. Sau cel putin asa era la sfarsitul anului trecut...Bine ar fi daca s-au schimbat lucrurile in bine! Sper asta din toata inima ptr mamicile care se hotarasc sa nasca la Stanca. Daca aveam mintea de atunci (anul trecut in decembrie am nascut), poate ca as fi mers la clinica particulara...Intradevar numai laude am auzit si eu despre clinica lui Nanu. In schimb despre Pop nu am o parere buna...Am avut ocazia sa-l cunosc! Dar oameni si oameni...Nimeni nu e perfect!!!Nu?
Oricum cel mai bine ar fi ca toata lumea sa fie multumita de viata pe care o duce, de meseria pe care si ales-o ptr ca asta si-a dorit-o, si poate nu in ultimul rand de situatia financiara.
Daca toate astea ar fi in regula poate nimeni nu ar mai lua \"in plus\", dar poate asa nu ne-ar veni nici noua in minte sa \"dam\". Valabil ptr cateva situatii bune...
Sper ca nu am jignit pe nimeni... Ce am scris mai sus e experienta si parerea mea.



Supermamica Kinga.
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde supermomy05 » Dum Iun 11, 2006 12:56 pm

Pupici la toata lumea! Incredibil ce adevar se graieste pe tema aceasta. Fiecare are experienta lui. Unii o au mai \"amara\" altii mai \"dulce\". Cel mai bine ar fi ca toata lumea care urmeaza sa nasca sa treaca printr-o experienta placuta, despre care sa poata vorbi oricand poate cu placere. Dar din moment ce traim in Romania, cum se spune:tara tuturor posibilitatilor....se intelege, nu? Din pacate multa lume isi alege o meserie care e mai banoasa, si nu isi alege ptr ca meseria respectiva ii place...Multa lume face aceea ce face ptr ca e nevoit sa o faca. Nu o face ptr ca ii place.
Din pacate eu nu am experienta placuta privind spitalizarea si \"taxele\" care vin deodata cu sarcina. Am nascut la Stanca, si de cate ori imi aduc aminte imi vine sa plang.....:((.Am fost foarte dezamagita! Si dupa ce trebuia sa dau si in stanga si in dreapta mi-sa reprosat ca daca nu sunt multumita de ce nu m-am dus sa nasc la gine1...Poate va inrebati de ce a [b:]trebuit[/b:] sa dau?! Ptr ca o saptamana am stat cu operatia infectata, nu se uita nimeni la mine...Am dat! Cu febra de la infectie nu puteam alapta! Statem cu pansamentul plin, nu se uita n imeni la mine...Am dat! Ziceau ca nu are spitalul pansament! Eu am dat bani si ca sa mi se aduca o amarata de paracetamol! Si cu toate astea din banutii nostrii sa trage ptr \"SANATATE\". Din pacate astea sunt vremurile. Sau cel putin asa era la sfarsitul anului trecut...Bine ar fi daca s-au schimbat lucrurile in bine! Sper asta din toata inima ptr mamicile care se hotarasc sa nasca la Stanca. Daca aveam mintea de atunci (anul trecut in decembrie am nascut), poate ca as fi mers la clinica particulara...Intradevar numai laude am auzit si eu despre clinica lui Nanu. In schimb despre Pop nu am o parere buna...Am avut ocazia sa-l cunosc! Dar oameni si oameni...Nimeni nu e perfect!!!Nu?
Oricum cel mai bine ar fi ca toata lumea sa fie multumita de viata pe care o duce, de meseria pe care si ales-o ptr ca asta si-a dorit-o, si poate nu in ultimul rand de situatia financiara.
Daca toate astea ar fi in regula poate nimeni nu ar mai lua \"in plus\", dar poate asa nu ne-ar veni nici noua in minte sa \"dam\". Valabil ptr cateva situatii bune...
Sper ca nu am jignit pe nimeni... Ce am scris mai sus e experienta si parerea mea.



Supermamica Kinga.
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde claualex » Dum Iun 11, 2006 2:34 pm

Draga mea nu trebuie sa iti faci prea mari griji,adevarat ca parerile sunt impartite,dar tu trebuie sa iti pastrezi energia pentru cand vine momentul sa nasti,minunea ce se va produce atunci o sa fie unica in viata(chiar daca o sa mai ai copii,monentele sunt unice)iar despre bani,cu ce dr nasti?dacaa e unul mai cu cabinet particular si cu pretentii,poate o sa dai mai mult,dar daca nu dai mai putin.inca o data nastere usoara,mai vb:)
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Dum Iun 11, 2006 9:24 pm

[b:]supermomy05 a scris:[/b:]
[quote:]
Oricum cel mai bine ar fi ca toata lumea sa fie multumita de viata pe care o duce, de meseria pe care si ales-o ptr ca asta si-a dorit-o, si poate nu in ultimul rand de situatia financiara.
Daca toate astea ar fi in regula poate nimeni nu ar mai lua \"in plus\",[/quote:]
Toate bune si frumoase, e foarte adevarat ce ai scris, insa in cazul celor despre care vorbim, nu cred ca poate fi vorba. Toti au cabinete private de unde isi pot completa venituriledaca vor mai mult, cand intri in curtea unei clinici ai impresia ca esti la Buckingham (doar masini de lux, de zeci de mii de Euro), deci cei care cer si iau, o fac pentru ca asa s-au obisnuit, nu pentru ca nu au suficient. Iar cei care mentin \"traditia\" sunt ... (din pacate) pacientii. Chestiune de mentalitate. Au impresia ca vor fi tratati mai altfel> Nimic mai fals. Ei nu reprezinta decat \"sursa\". Din punct de vedere uman si sufletesc nu se creaza nici o legatura (dovada si experienta cuiva care ducandu-se la controlul de 6 saptamani a realizat ca ... \"a fost uitata\". De ce? Fiindca \"nu mai era de actualitate\".
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde supermomy05 » Mar Iun 13, 2006 1:46 pm

Buna Arin! Si multumesc ca mi-ai complectat gandurile. Intradevar, poate vina cea mai mare o purtam noi pacientii :blush:. Si in marea majoritate a cazurilor a o chestiune de mentalitate...Insa sa nu uitam si zicala aceea care spune: \"cu cat ai mai mult, cu atat vrei mai mult\". Se intelege despre cine e vorba, nu?


Supermamica, Kinga.
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde miha79 » Mar Iun 13, 2006 1:50 pm

sal! si eu voi naste la stanca in septembrie. Kinga(supermomy05), cine e dr tau? sa stiu sa ma feresc daca e cazul..... pupici!
miha79
 
Mesaje: 19
Membru din: Lun Apr 03, 2006 2:10 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde supermomy05 » Mar Iun 13, 2006 2:44 pm

Buna miha79! Nu as vrea sa dau nume pe forum.Dar daca vrei sa povestim in detaliu eventual da-mi adresa ta de mail...
supermomy05
 
Mesaje: 44
Membru din: Joi Mai 04, 2006 11:34 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde blueflower » Mie Iun 14, 2006 4:24 pm

salut Miha, bine ai venit pe acest site! Nu cumva stai in Grigorescu, langa Gen. 15?
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Rozica » Joi Iun 15, 2006 10:48 am

Eu am nascut la Stanca in 27 septembrie 2005 cu dr Todea Cezarin de care am fost super incantata. Am avut o nastere usoara, travaliu de 6 ore in care nu am simtit absolut nimic pentru ca mi-a facut anestezie epidurala. Stateam pe masa si vorbeam la telefonul mobil. Am simtit exact expulzia care pt mine a insemnat cea mai mare durere si atat. Doctorul a fost tot timpul langa mine, ma tinea de mana ma incuraja, imi zicea glume, moasa la fel langa mine, asistenta pana si infirmiera. Am fost foarte foarte multumita. Am dat dupa nastere la dr 4 milioane, la moasa 1.5 milioane si la anestezista 1.5 milioane.
Nu stiu daca mai sunt mamici asa de multumite ca mine de nastere.
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Joi Iun 15, 2006 11:34 am

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Joi Iun 15, 2006 3:12 pm

Arin, ce n-ai inteles din ce a scris Rozica? de ce atatea ???? ??
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 13 vizitatori

cron