Taxe la nastere!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Taxe la nastere!

Mesajde blueflower » Vin Iun 23, 2006 10:29 pm

..si din partea noastra salutari pt. Anastasia...si bine ai venit in aceasta lume! iti uram o viatza fericita, sa fii sanatoasa..si toate cele bune!
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde voichita » Sâm Iun 24, 2006 11:52 am

felicitari pt mamica cea curajoasa ! Va doresc sanatate si multe , multe bucurii impreuna!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Sâm Iun 24, 2006 8:46 pm

Ank, felicitari (si pentru fetita si pentru atitudine). Deci se poate si asa. Poate ca vei constitui un bun exemplu, pentru cei care cred ca daca dai esti mai ... boier (parerea mea e ca unii dau ca sa arate cat sunt de instariti si ca au de unde).
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Elia » Sâm Iun 24, 2006 9:02 pm

Ank, FELICITARI!!!! pentru minunea voastra scumpa. sa fiti o familie fericita si sanatoasa. pe Anastasia o asteptam in galeria foto!!
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde vanessa » Lun Iun 26, 2006 10:55 pm

dragele mele eu am avut mari probleme cu sarcina cand eram insarcinata cu VANESSA am fost si la stanca la dr conf MIHU si pe urma m-or luat toti la rand spaga peste spaga hemoragia si contractiile continuau dar mi-au spus nu-ti face probleme esti sub supraveghere medicala =si sotul meu a aflat de clinica privata si ma scos de acolo pe proprie raspundere...si ii multmesc dr NANU ca dupa o perfuzie si o injectie nu am mai avut nimic...pana nu am nasct-o pe vanessa ... fiecar merge unde crede ca ii e bine cand ii vorba de sanatate nu mai conteaza cat costa:unsure:
vanessa
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 16, 2006 9:26 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Ank » Mar Iun 27, 2006 12:42 pm

Sa stii vanessa, chiar m-am gandit zilele astea...cred ca urmatorul copil (nici nu s-a nascut bine Anastasia si iaca ma gandesc la un fratior sau o surioara pt ea:lol: ) cred ca imi voi strange bani sa merg si eu tot la clinica particulara....De cand nu am mai scris am fost la un control , iar doctorita...poate mi s-a parut mie, desi nu prea cred...s-a purtat un pic...urat cu mine, adica mai mult decat distant, si sunt aproape convinsa ca absenta \"cotizatiei\" e la mijloc... Dar, e fff bine ca obiceiul asta murdar cu taxele spune ca dai dupa. Asa ca...eu zic sa \"profitam\" de acest lucru si sa nu mai dam deloc!!! Intr-adevar dc sunt probleme la nastere e mai dificil..poate atunci se obisnuieste sa dai \"pe parcurs\", ca sa fii sigur ca nu uita de tine ... Ce sa fie de facut in aceste cazuri?.....:dry: cum ne aparam si cerem drepturile?
Iar despre noi ...Multumim mult de urarile de bun-venit! Suntem tare cuminti - dormim si mancam, apoi dormim dupa care mancam si apoi dormim si iar mancam :P E tare tare frumos! Sa fii parintre. Staaai si te uiti la miniatura cea perfecta si te intrebi ce minune mai mare poate exista??? Nu m-am asteptat sa fie astfel, de fapt e imposibil sa anticipezi cum va fi pana nu e. Hehe! ce lucru mare am zis! :P De fapt e dincolo de cuvinte totul. Minune si gata!
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Daniela » Mar Iun 27, 2006 3:09 pm

Ank,sa-ti traiasca minunea de fetita si sa creasca mare si sanatoasa,sa fiti fericiti alaturi de ea:kiss: !
Sa stii ca ai dreptate ca nu ar trebui sa le dam medicilor nimic,doar au salariu ,te felicit cum ai procedat la nastere,asa ar trebui sa faca toata lumea.Iar fapul ca s-a purtat urat cu tine la control,si eu am patit la fel,era cat pe ce sa ma dea pe usa afara dupa 3 min.,desi nu-i gresisem cu nimic .poate doar ca i-am dat 6 mil. la nastere .Deci ori ca le dai ori ca nu le dai, tot acolo esti,depinde de obrazul dr.-lui.Eu i-am dat pt. ca mi-a fost foarte frica de nastere,eu sunt mica de inaltime si copilul a fost mare si toata lumea imi spunea ca sigur n-o sa pot sa nasc normal.Dar mi-a ajutat D-zeu si am nascut normal,dupa 4 ore de travaliu,o minune de copil (acum are 2anisori deja).
Daniela
 
Mesaje: 294
Membru din: Joi Feb 23, 2006 3:24 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde vanessa » Mar Iun 27, 2006 7:15 pm

ideea este urmatoarea::: noi toti suntem de vinaca dan bani grei la dr care ar trebui sa-si faca datoria .cred ca juramantul lui hipocrate pe care il depun dr nu e important pt ei ca si in alte tari ....eu de exemplu am stat ceva vreme in italia si am avut probleme de sanatate si vreau ca mo tratat ca pe o printesa cu explicatii pana am inteles ce am , de ce m-am imbolnavit si cum se trateaza iar cand am fost numai cu dr am vrut sa fac ca si in romania si i-am bagat in buzunar 50 euro ,iar asta o sarit ca ars( eu am crezut ca i-am dat prea putin) dar de fapt el mi-o spus repede ca el are salar si nu are nevoie de banii mei:P DECI INTREBAREA MEA ESTE CAND VA FI ASA SI IN ROMANIA???????:blink:
vanessa
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 16, 2006 9:26 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Mar Iun 27, 2006 10:07 pm

cred ca never ever;)
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde vanessa » Mar Iun 27, 2006 11:16 pm

:laugh: din pacate si eu cred la fel
vanessa
 
Mesaje: 13
Membru din: Mar Mai 16, 2006 9:26 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Joi Iun 29, 2006 10:11 pm

Ba da , va fi, atunci cand TOTI nu vor mai oferi! Orice invat are si dezvat. E drept ca dureaza ceva timp, si .... trebuie sa si actionezi in sensul asta. Deci ....
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde mgm » Vin Iun 30, 2006 10:33 am

Arin,cred ca ce zici tu,e teorie,in practica nu o sa vezi asa ceva.Pt. ca e vorba de mentalitate si de nivelul de trai.Toti medicii au familii si o sa se gandeasca mereu la familiile lor,ceea ce e normal pana la un punct.Iar oamenii vor da mereu (sau cel putin pana in tara asta va merge mai bine si vor fi alte conditii in spitale),in speranta unui tratament mai bun.Nu cred ca sunt pesimista,doar realista.Si inca ceva-oricat de dedicat esti ca tatic,nu poti intelege prin ce trece o femeie cand naste,deci nu cred ca se poate judeca asa de usor cineva care da,atunci cand nu mai poate de dureri,sau cand vrea sa-si stie copilul,pt. care se chinuie 20 de ore in travaliu,ca e bine.Parerea mea.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde gabi77 » Sâm Iul 01, 2006 5:54 pm

sunt perfect de acord cu Mgm. as vrea si eu sa cred ca lumea asta s-a schimba, dar nu prea cred. poate peste 40 de ani, cand mentalitatea va fi alta. si in momentul in care viata ta sau altcuiva drag atarna de-un fir de ata, dai orice numai sa stii ca totul va fi ok si uiti de toate principiile si de morala si de schimbatul lumii.
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Elia » Sâm Iul 01, 2006 8:28 pm

tot respectul pentru cei ce vor sa schimbe ceva in sistem. din pacate cred ca este un proces de luuuuuunga durata. e foarte trist ca uneori de un asemenea gest depinde sanatatea ta sau a copilului
dar, pe de alta parte, trebuie sa fiu de acord cu mgm si gabi77. daca e sa aleg intre chinurile groaznice la care e supusa o mama la nastere(chiar daca cu timpul uita asta) sau o ingrijire adecvata acordata bebelului si acel sentiment de demnitate/ mindrie care ti-l da faptul ca nu dai la nimeni nimic, mie mi-e foarte clar ce aleg.
eu cred ca o mama, prin insasi faptul ca aduce pe lume un copil ( ceea ce mamelor, stiti prea bine ca nu inseamna numai 4-20 ore de travaliu, ci si 9 luni inainte si o viata apoi) nu poate fi decit mindra si demna!

...parerea mea. :cheer:<br><br>Post editat de: elia, la: 2006/07/01 21:29
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:Taxe la nastere!

Mesajde Arin » Sâm Iul 01, 2006 10:20 pm

Nu va contrazic de tot, dragi mamici, si (contrar a ceea ce s-ar crede, va inteleg). Insa, ceea ce trebuie sa stie tot omu\', este ca in situatiile la care va referiti voi, cu tot respectul, nu cred ca daca dai te doare mai putin (decat daca cel caruia ii dai o fi vreun medium care poate anula cu un pocnit din degete durerile firesti ale nasterii), si nici nu se pune problema de a nu-si face treaba (daca se intampla ceva, a doua zi are de dat socoteala si el , altora). Deci ceea ce incerc eu sa spun este ca defapt, dai sa fii in rand cu lumea , nu ca sa rezolvi cine stie ce. Nu contest faptul ca or fi si din aceia care \"te lasa de izbeliste\" daca nu dai, insa aici nu cred ca-i cazul (mai ales ca in cazul de fata iti alegi cu mare grija omul cu care vrei sa nasti).
Deci, situatia se perpetueaza doar pentru ca (strict in mintea pacientei) se creaza ideea (falsa) ca \"am fost bine ingrijita, fiindca am dat\" (va reamintesc iar exemplul cuiva, descris aici pe forum, care dupa ce a dat a fost tratata ... ca oricare alta, fiindca \"a dat\" peste cine nu trebuia). Pot sa va dau exemple multiple de personal medical care te ingrijeste fff bine fara sa primeasca nimic. Si in aceasta \"jungla\" exista .... oameni. Cu multi din ei v-ati intalnit si voi deja (unora le-ati dat chiar numele) si sunt sigur ca v-ar fi acordat aceiasi atentie si daca \"nu dadeati\". Chestiunea e valabila si pentru multe alte categorii socio-profesionale, pe care suntem suparati ca ne trateaza cum n-ar trebui daca \"nu dam\", insa adevarul este ca NOI ii facem sa fie asa.
Nu putem sa ne plangem si sa acuzam \"sistemul\" atunci cand primii care fenteaza regulile ... suntem chiar noi, perpetuand \"puterea obisnuintei\".
Asta e parerea mea si chiar daca unora pate parea mai \"acidutz\" ceea ce am scris (mi s-a mai intamplat, nu de alta, desi nu asta e intentia mea) NU UITATI: MAI PRESUS DE DISCUTIILE NOASTRE, CEL MAI IMPORTANT ESTE CA PURTAM RASPUNDEREA FELULUI IN CARE CRESTEM, EDUCAM SI ... CE \"OBICEIURI\" LASAM CA \"ZESTRE\" GENERATIEI DE DUPA NOI!!! O vorba din batrani zice (pe drept cuvant): \"Cum ii cresti, asa ii ai\".
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron