medici pediatri

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

medici pediatri

Mesajde Ank » Sâm Mai 27, 2006 5:01 pm

Am un bebe \"pe drum\" :) si vreau sa va intreb despre medicii pediatrii pe care ii stiti + recomandati cu cabinetul in zona Andrei Muresanu - Gheorgheni-Zorilor. Am inteles ca e bine sa vorbesti \"din timp\" cu ei. Asadar...ce medici stiti care sa fie pe langa competenti si... calzi si comuicativi?
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:medici pediatri

Mesajde claualex » Dum Mai 28, 2006 10:00 pm

Buna,noi mergem cu Alexandra(are 2 ani) la policlinica interservisan la dr avram vasile,si daca mai sunt mamici care mai merg la dansul banuiesc ca o sa iti spuna ca sunt multumite.Eu ,sincer la inceput nu am avut incredere in el,dar mam lasat pe mana lui este un doctor in varsta,a fost si doctor la sotul meu,soacra mea il stia bine si ea ma trimis la el,este foarte calm,vorbeste duios cu copii,le da bomboane,alex tot tim,pul cand mergem cere ea bomboane daca doctorul uita sau e ocupat cu altceva.Noi am ajuns la el din pura intamplare anul trecut in noiembrie can a facut febra iar medicul nostru de familie(medic pediatru cu toate diplomele)imi spune sa stau linistita ca la febra 38.5 sa nu imi fac griji ca nu e mare,si mie in urmatoarea zi imi face fetita convulsii,am crezut ca mor mam speriat de nu am mai fost in stare de nimic,am avut norocul sa nu intru inh soc pe moment si sa o tin pe alex pe o parte sa nu isi inghita limba si sa se inece pana a venit ambulanta si ne-0a dus la spital,sotul meu fiind sofer era plecat,nu iam putut spune nimic pana a ajuns la cluj ca sa nu pateasca ceva pe drum.La spitalul de pediatrii 3 de pe horea sau ce strada o fii,nu ni sa dat nicio un tratament in afara de diazepam,ceea ce lui alex ia facut reactii adverse,in loc sa o linisteasca pe ea a agitato atat de tare incat facea crize de nervi si ma lovea cat putea ea de tare,o tineam in brate sa se linisteasca iar ea ma lovea,medicii si asistentele din spital mi=au spus sa stau linistita ca asa e reactia la medicament
I se administase 3 doze in 24 de ore si eu am facut mare scandalpe acolo,am semnat pe proprie raspundere si am plecat acasa.Am mers la dr avram,mi-a prescris fenobarbital,in loc de diazepam,si mi-a spus sa tin minte ca fetita face reactii adverse la diazepam,iam zis ce am patit la clinica,sa mirat caci el a lucrat mult timp acolo,de atunci noi mergem mereu la el,caci cu alex nu mai pot sta linistita de cand a facut convulsii,poate sa mai imi faca pana la 3 ani.Cand face febra peste 38,stiu ce am de facut,secretul mare stitio care este dragele mele mamici?L-am invatat pe pielea mea:sa nu intrati in panica cand puiul va este bolnav,ca mai rau faceti.Nu stiu daca raspunsul meu te-a lamurit,dar sper sa iti fie de folos,sa ai parte de onastere usoara si be un bebe sanatos.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:medici pediatri

Mesajde mgm » Dum Mai 28, 2006 11:01 pm

Si noi am fost la domnul dr. Avram si mi-a facut bine copiii.Cu cel mare am fost chiar internati la Pedi 3 unde lucreaza dansul,baietelul avind o recidiva de otita.E o persoana tare blanda si priceputa,zic eu.Poti merge cu incredere la dansul.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:medici pediatri

Mesajde claualex » Lun Mai 29, 2006 5:15 pm

Aseara era tarziu m-am luat cu vorba pardon cu scrisul si am uitat subiectul,asa ca iti scriu din nou.Nu e necesar sa vb din timpcu medicii pediatrii,dat la iesirea din spital trebuie sa ai un medic de familie pediatru care daca e cazul sa vina acasa el,sau asistenta,la noi au venit ambele.Trebuie sa vina sa vada micutul avand in vedere ca nu te poti deplasa,sa iti scrie ce are nevoie bebe,cum ar fi vitamina d3,sau altceva,acest medic il gasesti la cabinetele cu medici de familie care sunt si pediatrii,sper ca te-am lamurit,daca nu mai intrebi caci nu e suparare. Apropo chiar daca ai medic de familie si doresti sa mergi in alta parte la particular de exemplu,poti linistita caci medicu de familie doar face vaccinarile,scrie retete gratuie(daca ai norocul sa prinzi fonduri la farmacii e ok).PS daca imi mai vine ceva in minte iti mai scriu.
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:medici pediatri

Mesajde Ank » Mar Mai 30, 2006 1:42 pm

Mersi de lamuriri si recomandari! Mie mi-a recomandat d-na dr de familie la care merg sa incerc sa vb cu un pediatru (ea nu e pediatru) asa in avans inainte de a se naste bb-le. Si ma gandeam ca e un moment propice sa \"studiem\" medicii sa alegem unul potrivit pentru Anastasia. Mi-a recomandat si dansa unul (d-na dr Bors Ileana) care e si aproape de casa noastra dar ma gandeam sa intreb si lumea, sa aud pareri.
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:medici pediatri

Mesajde mdamsa » Joi Iun 01, 2006 9:12 am

noi mergem la dna dr Neciu Delia are cabinetul la Mercur.este foarte draguta si atenta cu copiii,are rabdare cu ei si asta este foarte important.in plus cred ca lucrul care imi place foarte mult este faptul ca nu este adepta antibioticelor ca alti dr care de la prima simptoma de raceala iti da reteta de antibiotic.
mdamsa
 
Mesaje: 243
Membru din: Mar Feb 21, 2006 3:50 pm
Localitate: cluj napoca


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron