Pitici intre 0-2 ani

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:Pitici intre 0-2 ani

Mesajde mgm » Joi Feb 23, 2006 1:25 pm

Tzush draga,da\' l-ai umflat pe David de cereale,nu gluma:laugh: Eu zic ca i-ai dat prea mult odata,eu am inceput cu 2 linguri...si mai ales seara..daca mananca tarziu,nu are timp sa digere si de-aia i-a venit inapoi...Iar la suc,ca sa fii sigura ca nu face diarie si o sa-i si placa mai mult,incearca o combinatie la storcator-eu le fac mereu alor mei asa-morcov cu mar,portocala si daca fac mai mult si pun mai multe portocale si mere,pun si o banana,care desi nu are suc,se amesteca cu restul acolo si iese tare bun...mai dulce un pic si nu asa aspru de la portocala(dar asta dupa 6 luni i-am dat,cu banana).
mgm

Mesajde Arin » Joi Feb 23, 2006 3:10 pm

Ceea ce nu am inteles si o sa te rog sa ma lamuresti: tu acum ai inceput diversificarea sau era inceputa mai demult? Ca daca ai inceput abia acum, mi se pare ca sunt prea multe chestii introduse odata. Cat priveste cerealele, trebuie sa fie fara gluten (asta-i din faina de grau, deci pana si in biscuiti ai gluten). OK, faina de orez , porumb , gasesti o gramada pe piata si sunt ff bune (atentie sa corespunda varstei). Seara 2-3 masuri (din acelea de la lapte), amestecate cu apa (daca ii dai \"tzitzi\") sau lapte, cred ca e sufi (asta din experienta noastra, poate ca al tau e mai mancacios). Noi dam la 9 dim. 2 masuri de faina de orez + doua de faina de porumb, amestecate cu un mar si cu 60 de lapte . Seara, 3 masuri de faina de orez cu 210 de lapte. Si atat cu fainurile. La amiaza la ora 1-2 morcov, telina, gulie, cartof, carne de pui, facute terci. Mai dam o masa de banana cu mar pe la 6-7 seara. In rest ... lapte PRAF( Asta e!) .Cu portocala (strict o parere personala) nu te grabi cu prea multa (spre exemplu noi, ca multi alti copii, la primele contacte, am facut bubite, abia acum o toleram, se pare). Am inceput cu 1 lingurita si am crescut treptat.

Si o smecherie pe care am auzit-o si noi si am pus-o in practica : cand ii dai mar, daca pui cateva picaturi de lamaie, totul devine mai ..... (astea-s niste puncte, puncte, conform \"profilului meu psihologic\") ... dulce (cica reactioneaza acidul tartric, malic si citric si nu stiu ce chestie se intampla acolo ca se neutralizeaza nu stiu cum). Astfel incat chiar daca marul e mai acrisor, devine mai dulce (ciudatenie, dar merge).
Arin

Mesajde dora » Joi Feb 23, 2006 4:01 pm

din cate am citit si -mi aduc aminte tzush a inceput mai devreme cu diversificarea .
Grigorescu
dora

Mesajde tzupi » Joi Feb 23, 2006 4:29 pm

Draga Arin, si noi tot cu NAN1 am inceput pana la 3 luni jumate cand am putut trece pe BEBELAC. Despre el am auzit doar lucruri bune asa ca noi credem ca e ok.Am mai zis ca [b:][i:]gagica[/i:][/b:] noastra (vb unei colege de pe forum) ne=a indicat sa renuntam la el si sa incercam sa o trecem pe cedra1.8 ca e mare deja.Fetita le tolereaza pe amandoua bine asa ca in curand vom trece doar la lapte normal renuntand la cel praf.

Cerelalele pe care le mananca Mara se numesc RIRI (le trimite bunica din HD).Tot fara gluten sunt si sunt cu diferite combinatii: lapte si miere, orez si portocale, multifruct, legume,. Ii plac foarte tare.... de fapt tot ce e de mancat ii place:) Sa fereasca cel de sus sa mananci ceva in fata ei ca iti face un scandal: tot Pap, Pap striga:)
tzupi

Mesajde tzush » Joi Feb 23, 2006 8:38 pm

mai oameni buni, inainte de toate multumesc mult. chiar m-ati ajutat.
lui david i-am dat cate ceva mai de vreo luna, cam asa, deci e obisnuit cu alimetntele, doar ca nu i-am dat prea mult din fiecare. arin draga, in ceea ce priveste cerealele, fi convins ca i-am dat doar fara gluten si corespunzatoare varstei (doar nu ma crezi asa iresponsabila ... :blush: ) cat priveste masurile de lapte ... nu stiu, ca david n-a papat decat tzitzi, canci praf :D dar scrie pe cutie ca 5 linguri pe portie. acum i-am dat cam 2 linguri, ca n-a mai vrut si si-a facut greata. am zis ca decat sa regurgiteze tot, mai bine un picutz :unsure:

in ceea ce priveste banana, gagica lui david ne-a spus sa nu-i dau inca, deaorece nu e tolerata de ficat. cu portocala n-avem treaba, ii place si nu face nici bubite sau iritatii, cum spunea si dora. :blink: a papat sucul unei portocale intregi la ora 12, exceptand ce a iesit din gurita (nu prea mult).
daaaaaaaaar marea mea problema e ... supica de legume. la pranz i-am pregatit fain frumos, din morcov, patrunjel, gulie si telina (era buna la gust) si n-a vrut nicicum. si-a facut greata, la fel ca acum, seara, reusind sa-i dau doar vreo 5 lingurite ... mai bine zis vf de lingurite de pire si vreo 3 de supita. punct. n-a mai vrut si pace. am zis ca incerc iar maine, poate nu e obisnuit cu gustul si sper sa nu isi mai faca greata ... la un mom dat macar :D eu perseverez, avedem noi ce iese.
merci de pontul cu marul. betonel, nu gluma :woohoo: acum asteptam sa ne trimita bunicu\' storcatorul, ca ne-a cump[arat el unul ... cadou ptr nepot. asa ca o sa putem aplica mai usor treaba cu marul (deocamdata doar roade ...) (am o chestie de facut piureuri si alte alea de la braun, dar nu merge decat la chestii fierte :()
dar va tin eu la curent ca, sincer, mi se pare cel mai greu lucru de pana acum :pinch:

tu tzupi zi-i slava domnului ca-i papacioasa ... si david e pofticios, da\' vrea de la mine ... supa pe care o pap eu de ex., care are, evident, si un pic de sare (nu prea manacm noi sarat in general). in rest e naturala 100%, ca nu ne place sa punem \"chimicale\". oare o fi k sa-i dau cate un pic de aia? i-am dat alaltaieri supita de pui cum papam noi o lingura si i-a placut, nu s-a strambat. dar mi-e teama sa-i mai dau ...
tzush

Mesajde tzupi » Joi Feb 23, 2006 9:30 pm

ii ok sa ii dai supica de la tine asa un piculetz.Adevarul e ca nici noi nu mancam sarat si supica pentru noi arata cam ca a ei doar ca lui Mara ii pasam morcoviorul cu furculita ca stie sa mestece:).Incearca si asa poate daca va vede mancand pe voi papa si ingerasul.Iti tin pumnii:)
tzupi

Mesajde Arin » Joi Feb 23, 2006 10:26 pm

Sa stii ca desi al nostru mananca legumele, zeama nu o mananca nicicum. Noi preparam laptele praf cu zeama aia si asa e OK.
Daca nu vrea ceva, fa pauza dou-trei zile si apoi incearca iar. Nu \"forta\" nota ca obtii contrariul. Mai ales ca tu spui ca \"isi face greata\". Stiu copii care refuza legumele si n-au avut parintii lor succes oricat au incercat. Nici noua nu ne place orice.
Cu sarea nu-i de joaca, findca rinichii lor nu fac fata inca (ceea ce nu inseamna ca daca-i \"arati\" supa din care mananci tu, e bai, mai ales ca , banuiesc, nici tu nu mananci extrem de sarat).
Masura de care spuneam (fara sa ma gandesc, e drept, ca tu nu ai de unde sa o ai), e cam echivalentul unei lingurite pline. Aproximativ.
Bafta! Nu-i asa de greu. (spui dupa ce deja mananca destule).:)
Arin

Mesajde tzush » Vin Feb 24, 2006 10:35 am

mai, si de cereale isi face greata ... i-am dat si acum trei vf de lingurita si ... gata. o sa0i prepar ptr cand se va trezi un sucut. da\' nu stiu cat sa-i dau ... ieri a papat o portocala, chiar daca a dat putin si pe langa ... sper sa via cat de repede storcatorul, sa dam si de morcov si de mar ... :(
tzush

Mesajde Arin » Vin Feb 24, 2006 10:41 am

Iarasi vine \"buldozeristu\' \" cu sfaturile lui anoste. E important ca toate chestiile pe care i le dai cu lingurita sa fie extrem de fine (fara grunji si alte de-astea). Altfel isi cam face greata. Plus ca se poate ineca. Si daca vezi ca nu vrea , repet, nu insista. Incearca de asemenea, sa \"ascunzi\" alimentele noi (in cantitati infime la inceput, spre ex. morcovul, daca ai probleme cu el, sau alte legume) , in alimente pe care le papa cu mult drag si spor. Tine-ne la curent. Dupa cum vezi ... nu esti singura!
Arin

Mesajde dora » Vin Feb 24, 2006 10:53 am

[b:]Tzush[/b:] , cat timp are David ? Sigur ai mentionat , dar nu mai stiu exact .......4-5 luni.
Mie , m-i se pare ca tu ii dai prea multe dintr-o data ...........nu stiu , asta e parerea mea .
Mie , gagica noastra mi-a spus sa introduc cate un aliment la distanta de 2-3 zile , ca sa le simta gustul , si sa se obisnuiasca cu toate alea.
Din cate am observat tu ii dai mai multe mese diferite / zi ( inafara de lapte ) .
Grigorescu
dora

Mesajde tzush » Vin Feb 24, 2006 11:15 am

da tu dora, da inainte de a oincepe de fapt sa-i dau sa pape i-am mai dat cate un pic din toate alea. si sucut din fiecare. numa\' cereale nu i-am mai dat pana acum ...
o sa incerc insa sa fac cum spui si tu. poate o merge asa. multam de sfat. (inainte asta am facut. i-am dat portocala, la cateva zile mar si tot asa ...)
tzush

Mesajde Nicole » Vin Feb 24, 2006 2:34 pm

nu prea imi place mie sa dau sfaturi legate de alimentatie ca aici e f subiectiv, fiecare isi observa puiutul incetul cu inetul. Pot insa sa povestesc cum a fost cu Mircea si fiecare poate sa fie de acord sau nu. Noi am avut noroc de foarte mult lapte matern (desi am nascut cu cezariana dupa un inceput f dificil am trecut pe partea ailalta, ca mai putea suge inca unul pe linga al meu). Ideea este ca l-am alaptat pina pe la 8 luni dupa care nu a vrut sa bea nici un fel de lapte praf, deci am trecut direct pe Cedra de 1.8 fara probleme si asa dintr-o data ca nu am avut timp de acomodare ca laptele a cam disparut asa deodata pe baza de stres. Pina la 4 luni jumate nu a baut absolut nimic altceva decit lapte de la mine, nici apa si nici ceai. Am inceput cu incetul cu sucurile (morcovi, portocale si mere) si pireu din legume (uneori cu putina carne sau galbenus de ou) numai dupa 6 luni si ceva. Concomitent i-am dat si iaurt cu fructe de care e indragostit si acum. (noi am ales Milli). Cereale mai putin i-am dat adica de vreo 3 ori pe sapt ca nu le digera f usor si facea deranj la stomac (asta a fost concluzia doctoritei de la Pedi 3 ...poveste mai lunga). Mircea a acceptat destul de usor gusturile noi, problema e cu consistenta lor. Daca a supt atit de mult nu i-au placut alimentele pe care trebuia sa le mestece sau erau mai grunjoase de aceea la inceput citeva luni bune toate pireurile erau pisate bine de tot (blender - nu stiu cum se scrie) dar si cu multa zeama din supica si asa minca bine. Asta era secretul la noi.
Nicole

Mesajde tzush » Vin Feb 24, 2006 3:38 pm

nicole si la noi tot asa e pana acum .... david a supt doar titi pana de curand si ... am inceput sa-i dau si altceva ca nu se mai satura doar cu ata. i-am dat si eu sucuri, cate o lingurita cand si cum sa se obisnuiasca, fara insa sa includem vreo masa doar de \"diversificare\". dar acum cica ar cam trebui incet incet, desi eu as preferas pana la 6 luni sa-i dau titi., plus completare de alimente daca e nevoie (asa cred ca o sa si procedez). in ceea ce pfiveste laptele praf .... sper sa nu fie nevoie. nu ii dam si atat timp cat am tzitzi de dat nu vad de ce i-as da. cam asta e la noi. pb e ca nu ii prea place nik (ii place danojnino, da\' n-asre voie cica sa pape pana la 7 luni) restul ... portocala e k, marutzu e destul de acceptat (asteptam storcatorul ptr sucutz bunutz), cerealele (la recomandarea pediatrului) - asa si asa ... adica isi face greata dupa cateva lingurite, dar legumele .... canci nik. acum ma gandeam sa perseverez si sa-i tot dau in fiecare zi cate o lingurita-doua, cate accepta inainte de a-si face greata, dar probabil ca nu o sa ii dau o masa de legume pana dupa 6 luni.. sper sa reusim ... cu rabdare. tu ai procedat in modul ideal spun eu si ti-a si reusit din prima si, avand in vedere ca esti cel mai aproape de tiparul nostru de bb o sa adoptam si modul de diversificare. in ceea ce priveste mestecatul, se pare ca nu avem probleme :blush:
tzush

Mesajde Nicole » Vin Feb 24, 2006 3:56 pm

nici al meu nu se mai satura numai cu lapte dar trecerea la sucuri am facut-o destul de rapid, adica azi 2 lingurite, miine 6, 10, si daca nu a patit nimic direct 50 si apoi 75 ml. Deci in nici o sapt i-am dat pe la 10 dimineata un biberon de suc si pe urma il puneam imediat sa mai suga, uneori ii trebuia, alteori se multumea cu sucul. Si pina la urmatoarea masa se \"aduna\" mai mult laptic. Probabil ca stii foarte bine din proprie experienta dar eu mai zic o data, pt noi mamele care alapteaza, trebuie sa bem lichide, apa, pina ne umflam, eu intotdeauna beam o cana mare de apa inainte si una dupa ce ii dadeam sa suga, altfel nu cred ca o lungeam asa de mult ca semne au aparut destul de repede ca ar scadea lactatia, dar am refuzat sa ma dau batuta si cred ca totul tine si de putin noroc. Nu detin nici un secret cum sa-l faci sa pape ceva ce refuza, imi pare rau. Din fericire el este un pofticios si jumatate, ce sa zic ca ieri a furat o ceapa de pe masa si musca din ea ca din mar... e prostut. Iti tin pumnii cu \"gusturile noi\". Stiu ca nu e indicat sa se puna sare, eu totusi strecuram un virf mic de cutit la mai multe portii (ca eu ii pregateam pt 3 zile o data si puneam in borcanase in frigider) si f putin unt si asa ii placea mai mult. Incearca sa nu pui toate legumele, poate e prea puternic gustul de patrunjel sau telina, cine stie?
Nicole

Mesajde dora » Vin Feb 24, 2006 4:01 pm

Intr-adevar e buna \"reteta \" lui Nicole . In mare si noi am facut la fel .
Sa va creasca puiutzii mari si sa fie sanatosi . Ca doar asta ne dorim cu totii.
Grigorescu
dora

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.