FIMOZA

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:FIMOZA

Mesajde Nicole » Mar Mai 09, 2006 10:01 pm

Ca sa va povestesc experienta noastra: Mircea la 6 saptamini a facut infectie urinara care i-a trecut destul de greu (adica dupa 21 de zile de antibiotic, primele 2 ture de cite o sapt au fost niste prafuri amare si pe urma ultima tura am facut sulperazona intravenos). Poveste complicata. Ideea e ca dr care l-a urmarit - nu dau nume ca e mai bie, dar cu renume, mi-a spus ca are o fimoza destul de strinsa si ca trebuie neaparat operat atunci, asa micut cum era. Ne-am dus cu biletul de trimitere la alt medic chirurg de la Pedi 1, renumit si el care mi l-a consultat de luxatie congenitala cit despre fimoza mi-a zis sa-mi vad de treaba ca are vreme toata viata sa-si rezolve problema. De atunci nu a mai facut infectie urinara si nici nu imi trece prin cap sa-l operez.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:FIMOZA

Mesajde gabi77 » Mie Mai 10, 2006 8:53 am

nicole, imi pare tare rau pt tine si bebe tau, dar bine ca sunteti acum sanatosi. pt. operatie la varsta asa frageda, mi se pare strigator la cer. stiu clar, ca daca e de operatie se face undeva dupa 1 an. vorba lui arin, astia iubesc sa taie. si eu imi las baietelu sa creasca in pace, ca destul ca am avut o experienta nasoala cu ochii. i s-a dat lui bebe diagnostic de canal lacrimal infundat. Picaturile nu si-au facut efect. i-am pus 7 zile si daca am vazut ca nu si nu, am renuntat. incepuse sa-i treaca la copil. i-a facut masaj 2 2 ori pe zi si curata cu ser. in fine incepuse sa treaca. mergem la ofta la un control, asa pt liniste sufleteasca. se uita la el, ma intreaba ce si cum a fost la ochi, ii spun, si nici una, nici 2 il ia pe copil, il duce in sala, il leaga pe o masa, si cu o seringa cu un ac fff fin ii face ceva la copil. eu am ramas tzeapana si muta pe hol. dupa ce ma dezmeticesc, ma duc sa-mi iau copilul si o intreb daca era nevoie de interventie. si-mi spune ca parca era infundat. parca?????? dar ma intreb, nu il putea examina cu atentie inainte? acum suntem f bine. asta a fost o poveste ca sa exemplific ce a spus Arin, ca \"specia asta taie si de-i musai si de nu\". Sa ne fereasca Dumnezeu pe toti de experiente de-astea
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:FIMOZA

Mesajde mgm » Mie Mai 10, 2006 9:42 am

Gabi77 sa stii ca si noi am avut aceeasi chestie la ochisor la cel mic(care acuma are 1 an si 1 luna).Tot asa am avut probleme,mereu facea conjunctivita si i-au facut si lui interventia aia.Nu stiu cum a fost la baietelul tau,dar daca intr-adevar a avut canalul lacrimal infundat,numai asa poate sa-l desfunde.Si se zice ca e bine sa se faca chestia asta cat mai repede,ca dupa ce creste e mai greu de controlat miscarile copilului si mai dureros.Noua ne-a ajutat,si daca si voua,asta e tot ce conteaza.Greseala lor a fost zic eu,faptul ca nu ti-au explicat mai in amanunt ce urmeaza sa faca si nu ti-au cerut acordul.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:FIMOZA

Mesajde gabi77 » Mie Mai 10, 2006 3:23 pm

Patrick nu a facut conjuctivita, si nici nu se trezea cu ochisorul lipit. mai tare ii lacrima ochiul stang, cel la care s-a si intervenit. si dreptul lacrima si dupa o vreme a incetat. fara nicio interventie, doar cu masaj. avea bb pe atunci 4 luni. oare daca mai stateam un pic, nu-i trecea si la cel stang fara sa-l chinuim? dar acum e prea tarziu. acum sunt linistita si multumita ca nu mai are copilul absolut nimic.
voi mamici, cand ati fost cu bebeii la ortoped va trimis si la raze?
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron