ce mai papa bebe?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:ce mai papa bebe?

Mesajde mgm » Vin Mai 12, 2006 1:53 pm

Draga Dana,nu trebuie sa te stresezi.Daca bebe papa si creste si e sanatos,inseamna ca faci treaba buna cu el.Stii ,banuiesc, ca la orice mancare noua se incepe cu 2-3 lingurite,ca sa vezi cum reactioneaza,si introduci cel mult un aliment nou pe saptamana(eu cu carnea de pui am inceput).In rest eu stiu doar ca nu e voie albus,miere,si capsuni pana la un an,ca sunt alergene.Faza cu mierea e controversata,unii dau altii nu.Eu nu le-am dat.Si de banane se zice ca ar fi alergene,dar eu le-am dat.Si lapte din comert,iar nu e bun,daca nu alaptezi,da-i lapte praf.Deci tu ca mamica stii cel mai bine ce i se potriveste puiului tau.El face regulile cu papa;)Ai incredere si o sa vezi ca va fi bine!:kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:ce mai papa bebe?

Mesajde gabi77 » Vin Mai 12, 2006 3:45 pm

dana, si eu am fost mama stresatilor, dar cu cat bebe creste si incepe sa pape, te mai linistesti. incepi sa te inveti si-ti cunosti copilul, ai sa stii ce-i place si ce nu. regula de baza, NU forta copilul. daca nu vrea sa pape, mai incearca peste 1-2 sapt. noi asa am patit cu supica de legume si acum o papa zilnic.si eu vreau sa cred ca am crescut si cresc bebe ca la carte, sper sa-mi fi iesit. la inceput testam un aliment 1 sapt. sa vad daca il tolereaza, apoi am scurtat timpul la 3 zile. la fel ca mgm, miere de albine, nu, lapte comert nu, pt ca pt bebe e prea sarat si nu-l digera, poate sa se constipe.banane si noi am mancat, acum are 8 luni si papa aproape o banana, fara sa se constipe si fara sa fi facut alergie. eu portocala nu i-am data pana acum la 8 luni, pt a nu-i face acid.
asa am inceput si noi diversif. suc de morcov 3 zile, suc de mar 3 zile apoi amestecate, la inceput undeva la 50 ml. apoi morcov fiert pisat amestecat cu mar ras, asta ca papa solida.
de la 6 luni am introdus biscuitele,sau piscot pe care il dau cu fructe, branza de vaci (cea slaba) sau de preferat facuta in casa (recunosc eu nu i-am facut branza), i-am dat de la milli, iaurt simplu, danonino (dr. a zis de vanilie), dar eu i-am dat din toate, si n-a patit nimic, mamaliguta(faina am luat de la bebelac, faina de porumb), dar bebe n-a papat, un sfert de galbenus de ou, fiert tare tare, si treptat cresti cantitatea( eu zic sa nu -i dai mult, ca e plin de colesterol, bine, ca are si chestii bune, dar nu exagera), spanac (eu i l-am ingrosat cu cartof fiert si am pus laptele praf pe care il folosim), taietei fara ou, gris cu lapte. eu i-am dat si-i mai dau cereale, supa de carne (piept de pui fara piele si fara grasime),in care pun morcov, patr, gulie, cartof, mai incolo poti pune si dovlecel si ardei si rosie.
daca te ajuta iti scriu cum arata la noi o zi de papa:
ora 8, lapte
ora 12 fructe(mar, banana, biscuite, piersica sau nectarina)
ora 16 supa si felul 2 (ce-i place, legume, mamaliga cu branza, piure cartofi cu carnita) patrick bea supa cu biberonul si -i dau legumele din supa cu carnita, facute pasta. daca al tau o sa pape supica cu lingurita si cu tot cu legume si carnita, nu-i mai da la felul 2 carne.
ora 18 un danoni
ora 20 lapte cu cereale, ca sa-i tina de foame peste noapte.
sper ca am fost coerenta si ca ti-am fost de folos. daca nu ai inteles ceva, poti sa ma intrebi, ca la viteza pe care o am cine stie ce oi fi scris. iar mamicile cu experienta, daca ceva nu-i ok, trageti semnalul de alarma.
dana, bafta si poftica buna !
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:ce mai papa bebe?

Mesajde dana » Vin Mai 12, 2006 6:23 pm

Fetelor, VA MULTUMESC ca ati fost asa prompte! Adevarul este ca eu sunt un \"pic\" cam stresata. Pina acum am alaptat, dar de citeva zile nu prea mai vrea bebica sa manince lapticul si am din ce in ce mai putin( cu toate ca stau si ma mulg dupa fiecare masa ca sa mai stimulez lactatia si beau tot felul ce ceaiuri de stimulare) iar alta papica consistenta nu are introdusa...in plus in ultima luna a luat in greutate doar 400 de grame( are 7,500kg la 6 luni si 70 de cm...in carti spune ca ar trebui sa aiba 8 kg s 68 de cm) iar acum nu pot sa-l aglomerez cu prea multe mancaruri noi. Azi i-am dat supica de pe carne (pipt de pui) cu morcov, partunjel si cartof pisat si nu a fost prea incintat.....pot sa-i pun maine si carnea?
In rest.....multumesc pentru sfaturi .... am sa incerc sa-i dau saptamina vitoare outz si brinzica....sper sa o scoatem la capat...:blink:
A...sa va mai intreb ceva....de la ce virsta au stat in fundic bebelasii vostri? despre premergator ce parere aveti? :kiss:
dana
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 09, 2006 11:39 am

Re:ce mai papa bebe?

Mesajde gabi77 » Vin Mai 12, 2006 9:11 pm

nu te mai stresa, ca nu rezolvi nimic. mie mi-e usor sa zic, ca am depasit faza, dar numai eu stiu cat de greu mi-a fost si mie;) . si patrick a supt doar pana la 6 luni, si apoi n-a mai vrut nici in ruptul capului, el dintodeauna a papat mult si repede. nu prea te poti lua dupa carte. al meu s-a nascut cu 56 cm, iar in carti scria ca cm astia ar tr sa-i aiba la 2-3 luni, asa ca fiecare copil are ritmul sau de crestere. noi am crescut tare bine, azi are 8 luni, cantarul bate spre 11 kg si cam 78 cm.nu le spun cu exactitate, ca nu sta nici la cantarit nici la masurat. daca bebica ta e vesela si multumita, inseamna ca-i e bine si e sanatosa, chiar daca nu e ca la carte. pot sa-ti dau n exemple cu bebei care nu sunt in grafic si totusi sunt sanatosi. si apoi fetele nu cresc asa de repede ca baietii. al meu e cu un cap mai mare decat o fetita din grupul nostru si au aceiasi varsta. si-apoi bebica ta sta super bine si la kg si la cm. si de pe la 5-6 luni copii iau maxim 500 gr pe luna.
carnita la inceput sa-i dai cam de 2-3 ori pe sapt.
in fund al meu s-a ridicat cand n-avea nici 4 luni, dar nu l-am lasat ca nu cumva sa faca ceva la coloana. dr zice sa-l pui intre perne dupa 5 luni si pe picioare dupa 8. pe la 7 luni a stat al meu nesprijinit in fund. si asta depinde de la copil la copil. cel precoce poate sta mult mai repede ca altul.
la noi in casa premergatorul este interzis, pt ca tati l-a auzit pe nenea dr ortoped ca nu-l recomanda si asa ca noi n-avem si n-o sa avem. undeva pe forum s-a mai discutat de premergator(tarc) si fetele au pareri impartite.in fomd si la urma urmei, tu decizi.
branzica poti s-o amesteci cu ceva, ex danonino, sau orice, ca nu prea cred ca are s=o pape asa singura, ca li se pare seaca si nu le place cum sta pe limba.:P
sa fiti sanatosi
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:ce mai papa bebe?

Mesajde dia15 » Sâm Mai 13, 2006 9:25 am

Dana, are dreptate gabi77, nu te mai stresa ca nu are rost . Baietelul meu are aceeasi virsta cu al tau (aproape 6 luni) si sa stii ca nu este mai \"gras\" cu mult- are 7.600 kg;) - nu este un motiv de stres greutatea atita timp cit bebe este vioi si iti zimbeste cind te vede:)
Eu mai am un baietel de 4 ani si iti spun din experienta mea ca nu toti copiii cresc si se dezvolta la fel - cel mare la aceeasi virsta era cu un kg mai \"gras\" dar eu nu-mi pun acum probleme! Bebe este dragutz, vioi, \"puternic\"- sta binisor in funduletz intre perne (il pun cam de 3 saptamani) se ridica in sezut daca are un punct de sprijin...asa ca nu imi fac griji pentru greutate. Cit despre alaptat... si eu alaptez si sa stii ca au si ei zile si zile..nu papa la fel mereu...iar daca esti tu stresata si incordata ii transmiti si lui bebe starea ta si ai o influenta negativa si asupra secretiei lactate!
In ceea ce priveste diversificarea....pina acum sunteti ok- din ceea ce ai spus- asa ca nu ai de ce sa-ti faci griji !Si noi suntem in aceasi faza- acum suntem la carnita de pui--eu o pun in blender impreuna cu legumele si le mixez ...lui bebe ii plac asa si cu toate ca la inceput a fost putin moftoros acum e totul ok--dar ai grija...nu-l forta sa mamince mult de la inceput si ....vorba aceea \" alimentul nou se propune nu se impune!\"
Acum poate gindesti ca este usor sa dai sfaturi din exterior dar ...iti mai spun ceva..... am patit-o si eu la primul copil....stresata tot timpul, comparind cu alti copii, cu cartile, --si acum imi dau seama cite momente frumoase le-am pierdut din cauza asta..Asa ca fii curajoasa, zimbeste, esti pe drumul cel bun iar bebe al tau stie ca nu putea \"primi\" o mama mai buna! Succes!:kiss:
dia15
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mai 12, 2006 6:39 pm

Re:ce mai papa bebe?

Mesajde gabi77 » Joi Mai 25, 2006 9:36 pm

fetelor, cu toata nebunia asta cu gripa aviara voi le dati la bebe carnitza de pui? am citit ca in 5 mag. din cluj s-a depistat carne adusa de la codlea(de-acolo, de la mama gripei aviare). cu toate ca, daca bine stiu, carnea preparata la peste 70 de grade, nu e nici o problema. dar tati nu vrea sa riscam si mai papam cat avem, apoi vom trece pe carnita de vitel. (aia n-are nimic? ceva de vaca nebuna? porcul ceva trichineloza, curcanul, aviara,:P )
ce ne ramane de papat? legumitze si fructutze? of of of
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Anterior

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron