Cum inveti copilul sa se fereasca de pericole?

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Cum inveti copilul sa se fereasca de pericole?

Mesajde mgm » Mar Ian 31, 2006 6:11 pm

Nu reusesc nici cum sa-mi invat baiatul cel mare sa fie atent la ce face.E adevarat ca nu are inca nici 4 ani.Dar mereu cand merg cu el pe strada,e prea preocupat de masini,se uita dupa cate una,si se izbeste mereu de ceva,de vreo masina parcata sau de vreun om.Pe langa asta si in casa era de cateva ori sa o pateasca,vrind sa puna mana pe fierul de calcat(cand era mai mic).Si din momentul in care copilul merge in colectivitate,apar altele,se impiedica,al meu a fost si muscat rau de brat la gradi,si el nefiind o fire agresiva,nu se apara.As vrea sa exste o metoda,prin care sa il invat sa fie mai constient de ceea ce se intampla in jur.Sau se rezolva odata cu cresterea?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Cum inveti copilul sa se fereasca de pericole?

Mesajde Arin » Mar Ian 31, 2006 10:42 pm

Nu stiu daca asta te va linisti, insa eu la ... 30 si de ani si tot ma mai bat de cate ceva pe strada, acasa, sau daca sunt ... muscat nu ripostez, nefiind \"agresiv\". Ideea este ca al tau odor este inca mic, zic eu. Unele lucruri se invata prin experienta (fie ea si negativa; eu am invatat sa nu pun mana pe obiecte incandescente, gen resou electric, .... arzandu-ma odata). Deci .... eu zic sa nu te agiti. Fereste-l cat poti de cele rele, explica-i (atat cat intelege el) si eu zic ca rezultatele se vor vedea.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Cum inveti copilul sa se fereasca de pericole?

Mesajde dora » Mie Feb 01, 2006 7:44 am

Si al meu pitic a pus mana pe fierul de calcat , s-a ars iar acum cand il vede zice buba . Copiii invata si din greselile pe care le fac , iar pe masura ce cresc vor face diferenta intre rau si bine , deocamdata sunt mici .
Rabdare , rabdare si iar rabdare.;)
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron