donatori singe

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

donatori singe

Mesajde Nicole » Mar Mar 21, 2006 1:45 pm

Ma fac purtatorul de cuvint al unei vecine care are o fetita de o saptamina si are nevoie de donatori de singe. Viata micutei depinde in acest moment de aceste transfuzii (a facut deja 3). De la centrul de transfuzii nu i se da singe numai daca merg alti donatori in schimb, nu conteaza ce grupa sanguina si din familia ei nu mai este cine. Daca sinteti dornic de a ajuta acest sufletel intrebati si cunoscutii dumneavoastra. Procedura este simpla, la centrul de transfuzii spuneti ca vreti sa donati pentru FILIP SIMONA de la Gine1. Si daca din fericire copilul isi va reveni si nu mai are nevoie ginditi-va ca sint oricum foarte multi bolnavi care se roaga pentru asa ceva. (ca sa va faceti o idee in ziua cind s-a operat tatal meu ni s-a comunicat ca au doar o singura punga si trebuie sa o tina pt urgente!!! acestea sint rezervele de singe pe care le are Clujul in acest moment) Va multumesc tuturor.
Nicole

Re:donatori singe

Mesajde Nicole » Joi Mar 23, 2006 11:13 am

Vestea cea buna este ca fetita si-a revenit, nici nu mai este la incubator si o asteptam cu drag acasa! Vreau sa va propun un subiect de meditatie: in situatia data majoritatea cunoscutilor mei s-au aratat extrem de miscati de povestea fetitei dar aproape toti aveau treburi personale importante (ceea ce este adevarat). Vreau doar sa ne gindim impreuna ca daca am fi noi, Doamne fereste, intr-o situatie critica am spera ca cei din jurul nostru, cunoscuti sau nu, sa ne ajute. Dar oare noi sintem dispusi sa facem un efort, un pas, un gest ceva (care pentru noi sa nu fie ceva la indemina, sa presupuna un deranj) care sa fie intr-adevar de folos celui aflat la necaz, inafara de cuvinte de incurajare si o atitudine pioasa? Merita sa stam putin sa ne gindim si din aceasta perspectiva, fara sa ne gasim repede \"scuze si motive\" ca oricum nu ne aude nimeni gindurile...
Nicole

Mesajde dem » Joi Mar 23, 2006 2:08 pm

Ma bucur ca situatia acelui copilas s-a imbunatatit.
Cat despre subiectul propus spre meditatie, ai mare si amara dreptate. Si eu am ezitat, sa ma duc... sa nu ma duc... si nu m-am dus.
In aceste situatii solidaritatea nu lipseste cu desavarsire, dar functioneaza in cercuri de cunostinte, nu neaparat de prieteni, dar sa fie cunoscuti (cunosc doua cazuri ale unor persoane cu ocupatii care ii puneau in legatura cu multi oameni (profesor universitar, muzeograf) si care, cu cancer in faza terminala fiind si avand nevoie de transfuzii sustinute, au beneficiat de mobilizarea a numerosi donatori voluntari).
Neavand pregatire de psiholog, nu pot sa fac decat speculatii in privinta motivelor pentru care noi, romanii, nu suntem capabili sa ne solidarizam cu suferinta semenilor nostri necunoscuti. Sau daca o facem, asta se intampla mai ales atunci cand participarea noastra fizica este minima (ma refer aici la colectele de bani si obiecte).
Imi amintesc de unele tregedii individuale petrecute in Europa (cazul din Belgia al fetitelor ucise de un pedofil sau, mai recent, tanarul evreu torturat si asasinat in Franta, de exemplu) care au scos in strada multimi impresionante de oameni, fara nici o legatura cu victimele sau cu rudele lor, dar oameni care se simteau suficienti de lezati in convingerile lor de acele barbarii pentru a protesta public.
Cred ca asta e ceea ce se numeste spiritul civic, sau poate sentimentul real al apartenentei la o comunitate.
dem

Mesajde ionela77 » Dum Mar 26, 2006 3:33 pm

Probabil am devenit imuni la nenorocirile altora. La cite vedem in fiecare zi la la televizor, una in plus sau in minus este tot acolo. Atita timp cit nu sunt rude sau cunostinte de-ale noastre, luam la cunostinta si atit: \" Ai vazut la stirile de la ora 5 ce i s-a intamplat lui aia? Doamne fereste\" Si viata merge mai departe!

Imi cer scuze ca sunt asa cinica, dar cred ca asta este realitatea.
Ma bucur ca s-a facut bine micuta. Am stat in maternitate doar o saptamina cu bebe, dar erau mamici care de 1 luna erau acolo si se bucurau cind copii lor luau in greutate citeva grame.
ionela77

Poveste cu talc

Mesajde visualVenus » Lun Mar 27, 2006 1:51 pm

Povestea soricelului

Privind prin gaura din perete, un soricel vazu pe fermier si pe sotia sa desfacand un pachet. \"Oare ce se afla acolo?\" se intreba soricelul. A fost ingrozit sa vada ca in pachet era o capcana pentru soareci. Intorcandu-se la ferma, soricelul dadu de veste tuturor despre ceea ce vazuse. \"Este o capcana pentru soricei in casa! Este o capcana pentru soricei in casa!\"

Gaina a cloncanit, si-a ridicat capul si a spus: \"Domnule soarece, iti pot spune doar atat. Inteleg ca este o problema grava pentru dumneata, dar nu are nici o consecinta asupra mea. Nu pot fi deranjata de aceasta informatie\".

Apoi soricelul se duse la porc si ii spuse: \"Este o capcana pentru soricei in casa!\" Porcul a fost impresionat, dar a raspuns: \"Regret domnule soarece, nu pot face nimic, poate doar sa ma rog pentru tine. Poti sa fii sigur ca esti in rugaciunile mele viitoare\".

Soricelul s-a dus apoi la vaca si i-a si ei: \"Este o capcana pentru soricei in casa!\" Vaca i-a raspuns: \"Wow, domnule soricel, imi pare rau pentru tine, dar in ceea ce ma priveste pe mine aceasta capcana nu ma poate rani in nici un fel.\"

In cele din urma, soricelul s-a intors in casa foarte deznadajduit si s-a decis sa infrunte de unul singur capcana. In acea noapte s-a auzit un sunet care vestea ca ceva fusese prins in capcana. Sotia fermierului se grabi sa vada despre ce este vorba, dar din cauza intunericului nu a vazut ca in capcana era coada unui sarpe mare si veninos. Asa ca acesta o muscase. Fermierul se grabi cu sotia sa la spital, apoi o aduse acasa cu febra mare.

Toata lumea stie ca un bun remediu impotriva febrei este supa de pui, asa ca fermierul se duse si sacrifica gaina. Cu toate acestea, starea sotiei sale se inrautatea. Prietenii si vecinii venisera sa stea cu ea, iar ca sa ii poata hrani fermierul taie si porcul.

Sotia fermierului nu se insanatosi si in cele din urma a murit. La inmormantare au venit atat de multe persoane incat fermierul a sacrificat si vaca pentru a-i hrani pe toti. Soricelul privea acum prin gaura din perete cu multa tristete...

Morala: Toti suntem intr-o calatorie numita viata. Atunci cand auzi ca cineva are o problema si crezi ca nu te priveste, adu-ti aminte ca daca unul dintre noi este amenintat, noi toti suntem in pericol.
[img:]http://www.parinticlujeni.ro/components/com_simpleboard/uploaded/images/mouseInCheese.jpg[/img:]
visualVenus

Re:Poveste cu talc

Mesajde Nicole » Mie Mar 29, 2006 2:11 pm

e perfecta fabula asta!
Nicole

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.