Masa de noapte!

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Masa de noapte!

Mesajde Arin » Vin Mar 10, 2006 2:26 pm

Va intreb cate ceva pe tema asta pt. ca doar [u:]parintii[/u:] care trec prin asta te pot ajuta (cartile sunt scrise parca de indivizi care nu au avut copii veci). La noi ala \"mic si terorist\" a inceput de ceva vreme sa \"comande\" si masa de noapte (ora 2, 3), de unde pana acum nu dorea asa ceva. Initial am zis noi ca evitam sa-l \"servim\" ca poate vom evita sa-si faca un obicei din asta (curios este ca nu i-a trebuit cat a fost mult mai mic). Numai ca \"socoteala\" din dormitorul nostru nu se prea potriveste cu ... capacitatea plamanilor lui:P , asa ca dupa primele 20 de minute ne-am conformat. Asta si pentru ca, printre altele, ne gandeam ca treaz fiind, vazand ca nu vine nimeni la el si in camera e intuneric, sa nu riscam sa creem impresia ca \"l-am uitat\" si sa nu mai vrea apoi sa doarma (ceea ce unii au patit deja si nu mai reusesc sa-l convinga sa doarma singurel). Asa ca \"profitand \" de temerile noastre, mai nou, mancam noaptea (unii).
Ideea este ca stim de asemenea parinti care nu au mai reusit apoi sa scoata masa de noapte,copiii lor au 1,5 ani, 2 ani sau chiar ... mai mult si mami inca se trezeste pentru a le da de mancare noaptea. Ceea ce nu ne prea surade, in perspectiva. Am citit de asemenea cum ca incepand de la varsta de nou -nascut, pe masura ce creste copilul, masa de noapte se scoate treptat, in nici un caz ... viceversa.
Deci, daca aveti experienta in domeniu si stiti mai multe ca noi, va rugam frumos dati-ne sfaturi. Multumim.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Masa de noapte!

Mesajde dora » Vin Mar 10, 2006 2:35 pm

Al meu mananca noaptea de la nastere , pana la 1 an manca de 2 ori ( la 2 si 6 ) . Pana acum nu cred ca a avut 10 nopti in care se nu se trezeasca deloc . Noaptea ii pun in patutz o sticla cu ceai , uneori se limiteaza la ceai , dar de cele mai multe ori se trezeste de mai multe ori .
Am incercat tot ce s-a putut , mai putin un lucru: sa-l lasam sa planga mai mult de 5 minute . Sotul meu nu este de acord cu lasatul copilului sa urle pana ii ies plamanii . Asta e .........
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde dora » Vin Mar 10, 2006 2:39 pm

Daca al vostru nu a avut acest obicei pana acum , eu as zice sa incercati sa treceti peste asta cu alte trucuri , poate este doar o perioada de cateva zile ( dintisorii poate ) si ar fii pacat sa se obisnuiasca .
Voi stiti ce e mai bine pt puiul vostru .
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde mgm » Vin Mar 10, 2006 4:31 pm

Cel mic al nostru are 11 luni si de cateva saptamani a renuntat la masa nocturna.Inainte nu se putea fara lapte,cand era mai mic de 2 ori pe noapte si apoi o data pe noapte.Cert e ca plangea pana ne trezeam si pana nu avea stomacelul plin,nu se culca.Eu nu mi-as face asa multe probleme in locul vostru,da-i daca-i e foame,ca dupa ce mai creste va fi mai important somnul.Cred ca e legat si de faptul ca pe masura ce creste,si stomacelul lui creste...Plus ca e important sa manance seara bine,eu ii dau pe la 9 sa pape si pe la 11-12 un laptic si asa am liniste pana dimineata.Dar fiecare copil e unic,deci poate nu se potriveste ce ti-am zis,cu ce \"vrea\" el sa faca noaptea:)
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde Nicole » Vin Mar 10, 2006 9:52 pm

Al nostru pina pe la 4 luni papa (il alaptam) din 3 in 3 ore zi sau noapte ca era un fomist si jumatate. Pe urma se trezea intotdeauna intre 3 si 4 sa mai bea lapte, asta si dupa ce am trecut pe lapte cedra. Am incercat si varianta cu apa sau ceai da nu tine... Singur a renuntat la masa de noapte undeva pe la 1 an si vreo 4 luni. Daca totul era in regula se culca singur la loc imediat dupa ce termina lapticul, daca mai avea si probleme cu dintii incepeam eu sa maninc ca nu se culca decit dupa vreo 2 ore dementiale.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde tzush » Sâm Mar 11, 2006 10:14 am

david al meu, la 5 luni, se trezeste ca de la inceput, de vreo 4 ori pe noapte, din 2 in 2 ore, sa pape tzitzi. chiar si acum cand am inceput diversificarea.da\' se trezeste insensul ca se foieste si geme un picutz. io stiu ca-i vremea de papa, papa si apoi il pun la loc. fara nici o pb adoarme inapoi. cam asta la noi ...
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde dem » Dum Mar 12, 2006 3:45 pm

Cazul nostru cred ca e cel mai atipic dintre toate: la aproape trei ani, eu fac tot posibilul sa-i dau copilului meu un biberon cu lapte si in timpul noptii (uneori il cere singura, alteori atata se foieste in somn incat ii aduc laptele fara sa mai astept sa-l ceara). De ce fac un lucru care ar fi dezaprobat vehement, in cor, de toti puericultorii \"ca la carte\" ? Fiindca fetita mea nu mananca deloc lactate, a gustat mai demult din cascaval si l-a scuipat scarbita, a mai avut bunavointa sa incerce iaurt, dar tot nu i-a placut (pe cuvant daca inteleg de ce !). Laptele e singura ei sursa de calciu, si baut din biberon, nu din cana (orice altceva bea din cana, dar nu laptele). Nu indraznesc sa-i scot biberonul sau s-o las fara laptele de noapte, fiindca nu ar mai bea lapte deloc, si nu am curaj s-o las fara lactate deloc la varsta asta, chiar daca unii sustin ca \"organismul copilului stie ce-i trebuie, si de aia mananca asa-si-pe-dincolo\".
Arin, daca copilul vostru cere de mancare noaptea, aproape sigur ca realmente ii este foame, nu face mofturi. Singurele situatii in care fiica mea nu are nevoie de biberonul nocturn sunt acelea in care, dintr-un motiv sau altul, mananca bine la ore tarzii (cina ei este maximum la orele 20, dar se mai intampla sa vada ceva si sa pofteasca, mananca bine pe la 21.30, si in noaptea respectiva nici nu cere lapte, nici nu se foieste exagerat de mult).
La copilul vostru ar putea fi doar o faza. E drept ca nu-i o fericire sa te tot trezesti noaptea.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde anca27 » Dum Mar 12, 2006 9:46 pm

Arin, am patit si noi asa ceva. La ultima masa i-am adaugat in biberonul de lapte 2 sau 3 masuri de orez instant de la Nestle. Si a functionat - in sensul ca nu s-a mai trezit de foame decat dimineata. Am gasit si intr-o carticica de la Nestle acest lucru:\"Nestle Orez poate fi adaugat seara, in ultima masa de lapte a bebelusului, pentru a o face mai satioasa si pentru ca sugarul sa doarma mai mult si confortabil\". Nu vreau sa fac aici reclama produsului respectiv dar pur si simplu pe noi ne-a ajutat. Acum voi faceti cum vreti si cum credeti ca e mai bine pentru copilul vostru.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde Arin » Dum Mar 12, 2006 11:05 pm

Pai, din pacate, fara sa fi citit nicaieri, noi am introdus acum vreo luna jumate dtrei masuri de cereale (faina de orez) in lapte, apoi cand n-a mai mers am inceput cu cereale cu lapte date cu lingurita seara si apoi laptele (in speranta ca va fi satul) iar acum, mananca un castronel de lapte cu faina de orez, apoi cat a mai ramas dupa prepararea castronelului din 210 ml de lapte , insa .... ne trezim noaptea si strigam ceva de genul \"Hei, baiete! Inca un lapte!\":P
Aseara s-a trezit la 00 (noi luam masa de seara pe la 9, 9 si un sfert). A papat laptele , si pana la 6 dimineata a fost OK, insa de obicei vrem laptele pe la 2 noaptea.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Masa de noapte!

Mesajde tzush » Lun Mar 13, 2006 9:29 am

spune multam ca ai stat linistit macar pana acum. poate e doar o perioada si trece. tin minte ca la un mom dat, cam o luna, david papa tzitzi din ora in ora. am crezut ca o iau razna. imi venea sa plang de cate ori se trezea :( dar a trecut. nu te plange ca nu e mare scofala. gandeste pozitiv: se putea si mai rau :)
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde Arin » Lun Mar 13, 2006 11:49 pm

Asta cam asa-i, insa cand dintr-o data il apuca \"apetitul de noapte\", atunci cand altii raresc mesele, iti pui niste intrebari. Oricum am inceput sa facem combinatii si aseara, -am dat doar jumate din portia de cereale, ca sa bea si suficient lapte si ... minune: a dormit de la 22 pana la 5,30. Sper sa nu fie doar o noapte si sa revenim la programul de \"copii cuminti\". In schimb de vreo doua trei zile ne mai framanta ceva: are scaunele cam moi. Nu stim de ce, ne-am gandit ca poate de la iaurt, care este aliment mai nou pt. noi. Ai vostri cum au reactionat la iaurt? Ati observat asa ceva?
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Masa de noapte!

Mesajde Nicole » Mar Mar 14, 2006 12:34 am

Eu lui Mircea nu i-am dar iaurt simplu ca nu i-a placut, deci era cu fructe dar nu a avut nici o reactie si a fost printre primele alimente introduse, in schimb nu tolera bine cerealele, trebuia sa ii dau mai rar (asta am verificat-o impreuna cu o doctorita padiatra) si cum ii scoteam cerealele cum revenea scaunul la normal. Si este sensibil si la aparitia dintilor, intotdeauna are scaune mai moi si mai dese. Asta chiar si acum ca e mare:) si ne ies al doilea rind de maselute.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde tzush » Mar Mar 14, 2006 8:54 am

nicole, de la cat timp i-ai dat iaurt? io ma gandesc sa-i dau lui david, ca are cam solide scaunele. crezi ca merge? cu sucu\' nu prea ne impacam ... (i-l dau cu cereale) :)
tzush
 
Mesaje: 318
Membru din: Dum Feb 12, 2006 11:16 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde mgm » Mar Mar 14, 2006 10:02 am

Cred ca si la iaurt si la suc depinde de copil,cum are digestia,nu poti generaliza.Copiiilor mei le prinde bine sa manance fructe si suc de porto si iaurt,pt. ca altfel au tendinta sa fie un pic constipati.Asa ca incerc in fiecare zi sa le dau de toate si asa ma asigur ca pastrez echilibrul si pt. digestie si pt. tot ce au nevoie ca sa nu aiba carente.Apropo,stiati ca jumate din copiii prescolari au lipsuri in alimentatie,majoritatea fiind anemici?Am constatat si eu asta,cu cel mare-cand avea un an,a fost bolnav si mergind cu el in spital i s-au facut analize si i-a iesit lipsa de fier,desi eu mereu ii dadeam carne si oua.Asa ca de atunci am incercat ca periodic sa le dau vitamine.Acuma si cu vitaminele sunt opinii prosi contra-in sens ca unii zic ca nu e bine sa le dai sa nu se ingrase cand mai cresc.Dar eu zic ca daca sunt date cu masura,fara exagerari,mai ales iarna,cand nu sunt atatea legume si fructe,fac bine copiiilor,pt. ca fiind in crestere au nevoie de tot ce-i bun.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Masa de noapte!

Mesajde Nicole » Mar Mar 14, 2006 5:21 pm

pe la 6 luni i-am dat iaurtul
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Următorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 18 vizitatori

cron