Help ! Febra mare

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Help ! Febra mare

Mesajde Arin » Sâm Ian 14, 2006 7:37 pm

Avem febra de 39 grade fara alte simptome. Credem ca ne ies dintisorii. I-am dat Nurofen si paracetamol sirop alternativ, ii scade fefbra la o jumatate de ora dar dupa o ora urca din nou. L-am impachetat la caput cu o basma umeda, i-am pus si prosop ud pe torace. Vi s-a mai intamplat la careva sa aveti febra asa mare in corelatie cu eruptia dintilor ?<br><br>Post editat de: Arin, la: 2006/01/14 13:43
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Help ! Febra mare

Mesajde admin » Sâm Ian 14, 2006 10:58 pm

Si al meu a facut febra in conditii similare, dar nu chiar 39. Nu poti sa-l suni pe medicul copilului sa-i faca o vizita maine? Daca nu are cine, iti pot recomanda eu unul, dandu-mi dimineata un raspuns pe contact@parinticlujeni.ro.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Help ! Febra mare

Mesajde dora » Dum Ian 15, 2006 4:55 pm

Eu mai degraba zic ca febra este cauza unui rosu in gat . E drept ca si la cresterea dintisorilor poate face febra , dar nu atat de mare .
Oricum sper ca deja problema sa fie deja rezolvata.
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Help ! Febra mare

Mesajde Arin » Dum Ian 15, 2006 6:00 pm

Intradevar nu mai are febra asa mare dar i-a aparut o eruptie pe trunchi.
I-am dat si nurofen si paracetamol dar ii ceda pt scurt timp si de ieri dupa masa i-am dat un medicament homeopat - Chamomila CH 7 si azi nu a mai facut febra. Nu stiu ce e cu eruptia asta dar maine sper sa gasesc un pediatru. In week-end toti pe care i-am sunat erau indisponibili.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Help ! Febra mare

Mesajde ionela77 » Lun Ian 16, 2006 1:30 pm

Si baiatul meu a avut aceleasi simptome - febra si eruptie pe corp - iar medicul, dr. Muresan, a spus ca poate fi o alergie. Am identificat alimentele care probabil au cauzat alergia ca fiind mezelurile, l-am dat pe corp cu o alifie prescrisa de dl Muresan si am evitat sa ii mai dam mezeluri. Problema a disparut si nu a mai aparut niciodata. Periculoase mi s-au parut a fi salamurile de tot soiul si crenwurstii. Oricum, ar fi bine sa faci o vizita la medic, macar sa ai alifia la dispozitie pentru eventuale reveniri ale alergiei.
ionela77
 
Mesaje: 25
Membru din: Vin Dec 16, 2005 2:26 pm

Re:Help ! Febra mare

Mesajde admin » Lun Ian 16, 2006 1:55 pm

Am lucrat 3 ani in industria carnii si va dau un sfat: [b:]sub nici o forma[/b:] nu dati copiilor nici un fel de mezeluri. De fapt, nici adultii n-ar trebui sa le consume... Alternativa: daca tot vreti sa le dati carne, cumparati carne dintr-o sursa sigura si preparati-o acasa, fiarta sau la gratar. Nici macar sunca presata sau muchiul file nu sunt ceea ce par...
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Help ! Febra mare

Mesajde Arin » Mar Ian 17, 2006 2:09 pm

Am fost ieri pe la pedi 3 , de acolo m-a trimis la infectioase ca pana la urma sa-mi spuna ca ar putea fi rubeola , insa e cam nespecifica eruptia. Oricum febra a trecut si eruptia chiar daca s-a extins e mai estompata. Dar vreau sa-mi schimb medicul de familie ( ieri am sunat de 2 ori si nu a venit sa-l vada pe copil). Stiti ceva medic bun ? Noi locuim in Grigorescu.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Help ! Febra mare

Mesajde dora » Mie Ian 18, 2006 2:12 pm

[b:]Arin ,[/b:] care este medicul vostru de familie . Sunteti la pol Grigorescu?
Si noi stam in Grigorescu. Pe piticul meu l-am inscris la dr. Muresan Sandra , mie mi-i se pare f de treaba , si asistenta la fel . D-na dr este inca in maternitate , dar s-a intors la cabinet , are un program mai spercial . Mai este inca o dr. care este tot timpul acolo .
Din cate se spunea la tv , era vorba ca vor vaccina toti bebeii sub 1 an . Nu stiu sigur ce s-a intamplat .
Daca aveti nevoie de mai multe informatii , va ajut cu placere.
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Help ! Febra mare

Mesajde Arin » Joi Ian 19, 2006 11:44 am

Multumim Dora. Vom lua in considerare aceasta varianta. Ideea este ca avem nevoie de medic de familie pt. chestiunile urgente, vaccinari, trimiteri,etc. pt. ca in rest.... prefer sa platesc si sa ma duc la un cabinet privat. Sau daca nu, clinica e o alta varianta. Deocamdata suntem bine si speram sa ramana asa.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Help ! Febra mare

Mesajde dora » Joi Ian 19, 2006 1:50 pm

Am avut si noi odata de o trimitere de urgenta la neurologie , pt ca micutul meu a cazut in cap . Ne-am dus la cabinet , ne-a luat in regim de urgenta , ne-a facut repede trimitere. Noi colaboram foarte bine cu ea .Cand am avut nevoie , ne-a fost de ajutor , iar despre vaccinuri , toate ne-au fost facute la timp , asistenta ma suna tot timpul acasa cand urmeaza sa mergem la consultatii .
Mie mi-i se pare mai mult decat ok.
Dar voi stiti ce e mai bine pt puiul vostru.
Grigorescu
dora
 
Mesaje: 205
Membru din: Joi Ian 05, 2006 12:06 pm

Re:Help ! Febra mare

Mesajde admin » Vin Ian 20, 2006 11:59 am

Ai pe site lista actualizata a medicilor de familie pe cartiere - poate te ajuta si asta.
admin
 
Mesaje: 261
Membru din: Lun Sep 28, 2009 7:25 pm

Re:Help ! Febra mare

Mesajde Arin » Vin Ian 20, 2006 12:26 pm

Multumim mult Dora. Multumim Admin.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am


Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron