prea putine crese

Va rugam postati comentariile si opiniile dvs in noile categorii create. Asteptam orice propunere de categorie noua pe adresa contact@parinticlujeni.ro. Va multumim!

Re:prea putine crese

Mesajde lianadari » Dum Apr 09, 2006 8:28 pm

Nicole cati ani are Mircea ? ( si mie mi s-a recomandat la Annabella sa-l las direct la programul lung, dar nu e totusi mai bine oriunde ar merge sa se obisnuiasca treptat si macar o saptamana sa mearga la programul scurt? )

Liana
lianadari
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 06, 2006 10:56 pm

Re:prea putine crese

Mesajde mgm » Lun Apr 10, 2006 12:25 pm

Sa ne spuneti si noua ce parere aveti despre Annabella,ca ma gandesc sa-l duc si eu pe cel mic,cand va fi cazul.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:prea putine crese

Mesajde MARE » Joi Apr 13, 2006 8:30 am

Nu stiu daca o sa va fie de ajutor mesajul meu ,dar din experienta mea pot sa va indrum spre o crese.
In urma cu aproape 5 ani am fost si eu in aceasta situatie dar pana la urma am gasit o crese pe strada Meziad, cresa nr. 9 ,este cu prgram prelungit,eu de asa ceva aveam nevoie pentruca eram studenta la zi si avea si dupamasa cursuri.
am fost foarte multumita ,iar acum sa renovat si arata foarte bine.
acum am o fetita de opt luni si jumatate si tot acolo vreau sa o duc cand o sa merg la servici ,ca nu am de gand sa stau 2 ani acasa,si pe baiat l_am dus de la un an si doua luni si la ajutat foarte mult colectivitatea.
sper sa va fie de folos.
MARE
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 04, 2006 9:35 pm

Re:prea putine crese

Mesajde Nicole » Sâm Apr 22, 2006 10:48 pm

Imi cer scuze pt intirziere dar calculatorul meu a cedat nervos si mi s-a spus ca pot sa arunc hardul....deci intru pe net de pe unde reusesc. Mircea are indata 2 ani si l-au primit la Annabella de la 1 an si 10 luni. si eu am vrut sa-l las treptat la programul lung dar mi s-a explicat ca pe urma ii va fi mai greu sa inteleaga de ce mami nnu vine sa-l ia mai repede si sperietura e mai mare. Ce sa zic? eu sint f multumita. La grupa mica sint vreo 18 acuma dar vrea sa desparta grupa in 2 sa fie cite 10. Mircea s-a adaptat foarte bine, doarme cite 2 ore, de mincat maninca mult mai bine si mai mult decit acasa. Intr-adevar gustarea de la 10 e de acasa dar ce maninca el, citiva biscuiti, o banana, din astea. In fiecare luni primesc o cana de lapte cu cacao si in rest ceai si apa plata. Altfel, educatoarele sint foarte dragute a inceput sa vorbeasca mai multe decind merge la gradi, acolo invata cine face regulile, e mai cumintel... Partea proasta e ca nu prea au curte, dar am inteles ca ii mai scoate prin parc, au si program de teatru de papusi, de muzee, depinde de virsta. se cer analize medicale, au si o asistenta. Acuma chiar a fost o perioada de epidemie de viroza respiratorie si au fost zile cind nu erau mai multi de 4 intr-o grupa, si noi am fost bolnaviori, cam tot o saptamina la gradi si una acasa, dar asta depinde de la copil la copil.
Sincer eu o recomand, mai ales ca si nepotii mei au fost tot acolo (adica cel mic e in grupa cu Mircea, cel mare e acum in clasa a 4-a dar a iubit gradinta si educatoarele atit de mult incit a continuat sa mearga saptaminal la ceva ore de engleza acolo). Au cursuri pt cei mici de stat la olita iar pt cei mai mari de igiena (spalat pe dinti).
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:prea putine crese

Mesajde lianadari » Mar Mai 02, 2006 11:06 pm

Multumesc Nicole
lianadari
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 06, 2006 10:56 pm

Re:prea putine crese

Mesajde mgm » Mie Mai 03, 2006 7:18 am

Si eu multumesc.Cred ca o sa-l duc pe cel mic.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:prea putine crese

Mesajde lianadari » Mie Mai 03, 2006 9:02 am

Nicole cu cine il vei lasa pe Mircea in timpul vacantelor de la Anabella ? Cu bunicii ? Daca nu ar fi 3 luni de vacante l-as duce si eu pe Dari la Anabella.
lianadari
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 06, 2006 10:56 pm

Re:prea putine crese

Mesajde lianadari » Mie Mai 03, 2006 2:47 pm

Stiti ceva despre cresa si gradinita nr. 56 de pe str. Detunata ( e in Gheorgheni langa Mercur ).
lianadari
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 06, 2006 10:56 pm

Re:prea putine crese

Mesajde Nicole » Mie Mai 03, 2006 9:11 pm

Pai la Annabella e inchis numai o luna (in august) si a mai fost acum de Pasti 2 sapt. Din fericire sotul va avea 2 sapt de concediu in august si celelalte 2 sapt sper sa-l pot lasa cu maica-mea daca nu, voi vedea atunci, in cel mai rau caz imi iau concediu fara salar.
Nicole
 
Mesaje: 86
Membru din: Sâm Feb 18, 2006 12:58 pm

Re:prea putine crese

Mesajde lianadari » Joi Mai 04, 2006 8:14 am

Mai e inchis din 1.09-12.09, 31.10-06.11, 24.12-08.01
lianadari
 
Mesaje: 15
Membru din: Joi Apr 06, 2006 10:56 pm

Re:prea putine crese

Mesajde adria » Lun Mai 08, 2006 6:11 pm

am fost azi la o cresa care spre rusinea mea uite nu stiu pe ce strada este. pentru mamicile care stau in Manastur si mai ales in zona strazii Parang pot sa va spun ca e in spatele strazii Parang cum se coboara spre complexul Minerva. E si cresa si gradinita. Am fost acolo si am vorbit in prealabil cu o doamnna medic care am inteles xca se ocupa cu inscrieriule si mi-a facut o impresie foarte buna. stiti ceva de cresa asta? cica ar fi 40.000 lei masa pe zi, ingrijirea nu stiu cat costa. mi-ar place mult pt. ca e aproape de mine si pot merge si pe jos nu depindem de masina daca cumva nu putem sa \"impartim\" ;) masina cu tati. apoi am auzit de cresa de pe strada Meziad si mi-am planificat maine sa merg si pana acolo. stiti cum e?

[color=#FF0000:]mare[/color:] cred ca tu vorbeai de cresa de pe meziad dar aceea e numarul 8 nu 9, oare despre aceea e vorba?

va multumesc...anticipat :kiss:
adria
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Mar 16, 2006 10:45 pm

Re:prea putine crese

Mesajde amo2004 » Mar Mai 09, 2006 10:58 am

Adria, daca mergi pe la Cresa de pe Meziad, te rog intreaba daca inscriu copii lunile acestea sau trebuie asteptat pana in septembrie.

Multumesc,
Monica<br><br>Post editat de: amo2004, la: 2006/05/09 11:59
amo2004
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 20, 2006 12:50 pm

Re:prea putine crese

Mesajde adria » Mar Mai 09, 2006 11:05 am

[b:]amo2004 a scris:[/b:]
[quote:]Adria, daca mergi pe la Cresa de pe Meziad, te rog intreaba daca inscriu copii lunile acestea sau trebuie asteptat pana in septembrie.

Multumesc,
Monica<br><br>Post editat de: amo2004, la: 2006/05/09 11:59[/quote:]


am fost ieri tarziu dupa ora 18.00 si nu mai era nimeni din conducere. insa mi-a zis o ingrijitoare ca daca vreau sa-i inscriu, locuri mai sunt doar din toamna si trebuie mers acum. eu am fost la cealalta gradinita din spatele strazii parang si ne-a trecut pe o lista, insa perfectarea se va face doar din toamna. practic am retinut locurile. asa inncerc sa fac si la cea de pe Meziad, insa azi am fost pe la ora 10.00 acolo si era inchisa usa, se auzeau plansete si scandal inauntru probabil le dadea papa sau ii punea la somnic. o sa mai incerc maine sa merg pe la ora 8.00 dimineata. tu stii ceva despre cresele astea doua din manastur? care ar fi mai indicata oare?
adria
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Mar 16, 2006 10:45 pm

Re:prea putine crese

Mesajde amo2004 » Mar Mai 09, 2006 2:02 pm

[b:]adria a scris:[/b:]
[quote:]
am fost ieri tarziu dupa ora 18.00 si nu mai era nimeni din conducere. insa mi-a zis o ingrijitoare ca daca vreau sa-i inscriu, locuri mai sunt doar din toamna si trebuie mers acum. eu am fost la cealalta gradinita din spatele strazii parang si ne-a trecut pe o lista, insa perfectarea se va face doar din toamna. practic am retinut locurile. asa inncerc sa fac si la cea de pe Meziad, insa azi am fost pe la ora 10.00 acolo si era inchisa usa, se auzeau plansete si scandal inauntru probabil le dadea papa sau ii punea la somnic. o sa mai incerc maine sa merg pe la ora 8.00 dimineata. tu stii ceva despre cresele astea doua din manastur? care ar fi mai indicata oare?[/quote:]

Mie mi-a recomandat-o o mamica pe cea de pe Meziad, spunand ca e multumita de cum evolueaza copilul. Despre cea de pe Parang nu stiu nici eu prea multe, decat ca acolo a mers copilul nasilor nostri, dar cu 8 ani in urma, insa am citit de bine despre ea aici pe forum. Parerea mea e ca daca tu ajungi acasa inainte de orele 17 si nu esti nevoita sa optezi pt. o cresa cu program prelungit, atunci ar fi bine sa mergi la cea de pe Parang, care ti-e si mai aproape. Eu una caut cresa cu program prelungit si din acestea sunt chiar foarte putine. Si as vrea daca se poate sa fie si in drum spre servici, sau sa nu ne abatem foarte tare de la ruta zilnica, iar asta e si mai greu. Noi stam in Zorilor si lucram eu in Parcul Tehnologic(pe Taietura Turcului), iar sotul pe Pata.

La ora 8:00 e bine daca mergi, nu stiu insa daca gasesti pe cineva din conducere (poate n-ar fi rau sa suni inainte?). Eu am fost pe la 8:30 la cea de pe Pavlov si i-am prins pe piticuti la micul dejun (painica cu pateu) si erau atat de scumpi cum stateau ei la masuta cu soldateii in farfurie :) Nici acolo insa nu mai sunt locuri, primesc doar din septembrie, iar acum fac doar listele de inscrieri. Conditiile de acolo mi s-au parut ok, era ordine, sala de joaca separata de cea de nani, la fel sala de masa (asta insa era tare micuta si copii bagati unii in altii). Problema e ca la 16:45 cel tarziu trebuie luat copilul, ca la 17 cresa se inchide.

De gradinita Kinderland nu stie nimeni nimic? Au o grupa mica-pitica, special pt. cei de pana in 2 ani. Si au si program prelungit, pana la ora 20. Tariful insa e pe masura (peste 4,5 mil la program prelungit). Momentan sunt doar 8 copilasi in grupa, din 11 max. Eu vreau sa ma duc sa vad conditiile, sa o cunosc pe educatoare s.a.m.d. Al nostru face 1 an si 4 luni saptamana aceasta si vrem sa-l ducem cat mai curand, nu putem astepta pana in toamna.<br><br>Post editat de: amo2004, la: 2006/05/09 15:07
amo2004
 
Mesaje: 9
Membru din: Lun Feb 20, 2006 12:50 pm

Re:prea putine crese

Mesajde adria » Mar Mai 09, 2006 6:01 pm

[color=#800080:][b:][size=12:]amo[/size:][/b:][/color:] dar si cresa de pe Parang are program de la 06.30 la 16.30, nu ti-e suficient?
eu in mod normal lucrez de la 9 la 17 dar o sa-mi cam fac programul sa-mi convina mie atunci cand ma intorc la servixciu.
e la fel de aproape de mine si cea de pe Parang si cea de pe Meziad, suntem cam la jumatea distantei dintre ele. Ce nu am inteles eu azi e ca de ce era usa inchisa, chiar daca le dadeau de mancare sau erau orele de somn. La crese partixculare nu prewa m-as incumeta pentru ca la 2 copii....e putin mai greu, financiar vorbind si oricum nu cred ca ar fi atat de semnificative diferentele...sau poate nu stiu eu<br><br>Post editat de: adria, la: 2006/05/09 19:02
adria
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Mar 16, 2006 10:45 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Parinti Clujeni - vechile posturi!.

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron