copiii si animalele

copiii si animalele

Mesajde anca27 » Sâm Ian 06, 2007 10:32 pm

Stiu ca s-a mai discutat pe forumul vechi despre asta dar... reluam. Cei care aveti catei pe acasa dati-mi un sfat sau o sugestie. Ati patit sa va auziti animalul maraind la copil? :ohmy: Am patit-o eu si nu stiu ce sa fac. Bine, normal ca nu-l las pe copil singur doar cu cainele dar am fost de-a dreptul socata. Si nu era vorba de mancarea sau apa animalului, ci doar asa din pur senin (fara sa-l sacaie, sa-l traga de coada sau alte chestii neplacute).
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:copiii si animalele

Mesajde Arin » Sâm Ian 06, 2007 10:59 pm

Draga Ancakkk, daca ai citti vechiul topic, ai remarcat ca eu eram unul din cei mai mari \"sustinatori\" ai beneficiilor pe care animalutul le poate aduce unuii copil. Ei, din pacate ..... am patit-o! Pe la 8 luni, am remarcat primele \"luari de atitudine\" ale catelului (un Schnauzer urias de 10 ani), in sensul ca, atunci cand bebe a inceput sa umble in patru labe si sa \"patruleze\" prin casa, cainele devenea extrem de atent si incepea sa maraie. Ne-am spus ca , probabil, o sa-i ia un pic de vreme sa se obisnuiasca cu noua \"aratare\" care-i incalca teritoriul (care timp de 10 ani a fost doar al catelului). Pe la 10 luni insa, au aparut primele semne de \"posesivitate\" cand venea vorba de noi sau de .... jucarii! Si s-a intamplat sa fim \"pe faza\" (situatia fericita), cand \"s-a dat\" pentru prima data la manuta aluia mic si nu s-a intampla mare lucru, in afara de o sperietura zdravana. Moment in care hotararea a fost instntanee si fara echivoc: NU PUTEM RISCA! Poate ca a fost o intamplare, insa poate ca situatia se putea repeta. Asa incat, cu parere de rau nemasurata, i-am gasit un nou stapan, la curte, unde o duce excelent, iar noi suntem la fel, linistiti din ambele puncte de vedere (si al catelului ca are o viata buna, dar suntem linistiti si cand nu suntem acasa si cand , Doamne fereste, se pot intampla nenorociri). Asta e ceea ce pot sa-ti spun eu! Si ti-o spun din pozitia celui care a trecut printr-o experienta traumatizanta, intrucat dupa 10 ani, acel animal ti-a devenit aproape ca un \"copil\".
\"Copil\" care , insa, totusi, in astfel de conjuncturi, \"cade\" pe locul II in fata .... copilului tau!
A nu se intelege ca mi-am schimbat radical opinia vis-a-vis de animalele de companie. Nu, insa totul depinde de situatie. Probabil ca atunci cand animalul are dea \"vechime\" e mai greu. Tind sa cred ca e mult mai bine (am discutat mult si cu altii), cand animalul ajunge in casa, ulterior venirii pe lume a copilului. Desigur un alt aspect tine de temperamentul animalului (care tine si de rasa, desigur). Cam asta e.
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:copiii si animalele

Mesajde anca27 » Sâm Ian 06, 2007 11:05 pm

In primavara face si al meu 10 ani. Deci suntem cam in aceeasi situatie. Problema este ca eu nu am cui sa-l dau pentru ca ... musca. A fost crescut ca animal de paza si el asta face. Deci ce-mi mai ramane? Sa-l inchid ori de cate ori ies cu copilul afara. Problema este ca bebe il indrageste si ar sta toata ziua langa tarcul animalului ceea ce iar nu-i ok pentru ca asta vazandu-se inchis se agita si mai mult. Sincera sa fiu nici nu mi-am inchipuit ca nu o sa fie buni prieteni. Dar la urma urmei e vorba de teritoriu, de afectiunea si atentia familiei deci il inteleg si pe catel.
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:copiii si animalele

Mesajde muresan » Sâm Ian 06, 2007 11:09 pm

Ei Arine, la voi a fost cazul fericit, dar o vara a mea a ajuns cu fetita de 1 an si o luna in spital dupa ce terierul ei de Yorkshire (scuze dc am scris incorect, nu ma pricep la rase de caini), a devenit gelos si si-a simtit violat teritoriul si atentia stapanilor si a muscat-o pe biata fetita de fata:( Pana atunci parintii nu au vazut nici un fel de reactie negativa a cainelui fata de fetita. Si noua ne plac animalele, si am tot avut intentia sa ne luam un catel, dar parca mi-e frica dupa ce s-a intamplat, in plus acum nici nu mai am timp f mult pt un caine.
muresan
 
Mesaje: 731
Membru din: Vin Mai 05, 2006 1:44 pm

Re:copiii si animalele

Mesajde tzupi » Dum Ian 07, 2007 12:03 am

La noi cele doua fete se impaca tare bine, poate din cauza ca Lara e pekinez si atunci cum sunt amandoua micute....alearga prin casa una dupa cealalta, dar de cele mai multe ori se ignora reciproc, au invatat fiecare sa se joace cu jucariile lor asa canu avem probleme. De cele mai multe ori Mrara si-ar dori sa ii punem ei hamul catelusei ca sa o scoatem si seara tarziu la plimbare.

Nu stiu cum sunt alti caine, imi pare tare rau de Arin jr ca a ramas fara un prieten de joaca dar, ma bucur ca in curand se va mari familia:)

Pupici lui Arin jr de la Mara!
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:copiii si animalele

Mesajde CristinaG » Sâm Iul 14, 2007 3:39 pm

si noi avem un ciobanesc german, de 2,5 ani si un baietel de 9 luni. Deocamdata nu s-a manifestat agresiv catelul fata de copil, dar citind aici cazul fetitei muscate de caine, m-a cam pus pe ganduri. Nu am de gand sa-i las pe ei 2 singuri, ca nu se stie niciodata, dar ma gandesc oare ar putea catelul sa-l atace fiind si noi de fata?
CristinaG
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Iun 07, 2007 12:17 pm

Re:copiii si animalele

Mesajde CristinaG » Sâm Iul 14, 2007 3:39 pm

si noi avem un ciobanesc german, de 2,5 ani si un baietel de 9 luni. Deocamdata nu s-a manifestat agresiv catelul fata de copil, dar citind aici cazul fetitei muscate de caine, m-a cam pus pe ganduri. Nu am de gand sa-i las pe ei 2 singuri, ca nu se stie niciodata, dar ma gandesc oare ar putea catelul sa-l atace fiind si noi de fata?
CristinaG
 
Mesaje: 12
Membru din: Joi Iun 07, 2007 12:17 pm

Re:copiii si animalele

Mesajde Ioly » Mar Iul 17, 2007 9:11 pm

noi avem Pitt-Bull si Adi il trage de coada, urechi, se suie calare pe el prin curte etc, dar nu a fost niciodata vreo pb cu el.

Normal ca sta in curte pe lant, dar in rest l-am crescut ca pe un Pekinez si este foarte calm, numai sa nu intre tigani in curte....
Cu copii insa nu are nici un fel de pb. Este mai usor sa \"fraternizezi\" cu un caine cand acesta este in curte.. la apartament este altceva. Am auzit ca pisicile sunt mult mai periculoase cu copii mici, decat cainii.
Ioly
 
Mesaje: 552
Membru din: Mar Iul 11, 2006 2:13 pm

Re:copiii si animalele

Mesajde rodi78 » Mie Iul 18, 2007 12:04 am

Mie imi plac foarte mult animalele,dar cind este vorba de copilul meu....nu stiu ce i-as face.Vezi Ioly ca arata atitea cazuri la stiri in legatura cu pitt-bullii,mie una mi-ar fi frica.
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca


Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron