salarii bone in 2007

salarii bone in 2007

Mesajde sevansmn » Mie Dec 27, 2006 10:45 am

Stiu ca deja s-a tot dicutat despre salarizarea bonelor,dar nu pot totusi sa ma intreb daca intrarea in noul an nu aduce si o majorare a salariilor lor.Bona mea mi-a sugerat deja ca se va mari salariul minim pe economie in 2007 si probabil ca se asteapta si ea la mai multi bani in buzunar.Asa ca va intreb mamicilor cu bone cat aveti de gand sa platiti in 2007 pt. o bona : 8 ore pe zi, care gateste sau nu pt. copilas ,fara a face si alte activitati casnice ,gen menaj.Si inca ceva: daca bona nu e pensionata ii veti plati pe langa salariu si pensia lunara???Va intreb pt. ca bona mea ,care este super de altfel, are si aceasta pretentie.Eu o platesc deja cu 5,5 mil pe luna ,(din care 1 mil. isi plateste pensia ),pt. 8 ore pe zi de stat cu copilasul, fara sa-i gateasca sau sa faca menaj.Astept cu interes cat mai multe raspunsuri.Va doresc un an nou fericit ,cu cat mai multe impliniri si cu copilasi cat mai sanatosi,mancaciosi,\"cuminti\",frumosi si destepti.
sevansmn
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 23, 2006 2:20 pm

Re:salarii bone in 2007

Mesajde danasalo » Mie Dec 27, 2006 11:08 pm

Dumnezeule,

Mi se pare ca dat fiinf faptul ca se gasesc mai greu bone, tocmai pentru ca lucreaza la negru- s=o zicem pe aia dreapta- isi permit sa \"sara\" calul pe fondul NEVOII familiilor noastre.

Nu stiu ce sa iti zik, si-a pus, sau ma rog v-ati pus problema, ca poate dupa 2007, vor mai aparea \"concurente\"? Care vor fi disponibilizate sau care nu mai fac fata ritmului vietii si a lucrului intr-o societate comerciala?? Eu sunt absolut convinsa ca asa va fi.
Ce ar fi sa ii spui D-nei ca ai mai primit si alte oferte....chiar daca tii la ea si e super...Sa vezi ce fata o sa faca.

Dar cam stiu unde e problema, se supraliciteaza tot de catre noi BONELE. Haideti sa nu le mai facem pe plac ...si sa vezi ce treaba o sa faca.

Scuza-ma...dar sa ii dai 10 milioane pe luna unei bone - asa ii da o prietena pentru ca ii si gateste la BB si baga niste haine la spalat in masina- nu menaj , ca acolo vine alta tante- MI SE PARE FOARTE MULT.

Ea castiga in medie 15 milioane, si sotul cam tot pe acolo...deci sunt la limita cu toate cheltuielile, ca sa poata trai decent.
Om fi intrand noi in rand cu lumea...dar nici bataiede joc nu se poate:unsure:
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:salarii bone in 2007

Mesajde visualVenus » Vin Dec 29, 2006 12:16 am

Bine ai venit printre noi :-)

Poate ai citit ce am scris mai demult - noi avem o bona proaspat pensionata care lucreaza 7 ore pe zi de L pana V si care primeste 450 lei pe luna pentru asta. Lucreaza non-stop: e cu bebe (care de obicei nu doarme nici macar o ora din cele 7 cat sta ea la noi) si in timpul asta face de mancare si menaj. Cred ca e sub pretul pietei (desi parca Arin are o bona platita si mai putin, daca bine-mi amintesc). Deocamdata nu-mi permit sa-i dau mai mult. Eu m-am gandit de cand am angajat-o sa-i dau mai mult mai incolo daca merita in clipa cand voi castiga mai mult. Insa deocamdata clipa aceea n-a venit.

Ce vroiam sa-ti spun e ca daca tu primesti mai multi bani (in 2007, de ex.) atunci e normal sa-i dai si ei (daca-i merita). Daca nu castigi in plus... e o vorba... \"e voie sa vrei, dar asta nu garanteaza ca vei si capata\" :whistle:
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Re:salarii bone in 2007

Mesajde Arin » Vin Dec 29, 2006 11:16 am

[b:]sevansmn a scris:[/b:]
[quote:]Stiu ca deja s-a tot dicutat despre salarizarea bonelor,dar nu pot totusi sa ma intreb daca intrarea in noul an nu aduce si o majorare a salariilor lor.Bona mea mi-a sugerat deja ca se va mari salariul minim pe economie in 2007 si probabil ca se asteapta si ea la mai multi bani in buzunar.Asa ca va intreb mamicilor cu bone cat aveti de gand sa platiti in 2007 pt. o bona : 8 ore pe zi, care gateste sau nu pt. copilas ,fara a face si alte activitati casnice ,gen menaj.Si inca ceva: daca bona nu e pensionata ii veti plati pe langa salariu si pensia lunara???Va intreb pt. ca bona mea ,care este super de altfel, are si aceasta pretentie.Eu o platesc deja cu 5,5 mil pe luna ,(din care 1 mil. isi plateste pensia ),pt. 8 ore pe zi de stat cu copilasul, fara sa-i gateasca sau sa faca menaj.Astept cu interes cat mai multe raspunsuri.Va doresc un an nou fericit ,cu cat mai multe impliniri si cu copilasi cat mai sanatosi,mancaciosi,\"cuminti\",frumosi si destepti.[/quote:]

Poti sa-i spui bonei tale ca de la anul se va mari .... era sa zic ce!
Cel mult un 10-15% in doua transe incepand cu primavara!
Pana atunci .....
N-am inteles faza cu pensia. Ce pensie isi plateste?
Cat ne priveste pe noi, am crescut (din proprie initiativa) la 600 (ingrijire bebe, menaj, gatit). Asa ca , deocamdata nu ne mai gandim la o alta \"marire\". Iar la anul om vedea ce o fi. Oricum mai bine e clar ca n-o sa fie pentru nimeni, asa ca .....
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:salarii bone in 2007

Mesajde GabiMaier » Mie Ian 03, 2007 1:23 am

Soacra mea e bona fetelor, dar ea nu ia decat 3 mil pe luna, exact bani care ii ia mama (nu eu), ajutorul de la primarie pentru ca s-a untors la lucru; m-am mirat de preturile care le-am vazut aici...:blink: si nici macar nu s-a discutat cu ea despre vreo marire de salar
GabiMaier
 
Mesaje: 15
Membru din: Sâm Dec 09, 2006 2:19 pm

Re:salarii bone in 2007

Mesajde tzupi » Sâm Ian 06, 2007 11:59 pm

Noi avem din nou noroc :P Daca pana acum am platit bona pentru 18 ore pe sapt. in medie cu 150 Ron acum de anul acesta ne=am gandit totusi sa ii marim la 200 Ron ca e tare draguta si nu stiu ce ne-am face fara ea. Mentionez ca o iubeste pe Mara ca si cand ar fi nepotica ei, si de foarte multe ori a incercat sa ne dea din bani inapoi pentru ca poate a lipsit in vreo zi de la Servici :D.

Salariile de care ziceti voi ca se pretind de catre bone mi se par exagerate, totusi suntem oameni normali, 10 milioane mi se pare enorm.
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:salarii bone in 2007

Mesajde ofe » Dum Ian 07, 2007 3:09 pm

150 ron pe luna?<br><br>Post editat de: ofe, la: 2007/01/07 15:11
ofe
 
Mesaje: 560
Membru din: Lun Aug 28, 2006 3:48 pm

Re:salarii bone in 2007

Mesajde tzupi » Mar Ian 09, 2007 8:14 pm

Pai da ca venea 18 ore pe luna adik 3 zile pe sapt cate 6 ore.:)
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:salarii bone in 2007

Mesajde mgm » Mar Ian 09, 2007 9:42 pm

Nu sunt cumva 18 ore pe saptamana?3 zile a cate 6 ore....
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:salarii bone in 2007

Mesajde Elia » Mie Ian 10, 2007 11:08 am

noi cu bona cea noua ne--am inteles cam asa. 5 mil /luna+ abonamentul de transport pt ca nu are gratuitate. sta cu copilul . il duce afara ii face de mincare, si mai face si menaj daca stefan doarme, asta fara sa ii cer eu. zice ca nu poate sta degeaba si eu ma bucur pt asta. ea zice ca e multumita si mag indeam ca din februarie cind merg la servici, dat fiind ca o sa cistig mai bine, sa-i dau 6 mil pt 10 ore/zi
Elia
 
Mesaje: 121
Membru din: Mie Mai 03, 2006 11:17 am

Re:salarii bone in 2007

Mesajde tzupi » Mar Ian 16, 2007 4:24 pm

[b:]mgm a scris:[/b:]
[quote:]Nu sunt cumva 18 ore pe saptamana?3 zile a cate 6 ore....[/quote:]

ai dreptate mgm dar am imbatranit si scriu prostii:D.
Asa am vrut sa scriu dar a iesit cum a iesit:P
tzupi
 
Mesaje: 227
Membru din: Mar Ian 03, 2006 8:14 pm

Re:salarii bone in 2007

Mesajde georgio » Joi Feb 01, 2007 3:14 pm

Am nevoie de putin ajutor. Vreau sa va intreb cum ati gasit bona pentru copii, pentru ca la anunturile din ziare mi-e putin teama sa incerc... sunt persoane necunoscute... Am o fetita de trei ani care merge la gradi si un baietel de un an si cinci luni penru care am nevoie de cineva. Sunt deschisa la orice fel de sugestii. Multumesc
georgio
 
Mesaje: 10
Membru din: Mar Feb 21, 2006 4:56 pm


Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron