relatia piticului cu tati

relatia piticului cu tati

Mesajde sidonia » Lun Oct 23, 2006 9:58 am

Vi s-a intamplat vreodata ca baiatul/fetita sa spuna \"nu vreau cu tati!!!! vreau cu mami!!!\"? La noi treaba asta se intampla foarte des: fie ca e vorba de cel care ii da sa manance, ii spune o poveste sau il conduce seara la culcare, baiatul nostru are preferinte: el o vrea pe mami si nu pe tati. Pot sa ca spun cu mana pe inima ca tati se ocupa foate mult de el. De la schimbat scutece cand era mic, facut baie, plimbat prin parc, citit povesti, jucat cu masinutele, tati al nostru face de toate si cateodata il invidiez pentru ca are mai multa rabdare decat mine. Cu toate astea, cand vine seara si trebuie sa mergem la culcare, auzim invariabila fraza: \"nu vreau cu tine, tati, vreau sa ma duca mami la culcare!\". Plus afirmatii din categoria \"pe mami o iubesc mai mult decat pe tati!\". Sotul meu, desi nu o arata, cred ca sufera din toata povestea asta. Si vad ca se chinuie din rasputeri sa il cucereasca pe cel mic. Dar, desi \"a urcat destul de mult in clasament\", se pare ca nu reuseste sa o detroneze pe mami.

Uniii mi-au zis ca e din cauza ca eu ma ocup mai mult de fratiorul cel mic si ar fi un soi de \"criza de gelozie\". Dar problema exista inainte de a-l avea pe Mihai! Si oricum, cu exceptia cazurilor cand trebuie sa alaptez, ma straduiesc sa ma ocup mai mult de Victor decat de Mihai.

Or fi de vina cei doi ani pe care i-am petrecut \"in doi\"? Un fel de nostalgie a ceea ce a fost si nu mai este?
Se intampla si la voi acelasi fenomen?
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Re:relatia piticului cu tati

Mesajde claualex » Lun Oct 23, 2006 10:14 am

sidonia,si noi ne confruntam uneori cu aceasta problema
sunt momente cand alexandra il respinge pe tati total,nu vrea sa auda nimic din ce ii spune,vrea la mami,plange,cu greu se calmeaza.tati intotdeauna vine acasa cu ceva pt printesa lui.si in alte dati plange cand pleaca tati la serviciu si nu o duce si pe ea cu masina.
imi inchipui ca nu le e usor nici lor,sa vezi cum copilul te respinge.

dar,exista si un dar,pt ca au fost monente in care ma respins si pe mine.
in acele momente,ca mama,te intrebi care o fi cauza????
si atunci te intrebi care o fi cauza????
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:relatia piticului cu tati

Mesajde voichita » Lun Oct 23, 2006 1:52 pm

O ,ce as vrea si eu ca a-i mei baietii sa-l prefere mai mult pe tati! Cand pleaca tatii ,amandoi micutii se apuca de \"matait\" dupa el sau daca ii mai cert sa vezi cum stiu \"matai\" dupa tata, dar cand e tata acasa toti trei sunt \"calare\" pe mine : mamii incolo, mamii incoace!.....In cele mai multe activitati prefera compania mea pentru ca sunt mai obisnuiti cu mine insa cand e vorba de plimbare sau joaca afara il prefera, fara drept de apel ,pe tata.:)
Imi amintesc ca si eu am avut o perioada ,dupa ce l-am nascut pe Radu, cand Tudor se lipea efectiv de mine si vroia in permanenta sa fie langa mine ( probabil vroia sa i se confirme iubirea din partea mea) asa ca i-am raspuns pe masura. Lucrurile sunt diferite la al doilea sau al treilea copil , in sensul ca nu mai poti sa savurezi momentele de somn sau de zambete prin somn ale bebeului cum stiu ca faceam la primul , dar se compenseaza ulterior prin prezenta afectiva a fratilor. Nu stiu daca m-am facut inteleasa ca tare greu m-a exprim azi!..... In fine, ofera-i multe atentie in acest moment lui Victor, pentru ca are mare nevoie de ea, si o sa vezi ca lucrurile se compenseaza si la randul lui ii va oferi multa dragoste fratiorului sau!:)
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:relatia piticului cu tati

Mesajde mgm » Lun Oct 23, 2006 2:16 pm

La noi chestia asta se intampla de multa vreme.Baietii mei sunt mamosi de cand erau mai mici,sunt sigura ca o mare contributie a avut faptul ca am stat cu ei.Sebi cand vede ca-l pup pe tati,e extrem de gelos,zice ca numai pe el sa-l pup.Cristi,e si el marisor acuma, incepe sa inteleaga unele chestii,si este si el gelos cand ma vede cu Sebi.Are chiar momente cand vine la mine in brate si sta lipit de mine cat are chef,nu vrea sub nici o forma sa il las jos,si pana nu considera ca si-a luat \"portia\" de dragalit,nu pleaca.Stiu clar ca baietii mei il iubesc pe tati,se bucura foarte mult cand vine acasa,si nu avem probleme de dat papa,sau somn,adica vor si cu el.Dar toata ziua sunt dupa mine.Eu nu ii incurajez,dimpotriva,incerc pe cat posibil(cand e tati acasa) sa schimb situatia,ii trimit singuri afara sau ii las sa se joace numai ei cu tati,ca sa fie cat mai mult ca intre \"barbati\".Eu zic ca e o faza trecatoare,ca atatea altele pe care le au copiii,si cand vor mai creste,clar vor vrea sa stea cat mai mult cu tatal lor.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:relatia piticului cu tati

Mesajde gabi77 » Lun Oct 23, 2006 2:44 pm

Patrick e unul din putinii baieti \"tatosi\". poate cand va mai creste va fi altfel, dar acum tati e pe primul plan. si primul cuvant care l-a rostit a fost \"tatatatata\". din momentul in care tati intra pe usa, centrul universului s-a schimbat. eu nu numai ca nu mai prezint importanta, ba mai mult sunt in plus, incurc:P . daca tati il tine in brate si merg si eu sa ma cuibaresc, ma impinge, se \'mataie\". toata atentia lui tati o vrea el si numai el. poate toate astea ca pe tati il vede mai putin? sau tr sa ma impac cu gandul ca pe tati il adora.:woohoo:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:relatia piticului cu tati

Mesajde GyLaura » Mar Oct 24, 2006 8:38 am

Si la noi baiatul mai mare este atasat mai mult de tata. Avea o perioada in care eu nu puteam sa-i fac nimica, peste tot numai cu tata, la culcare, la baie, la masa etc. In ultima vreme, aproape in fiecare seara spune ca vrea sa se culce cu mine. Ma bucur foarte mult, dar problema este ca atunci cand el se culca, bebe papa, asa ca tot cu tata merge la culcare:P
GyLaura
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Oct 06, 2006 12:21 pm

Re:relatia piticului cu tati

Mesajde Arin » Mar Oct 24, 2006 10:44 am

Nu cred ca tine atat de mult de faptul ca \"baietii sunt mamoshi\" desi, se vehiculeaza ideea! Mai degraba ar trebui, cred eu, sa ne orientam spre ideea ca relatia afectiva dintre mama si copil e (normal) una mult mai stransa, iar la varsta la care sunt inca atat de dependenti, mama reprezinta ceva special (cu parere de rau pentru tatii care vor citi, poate, asta, insa locul mamei nu va putea fi luat niciodata). In plus se mai intampla ceva: tatl repezinta intotdeauna autoritatea , ordinea, disciplina (oricat ne-am stradui sa fim altfel, insasi tonul vocii, comportamentul nostru, in situatii pe care copiii, bineinteles le baga la cap, implica asta). Si atunci e normal ca mami e cea mai \"blanda\", mai \"iubareata\" , cu vocea mai aproape de ceea ce are nevoie copilul, mai ales in momente mai ... delicate (probabil ca momentul culcarii, face parte pentru ei din momentele cand au nevoie de .... mami:) :) :) ). Deci, nu cred ca asta e o problema importanta, cat timp, tatii isi fac datoria (cum pot ei mai bine). Va veni momentul, in care dorinta de independenta isi va face simtita prezenta, si atunci rolurile se vor inversa: tati e cel grozav, cu tati merg la fotbal, cu tati merg la pescuit, cu tati povestim despre ...... , etc). Nemaivorbind de momentul in care vor merge cu tati la prima ... bere!;) ;) ;)
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:relatia piticului cu tati

Mesajde anca27 » Mar Oct 24, 2006 1:17 pm

[b:]gabi77 a scris:[/b:]
[quote:]Patrick e unul din putinii baieti \"tatosi\". poate cand va mai creste va fi altfel, dar acum tati e pe primul plan. si primul cuvant care l-a rostit a fost \"tatatatata\". din momentul in care tati intra pe usa, centrul universului s-a schimbat. eu nu numai ca nu mai prezint importanta, ba mai mult sunt in plus, incurc:P . daca tati il tine in brate si merg si eu sa ma cuibaresc, ma impinge, se \'mataie\". toata atentia lui tati o vrea el si numai el. poate toate astea ca pe tati il vede mai putin? sau tr sa ma impac cu gandul ca pe tati il adora.:woohoo:[/quote:]
Gabi cred ca ne facem un club cu baieti \"tatosi\" :laugh: ca si al meu e exact asa. Cand sunt ei doi al treilea (mami) e in plus. Plus ca tata a fost mai usor de spus prima data :angry: :laugh:
anca27
 
Mesaje: 298
Membru din: Joi Feb 02, 2006 10:40 pm

Re:relatia piticului cu tati

Mesajde laurici » Mar Oct 24, 2006 5:27 pm

eu savurez anii acestia in care nimeni nu ma poate detrona , pentru ca va veni cu siguranta si \'\' vremea \'\' lui tati asa cum spune arin . tati este un tip extraordinar care a schimbat scutece inca din prima zi , gateste , ii face baita ....orice...dar , in zadar . tot eu primesc cei mai multi pupici , tot eu sunt cea pe care o vrea seara la culcare , pe mine ma prefera peste tot . dar sunt constienta ca va veni si clipa cand va avea multa nevoie de tati si atunci ....voi trece probabil pe un loc secund in ce priveste timpul petrecut impreuna pt ca sunt convinsa ca sentrimentele vor fi aceleasi .
laurici
 
Mesaje: 354
Membru din: Vin Sep 01, 2006 1:30 pm


Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron