[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4668: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4670: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4671: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4672: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3815)
parinticlujeni.ro • Vezi subiect - SOS suzeta

SOS suzeta

SOS suzeta

Mesajde Ank » Sâm Sep 09, 2006 7:33 pm

Eh, iaca si noi cu problemele specifice celor aproape 3 luni pe care le are Anastasia... Vreau sa va intreb daca bb-ii vostrii s-au bucurat de suzeta sau de degetul cel mare si gustos? Noi am obisnuit-o de la vreo 6 saptamani pe Anastasia cu suzeta in ideea ca e mai usor sa scapam de ea cand va fi mai mare si nici nu e riscul sa isi deformeze gura. Insa...surpriza! acum de vreo o saptamana e din ce in ce mai priceputa in a-si gasi degetul mare, pe care si-l suge cu maaaare ardoare! Am incercat de la inceput ca atunci cand o vedeam sugandu-l sa ii pun suzeta, insa de vreo doua zile nu mai accepta deloc schimbul - degetelul pare muult mai gustos decat bucata aia de plastic (sau ma rog, silicon, ce-o fi!). Voi ati patit asta? Stiu ca e o etapa normala in care isi descopera manutele, ceea ce e f f f bine, dar...cu suzeta cum ramane? :dry: si...mai ales...e intr-adevar mai greu sa o dezobisnuim de supt degetul? Ca numai povesti mai putin fericite am auzit (dat degetelul cu ardei iute, etc - de copilul ajunsese sa se ascunda ca sa isi suga degetul in liniste, si alte asemenea)<br><br>Post editat de: Ank, la: 2006/09/09 20:53
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde gabi77 » Sâm Sep 09, 2006 10:03 pm

Ank, eu zic sa lasi fetitza sa se bucure de tot ce-i in lumea asta. lui Patrick al meu nu i-am dat niciodata suzeta, asa ca nu stiu cum e cu dezvatatul de ea. dar a venit o vreme, parca tot 3 luni avea, cand a descoperit ce bun gust are carnitza de pe deget. si asta a fost un moft, s-a saturat repede si de deget si n-a mai prezentat interes. apoi a luat la mozolit cearceaful si apoi hainitele si de toate s-a lasat. de pe acum incep sa creasca dintzisorii si de asta are tendinta sa tot bage degetul in guritza. iar faza cu ardeii si alte cele nu cred ca e o solutie buna. pana la o varsta suptul degetului nu prezinta riscuri.
:kiss:
gabi77
 
Mesaje: 2829
Membru din: Mie Mai 03, 2006 9:18 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde dem » Dum Sep 10, 2006 10:28 am

Ehhh, noi ducem lupte grele, la 3 ani si 2 luni, sa scapam de suptul degetelor... Candva, cand ne-am dat seama ca face un obicei din asta, am incercat s-o \"deturnam\" spre suzeta (i-am cumparat vreo trei, de varii forme), dar n-a mers. Dar nici n-am incercat metode dure (piper pe degete, cotiere de carton, bandaje etc.). Deocamdata tot discutam si iar discutam de ce nu e bine (din cauza dintilor, ca daca n-ar fi problema asta, din partea mea ar putea sa si le tot suga).
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde blueflower » Dum Sep 10, 2006 1:52 pm

...noi nu am reusit nici acum ( la aproape 3 ani ) sa renuntam la bibi...Am depasit de mult faza cand trebuia sa scapam de el ( am tot amanat din diferite motive ) si acuma imi vine sa ma strang de gat...
...dar si de suptul degetului nu scapi prea usor, pt. ca bibi va disparea pe cand degetul nu...
...eu cred ca mai bine ii dai suzeta pana la un an, un an si ceva dupa care adio suzeta ( cu cat creste mai mare cu atat scapi mai greu - cazul meu ).
blueflower
 
Mesaje: 496
Membru din: Dum Mai 28, 2006 4:47 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde claualex » Dum Sep 10, 2006 10:26 pm

blueflower.nu iti face griji si la noi e la fel doar ca alexandra e cu biberonul,am incercat sa o dezvat,si-a rupt 1 tetina cu dintii am puso sa o arunce la gunoi,i-am explicat ca e rupta si trebuie aruncata ca o sa bea din cana lapte sau ceai,totul a fost ok pana la culcare,cand a cerut \"sticla\",eu ii spuneam ca nu e ca a aruncat chiar ea,dar scandalul a inceput si iam dat alt biberon(greseala mea).dar ma bucur caci la gradinita nu ii da biberonul,si la somn doarme fara.mi-a spus doamna educatoare ca ele nu le dau la nici un copil biberoanele.(alex era suparata si nu prea vroia sa doarma la amiaz la gradi)eu sper ca pana la craciun sa scapam odata de biberon:unsure:
claualex
 
Mesaje: 3070
Membru din: Mar Mai 09, 2006 8:53 pm
Localitate: cluj-napoca

Re:SOS suzeta

Mesajde dem » Dum Sep 10, 2006 10:33 pm

Ce sa mai zic eu, care nici macar nu-mi propun sa renuntam la biberon...Draga de ea nu mananca lactate, numai lapte si uneori danonino. Laptele il bea din biberon, cam 500 ml de seara pana dimineata. Cu cana nu ar bea deloc sau ar bea foarte putin. De ce cred asta: cand avea vreun an am zis gata, copilul stie sa bea din cana, sa-i dam sucul de fructe (stors de noi la storcator) nu din biberon (cu tetina pentru hrana groasa, chiar bea foarte bine) ci din cana. Bun ! De atunci n-a mai pus gura pe sucurile noastre. Nu-mi asum raspunderea sa patesc asa si cu laptele, mai astept sa mai creasca, sa pot negocia mai bine cu ea. Si uite asa principiile sanatoase de educatie se ofilesc in fata realitatii...
Suzeta i-am tot bagat-o in gura, dar n-a vrut-o nicicum.
dem
 
Mesaje: 262
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:36 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde ela » Lun Sep 11, 2006 7:49 am

Dragele mele, eu cu suzeta am doua povesti - una de fiecare flacau :) .
Cel mare nu si-a dorit suzeta sub nici un chip....daca o simtea in guritza o arunca \"de toti paretii\".Cum nu am reusit sa alaptez decit doua saptamini, (caci apoi am facut mastita..am fost incizata..etc...dar asta e alta poveste) si-a primit lapticul cu biberonul...biberon la care nu a facut nazuri....DAR..si-a descoperit degetzelul...si Doamne bun mai era.....am intrat in panica.....:woohoo: mai bine suzeta mi-am spus, scap mai usor...ei na...fis... nu a vrut si pace. Asa ca am incercat usor sa-l dezvat de degetel....cind il vedem cu el in gurita ii dadeam o jucarie...ii ocupam miinile cu ceva....daca adormea cu el in guritza, incet incet il scoteam afara si stateam sa-l urmaresc pina adormea profund si nu mai avea nevoie de \"surogat\"..si asa am reusit ca pe la 1,2 ani sa nu mai aiba nevoie de degetel...acum are 4,8 ani si nu mai am acesta problema...in SCHIMB...nu vrea sa-si lase sticla cu lapte sub nici o forma...lapte din cana nu bea..asa ca...poate il insor si mire va bea laptele din sticla cu bibiu...nu ma interesaza... pentru cele 2 sticle cit bea el nu cred sa-i faca vreun rau la dentitie sau altceva, sau sa fie ceva mai rau decit daca nu ar bea lapte deloc. Asta este!
Bun..cu cel mic...ei...asta nu si-a dorit suzeta clasica sub nici o forma....el a decoperit alt tip de suzeta...tzitzi lui mami....si de cite ori nu poate dormi sau are chef sa fie alintat isi ia tzitzi si \"morsoca\" de numa-numa...si mami oricit se straduieste sa-l dezvete nu poate....nici daca e adormit si incerc sa-i strecor in guritza suzeta nu..se trezeste automat...si asa a ajuns la el somnul dependent de mami... daca nu sta mami linga el sa-i ofere \"suzeta\" din cind in cind...nu doarme mai mult de 30 de min.
Deci... nu sunt doi copii la fel si .... care varianta este cea mai rea: suzeta, degetul, tzitzi..? :ohmy: :silly:
:kiss:
ela
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 05, 2006 3:04 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde mgm » Lun Sep 11, 2006 8:16 am

Dragele mele,eu sunt norocoasa la capitolul asta:laugh: Ai mei baieti nu au baut deloc din biberon,desi eu am incercat sa le dau si ceai pe langa laptic,nu le-a placut lor si gata.I-am alaptat pana la 9,respectiv 10 luni si i-am trecut direct pe canita cu gaurele,fiind destul de marisori.Iar cu suzeta,amandoi au fost mari fani,pana cam la un an si ceva,cand am decis ca destul o mosmolesc toata ziua si am aruncat-o pur si simplu.Nu zic ca,gata,de a doua zi nu au mai vrut deloc.Dar la cel mic,de ex.,ca la el e experienta cea mai recenta,cateva zile a fost mai nervos,mai ales cand venea vremea somnului,ca ziua oricum nu ii prea trebuia.Dar nu i-am mai luat alta si de la o zi la alta,a trecut timpul..pana m-am trezit ca deja a trecut o luna fara suzi.Va doresc mult succes..si pe cat posibil,nu va lasati\"santajate\":P
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde Raisa » Lun Sep 11, 2006 9:06 am

La noi in ambele cazuri au fost probleme cu suzeta.
Karina a iubit bibi cred ca mai mult decat pe mine...de suzeta am reusit sa o dezvat pe la 4 ani jumate cu mare greu,iar de sticla in perioada in care eram insarcinata cu Raisa, spunindu-i ca ii trebuie la bebe, si imi pare f rau, deoarece de atunci nu a pus picatura de lapte in gurita. :(
Asa ca de suzeta, cu cat reusiti sa-i dezvatati mai repede, cu atat e mai usor...de bibi...lasa-tii sa bea laptic.
La Raisa a fost mai complicat, nu ia placut suzeta de nici o culoare, si sugea degetele de aveai impresia ca vrea sa le inghita. Intr-un final cu mare greu a luat suzeta(doar cand se culca), dar sa nu credeti ca a renuntat la degete... Nimic pe lumea asta nu e mai delicios.:lol: In schimb sticluta a iubit-o de la inceput... dar cea cu ceai...cea cu lapte mai putin.;)
Raisa
 
Mesaje: 1141
Membru din: Joi Iul 13, 2006 8:45 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde voichita » Lun Sep 11, 2006 9:59 am

Fetelor, solutia la problema asta este tot alaptarea naturala : nici unul din baietii mei nu si-au dorit suzete sau degetele si au trecut direct la canite . Stiu ca solutia pare ideala , dar va doresc si voua succes si nu amanati momentul ca va fi si mai dificil!
voichita
 
Mesaje: 473
Membru din: Sâm Mai 27, 2006 1:56 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde Ank » Lun Sep 11, 2006 2:49 pm

Uf, ce de povesti!..care mai de care! Noi asa ne-am gandit cand i-am dat suzeta ca e ai usor sa scapi de ea - ai un control mult mai mare. Si i-am dat-o pt ca de f multe ori statea la san si nu manca - sugea ca sa isi aline vreo durere si rareori cand era prea obo ca sa adoarma singura. Asa ca am simtit o ffffmare usurare cand am vazut ca ii place suzeta si nu mai era atat de f. dependenta de mine. Si nu o sugea decat rar - cand adormea seara, mai ales. Sau cand avea crampe la burtica - asa am ajuns sa o denumim \"Algocalminul\" ei :P Acum insa nu ii mai place - ii plac mult degetutele - pe care insa am observat ca si le suge - sau cand ii e foame, sau cand o doare ceva. Si e f usor pt ca se trezeste muuult mai rar - isi baga degetelul in gurita in timp ce doarme, scanceste un pic si apoi adoarme la loc, iar degetelul ii cade din guritza. Si cand stiu ca ar cam trebui sa manance o trezesc si ii dau.
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde danasalo » Lun Sep 11, 2006 10:21 pm

Ehh, mamicilor,

Ia sa vedeti voi mindrete de Alexutz, de 6 luni si juma cum a evoluat:
- pina la 3 luni papa si de la tzitzi si praf....aici recunosc ca eu am fost cea care ma temeam ca nu maninca suficient, caci sugea exact 1 minut ( pe ceas) de la sini- si ca sa fiu sigura ii mai dadeam un pic de prafffff.......
- pe la 3 luni si juma incepe TZIRKUSU...plins, nu vrea bibi...nu vrea lapte praf, nu vrea tzitzi....dezastru- oricum el lua in greutate chiat daca minca putin, dupa parerea mea
- pe la 4 luni iau decizia..nu ii mai dau bibi, ca oricum aveam lapte de ma mulgeam precum stiti voi cine....si daca ii e foame n-are decit sa manince tzitzi
- 4 luni si juma incepem diversificarea si...gata...........
acum la 6 luni si 1/2 , maninca mincare..si TZITZI si are 9 kile si 76 cm.
De baut bea cu canitza cu cioc ceai.....suzi nu ii trebuie...si adoarme la san

Acum e acum....cind nu sunt eu cu pretioasa TZITZI...ca mai ies si eu un pic in oras....greu adoarme...si plange...

Sfatuiti-ma...cum sa fac?!
danasalo
 
Mesaje: 204
Membru din: Lun Aug 14, 2006 12:27 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde Ank » Joi Sep 14, 2006 8:05 am

Dansalao, pt a profita de ordinea care domneste mai in nou pe forumul asta frumos, am deschis un alt topic pt probl pe care ai pus-o tu - \"Adormirea la san\" (ce shod suna! :)
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde divio » Joi Sep 14, 2006 8:25 am

sa va zic si eu...micuta mea de 4 luni mananca lapte praf cu bibi si...intre mese...suzeta! de adormit nu poate decat cu ea, si apoi i-o iau...dar mai nou se trezeste noaptea si atata se agita pana-i dau suzeta, apoi adoarme, apoi iar ii trebuie si tot asa...nopti albe...ma termina! ce sa zic, probabil ca sunt norocoasa ca nu-i trebuie degetul (desi ar fi avut tendinte, si atunci i-am dat suzeta)...ma gandesc ca o sa creasca si o sa si-o stie cauta singura prin patut noaptea (asa facea un var de-al meu, caruia maica-sa ii punea vreo 10 suzete sub perna :)). pana atunci, ma bazez pe puiul de somn salvator de la amiaza...!
divio
 
Mesaje: 34
Membru din: Mar Aug 22, 2006 12:55 pm

Re:SOS suzeta

Mesajde sidonia » Joi Sep 14, 2006 2:09 pm

Divio, si baiatul meu cel mare avut o perioada in care se trezea noaptea si de 10 ori ca sa isi primeasca suzeta. Asta a fost in jurul varstei de 4-5 luni. Dupa un timp a renuntat singur la acest obicei. Nu mai stiu cat a durat, dar imi amintesc foarte bine de acele nopti in care faceam naveta de la patul nostru la patutul lui.
Concluzia: ii va trece; stai linistita ca vin altele!:P
sidonia
 
Mesaje: 412
Membru din: Dum Mai 21, 2006 12:36 pm

Următorul

Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron