Rana pe col

Rana pe col

Mesajde mgm » Mie Sep 06, 2006 7:42 am

Daca tot s-a abordat acest subiect in cadrul celui cu anticonceptionalele,as vrea sa va intreb daca ati avut asa o problema,ce tratament ati urmat,daca au fost ceva urmari,sau pur si simplu ce stiti despre aceasta problema.
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Rana pe col

Mesajde carmeliad » Mie Sep 06, 2006 5:31 pm

Eu personal am trata-o cu.... indiferenta! La inceput, cind mi-a spus ca am acea rana si trebuie cauterizata am spus ok, hai s-o facem! Dar in momentul in care am intrat in cabinet (la Gine 1) tocmai era pe pat o alta d-na cu aceeasi problema iar eu am ramas in cabinet, (asa mi s-a spus) eram despartita doar de-o perdeluta de d-na cu pricina.... am auzit tot..., iar in urmatoarele 5 minute am iesit afara - de spaima - evident! Si uite asa... au trecut 3 ani .... si m-am dus la control! Si ca sa vezi surpriza.... mi-a spus: \"dar... d-na NU AVETI NICI O RANA\"! Si am inebunito de vreo 5 ori cu aceeasi intrebare: sunteti sigura? ia mai uitati-va! si mi-a zis ca in timp, la unele persoane, dispare! Deci nu stiu ce sfat sa-ti dau... eu ti-am povestit prin ce-am trecut eu!
carmeliad
 
Mesaje: 11
Membru din: Mar Apr 11, 2006 2:26 pm

Re:Rana pe col

Mesajde ela » Joi Sep 07, 2006 12:58 pm

MGM, si eu am avut aceasta problema dupa prima nastere- acum 4 ani. M-am tratat cu spalaturi locale la un cabinet din Manastur si nu a fost nevoie de cauterizare (am facut vreo 10 sedinte), si de atunci nu am mai avut probleme... Sper ca si acum sa fie totul ok...in curind trebuie sa mai fac un control ca nu am mai fost de la 6 sapt de la nastere si acum are bibi 10 luni. Eu zic sa te tratezi... nu este bine sa o lasi...pot sa apara alte complicatii.... acum faci cum crezi.... cauterizarea nu este chiar asa de neplacuta daca o face un specalist, stiu pe cineva care si-a facut si mi-a zis ca este mai usor ca la nastere ;) , glumesc! :) Succes!
ela
 
Mesaje: 30
Membru din: Lun Iun 05, 2006 3:04 pm

Re:Rana pe col

Mesajde mgm » Joi Sep 07, 2006 1:09 pm

Multumesc,fetelor!Deocamdata sunt pe tratament,mi-a dar dr. ceva antibiotice,destul de tari,fac ceva analize si dup-aia mai vedem...M-as gandi sa incerc si cu ceva tratamente naturiste,dar sa vad ce zice dr,ea stie mai bine.Daca nu,o sa fac cauterizarea...si asta e:(
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Rana pe col

Mesajde Ank » Vin Sep 08, 2006 7:39 am

Mie mi-a facut dr cauterizare chimica, nu stiu dc mai exista si alte feluri de cauterizare dar pot spune ca nu e chiar deloc mare lucru!! Adica nu doare decat...fff putin -atat ca poate e putin ciudata senzatia. Numai ca...la mine se pare ca nu a dat rezultat - nu mi s-a vindecat rana :( Ranile pe col pot duce chiar la cancerul de col uterin...asa ca nu e de joaca cu ele :unsure:
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Rana pe col

Mesajde mgm » Vin Sep 08, 2006 7:56 am

Ank,eu nu am stiut de problema asta,doar am fost la un control de rutina..Mie mi-a dat si ceva medicamente,ca se pare ca este si o infectie,imi face analize si trebe scos steriletul,dupa care urmeaza faza cu cauterizarea.Deci cam am ce umbla...dar sper sa fie bine.Stie dr. de ce nu ti s-a vindecat rana?E ceva frecvent sa nu se vindece nici dupa cauterizare?De cand am fost,am tot cautat pe net mai multe informatii,si cum zicea si cameliad,sunt unele femei la care s-a dus de la sine.Poate depinde de mai multi factori.Am inteles ca exista si ceva tratamente naturiste,de genul ovule cu propolis si comprese pe abdomen cu bitter suedez,dar nu stiu in ce masura dau roade.Tie ce ti-a mai zis dr?Ce urmeaza sa mai faci?
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Rana pe col

Mesajde Ank » Vin Sep 08, 2006 9:50 am

La mine e si o micoza..pe care o am de multisor si care trebuie tratata prima data. Initial am urmat un tratam pt micoza, am facut anlize care au zis ca mi-a trecut, apoi cauterizarea...dar rana...tot acolo. Apoi am ramas insarcinata si la analize s-a adeverit ca in continuare am si micoza. Ma gandesc ca poate analizele dinainte de cauterizare n-au fost k lumea si din cauza micozei nu s-a vindecat. In ultimele luni de sarcina am urmat un tratam cu ovule dar...nu stiu cat de eficiente au fost. Dr a zis ca la 6 luni reluam analizele si mai vedem.
Ank
 
Mesaje: 505
Membru din: Mar Mar 07, 2006 7:42 pm

Re:Rana pe col

Mesajde Arin » Mie Sep 27, 2006 2:03 pm

Parerea mea este ca nu ar trebui neglijat in nici un caz. Mai ales daca exista si un factor de iritatie mecanica permanenta cum este steriletul. Iritatiile cronice sau o rana pe col trebuie tratate si urmarite cu cea mai mare atentie. Si stiti si voi de ce ...
Arin
 
Mesaje: 1022
Membru din: Mar Dec 20, 2005 11:33 am

Re:Rana pe col

Mesajde anculina » Mar Feb 06, 2007 12:06 pm

EU AM AVUT PROBLEMA ASTA ACUM 2 ANI.....LA FEL SI O COLEGA DE SERVICIU...EA A MERS PE TRATAMENT MEDICAMENTOS VREO 6 LUNI SI NU A REZOLVAT NIMIC.....EU AM ALES CAUTERIZAREA SI ...S-A REZOLVAT...
AM FACUT-O LA CABINET PARTICULAR, A DURAT CAM 15 MIN, SI M-A COSTAT 1200000, PLUS O ANALIZA DE 400.000 LA ROMBEL.....ATAT...ACUM SUNT BINE ,INSARCINATA IN 26 DE SAPTAMANI, AL DOILEA COPIL......
TOATE CELE BUNE.....SI MULTA SANATATE
anculina
 
Mesaje: 3
Membru din: Mie Ian 24, 2007 5:40 pm

Re:Rana pe col

Mesajde mgm » Mie Feb 07, 2007 10:17 am

:kiss: :kiss: :kiss:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Rana pe col

Mesajde loredana » Joi Feb 08, 2007 12:58 pm

MGM si eu am facut o cauterizare in urma cu ceva ani. Doare nu pot sa spun ca nu dar nu dureaza mult. Pe langa nastere e floare la ureche, zic eu.
loredana
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Iun 02, 2006 9:34 am

Re:Rana pe col

Mesajde mgm » Joi Feb 08, 2007 2:02 pm

Eu n-am reusit sa ajung inca la control,trebuia sa merg in ainuarie.Sper sa se fi remediat,din moment ce cauza a fost inlaturata,dar daca va fi cazul de cauterizare...asta e,mai importanta e sanatatea.:sick:
mgm
 
Mesaje: 1784
Membru din: Vin Dec 30, 2005 9:28 pm

Re:Rana pe col

Mesajde rodi78 » Vin Iul 13, 2007 7:51 am

Am fost si eu la medic si mi-a spus ca am o rana pe uter:( si ca este destul de mare si ar trebui cauterizata.Acum vreau sa va ntreb pe cele ce ati facut asa ceva......cum a fost? caci tare mi-e frica,nu doare,iti face anestezie si cum te simti dupa si in ziua urmatoare?
rodi78
 
Mesaje: 1589
Membru din: Joi Aug 17, 2006 11:17 pm
Localitate: cluj napoca

Re:Rana pe col

Mesajde Rozica » Vin Iul 13, 2007 12:55 pm

Rodi draga si mie mi-a descoperit o rana pe col de vreo luna jumate si a zis ca e foarte mare. Si mi frica de numa si mie. A zis medicul ca, cauterizarea se face o data pe luna doar, in prima zi dupa terminarea ciclului menstrual. Eu l-am amanat pana in august pentru ca Cezarin e in concediu. Ti-ai facut testul Papanicolauu?
Rozica
 
Mesaje: 645
Membru din: Mar Iun 13, 2006 5:50 pm

Re:Rana pe col

Mesajde visualVenus » Vin Iul 13, 2007 12:58 pm

Rodi sa stii ca nu simti durere pe col. Eu am facut mai multe acum vreo 12 ani. Se pare ca nu exista receptori de durere in zona, altfel nu-mi explic.
Avatar utilizator
visualVenus
 
Mesaje: 683
Membru din: Mie Feb 01, 2006 10:21 pm
Localitate: Cluj-Napoca

Următorul

Înapoi la De-ale mamicilor

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori

cron